System OGNIVO – Co to za system? Co daje wierzycielowi?

system ognivo

Ognivo to system służący do komunikacji pomiędzy bankiem a innym podmiotem uprawnionym, takim jak na przykład ZUS bądź Poczta Polska. Za pomocą tego systemu banki mogą przekazywać elektronicznie dane do innych podmiotów, co odbywa się niezwykle sprawnie i szybko. Najczęściej z Ognivo korzystają komornicy, aby uzyskać informacje na temat dłużników od wybranych banków i instytucji. Najczęściej informacją tą jest to, czy ów dłużnik jest posiadaczem rachunku w banku, do którego skierowano zapytanie.

Aplikacja ta ma wiele zalet. Przede wszystkim, Ognivo eliminuje papierową korespondencję, co znacznie obniża koszty. Z tego samego powodu sama wymiana informacji idzie także dużo sprawniej, dzięki czemu współpraca obu instytucji przebiega szybciej i przyjemniej. Ważnym atutem systemu Ognivo jest bezpieczeństwo. Dzięki zgodności z międzynarodową normą ISO/IEC 27001:2013 oba podmioty korzystające z systemu mogą mieć pewność, że spełnia on wszelkie wymagania odnośnie bezpieczeństwa informacji. Dodatkową warstwę ochrony stanowi możliwość monitorowania wysłanych zapytań, co sprawia że wszystko pozostaje pod ścisłą kontrolą.

Co wchodzi w skład systemu OGNIVO?

Jako, że Ognivo jest systemem modułowym, jego skład często jest dostosowany do potrzeb danej instytucji. Moduły dzielą się na cztery obowiązkowe i siedem opcjonalnych. Dzięki takiej elastyczności system ten jest stosowany w szerokim zakresie usług. 

Modułami obowiązkowymi (podstawowymi) są:

Moduł reklamacji i zapytań, służący do cyfrowej wymiany informacji pomiędzy danym bankiem a ZUS, Pocztą Polską lub KIR.

Moduł monitoringu sald systemów rozliczeniowych, dzięki któremu sprawdzić można saldo banku w ramach systemów rozliczeniowych KIR. 

Moduł elektronizacji zgód poleceń zapłaty, który zarządza procesami związanymi z akceptacją lub odrzuceniem zgody na obciążenie danego rachunku. 

Moduł awaryjnego kopiowania plików BIF to z kolei narzędzie do eksportu i importu plików BIF z bramki protokołu FTP, w sytuacji gdy podstawowe łącze transmisji jest niedostępne.

Modułami nieobowiązkowymi (opcjonalnymi) są:

Moduł rozrachunku Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych (IRGiT), pozwalający na przekazanie danych do rozrachunku pieniężnego transakcji zawieranych na rynkach Towarowej Giełdy Energii, pomiędzy IRGiT a bankami, które prowadzą rachunki rozliczeniowe członków tej izby.

Moduł spadkobierca, umożliwiający łatwą komunikację między bankami. Dzięki temu modułowi możliwym jest bezproblemowe ustalenie, w jakim banku spadkodawca posiadał rachunki bankowe.

Moduł do obsługi sądów i prokuratur, dzięki któremu możliwa jest cyfrowa wymiana informacji (najczęściej chronionych tajemnicą bankową) między danym bankiem a organem sprawiedliwości. Informacje, takie jak posiadanie konta w danym banku, dotyczą osób wobec których prowadzone są postępowania.

Moduł informacji o saldach przychodzących udostępnia bankom dane analityczne o wybranych transakcjach przed przemieszczeniem środków pieniężnych. 

Moduł zapytania o rachunki bankowe dłużników służy do komunikacji komorników skarbowych i sądowych z bankami, co sprawia że obsługa zajęć jest znacznie prostsza. Pozwala też uzyskać komornikom skarbowym i sądowym potwierdzenie prowadzenia rachunków bankowych osób, które są objęte egzekucją komorniczą.

Moduł do obsługi przenoszenia rachunków lub usług płatniczych, jak sama nazwa wskazuje, ułatwia i usprawnia przenoszenie rachunków klientów między obecnym a nowym bankiem. 

Moduł reklamacji płatności mobilnych, który pozwala na reklamację danej transakcji bądź płatności dokonanej poprzez aplikację mobilną/z poziomu smartfona.

Jakie korzyści Ognivo daje wierzycielowi?

Jak więc widać, Ognivo oferuje szerokie możliwości w zakresie bankowości i rachunków. Odpowiednio używane, narzędzie to znacznie ułatwia pracę w różnych gałęziach bankowości. 

System Ognivo pozwala wierzycielom zlecić komornikowi dokonanie odpowiednich zapytań, co pozwoli na uzyskanie ważnych informacji o dłużniku. Wiąże się to z pewną opłatą. Wierzyciel musi złożyć odpowiedni wniosek i wpłacić zaliczkę. Zaliczkę taką można również uiścić na wezwanie, dopiero po złożeniu wniosku. 

Mimo tego, na dłuższą metę, Ognivo pozwala wierzycielowi na obniżenie kosztów właśnie przez rezygnację z tradycyjnej korespondencji na rzecz cyfrowej wymiany danych. Monitorowane zapytania w systemie pozwalają na szybsze uzyskanie informacji, ponieważ są one odbierane automatycznie, a później zdalnie weryfikowane, czego skutkiem jest otrzymanie odpowiedzi przez komornika. 

Jeśli więc podmiotowi zależy na szybkiej i skutecznej windykacji, to Ognivo zdecydowanie jest narzędziem, na które warto zwrócić uwagę.

Czy warto zaufać Ognivo?

Zdecydowanie tak. System Ognivo jest na rynku już od 2007 roku, co sprawia że ma za sobą 14 lat usprawniania i oferowania swoich usług instytucjom. Jest on stworzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową, która będąc instytucją infrastruktury polskiego sektora bankowego jest godna zaufania. Z systemu korzysta 28 banków krajowych, oraz liczne banki spółdzielcze. SKOK-i nie korzystają z Ognivo. Można więc śmiało powiedzieć, że nie istnieją banki, które nie korzystają z tego rozwiązania. 

Ile kosztuje korzystanie z Ognivo?

Koszt jednego zapytania do banku komercyjnego to koszt od 0,31 do 1,54 zł. Koszt jednego zapytania do banku spółdzielczego zaczyna się od 92 groszy. Do obu tych kwot należy doliczyć 23% podatku VAT. ivo?

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły