Jak zapłacić mandat przez Internet? Instrukcja krok po kroku.

mandat karny

Popełniając wykroczenie, narażamy się na sankcje finansowe w postaci nałożenia mandatu karnego przez uprawnione służby. Najczęściej spotykaną formą tej kary jest mandat kredytowany, czyli do samodzielnej zapłaty przelewem. Dla osób, które nigdy nie zostały w ten sposób ukarane, zapłata mandatu przez Internet wydaje się skomplikowana. W dzisiejszym wpisem pokażemy, jak zapłacić mandat przez internet i rozwiejemy ewentualne wątpliwości w tym zakresie.

Co zrobić po przyjęciu mandatu?

Zdecydowanej większości Polaków przynajmniej raz zdarzyło się popełnić wykroczenie – świadomie lub nie. Przejście na czerwonym świetle, przekroczenie dozwolonej prędkości czy nieprawidłowa jazda rowerem to codzienność wielu Polaków. Jeśli jednak złapie nas na gorącym uczynku Policja, Straż Miejska lub inny uprawniony organ, najprawdopodobniej skończymy z mandatem. Jeśli sprawa jest ewidentna, nie ma sensu oponować i kierować sprawy do sądu – narażamy się na jeszcze wyższe koszty. Przyjęcie mandatu sprawia, że funkcjonariusz nałoży grzywnę w jednej z trzech form:

  • Mandatu kredytowanego – do zapłaty w terminie do 7 dni od dnia wystawienia.
  • Mandatu gotówkowego – do zapłaty na miejscu, przy pomocy płatności bezgotówkowej.
  • Mandatu zaocznego – doręczany sprawcy, którego nie zastano na miejscu ujawnienia wykroczenia.

Praktyka pokazuje, że najpowszechniejszym typem mandatów jest kredytowany, do samodzielnego opłacenia. Otrzymując wystawiony przez funkcjonariusza blankiet, zobowiązujemy się do jego opłacenia w terminie do 7 dni kalendarzowych. Należność można uregulować na poczcie lub przy pomocy przelewu bankowego. Pierwsza z metod nie wymaga omówienia – kasjer przyjmuje od nas gotówkę lub płatność bezgotówkową i jesteśmy rozliczeni z urzędem skarbowym. Druga z kolei może nastręczać nieco problemów, szczególnie osobom niekorzystającym na co dzień z bankowości online. Poniżej omówimy proces zapłaty mandatu przez internet krok po kroku wraz z grafikami.

Jak zapłacić mandat przez internet – instrukcja krok po kroku

Na załączonych grafikach pokazujemy krok po korku sposób opłacenia mandatu przez internet. Do zrealizowania materiału wykorzystaliśmy bankowość internetową dostarczaną przez mBank. Inne banki mogą nieznacznie różnić się nazwami poszczególnych zakładek, jednak mechanika zlecania przelewu zawsze jest taka sama. Jeśli pojawią się wątpliwości, warto poprosić zaufaną osobę, by pomogła nam zrealizować przelew internetowy. Choć system automatycznie uzupełnia pewne pola, lepiej upewnić się z osobą towarzyszącą, że formularz wypełniliśmy prawidłowo. Pamiętajmy także, że do zapłaty mandatu konieczne jest posiadanie odpowiedniej ilości gotówki. Jeśli kwota na mandacie przewyższa dostępne środki, warto skorzystać z błyskawicznej pożyczki online lub kredytu przez internet.

Krok 1: Zakładka „Przelewy” w bankowości internetowej

Po zalogowaniu się do bankowości internetowej, wyszukujemy zakładki „Przelewy”. Po kliknięciu we frazę, zostaniemy przeniesieni do wyboru typu i formularza przelewu. Wybieramy przelew podatkowy – w innych bankach ta opcja może figurować pod nazwą „przelew do US”.

Krok 2: Wybór odpowiedniego formularza przelewu

Wybierając przelew podatkowy, otrzymamy cały szereg formularzy zgodnych z aktualnie obowiązującym stanem prawnym. Oznacza to, że wybrany formularz z całą pewnością trafi do właściwego urzędu skarbowego. Lista uszeregowana jest alfabetycznie, co oznacza, że interesujący nas formularz znajduje się pod literą „M”. Nazwy nie sposób pomylić z żadną inną – właściwy dla naszej sprawy będzie wybór „MANDATY”. Klikamy i zatwierdzamy nasz wybór.

Krok 3: Uzupełnienie danych własnych

Do prawidłowej realizacji tego kroku będziemy potrzebować wystawionego mandatu oraz dokumentu z numerem PESEL. Jeśli w banku dysponujemy więcej niż jednym rachunkiem, konieczny będzie wybór właściwego numeru konta. Uwaga: mandat należy opłacać WYŁĄCZNIE z konta osoby ukaranej – nie można opłacić mandatu z rachunku małżonka, sąsiadki czy przyjaciela. Jako identyfikator wybieramy numer PESEL, który podajemy w okienku obok. Jeśli pomylimy się przy wprowadzaniu PESELu, system wychwyci omyłkę i zasygnalizuje to wyraźnym komunikatem. Warto odczytać numer z dowodu osobistego, paszportu lub innego dokumentu i upewnić się, że nie popełniliśmy błędów.

Krok 4: Uzupełnienie danych z blankietu

Pozostajemy w tej samej zakładce, tym razem zastępujemy dokument tożsamości wystawionym mandatem. Na samym początku wybieramy urząd – system powinien „podstawić” dane automatycznie. Jeśli jednak tego nie zrobił, to właściwym urzędem będzie Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu. Bez względu na to, gdzie mieszkamy lub gdzie doszło do ujawnienia wykroczenia, zawsze będziemy wysyłać przelew do Opola. Dlaczego? Ponieważ od 1.01.2016 roku ujednolicono zasady płatności mandatów, a na miejsce rozliczeń wybrano właśnie Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu. Następnie możemy przejść do przepisania informacji z mandatu. Na blankiecie wystawionym przez funkcjonariusza znajdują się potrzebne nam informacje, czyli kwota do zapłaty oraz identyfikator zobowiązania. Pierwsza z informacji znajduje się w górnej części mandatu, zaś identyfikator to seria i numer w lewym górnym rogu. Przepisujemy dane do systemu bankowego i przechodzimy dalej.

Krok 5: Wybór potwierdzenia realizacji przelewu

Po uzupełnieniu informacji można zlecić wykonanie przelewu, nim jednak to zrobimy, warto poprosić o potwierdzenie realizacji przelewu. Taka opcja dostępna jest bezpłatnie w praktycznie każdym banku. Aby wysłanie potwierdzenia było możliwe, należy zaznaczyć stosowną kratkę i wpisać swój adres e-mail. Uwaga: system nie wychwyci ewentualnej literówki, dlatego warto kilkukrotnie sprawdzić prawidłowość wpisanego adresu mailowego. Po wprowadzeniu adresu e-mail możemy kontynuować; w tym momencie zajdzie potrzeba autoryzacji przelewu. Najczęściej polega ona na przepisaniu kodu otrzymanego w SMSie lub zatwierdzenia operacji w aplikacji mobilnej. Po prawidłowej autoryzacji przelew zostanie przekazany do realizacji. Tym oto sposobem uiściliśmy grzywnę nałożoną na nas na podstawie mandatu.

Inne możliwości opłacenia mandatu

Najszybszą i najtańszą opcją jest opłacić od razu mandat po jego przyjęciu. Policjanci mają na wyposażeniu terminale płatnicze dzięki czemu bez żadnej prowizji, możemy odrazu uregulować opłatę za otrzymany mandat. Nie każdy jednak może dysponować taką kwotą na swoim koncie. W takiej sytuacji można posiłkować się pożyczką online dostępną w naszym rankingu.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

1 komentarz

Agnieszka

Identyfikator lewy górny róg, czy prawy górny róg? Chyba w tekście jest błąd.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły