VISA czy Mastercard?

visa czy mastercard

Banki i inne instytucje oferują swoim klientom różne rodzaje kart kredytowych. Wśród nich prym wiodą karty VISA i równie dobrze wszystkim znane karty płatnicze Mastercard. Niekiedy klienci mogą samemu zdecydować, którą kartę dostaną. Jakie są między nimi różnice? Co wybrać – VISA czy Mastercard? Zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu.

VISA czy Mastercard?

Jakie są najpopularniejsze karty na świecie? To oczywiście VISA i Mastercard! Obie organizacje wydają różne rodzaje do kart – w tym karty debetowe i karty kredytowe.  Obie organizacje płatnicze konkurują ze sobą o klientów i chcą trafić w gusta różnych klientów. Najczęściej posiadaczami kart wydanych przez jedną z tych instytucji są po prostu “przeciętni odbiorcy” – właściciele kont bankowych. Zarówno VISA, jak i druga opisywana dziś organizacja mają też w swojej ofercie bardziej wyspecjalizowane produkty. Już na wstępie dzisiejszego porównania warto jednak powiedzieć, że różnice między kartami VISA czy drugą z opisywanych kart są marginalne. Najczęściej to szczegóły, których wielu użytkowników może nawet nie dostrzec.

Jak działają karty VISA i Mastercard w Polsce?

Wybór jednej z nich może być uzależniony od tego, jak dana karta działa w Twoim kraju. Na szczęście w Polsce obie karty są obsługiwane przez wszystkie sklepy i bankomaty.  Bez trudu użyjemy też obu kart do płatności w sieci.. Ciężko mówić więc tu o jakiejś różnicy. Niektórzy mogą pamiętać lata dziewięćdziesiąte – wtedy rzeczywiście wybór odpowiedniej karty miał spore znaczenie. Sklepy akceptowały tylko niektóre rodzaje kart, a także wypłaty w bankomatach wymagały wcześniejszego znalezienia odpowiedniej maszyny.

Kto wydaje karty debit i credit?

Na naszych kartach płatniczych, zarówno debetowych jak i kredytowych, zwykle widnieje logo banku. To nie VISA czy Mastercard wydają karty, a właśnie banki. Czasami wydawcami mogą być także inne instytucje finansowe – firmy pożyczkowe, wirtualne banki, fintechy, itp. Przykładem może być karta Revolut – to karta Mastercard, ale wydawcą jest sam Revolut.

Jeśli to bank jest wydawcą karty, a sama karta jest powiązana z kontem bankowym w takiej instytucji – jaka właściwie jest rola organizacji Mastercard lub VISA? Każda z obu firmy jest pośrednikiem odpowiedzialnym za rozliczenie transakcji.  Mastercard i VISA przekazuje środki z banku do odbiorcy płatności – np. sklepu. Instytucje biorą za to pewną prowizję. W zależności od rodzaju transakcji jej wysokość sięga nawet 0,3% sumy.

To właśnie przez tę opłatę wielu sprzedawców stara się używać alternatywnych metod płatności. Do niedawna dużą popularnością cieszył się PayPal. Dziś w Polsce rekordy popularności biją bezpieczne płatności BLIK. “Darmową” alternatywą pozostaje też płatność gotówką, choć nie jest to dla klientów tak wygodne, jak użycie karty.

Dlaczego niemal każda karta to VISA lub Mastercard?

Czy Mastercard lub karty płatnicze VISY są jedynymi tego typu pośrednikami w rozliczeniach transakcji kartą? Nie, choć są zdecydowanie najbardziej popularne. Szczególnie w Polsce nie ma dziś dla nich zbyt wielu alternatyw. W innych krajach popularne są jednak takie firmy, jak Diners Club i American Express. Obie wspomniane organizacje płatnicze zachęcają klientów do wyboru właśnie ich kart ciekawymi promocjami i benefitami. Należą do nich dostęp do sal VIP na lotniskach, czy dodatkowego ubezpieczenia. Mogą mieć przy tym lepsze kursy wymiany walut, niż Mastercard czy karty płatnicze VISA. Najwyraźniej Polaków takie argumenty jednak nie przekonują. Te karty są też rzadkością w ofercie polskich banków.

Wszystko to składa się na to, że w Polsce karty inne niż VISA czy Mastercard stanowią poniżej 1% ogółu wydanych kart. VISA ma nieco ponad pół rynku. Kart Mastercard jest troszkę ponad 48%.

Co wybrać – VISA czy Mastercard?

Jednym z argumentów za wyborem karty VISA lub karty Mastercard może być koszt przewalutowania przy transakcjach w innej walucie. Trzeba jednak wiedzieć, że największą część dodatkowych opłat stanowi tu prowizja banku. Spread (czyli różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży waluty) w tabeli opłat banku może wynosić nawet kilkanaście procent.  Prowizja VISY lub Mastercard jest o wiele niższa, najczęściej wynosi do kilku procent. Nie można jednak jednoznacznie powiedzieć, który pośrednik ma lepsze warunki – wszystko zależy od aktualnego kursu wymiany, a także kraju płatnika i odbiorcy pieniędzy, Rozwiązaniem jest postawienie na konto wielowalutowe lub wybór wirtualnej z korzystnymi przewalutowaniami. Na korzyść karty VISA przemawia natomiast brak podwójnego przewalutowania. Mastercard mniej popularne waluty przelicza najpierw na euro/dolara, a dopiero następnie do waluty docelowej.

Mastercard oraz VISA mają pewne benefity dla posiadaczy ich kart. Na dodatkowe korzyści możemy liczyć podczas płacenia tymi kartami u ich partnerów. Zwykle są to duże marki, czy znane sieci sklepów i restauracji. Co ciekawe, lista partnerów Mastercard i VISA w dużej mierze się pokrywa. Możesz jednak ją sprawdzić – jeśli płatność jedną z tych kart pozwoli na korzyści w jednym z Twoich ulubionych sklepów, warto ją wybrać. Mastercard i VISAmają też programy cashback.

VISA Okazje – cashback z kartą VISA

Właściciele kart VISA mogą liczyć na zwrot części sumy zakupów dzięki VISA Okazje. Cashback działa w takich miejscach , jak:

  • Deichmann
  • Empik
  • Golvo
  • Helios
  • Telepizza
  • i inne

Aby program działał, musisz wcześniej zarejestrować w nim swoją kartę.

Bezcenne Chwile – cashback Mastercard

Również właściciele kart Mastercard mogą liczyć na promocję – w ramach programu Bezcenne Chwile mogą zbierać punkty za zakupy. Karta lojalnościowa działa po zarejestrowaniu, choć nie wszystkie banki udostępniają klientom promocyjne karty. Punkty Bezcenne Chwile możemy zbierać kupując m.in. w:

  • Carrefour
  • Circle K
  • Empik
  • Vistula
  • Multikino
  • Decathlon
  • Euro RTV AGD

Podsumowanie artykułu – VISA czy Mastercard?

Czy można jednoznacznie wskazać zwycięzcę porównania? Mastercard czy VISA- która karta jest lepsza? Działanie obu kart jest niemalże identyczne. Zaletą karty VISA może być brak podwójnego przewalutowania przy płatnościach w mniej typowych walutach (jak np. węgierskie forinty). Jeśli chcesz używać swojej karty do płatności za granicą, VISA zwykle okaże się nieznacznie bardziej korzystna. Jeśli natomiast często wyjeżdżasz do odległych zakątków świata, po prostu sprawdź, jakie karty są tam częściej obsługiwane. Najmniejszy dylemat będą natomiast mieli posiadacze kilku kart płatniczych – wtedy po prostu możemy postawić na karty różnych organizacji. Dla zdecydowanej większości użytkowników kart z Polski, wybór VISA czy Mastercard nie ma jednak większego znaczenia. Wszystko zależy więc od tego, jaką kartę zaoferuje Ci bank.

Najczęściej zadawane pytania – VISA czy Mastercard

Visa czy Mastercard co wybrać?

Banki są wydawcami kart Mastercard, VISAi (znacznie rzadziej) innych pośredników. Dla większości osób wybór jednej z kart (Mastercard lub VISA ) nie ma większego znaczenia. Karty VISA pozwalają natomiast na minimalnie bardziej korzystne płatności za granicą, szczególnie w nietypowych walutach.

Co to jest VISA i Mastercard?

VISA oraz Mastercard są organizacjami płatniczymi. Odpowiadają za przekazanie środków z transakcji z banku płatnika do sprzedawcy. VISA i Mastercard nie są jednak wydawcami kart – robią to banki.

Czy VISA jest wydawcą kart płatniczych?

Nie, kartę wydaje bank. VISA odpowiada za przekazywanie środków z transakcji od banku do sprzedawcy.

Czy Mastercard jest wydawcą kart płatniczych?

Nie, kartę wydaje bank. Mastercard odpowiada za przekazywanie środków z transakcji od banku do sprzedawcy.

Która karta jest lepsza VISA czy Mastercard?

Obecnie nie ma zbyt wielu różnic – karty VISA i Mastercard działają w całej Polsce i Europie, mają też zbliżone opłaty.

Co różni karty Mastercard od kart VISA?

Obie organizacje płatnicze działają podobnie. Różnice są niemal niezauważalne, to np. osobne programy lojalnościowe.

Dlaczego mam na karcie znaczek VISA lub Mastercard?

Mastercard i VISA to organizacje płatnicze. Odpowiadają za przekazanie Twoich pieniędzy z banku do sprzedawcy, u którego płacisz kartą.

Która karta jest lepsza za granicą?

Obie karty (VISA i Mastercard) są dziś akceptowane niemal na całym świecie. Również opłaty przy płatnościach w innej walucie są zbliżone. 

Która karta jest lepsza za granicą?

Źródło:

  1. https://bankomania.pkobp.pl/encyklopedia-finansow/pytania-i-odpowiedzi/karty-platnicze/na-jednej-z-kart-mam-znaczek-visy-na-drugiej-mastercard-jakie-to-ma-znaczenie/
  2. https://www.pkobp.pl/firmy/karty/karty-debetowe/
  3. https://www.visa.pl/plac-z-visa/wybor-i-korzystanie-z-kart.html
  4. https://www.mastercard.pl/pl-pl/klient-indywidualny/produkty/karty-debetowe-mastercard/karta-debit-mastercard.html
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły