Jak zamknąć konto w mBanku?

jak zamknąć konto w mbanku

Bank mBank jest dziś jednym z najpopularniejszych w naszym kraju. Zaufały mu już miliony klientów. I nic dziwnego, oferta mBanku jest bardzo rozbudowana i znajdziemy w niej zarówno usługi dla osób indywidualne, jak i bankowość skierowaną dla firm. Choć powody mogą być różne, czasem niektórzy klienci chcą zamknąć swoje konto w mBank. Jak to zrobić? W tym artykule postaramy się wyjaśnić, jak zamknąć konto w mBank. Na szczęście, w przypadku tej instytucji zamknięcie konta jest dość proste, a mBank daje aż cztery możliwości likwidacji konta. Sprawdźmy je!

Zamknięcie konta w mBank

Odwiedzając strony różnych banków i udostępnione tam informacje, dojdziemy do wniosku, że mBank jest jedną z instytucji, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Co oznacza to w praktyce? Na stronie internetowej mBank znajdziemy szereg przydatnych informacji. Bank udostępnia też proste poradniki, pomagające w wykonaniu różnych działań na swoim rachunku. Działania przyjazne klientom odnotowujemy w rankingu kredytów gotówkowych i w naszym zestawieniu najlepszych lokat. Poza samym oprocentowaniem, czy możliwością otrzymania danej kwoty, przyjazność banku jest według nas równie ważna.

mBank z pewnością należy do banków, które nie robią żadnych problemów w likwidacji konta. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach. Jeżeli do konta bankowego posiadamy kartę płatniczą, korzystanie z niej może wiązać się z dodatkowymi opłatami, gdy zamkniemy konto. Warto więc podejść do kwestii kompleksowo i pozbyć się wszystkich usług, jeśli chcemy zrezygnować z danego banku.

Rezygnacja z karty w mBank

Korzystanie z karty płatniczej w mBank zwykle jest bezpłatne, jeśli spełnimy kilka warunków. Jednym z nich jest regularna aktywność, na przykład wykonanie kilku operacji miesięcznie. Nie będzie to możliwe, gdy pozbędziemy się naszego konta w mBanku. Dlatego najpierw warto pozbyć się karty.

Jak pozbyć się karty w mBank? To proste. Wejdź na swoje konto w bankowości internetowej, a następnie wybierz kolejno opcje Finanse -> Karty -> Wszystkie -> (wybierz odpowiednią kartę) -> Zastrzeż.

Gdy zamkniesz swoje konto bankowe, powiązana z nim wcześniej karta nie będzie wtedy generowała dodatkowych kosztów.

Rezygnacja z dodatkowych usług na koncie mBank

Podobnie do działania związanego z rezygnacją z karty, zróbmy z innymi usługami w mBank, które są bezpośrednio związane z kontem. Jeśli chcesz zamknąć konto w mBank,, wcześniejsze zastrzeżenie karty płatniczej należy więc uzupełnić o pozbycie się innych usług – darmowej wypłaty z bankomatu i innych. Bank nie robi tego automatycznie po zastrzeżeniu karty.

Jak zamknąć konto w mBank?

Nie wiesz jak zamknąć konto w mBanku? To proste, bank daje Ci aż cztery sposoby, aby to zrobić. Założenie konta w mBank, czy wzięcie kredytu online są proste, tak samo jest jednak również w przypadku rezygnacji z konta. Bank nie robi z tym najmniejszych problemów, wystarczy wybrać jedną z czterech metod:

  • rezygnacja z konta w bankowości elektronicznej
  • likwidacja konta mBank podczas wizyty w oddziale banku
  • rezygnacja z prowadzenia konta podczas kontaktu z mLinią (infolinia mBank)
  • listowna dyspozycja zamknięcia konta bankowego mBank

Bank daje więc spory wybór – zamknięcie osobiste, przez telefon, przez Internet lub wysyłając list. W zależności od tego, która opcja jest dla Ciebie wygodniejsza, wybierz właśnie ją.

W przypadku każdego sposobu likwidacja nastąpi 30 dni po złożeniu takiej dyspozycji. Co ciekawe, jeśli w tym czasie się rozmyślisz, możesz zatrzymać proces likwidacji konta w mBanku. Jeśli tego nie zrobisz, konto zostanie zamknięte wraz z towarzyszącymi mu usługami dodatkowymi.

Likwidacja konta w mBank przez Internet

Zdecydowanej większości klientów mBank instytucja ta kojarzy się z szybką i wygodną obsługą przez bankowość elektroniczną. Także w przypadku rezygnacji z konta, możesz zrobić to przez Internet. Jak zamknąć konto w mBank przez bankowość elektroniczną?

Zaloguj się do serwisu transakcyjnego, a następnie wybierz zakładkę “Finanse”Z dostępnych opcji wybierz przycisk “Nowa usługa”, a następnie “Wypowiedzenie umowy”.Wystarczy już tylko potwierdzić, że chcesz zamknąć rachunek w mBank i wpisać hasło.

Zwykle po pewnym czasie (często nawet tego samego dnia) zadzwoni do Ciebie pracownik banku. Pyta o powody likwidacji rachunku i prosi o ostateczne potwierdzenie dyspozycji. Ma to na celu uniknięcie pomyłek i względy bezpieczeństwa.

Infolinia mBank – rezygnacja z konta bankowego przez mLinię

Osoby, które z różnych względów nie chcą lub nie mogą skorzystać z bankowości elektronicznej, mogą zadzwonić na infolinię mBank. Rezygnacja z konta mBank na mLinii jest równie prosta, w tym celu wybierz jeden z poniższych numerów telefonu:

  • 783 300 800 (dzwoniąc z telefonu komórkowego)
  • 801 300 800 (dla telefonów komórkowych i stacjonarnych)
  • +48 42 63 00 800 (z telefonów stacjonarnych, także zza granicy)

O ile podczas wypowiedzenia umowy konta bankowego mBank wszystko potwierdzamy kodem PIN lub poprzez mobilną autoryzację, dzwoniąc na mLinię musimy znać telekod. Przed kontaktem z mLinią warto przypomnieć sobie ten kod lub wygenerować nowy poprzez aplikację mobilną lub bankowość elektroniczną.

Po weryfikacji tożsamości konsultant mBanku przyjmie naszą dyspozycję usunięcia konta. Być może podczas trwania 30-dniowego okresu wypowiedzenia (podobnie jak miało to miejsce przy zamykaniu konta przez Internet) skontaktuje się z nami pracownik banku celem namówienia do zmiany decyzji.

Czy można zamknąć konto w oddziale mBank?

Dla wielu osób, szczególnie z bardziej konserwatywnym podejściem do sprawy finansów i bankowości, najwygodniejsze będzie zamknięcie ROR mBank w oddziale banku. W placówce banku wystarczy pokazać swój dokument tożsamości i złożyć dyspozycję. Pracownik w oddziale banku wydrukuje wniosek, który musimy podpisać i oddać. Otrzymamy od razu fizyczne (papierowe) potwierdzenie naszej dyspozycji. Dla wielu osób to o wiele lepsze potwierdzenie, niż wiadomość e-mail lub informacja przez telefon. Tu też zamknięcie konta w mBanku nastąpi w ciągu 30 dni od daty złożenia dyspozycji.

Jeśli wybierasz ten sposób zamknięcia konta w mBank, wybierz najbliższą placówkę banku.

Listowne wypowiedzenie umowy o prowadzenie konta w mBanku

W mBanku możesz zamknąć konto wysyłając wniosek listownie. Wystarczy napisać go (można zrobić to odręcznie lub wydrukować wniosek), złożyć podpis i wysłać listem poleconym. List polecony priorytetowy powinien dotrzeć do siedziby mBanku w ciągu 1-2 dni roboczych. Od tego czasu zaczyna biec 30-dniowy okres wypowiedzenia umowy.

List należy wysłać na adres siedziby banku:

            mBank S.A.

            Bankowość detaliczna

            Skrytka pocztowa 2108

            90-959, Łódź 2

Co powinno znajdować się we wniosku?

Aby nasz wysyłany drogą pocztową wniosek o likwidację konta w mBank był skuteczny, trzeba w nim zawrzeć komplet niezbędnych informacji:

  • Twoje imię i nazwisko, numer PESEL
  • numer konta mBank, które chcesz zamknąć
  • jeśli masz na koncie jakieś pieniądze, wskaż numer konta, na które mają zostać przelane przed likwidacją rachunku w mBank
  • w jakim trybie konto ma zostać zamknięte (natychmiast, w skróconym okresie, w ciągu 30-dniowego okresu wypowiedzenia)*
  • podpis, który jest identyczny jak ten widniejący w rejestrze banku (np. na umowie o utworzenie konta bankowego)

*- w normalnej sytuacji przysługuje Ci zamknięcie konta w mBank z zachowaniem 30-dniowego okresu wypowiedzenia. Zamknięcie w trybie natychmiastowym jest możliwe m.in. jeśli bank zmieni warunki korzystania z konta – np. zmieni regulamin lub tabelę opłat.

30-dniowy okres wypowiedzenia konta w mBank

Niezależnie od wybranej metody zamknięcia rachunku w mBank, stanie się to w ciągu 30 dni od złożenia dyspozycji. Dlaczego tak jest? Bank zastrzega sobie taką możliwość dla załatwienia spraw od stronny technicznej. Miesięczny okres karencji pozwala też uchronić klientów banku przed omyłkowym zamknięciem lub próbą zamknięcia konta przez osobę trzecią (podszycia się pod właściciela).

W ciągu miesięcznego okresu oczekiwania na spełnienie naszego żądania możemy się też rozmyślić. Można wtedy zatrzymać proces zamykania konta i dalej z niego korzystać. 30-dniowy okres wypowiedzenia liczy się od momentu złożenia dyspozycji lub wpłynięcia korespondencji listownej do siedziby firmy.

Czy mBank może rozwiązać umowę – zamknąć konto?

Umowa regulująca usługę prowadzenia konta bankowego może być rozwiązana przez klienta, ale także przez bank. Będzie to miało miejsce między innymi wtedy, gdy przez rok nie wykonasz żadnej aktywności na swoim koncie. Będzie tak jednak tylko wtedy, gdy na rachunku jest saldo debetowe. W jednym z naszych wcześniejszych artykułów wyjaśniamy, co to jest debet na koncie i czy warto posiadać linię debetową.

Okres 12 miesięcy będzie obowiązywał jednak tylko dla klientów indywidualnych. W przypadku kont mBank Biznes (konta firmowe) okres ten jest skrócony do trzech miesięcy. Bank może też zamknąć konto, jeśli na firmowe konto nie ma żadnego wpływu przez 30 dni od jego otwarcia.

Jak zamknąć konto zmarłej osoby w mBank

Co dzieje się po śmierci bliskiej osoby? Zwykle jest to bardzo emocjonalny moment dla rodziny i bliskich zmarłego. Po załatwieniu spraw związanych z pogrzebem (m.in. w staraniu się o zasiłek pogrzebowy – zobacz jaką wysokość ma zasiłek pogrzebowy w 2022) warto sprawdzić też, czy zmarły miał konto w banku i jakieś usługi. W momencie śmierci właściciela konta w mBank, umowa zostanie rozwiązana. Jednocześnie zgromadzone na rachunku zmarłego środki mogą trafić do spadkobiercy. W tym celu trzeba przedstawić w banku jeden z dokumentów potwierdzających śmierć ich klienta:

  • skrócony odpis aktu zgonu
  • akt poświadczenia dziedziczenia
  • postanowienie sądu o nabyciu prawa do spadku
  • sądowe postanowienie o odrzuceniu spadku
  • postanowienie sądu o stwierdzenie zgonu lub uznanie zmarłego

Operacje związane z kontem zmarłego może przeprowadzić osoba, która posiada tytuł prawny do środków znajdujących się na rachunku – zwykle spadkobierca, współmałżonek, dziecko. Niezbędne będzie więc także dostarczenie dodatkowych dokumentów potwierdzających to. Więcej szczegółów znajdziesz w tym dokumencie udostępnionym przez mBank.

Czy po zamknięciu konta w mBank moje środki przepadną?

Niektórzy zastanawiają się, co stanie się z pieniędzmi po zamknięciu konta w mBank. Zgromadzone na rachunku środki oczywiście nie przepadną. Możesz wcześniej je wypłacić, przelać na inne konto, ale jest też inna opcja. We wniosku o likwidację rachunku w mBank możesz dodać informację, na jaki rachunek bankowy mają trafić środki z konta.

Jeśli natomiast ktoś wykona przelew na zamknięty już rachunek, środki zostaną automatycznie zwrócone nadawcy – na jego numer konta.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły