Konto za granicą – jak założyć przez Internet?

konto za granicą

Chcesz założyć konto za granicą? Niektóre banki umożliwiają to także przez Internet. Zagraniczne konto może się przydać podczas pracy poza Polską, a także do rozliczeń z zagranicznymi klientami. Dziś sprawdzamy, jak założyć konto w zagranicznym banku przez Internet. W poradniku znajdziesz listę banków, które dają taką możliwość. 

Konto za granicą

Konto bankowe w zagranicznym banku można otworzyć w wielu krajach. Osobisty rachunek poza Polską najprościej będzie otworzyć w jednym z państw należących do Unii Europejskiej. Unijne prawo dopuszcza taką możliwość, co jest dużym ułatwieniem – każdy obywatel UE może posiadać podstawowy rachunek w innych krajach członkowskich. 

Zagraniczne konto bankowe dostępne jest również dla osób, które nie mieszkają w danym państwie. Banki nie wymagają stałego adresu lub zameldowania. Najważniejsze jeszcze przed wyborem konkretnej oferty zagranicznego banku jest sprawdzenie wszelkich opłat. Zwróć uwagę w szczególności na przelewy zagraniczne – niskie koszty pozwolą niedrogo przelewać pieniądze na polskie konta. Dla komfortowego korzystania z rachunku konieczne jest również korzystne przewalutowanie. Sprawdź także, w jakim języku funkcjonuje obsługa wybranego banku, czy jaki jest język aplikacji mobilnej/serwisu bankowego.

Dlaczego warto założyć konto za granicą?

Polacy od lat chętnie wyjeżdżają za granicę. Czasem w zarobkowym celu, innym razem – turystycznie. Przebywając często za granicą zwykle chcemy mieć stały dostęp do swoich pieniędzy. Polskie konto pozwala na korzystanie z karty płatniczej, czy wykonywanie przelewów.bez większych problemów. Jeśli uruchomimy dodatkowe usługi (np. konto walutowe, kartę wielowalutową), używanie konta za granicą będzie też całkiem niedrogie. 

Największe możliwości i swobodę korzystania z pieniędzy za granicą daje jednak konto w lokalnym banku. Jakie zagraniczne konto warto wybrać? Najlepiej sprawdź, co oferują poszczególne banki. Tak, jak w Polsce zestawienie kont bankowych zawiera sporo propozycji, w innych krajach także znajdziesz różne oferty.

Czy Polacy mogą mieć konto za granicą?

Jak najbardziej – Polak może otworzyć konto za granicą. Mówi o tym unijne prawo – Dyrektywa 2014/92/UE. W myśl przepisów obywatele Unii Europejskiej mogą prowadzić podstawowy rachunek bankowy w każdym kraju UE. W przepisach wprost znajdziemy też informację, że bank nie będzie wymagał od klienta posiadania stałego adresu lub meldunku w danym kraju.  Wspomniane konto w zagranicznym banku oferują standardowe funkcjonalności. Należą do nich:

  • wpłaty i wypłaty z rachunku
  • operacje kartą płatniczą do konta
  • wykonywanie przelewów

Otworzenie konta w banku za granicą jest bezpłatne. Prowadzenie rachunku w zagranicznym banku może być jednak płatne.

Jak wybrać zagraniczny bank w celu otworzenia rachunku?

Decydując się na otworzenie konta za granicą, zwykle zwracamy uwagę na te same aspekty, co w Polsce. Największą różnicą zwykle po prostu jest nieco mniejsza znajomość usług w danym kraju. Tym bardziej stawiajmy więc wyłącznie na korzystanie z usług zaufanych instytucji finansowych. Wiarygodność banku możemy sprawdzić, zasięgając wiedzy w sieci lub pytając o opinie znajomych i współpracowników.  Oczywiście, zwracaj też uwagę na koszt prowadzenia rachunku za granicą. Im niższe opłaty, tym lepiej, choć nie powinno to iść w parze z mniejszymi funkcjonalnościami w koncie

Kolejna kwestia to dobre warunki przewalutowania i płatności w obcych walutach. Im niższe prowizje, tym lepiej. Zwykle najlepiej sprawdzają się konta walutowe, a także wielowalutowe karty płatnicze. Sama karta płatnicza również będzie Ci potrzebna do swobodnego dysponowania środkami. Najlepiej, aby była darmowa, choć może się to wiązać z pewnymi warunkami. Zwykle wystarczy jednak wykonać co miesiąc kilka transakcji, aby uniknąć opłaty za kartę.

Jak założyć zagraniczne konto bankowe?

Tak jak w polskich bankach, założenie konta za granicą jest możliwe na kilka sposobów. Najpopularniejsze z nich to:

  • przez Internet, na stronie www zagranicznego banku. Taka opcja może być jednak możliwe wyłącznie dla mieszkańców danego kraju
  • używając aplikacji fintech. Fintechy to najnowocześniejsze produkty finansowe. Tak działa między innymi Revolut. Pobieramy aplikację, rejestrujemy się w niej, następnie możemy otworzyć konto, wnioskować o kartę, itp.
  • w placówce banku. Chcąc skorzystać z możliwości prowadzenia podstawowego rachunku w zagranicznym banku czasem jest to niezbędne
  • bank mobilny. Coraz więcej banków funkcjonuje w ten sposób. W ich przypadku możemy założyć konto bez konieczności odwiedzania placówki. Czasem bank wcale jej nie ma – świadczy swoje usługi przez Internet.

Założenie konta za granicą przez Internet

Jak założyć konto za granicą przez Internet? Wiele zagranicznych banków daje klientom taką możliwość. Taka opcja jest najwygodniejsza dla:

  • Polaków mieszkających za granicą
  • osób, które mieszkają w Polsce i potrzebują zagranicznego konta
  • osób pracujących za granicą

Najczęściej założymy takie konto w kilka minut, a sam proces przypomina nieco otwieranie rachunku w polskim banku przez Internet. Kolejne kroki to:

  • znajdujemy najkorzystniejszą ofertę, z której chcemy skorzystać
  • przechodzimy na stronę www zagranicznego banku
  • wypełniamy formularz – wniosek o utworzenie konta bankowego
  • oczekujemy na wydanie decyzji przez bank
  • po otworzeniu konta otrzymujemy dane dostępowe do bankowości internetowej i aplikacji mobilnej

Po skutecznym otworzeniu zagranicznego rachunku możemy wnioskować o kartę płatniczą, czy dodatkowe produkty banku – lokatę, pożyczkę, konto oszczędnościowe, itp.

Nowoczesne alternatywy dla zagranicznych kont bankowych

Myśląc o zagranicznym rachunku osobistym nie zawsze musimy udać się do tradycyjnego banku. Coraz lepsze oferty mają dziś banki mobilne i aplikacje fintech. Przykładem takiej instytucji jest Revolut. Pozwala na wygodne i bezpieczne płatności w różnych walutach obcych. Revolut nie jest jednak jedyną dostępną aplikacją i kontem tego typu.

Bunq to fintech posiadający pełną licencję bankową, co gwarantuje bezpieczeństwo i ochronę naszych środków. Płatności w wielu walutach mają kurs przewalutowania Mastercard. Twoje konto bankowe w Bunq będzie miało holenderski numer IBAN.

Kolejnym działającym w 100% przez Internet bankiem jest Aion Bank. Wśród dostępnych produktów mamy oczywiście płatności w obcych walutach, karty płatnicze, a nawet pożyczki. Obsługa jest bardzo intuicyjna i odbywa się przez aplikację mobilną.

Aplikacja TransferWise dziś nazywa się po prostu Wise. Działa na podobnej zasadzie do Revoluta, obsługując aż 50 walut. Działanie tego fintechu reguluje Narodowy Bank Belgii, nie ma więc obaw o bezpieczeństwo i rzetelność instytucji.

Konto za granicą możesz też założyć w następujących instytucjach:

  • Blackcatcard
  • Vivid
  • Nuri
  • N26
  • Inbank

Czy konto bankowe za granicą może być zajęte przez komornika lub Urząd Skarbowy?

Przechowywanie swoich oszczędności na zagranicznym rachunku bankowym wydaje się niezłym zabezpieczeniem przed komornikiem. Polski urzędnik, czy Urząd Skarbowy nie mogą zająć konta bankowego za granicą. Możliwe jest jednak wnioskowanie o egzekucję komorniczą w organach kraju, w którym działa nasz zagraniczny bank. Wtedy jak najbardziej możliwe jest zajęcie środków lub blokada konta. Ryzyko blokady konta pojawia się m.in. w następujących sytuacjach:

  • masz niespłacone długi
  • zdaniem banku używasz pieniędzy do finansowania przestępstwa
  • zdaniem banku masz środki z nielegalnego źródła
  • zostały użyte przepisy Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (przepisy UE)
  • doszło do wyłudzeń skarbowych w sektorze finansowym

Zdecydowanie najczęściej spotkamy się jednak z blokadą konta w związku z długami. Oczywiście, możemy dość prosto tego uniknąć. Wystarczy opłacać terminowo swoje zobowiązania. Jeśli natomiast masz problem ze spłatą zgodnie z harmonogramem, skontaktuj się z wierzycielem. Często można przedłużyć spłatę pożyczki lub znaleźć z wierzycielem inne rozwiązanie.

Konto w zagranicznym banku bez meldunku – gdzie jest to możliwe?

Otworzenie konta za granicą jest jak najbardziej możliwe. W niektórych krajach pewne banki mogą jednak wymagać meldunku lub stałego adresu zamieszkania w danym miejscu. Bez meldunku można natomiast założyć konto w bankach na terenie Unii Europejskiej. Regulują to unijne przepisy. Taka sytuacja dotyczy jednak podstawowego rachunku rozliczeniowego. Inne produkty lub inne rodzaje kont mogą natomiast wymagać okazania odpowiednich dokumentów.

Wiele osób zastanawia się, czy można założyć konto na terenie Wielkiej Brytanii. Większość klasycznych banków (jak Lloyds, Halifax, Barclays) chcą, aby ich klienci mieli miejscowy adres zamieszkania. Rozwiązaniem może być skorzystanie z brytyjskiego banku internetowego Wise. Tam nie ma takich wymagań.

Jak przelać pieniądze na zagraniczne konto?

Przelewy zagraniczne są dostępne w każdym banku. Czasem nie jest to jednak najlepsza opcja przekazania środków na swoje konto w banku za granicą. Musimy liczyć się z prowizją, a także kosztem przewalutowania. Zwykle najbardziej opłacalne jest natomiast korzystanie z kantoru internetowego lub przelewu z konta walutowego.

Dobrym rozwiązaniem jest też używanie produktu e-wallet. Chcąc wysłać pieniądze na swoje konto za granicą, warto po prostu sprawdzić różne metody. Wybierzmy tę najwygodniejszą i najtańszą.

Konto w zagranicznym banku – czy warto je założyć?

Dla osób mieszkających i pracujących w Polsce zwykle konto w polskim banku jest najlepszą opcją. Jeżeli potrzebujesz raz na jakiś czas wykonać zagraniczny przelew lub chcesz tanio płacić za granicą, nie musisz zakładać konta za granicą. Często Twój bank posiada opcję konta walutowego lub kartę wielowalutową. Dobrym wyjściem są też aplikacje fintech, jak Revolut lub Wise.

Zagraniczne konto w typowym banku sprawdzi się natomiast doskonale, jeśli długo przebywasz w danym kraju. Okaże się też dobrym wyborem, jeżeli pracujesz w danym kraju. Podczas wyboru konta sprawdź warunki jego prowadzenia i wszelkie opłaty. W każdym kraju klient może otworzyć konto w jednym z wielu banków, a konkurencja na rynku oznacza szansę znalezienia atrakcyjnej oferty.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie jest najlepsze konto dla osoby pracującej za granicą?

Pracując za granicą warto zdecydować się na otworzenie konta w zagranicznym banku.

Czy konto za granicą obsługuje PLN?

Wiele banków za granicą posiada konta, które obsługują również polskiego złotego (PLN).

Czy można mieć konto w zagranicznym banku?

Tak, założenie konta za granicą jak najbardziej jest możliwe. Na terenie Unii Europejskiej założysz podstawowe konto bez meldunku i adresu zamieszkania w danym kraju.

Czy komornik ma dostęp do konta za granicą?

Polski komornik nie ma dostępu do zagranicznych rachunków.

Czy konto w Wise jest bezpieczne?

Wise to bank internetowy działający w oparciu o brytyjskie prawodawstwo. Jest to bezpieczny bank.

Czy konto Revolut jest bezpieczne?

Revolut działa na litewskiej licencji bankowej, środki użytkownika są chronione do równowartości 100.000 euro.

Konto N26 – czy jest bezpieczne?

Bank internetowy N26 jest bezpieczny, działa w oparciu o niemiecką licencję bankową.

Czy Urząd Skarbowy zajmie konto za granicą?

Polskie organy nie mają możliwości zajęcia konta w zagranicznym banku. Możliwe jest jednak skierowanie sprawy do zagranicznych instytucji państwowych.

Źródło:

  1. https://powroty.gov.pl/konto-w-banku-zagranicznym-5313
  2. https://www.prawo.pl/biznes/czy-polacy-moga-zakladac-konta-w-zagranicznych-bankach,514996.html
  3. https://wise.com/pl/blog/jak-zalozc-konto-za-granica-przez-internet
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły