Vivid Money – recenzja i opinie klientów

vivid money

Vivid Money cieszy się coraz większą popularnością, również w Polsce. Nic dziwnego, ten wirtualny portfel posiada sporo przydatnych funkcjonalności. Podstawowy pakiet jest ponadto darmowy. Każdy może samemu sprawdzić więc, czy Vivid mu się przyda. Dziś przedstawimy bliżej tę usługę. Poza opisem dostępnych w Vivid produktów poznamy też opinie dotychczasowych klientów. Pozwoli to stworzyć kompletną recenzję.

Vivid Money

Dzisiejsza recenzja dotyczy niemieckiego serwisu Vivid. Produkt w dużej mierze kładzie nacisk na opcje walutowe. Niemiecki serwis przeznaczony jest dla osób z całej unii Europejskiej. Także Polacy mogą więc skorzystać z jego usług. Ważną informacją jest fakt, że Vivid Money posiada gwarancje bankowe. Nasze środki aż do sumy 100.000 euro są chronione (gwarancja Solarisbank). To przydatne w razie możliwej utraty środków, np. wskutek upadku lub niewypłacalności instytucji.

Do zarządzania swoim kontem w Vivid służy aplikacja mobilna. Można ją pobrać na niemal wszystkie  urządzenia mobilne. Zawdzięczamy to dwóch wersjom – na iOS i Androida.

Co to jest Vivid Money?

W ostatnich latach wielki sukces Revoluta zachęcił inwestorów do tworzenia podobnych serwisów. Vivid Money to fintech, który działa na podobnej zasadzie do fioletowo niebieskiej karty walutowej.  Założycielami Vivid są Artem Yamanov i Alexander Erneshev. Do powstania  firmy doszło w 2019 roku. Vivid nie ma więc długiej historii, co nie przeszkadza mu w byciu nowoczesnym i atrakcyjnym sposobem gromadzenia swoich oszczędności.

Długi staż danej firmy na rynku finansowym nie pomoże jednak, w razie jej problemów finansowych. Tu możemy zdać się właściwie tylko na gwarancje bankowe. Choć Vivid Money właściwie nie jest bankiem, korzysta z takiej gwarancji udzielonej przez bank Solarid Bank. Oszczędności klientów Vivid i środki używane na co dzień do płatności są więc dobrze zabezpieczone, aż do kwoty 100.000 euro. Oznacza to sumę przekraczającą dziś 450.000 złotych. Takie same gwarancje mają zresztą nawet największe banki w Polsce i Europie. Skoro w razie upadłości lub innych problemów instytucji środki są chronione do 100.000 euro, większe oszczędności warto trzymać po prostu w kilku instytucjach. Jedną z nich może być właśnie Vivid .

Jak działa Vivid Money?

Z Vivid mogą korzystać wszyscy obywatele państw należących do Unii Europejskiej. Nie ma tu zbyt wielu wymagań, nie jest potrzebna zdolność kredytowa, czy dobra historia.  Zakładając konto w Vivid otrzymujemy do niego kartę wirtualną oraz fizyczną kartę płatniczą. Dzięki temu możemy dość wygodnie płacić z Vivid: zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sieci. Bez trudu podepniemy też swoją kartę do płatności zbliżeniowych w smartfonie.

Sporą zaletą Vivid Money jest obsługa wielu walut i możliwość stworzenia kilkunastu dodatkowych subkont. Możemy więc podzielić swoje środki według właściwie dowolnego klucza. Vivid Money to 100 różnych walut, w aplikacji szybko wymienimy je.

Ile kosztuje Vivid Money?

Aby założyć konto w Vivid , musimy pobrać aplikację na smartfona lub tablet. Znajdziemy ją za darmo w App Store i Google Play. Podstawowe usługi Vivid również są bezpłatne. Możemy więc powiedzieć, że używanie Vivid Money nic nie kosztuje, choć tylko w pewnym zakresie. Dodatkowe opłaty mogą się pojawić przy przewalutowaniu, czy innych operacjach.

Konto w Vivid Money z niemieckim numerem IBAN

Do utworzenia konta w Vivid potrzebujemy aplikacji mobilnej. To nasze centrum dowodzenia – większość działań w Vivid wykonamy właśnie z tego poziomu. Nie mamy opcji skorzystania z pomocy pracowników firmy w stacjonarnym oddziale, ale raczej nie tego oczekują użytkownicy nowatorskiego fintecha. Wszystkie usługi i produkty w Vivid są dość intuicyjnie opisane, dzięki czemu dodatkowa pomoc nie powinna być potrzebna.

Nasze konto w Vivid posiada niemiecki numer rachunku IBAN. Dla wielu osób to ważne – rachunek wygląda dzięki temu o wiele bardziej wiarygodnie, na przykład dla Twoich współpracowników. Jeśli potrzebujesz, możesz stworzyć wiele subkont w Vivid. Zwykle służą do umieszczenia tam oszczędności lub środków w różnych walutach obcych. Można jednak używać subkont również do innych celów.  Konto Vivid Money jest dostępne w Euro.

Aplikacja mobilna Vivid – jak ją pobrać?

Do zarządzania wszystkimi funkcjami w Vivid służy intuicyjna aplikacja mobilna. Poniżej znajdziesz linki do jej pobrania:

W sklepie Google Play aplikacja ma dość słabą ocenę – 2.6/5 gwiazdek. Użytkownicy sprzętu Apple oceniają ją o wiele wyżej – na 4,5/5 gwiazdki. Być może jest to związane z lepszą optymalizacją aplikacji mobilnej właśnie na iPhone w stosunku do urządzeń z Androidem.

Oferta Vivid – jakie usługi są tu dostępne?

Vivod Money daje swoim klientom naprawdę dużo możliwości. Oferta nie jest może tak bogata, jak w przypadku Revoluta (gdzie np. mamy płatności odroczone, kredyt w Revolut i wiele innych możliwości), pamiętajmy jednak o dość krótkim stażu na rynku. Z biegiem lat Vivid dodaje kolejne usługi do swojej oferty. Dziś użytkownik może:

  • za darmo założyć konto wielowalutowe
  • używać rachunku z niemieckim numerem IBAN
  • otworzyć konto firmowe
  • kupować i sprzedawać różne waluty (ponad 100)
  • używać nawet kilkunastu subkont, tworzyć konta-skarbonki, ustawiać cele oszczędnościowe
  • korzystać z wirtualnej karty debetowej
  • korzystać z fizycznej karty
  • płacić przy pomocy Apple Pay, Google Pay
  • korzystać z programu cashback
  • inwestować w kryptowaluty, akcje, fundusze ETF, metale szlachetne

Jak widać, portfolio Vivid jest bardzo rozbudowane. 

Jak krok po kroku założyć konto Vivid ?

Jeżeli chcesz otworzyć konto w Vivid Money, na początku pobierz i zainstaluj aplikację mobilną. Należy się w niej zarejestrować. Co prawda Vivid ma swoją, całkiem nowoczesną, stronę internetową – tam zostaniemy jednak również odesłani do aplikacji. Podstawowe dane, jakie musimy uzupełnić, to imię i nazwisko, numer telefonu, nasze obywatelstwo i kraj zamieszkania, rezydencja podatkowa i data urodzenia.

Aplikacja poprosi nas również o udostępnienie lokalizacji – zapewne w celu potwierdzenia naszego miejsca pobytu. Zamawiając fizyczną kartę, musimy też podać adres do doręczenia. Posiadacz konta musi również wpisać swój adres. Następnie odbieramy wiadomość z kodem weryfikacyjnym i wpisujemy go w aplikacji. Musimy też przepisać kod z wiadomości wysłanej SMS-em – tak Vivid potwierdza nasz numer telefonu komórkowego.  Do potwierdzenia tożsamości służy natomiast zdjęcie dowodu osobistego lub paszportu. Po ukończeniu całego procesu możemy już korzystać z aplikacji i konta Vivid Money. Ostatnim krokiem jest ustanowienie hasła – pamiętaj, aby było silne, w końcu to zabezpieczenie Twoich środków.

Koszt używania Vivid Money

Zapewne zastanawiasz się teraz, ile kosztuje Vivid . Jak już wspomnieliśmy, samo pobranie aplikacji i założenie konta są darmowe. Prowadzenie konta jest darmowe dla aktywnych klientów Vivid Money. Musimy wykonać choć jedną transakcję w każdym miesiącu, saldo konta nie powinno natomiast spaść poniżej wartości 1 euro.  Nieaktywni klienci (którzy nie spełnią powyższych warunków) zapłacą 3,9 euro miesięcznie. 

Inwestycje w kryptowaluty są obarczone prowizją, która wynosi 1,49% wartości transakcji (co najmniej 0.7 euro). Podobnie jak w darmowym planie Revoluta, darmowe są również wypłaty z bankomatów na całym świecie, choć tylko do sumy 200 euro miesięcznie. Po przekroczeniu limitu prowizja wynosi 3% wypłacanej sumy. Wyrobienie fizycznej karty jest darmowe, za kolejne karty zapłacimy niecałe 10 euro/szt.

Bez dodatkowych opłat możemy wykonać polecenie zapłaty i płacić w Internecie w każdej walucie. Płatności kartą również są darmowe na całym świecie

Doładowanie konta w Vivid Money

Korzystając z konta i karty wielowalutowej Vivid , co jakiś czas pojawi się potrzeba doładowania środków. Możemy zrobić to na kilka sposobów. Najprościej jest po prostu wykonać przelew z inne usługi typu Revolut, albo z konta walutowego, to najtańsza opcja. Możemy też skorzystać ze zwykłego przelewu zagranicznego SEPA z bankowego konta walutowego, wtedy musimy jednak liczyć się z pewną prowizją. Trzecia opcja to doładowanie konta z kantoru walutowego online.

Czy można wypłacać środki z Vivid?

Do równowartości 200 euro miesięcznie możliwe jest wypłacenie środków z bankomatów bez dodatkowych opłat. Następnie zapłacimy 3% od sumy transakcji. Z Vivid możemy też zlecać przelewy, np. na inne konto w fintech.

Jeżeli planujesz przelać środki z Vivid Money na inne konto, można zrobić to używając aplikacji mobilnej.

Czy komornik może zająć środki na Vivid?

Rachunki w polskich bankach, a także znajdujące się tam środki, są widoczne dla komornika. Przechowywanie części swoich oszczędności na koncie Vivid Money może być więc niezłym sposobem na ukrycie ich przed komornikiem. Polski urzędnik nie ma bowiem wglądu do konta w Vivid. 

Opinie o Vivid Money

Wielu klientów publikuje w sieci bardzo pozytywne opinie na temat Vivid . Możliwość darmowego lub dość taniego korzystania z płatności w walutach obcych to bardzo dobra opcja. Część użytkowników twierdzi, że aplikacja mobilna nie działa w pełni prawidłowo. Dotyczy to jednak jedynie systemu operacyjnego android. Mamy nadzieję, że Vivid wkrótce naprawi ten problem. W sieci znajdziemy też sporo porównań do podobnego produktu, jakim jest Revolut. Wiele opinii wskazuje na to, że aplikacja z większym stażem ma więcej przydatnych funkcjonalności. Nic dziwnego, działa bowiem dłużej na rynkach finansowych. Możemy więc spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości także Vivid otrzyma podobne funkcjonalności.

Sporym minusem  dla części użytkowników może być też brak polskiej wersji językowej. Korzystanie z aplikacji mobilnej mimo tego nie jest zbyt skomplikowane. Trzeba jednak posługiwać się językiem angielskim w choćby podstawowym stopniu. Do minusów Vivid Money możemy też zaliczyć brak możliwości kontaktu w placówce instytucji, czy przez infolinię. Klienci muszą kontaktować się z obsługą Vivid Money przez czat, co nie dla każdego jest wygodne.

Największe zalety i wady

Mamy już pełen ogląd tego, jak działa fintech Vivid Money,  Ma trochę minusów, ale zdecydowanie więcej zalet. Największymi plusami są:

  • podstawowe usługi dostępne zupełnie za darmo
  • płatności online w wielu walutach za darmo
  • gwarancje bankowe zabezpieczające środki do 100.000 euro
  • darmowe wypłaty z bankomatów (do 200 euro miesięcznie)
  • wygodna aplikacja mobilna, gdzie znajdziemy wszystkie funkcje
  • podsumowanie każdej transakcji widoczne od razu na ekranie smartfona
  • karta wirtualna, karta fizyczna, Google Pay, Apple Pay – wiele opcji płatności
  • dostęp do możliwości inwestowania w akcje, kryptowaluty, kontrakty ETF

Minusami Vivid są:

  • konto główne prowadzone jest w euro, nie w złotówkach
  • powyżej 200 euro miesięcznie płacimy 3% od każdej wypłaty z bankomatu
  • aplikacja nie ma języka polskiego
  • kontakt z obsługą tylko przez czat, bez języka polskiego

Recenzja Vivid – podsumowanie

Nasza recenzja Vivid Money musi się zakończyć pozytywnym werdyktem. Ten nowoczesny fintech działa na podobnej zasadzie do Revoluta. Choć na dziś ma nieco mniej funkcjonalności, to bardzo atrakcyjna oferta. Powinni się nią zainteresować w szczególności wszyscy ci, którzy często przebywają za granicą. Obsługa konta Vivid w wielu walutach sprawiał, że możemy sporo zaoszczędzić. Ze względu na dostępne limity (np. darmowe wypłaty, ale tylko do 200 euro miesięcznie) dla wielu osób ciekawą opcją będzie posiadanie kilku podobnych kont jednocześnie. Wtedy możemy korzystać z każdego z nich za darmo, aż do osiągnięcia limitu.

Najczęściej zadawane pytania

Czy Vivid jest bezpieczny?

Środki przechowywane na koncie Vivid Money są objęte gwarancją bankową do równowartości 100.000 euro. Można więc powiedzieć, że to bezpieczne konto.

Jak działa Vivid Money?

Vivid Money to aplikacja i konto wielowalutowe. Możemy korzystać ze swoich środków przy pomocy wirtualnej i fizycznej karty.

Co to jest Vivid?

Vivid Money to fintech – aplikacja z kontem osobistym, które obsługuje wiele walut. Działa podobnie do Revoluta.

Ile kosztuje korzystanie z Vivid Money?

Podstawowe usługi w Vivid Money są darmowe. Dodatkowe opłaty mogą się pojawić przy przewalutowaniu, zakupie kryptowalut, czy wypłatach z bankomatów na sumę ponad 200 euro miesięcznie.

Ile można wypłacić za darmo z bankomatu kartą Vivid?

Bezpłatne wypłaty z bankomatów do 200 euro miesięcznie to duża zaleta Vivid Money. Powyżej tej sumy zapłacimy 3% sumy transakcji.

Źródło:

  1. https://vivid.money/en-eu/
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

1 komentarz

tomix

Ten nowoczesny fintech już od dawna nie działa dla klientów z Polski.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły