Jak sfinansować szkolenie lub studia podyplomowe?

Jak sfinansować studia podyplomowe

Chcesz więcej zarabiać? A może interesuje Cię ciągły rozwój swoich umiejętności? Każdą z tych sytuacji możesz rozwiązać dzięki szkoleniom, kursom lub dodatkowym studiom. Wtedy pojawia się jednak problem – skąd wziąć na to środki? Jak sfinansować studia podyplomowe lub inny sposób na zdobycie dodatkowej wiedzy? Jest kilka możliwości, które postaramy się przedstawić w dzisiejszym poradniku. Czasem najlepiej po prostu samemu odłożyć trochę pieniędzy, inni wybiorą kredyt lub pożyczkę. Dobrym wyjściem wydaje się też być postaranie się o unijną dotację. Zapraszamy do lektury!

Inwestycja w siebie zawsze się opłaca!

Wiele bardzo bogatych osób, zapytanych o najlepszą formę inwestycji, wspomina o inwestowaniu w swoje umiejętności. Istotnie, stale podnosząc swoje kwalifikacje i wiedzę mamy szansę przez kolejne lata zarabiać więcej, a często także pracować mniej. Jednymi ze sposobów na podniesienie swoich umiejętności jest skorzystanie ze szkolenia lub kursu. Często są dostępne zupełnie za darmo, choćby w Internecie. Bardziej zaawansowane szkolenia wymagają jednak opłaty, która często nie jest niska. Dość drogie mogą też być studia podyplomowe. Niektórzy nie mają wystarczającej liczby “wolnych środków”, aby sprostać takim wydatkom.

Warto zastanowić się nad tym, jaki jest najlepszy sposób na sfinansowanie szkolenia lub studiów podyplomowych. Pierwszym pomysłem, który przychodzi na myśl jest kredyt dla studentów. Istotnie, wiele osób chwali sobie to rozwiązanie, choćby za możliwość późniejszego umorzenia kredytu studenckiego. Nie każdy może liczyć jednak na taki rodzaj kredytu, szczególnie gdy jest osobą pracującą, która skończyłą już 26 lat. Wtedy rozwiązaniem  może być typowy kredyt gotówkowy na dowolny cel. Są jednak również alternatywne sposoby na finansowanie studiów lub szkolenia.

Szkolenia i kursy – jak je opłacić?

Kursy i szkolenia są dla wielu osób najlepszym sposobem na zdobycie dodatkowej wiedzy i podniesienie swoich kwalifikacji. Jedynymi problemami pozostaje znalezienie wolnego czasu na uczestnictwo w zajęciach, a także kwestia finansowa. Na szczęście coraz częściej kursy i szkolenia, a nawet studia podyplomowe odbywają się choć w części przez Internet. Niektóre kursy możemy też ukończyć w niemal dowolnym czasie. A co zrobić z kwestią zdobycia pieniędzy na pokrycie kosztu studió podyplomowych lub kursu?

Dobrym sposobem wydaje się być odłożenie środków. Jeśli w każdym miesiącu zostawisz na koncie kilkadziesiąt do kilkuset złotych, po roku bez trudu sfinansujesz kurs lub szkolenie. Zwykle ich koszt wynosi od kilkuset złotych do 2-3 tysięcy. Studia podyplomowe są jednak znacznie droższe i wymagają regularnych płatności przez rok lub dłużej. W pokryciu takiego wydatku pomóc może kredyt gotówkowy na dowolny cel. Rozkładamy spłatę na kilka miesięcy lub nawet kilka lat. Wydaje się, że to duże obciążenie. Spójrz jednak na to z innej strony – jeśli dzięki podniesieniu swoich kwalifikacji zarobisz więcej, zapewne spłacisz zobowiązanie, a część środków zostanie w Twoim portfelu.

 Jak finansować studia lub szkolenie ze środków europejskich?

Dziś sporo słyszy się o Funduszach Europejskich. Czasem to pożyczki unijne, innym razem nie musisz nawet zwrócić środków, choć wtedy trzeba spełnić pewne warunki. Poza Funduszami Europejskimi na kursy i szkolenia, dostępne są też dotacje bezzwrotne. Możesz ich szukać między innymi w Ogólnopolskim Programie Edukacji Narodowej OPEN, a także w innych miejscach.

Kto może pokryć koszt szkolenia, kursu lub studiów podyplomowych? Możliwości pozyskania środków szukaj w różnych miejscach. Jednym z nich jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Niektóre możliwości zarezerwowane są dla osób fizycznych, inne dla mikroprzedsiębiorców. Mali przedsiębiorcy mogą liczyć na dotację pokrywającą 100% wydatku na szkolenia i kursy. W przypadku większych firm udział dotacji jest mniejszy, i tak może jednak pozwolić na pokrycie nawet 80% kosztu. Zwykle natomiast wysokość dotacji nie może przekroczyć trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia. Mowa o kwocie przeznaczonej na kurs lub szkolenie dla jednej osoby.

Dofinansowanie na szkolenie – jak je dostać?

Przejdźmy więc do tego, jak uzyskać dofinansowanie studiów podyplomowych lub szkolenia. Pracodawca może starać się o dofinansowanie dla swoich pracowników. Aby dostać środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, należy wypełnić formularz i dostarczyć go do Urzędu Pracy. Znajdują się w nim takie informacje, jak:

  • dane pracodawcy
  • opis szkolenia – czego dotyczy, dlaczego będzie potrzebne danej osobie
  • ilu pracowników firma chce wysłać na szkolenie
  • uzasadnienie zasadności odbycia szkolenia
  • wyjaśnienie, dlaczego firma wybiera akurat dany podmiot do realizacji szkolenia
  • łączna kwota przeznaczona na szkolenie lub kurs

Decyzję w sprawie wniosku otrzymamy od Urzędu Pracy w ciągu 30 dni. W razie akceptacji podania, pracodawca i starosta (finansujący szkolenie) zawierają odpowiednią umowę.

Każdy powiat prowadzi swój nabór wniosków i ma na szkolenia i kursy pewną pulę środków. Należy o tym pamiętać i regularnie sprawdzać, kiedy rozpoczyna się nabór wniosków.W celu poznania wszelkich szczegółów można po prostu skontaktować się z Urzędem Pracy.

Jak wnioskować o dotację z Funduszy Unijnych?

Wnioskowanie o dofinansowanie szkoleń i kursów ze środków europejskich wygląda inaczej, niż z Urzędu Pracy. Dostępne możliwości znajdziemy w Bazie Usług Rozwojowych

Listę dostępnych dotacji z Funduszy Unijnych znajdziesz na stronie PARP. Tam znajdziemy też informację na temat tego, kto może ubiegać się o dotację. Czasem są one dostępne dla pracowników konkretnych branż, czy dla przedsiębiorców.

Kredyt na finansowanie kursu lub szkolenia – czy warto?

Pozyskanie środków z Funduszy Europejskich lub z dotacji z Urzędu Pracy to świetny sposób na pokrycie kosztów kursu. Czasem jednak nie jest to możliwe, na przykład jeśli nie spełniamy wymagań lub gdy aktualnie nie ma dostępnych odpowiednich dotacji. Wtedy osoby, które nie mają wystarczających oszczędności, mogą po prostu wziąć kredyt w banku lub skorzystać z pożyczki na raty. Także ten sposób finansowania może nie być dostępny dla wszystkich – niezbędna jest odpowiednia zdolność kredytowa i dobra historia finansowa. 

Banki wnikliwie sprawdzają zdolność kredytową potencjalnego klienta. Niezbędne są odpowiednie zarobki i stałe źródło dochodu. Należy dostarczyć zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy. Na szczęście są pewne sposoby na poprawę zdolności kredytowej, jeśli bank nie daje Ci kredytu, rozwiązaniem może też być pożyczka pozabankowa. Przede wszystkim zastanów się, czy warto wziąć kredyt na sfinansowanie studiów podyplomowych, kursy lub szkolenia. Każdy powinien ocenić to indywidualnie. Jeśli wiesz, że poprawi to Twoje zarobki w przyszłości lub po prostu marzysz o dodatkowych umiejętnościach – nie zastanawiaj się dłużej i skorzystaj z tej opcji!

Sposoby na sfinansowanie studiów

Kursy i szkolenia zwykle są o wiele tańsze, niż studia podyplomowe. Zwykle jest to też jednorazowy wydatek. Studia podyplomowe najczęściej trwają dwa semestry i są przeznaczone dla osób, które mają już licencjat, stopień inżyniera lub ukończone studia magisterskie. Dla nich studia podyplomowe są świetnym sposobem na podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych. Najczęściej dyplom takich studiów wiele znaczy, nie tylko dla Ciebie, ale też przyszłych i obecnych pracodawców.

W przypadku studiów podyplomowych rozwiązaniem pozwalającym na ich opłacenie jest tak zwana “pożyczka na kształcenie”. Przyznaje ją Ministerstwo Rozwoju, a środki pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój. Nie płacimy żadnego oprocentowania, a spłata rozłożona jest w czasie nawet na 3 lata (od 12 do 36 miesięcy). Możemy ubiegać się o pożyczkę w wysokości 600-30.000 złotych na następujący cel:

  • odbycie kursu
  • uczestnictwo w szkoleniu
  • studia podyplomowe
  • pozostałe formy kształcenia dorosłych

Niemal każdy może skorzystać z tej możliwości – pracownicy oraz samozatrudnieni. Sporym plusem jest możliwość ubiegania się o umorzenie części (do 25%) zobowiązania. Pula środków nie jest jednak zbyt wysoka – nie każdemu uda się je otrzymać. Alternatywnie możemy skorzystać, jak w przypadku już opisanym, z dotacji z Urzędu Pracy, czy po prostu zaciągnąć kredyt w banku.

Dla kogo dofinansowanie do studiów podyplomowych?

Kto może skorzystać z dofinansowania studiów podyplomowych? Lista potencjalnych beneficjentów jest długa i znajdują się na niej:

  • osoby bezrobotne
  • poszukujący pracy, gdy pracodawca wkrótce zamknie zakład pracy (np. jest w stanie upadłości)
  • domownicy i małżonkowie rolników, którzy chcą znaleźć zatrudnienie poza tą branżą
  • osoby pracujące, po ukończeniu 45 roku życia
  • żołnierze rezerwy
  • osoby pobierające rentę szkoleniową
  • cudzoziemcy

 Kredyt na studia podyplomowe – czy to dobry pomysł?

Podobnie jak w przypadku kredytu na szkolenie lub kurs, zdecydowanie warto zadbać o finansowanie studiów podyplomowych. Rozwój swoich kwalifikacji zostanie z pewnością wynagrodzony przez pracodawcę, większośc osób odczuje to poprzez wyższą pensję.

Postaraj się o otrzymanie finansowanie z dotacji europejskiej lub o dofinansowanie z innego źródła. Jeśli nie ma innej możliwości, być może kredyt lub pożyczka na studia będą dobrym wyborem. Przygotuj wcześniej zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach od pracodawcy i wybierz odpowiednie studia. Jeśli myślisz o kredycie na studia, bardzo dobrze wybierz odpowiedni kierunek “podyplomówki”. Powinien w końcu przynieść Ci korzyści co najmniej w wysokości poniesionych na finansowanie studiów nakładów.

Jak sfinansować szkolenie lub studia podyplomowe? Podsumowanie artykułu

Kredyt studencki to nie jedyny sposób na sfinansowanie studiów. Warto poszukać dotacji lub dofinansowania. Oferują je zarówno Urząd Pracy, jak i instytucje korzystające z Funduszy Europejskich. Warto śledzić takie możliwości, choćby ze względu na ograniczoną pulę środków. Ostatecznie, można po prostu postarać się o kredyt lub pożyczkę na sfinansowanie studiów podyplomowych, kursu, czy szkolenia. Sprawdź wcześniej, czy ukończenie danej formy dokształcania dla dorosłych rzeczywiście przyniesie Ci w przyszłości oczekiwane korzyści. Ostatecznie, zwykle inwestycja w swoje umiejętności i wiedzę jest po prostu bardzo dobrym pomysłem, niezależnie od formy finansowania.

Najczęściej zadawane pytania

Jak sfinansować studia podyplomowe?

Większość osób korzysta w tym celu z własnych środków. Można jednak postarać się o wsparcie finansowe ze strony pracodawcy, szczególnie jeśli studia wiążą się z Twoją pracą. Dobra opcja to także skorzystanie z dotacji lub dofinansowania, na przykład ze środków europejskich.

Czy Urząd Pracy finansuje szkolenia?

Tak, można ubiegać się o dotację na szkolenie z Urzędu Pracy. Warto zapytać w UP o szczegóły i dostępne możliwości.

Jak zdobyć pieniądze na szkolenie?

Możliwości współfinansowania, albo nawet całkowitego pokrycia kosztów szkolenia możesz szukać u swojego pracodawcy, w Urzędzie Pracy, a także w funduszach europejskich.

Jak dostać pieniądze z Unii na szkolenie?

Dofinansowanie do szkolenia dla pracowników jest dostępne dla pracodawców. Warto udać się do Powiatowego Urzędu Pracy i zapytać o dostępne środki. Dofinansowanie jest kierowane do konkretnych branż, zależy też od do dostępnej puli środków na szkolenia i kursy.

Źródło:

  1. https://www.polbi.pl/dofinansowanie-szkolen-dotacje-ue
  2. https://sprawnymarketing.pl/blog/dofinansowanie-szkolenia/
  3. https://www.compendium.pl/info/1857/poradnik-jak-uzyskac-dofinansowanie-do-szkolen-z-funduszy-kfs-w-2020-roku
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły