Jak długo idzie list polecony priorytetowy?

list polecony

Czekasz na ważne dokumenty wysłane listem poleconym priorytetowym? Sprawdź ile poczta polska ma na doręczenie przesyłki.

List polecony priorytetowy jest najczęściej wybieraną formą wysyłki listów i dokumentów, gdy nadawcy zależny na czasie. Jest to stosunkowo szybka forma dostarczenia korespondencji do odbiorcy. List priorytetowy posiada dokument nadania, oraz numer referencyjny, który pozwala na śledzenie jej w systemie poczty polskiej.

Jak długo czekać będziemy na list polecony priorytetowy?

Czas oczekiwania w przypadku listu poleconego priorytetowego jest znacznie krótszy niż w przypadku listu poleconego ekonomicznego. Odbiorca otrzyma list nadany przed godziną 15 kolejnego dnia roboczego, zaś ten nadany po godzinie 15 dotrze do odbiorcy dopiero drugiego dnia roboczego. Jeżeli nie zależy Ci na czasie, i nie chcesz przepłacać skorzystaj z wysyłki za pomocą listu poleconego ekonomicznego.

Ten rodzaj przesyłania dokumentów pozwala również na skorzystanie z opcji wysyłki za granice kraju. Choć czas doręczenia przesyłek zagranicznych znacznie się wydłuża to nadal jest to najszybsza wysyłka rejestrowana poza granicami kraju. Kluczowe w czasie dostawy listu poleconego priorytetowego jest kraj docelowy. Do krajów europejskich jak Rosja, Cypr czy Izrael, poczta polska dostarcza listy polecone priorytetowe w ciągu 3 dni, natomiast czas ten jest dłuższy w przypadku innych kontynentów i wynosi 5 dni roboczych. 

Co wysyłać listem poleconym priorytetowym?

Wszelkie dokumenty, które są dla nas ważne warto nadać listem poleconym priorytetowym. Daje nam to gwarancję dostarczenia ale również szybki czas otrzymania korespondencji przez odbiorce. Najczęściej listami poleconymi nadaje się :

  • dokumenty firmowe,
  • sprawozdania,
  •  wyniki badań,
  • prywatne zdjęcia oraz wszelkie przesyłki, które są wartościowe, i wymagają nie tylko potwierdzenia nadania oraz odbioru przesyłki, ale również szczególnej uwagi ze strony pracowników Poczty polskiej.

Potwierdzenie nadania listu poleconego priorytetowego – wzór

List polecony priorytetowy jest formą przesyłki rejestrowanej, która możliwa jest dzięki wypełnieniu odpowiedniego druku. Druk ten dostępny jest w placówce poczty polskiej lub na ich stronie internetowej, do ściągnięcia tutaj. Ten sam druk wypełnia się dla listu poleconego ekonomicznego. Druki nie mają daty ważności, dzięki czemu spokojnie możemy zabrać kilka do domu i na spokojnie wypełnić poszczególne rubryki.

 Potwierdzenie nadania przesyłki poleconej wygląda następująco:

potwierdzenie nadania przesyłki poczta polska

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

2 komentarze

Beata

wysłałam list polecony,piorytet 18.04. i do dzisiaj tj.26.04 nie mam potwierdzenia odbioru a było zaznaczone.

Odpowiedz
Jo

Już parę razy zdarzyło mi się, że list polecony szedł ponad miesiąc z sąsiedniego województwa.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły