Ile czasu idzie list polecony ekonomiczny? Poczta Polska – informacje

poczta polska

Jak długo trzeba czekać na list polecony ekonomiczny i jakie są jego ceny na Poczcie Polskiej. Sprawdzamy.

List polecony ekonomiczny jest jedną z najczęściej wybieranych form wysyłania dokumentów i przesyłek listowych przez klientów placówek pocztowych.  Powodem tego jest niewątpliwie jego atrakcyjna cena, która pozwala z jednej strony na bezpieczne dostarczenie przesyłki do adresata, zaś z drugiej strony pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, w przypadku gdy ktoś wysyła listów naprawdę sporo. W związku z niską ceną za wysłanie listu poleconego ekonomicznego, Poczta polska nieco ociąga się z realizacją tego typu zleceń, jednak fakt że po nadaniu przesyłki otrzymujemy dokument potwierdzający nadanie listu, jest to nadal najkorzystniejsza oferta Poczty Polskiej.

Jak długo trawa dostarczenie listu poleconego ekonomicznego przez Pocztę Polską?

List polecony  ekonomiczny to przesyłka rejestrowana, której czas dostarczenia na który z reguły czeka się od 3- 4 dni, jednak zdarza się tak że na przesyłkę trzeba poczekać znacznie dłużej. Nadanie listu przed godziną 15 daje gwarancję, że przesyłka zostanie dostarczona nie później niż 3 dnia od daty nadania. Z kolei nadanie po godzinie 15, wydłuża ten czas o dodatkowy dzień.

Przykładowo: jeżeli list polecony ekonomiczny nadajemy przed 15:00 w poniedziałek, to dotrze on do adresata w czwartek. Jeśli wyślemy go w poniedziałek po 15:00 to zostanie dostarczony dopiero w piątek.

Podczas nadania listu otrzymujemy potwierdzenie nadania, wraz z numerem ewidencyjnym, który pozwala nam na śledzenie przesyłki w Internecie. Odbiorca, do którego został zaadresowany list polecony ekonomiczny ma 7 dni na odebranie przesyłki, na dowód czego złożyć musi swój podpis w placówce pocztowej. Po tym czasie czynność jest powtarzana. Jeśli adresat nie odbierze listu poleconego ekonomicznego po 14 dniach od wystawienia pierwszego awizo, list polecony zostaje uznany za doręczony.

Z opcji wysyłki listem poleconym ekonomicznym, nie mogą skorzystać wszyscy Ci, którzy chcieliby wysłać korespondencję poza granice kraju. Nie ma możliwości wysłania listu polecone ekonomicznego, a jedynie list polecony priorytetowy, którego zasady nadania oraz czas dostarczenia do odbiorcy opisane został w oddzielnym artykule.

List polecony ekonomiczny co warto nim wysłać?

List polecony ekonomiczny w związku ze swoją niską ceną jest ulubioną formą wysyłania różnorodnych dokumentów i pism urzędowych. Listem poleconym ekonomicznym nadać można wszystkie ważne pisma i dokumenty, które wymagają potwierdzenia odbioru. Wśród nich wymienić można:

  • dokumentację medyczną,
  • dokumenty bankowe,
  • dokumenty rozliczeniowe,
  • prace naukowe,
  • korespondencję prywatną.

List polecony ekonomiczny, jest najtańszą przesyłką rejestrowaną w związku z czym, nie tylko mamy pewność że dotrze ona do adresata, ale również możemy śledzić jej drogę od wysłania, aż do doręczenia adresatowi, bowiem każda zmiana w systemie jest rejestrowana.

Co musisz wiedzieć jeśli list nie zostanie dostarczony

W przypadku niedostarczenia listu poleconego ekonomicznego do adresata, przysługuje Ci prawo do złożenia reklamacji, albo zwrot kosztów w placówce pocztowej, pod warunkiem, że posiadasz druk nadawczy, wraz z pieczątką, który wypełniałeś podczas nadania listu. Jest to dokument, który upoważnia Cię do otrzymania zwrotu kosztów w przypadku niedostarczenia listu.

Samo potwierdzenie nadania, otrzymać można w dowolnej placówce pocztowej lub na stronie internetowej poczty polskiej. Są to darmowe druki które trzymać można w domu i wykorzystać wtedy, kiedy będzie taka potrzeba, bowiem nie mają one określonego terminy ważności.

Potwierdzenie nadania przesyłki poleconej – wzór do pobrania

Tak jak pisaliśmy wyżej, aby ubiegać się o zwrot w przypadku niedostarczenia naszej przesyłki przez Pocztę Polską, potrzebny będzie nam wypełniony wcześniej druczek potwierdzenia nadania przesyłki poleconej.

 Potwierdzenie nadania przesyłki poleconej wygląda następująco:

Potwierdzenie nadania przesyłki poleconej możesz sciągnąć do wydrukowania tutaj.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

1 komentarz

M.

taki termin realizacji ww. usługi, tj. listu POLECONEGO, jest wg. mnie uzasadniony i akceptowalny dla klienta, kiedy wysyłka ma miejsce z miasta A do miasta B, natomiast jest kompletnie niezrozumiały i nie do zaakceptowania, kiedy wysyłasz list POLECONY w obrębie tego samego miasta, np. punkt nadania i adresat są w Warszawie. To porażka, że wtedy list polecony z ulicy Żeromskiego na ul. Wspólną, w XXI wieku jest dostarczany 3-4 dni. PORAŻKA

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły