Umorzenie kredytu studenckiego – na czym polega?

umorzenie kredytu studenckiego

Kredyt studencki to wsparcie udzielane na preferencyjnych warunkach. Jego zadaniem jest udzielenie pomocy finansowej osobom studiującym na uczelni. Wysokie koszty studiowania dotyczą przede wszystkim tych, którzy zdecydowali się pobierać nauki poza rodzinną miejscowością. Dojazd, wynajęcie mieszkania, wyżywienie i sporo innych wydatków może okazać się przytłaczająca. Co, gdy pojawiają się problemy ze spłatą preferencyjnego kredytu? Sprawdź, kogo dotyczy umorzenie kredytu studenckiego i na jakich zasadach się odbywa.

Jak działa kredyt studencki?

Studenckie kredyty kierowane są do studentów (do 30. roku życia) i doktorantów (do 35. roku życia). Obowiązuje przy tym kryterium dochodowe, które wynosi 3000 złotych netto miesięcznie na osobę w rodzinie. Takie kredyty udzielane są przez wybrane banki komercyjne, takie jak PKO Bank Polski, PEKAO S.A., a także pewne banki spółdzielcze. 

Rozliczenie kredytu studenckiego odbywa się na specjalnych warunkach. W przeciwieństwie do standardowych produktów finansowych, takie zobowiązanie zaczyna się spłacać dopiero po dwóch latach od ukończenia studiów. Daje to kredytobiorcy czas niezbędny na znalezienie pracy zarobkowej, dzięki której uzyska on środki na spłatę. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o zasadach działania i przyznawania kredytu studenckiego? Sprawdź przygotowany przez nas wpis: Kredyt studencki

Czy każdy kredyt dla studenta można umorzyć?

Wpis, który teraz czytasz, skupia się na preferencyjnych kredytach studenckich. Wbrew pozorom, nie każdy kredyt udzielany studentowi lub absolwentowi innej szkoły wpisuje się do tej kategorii. Często produkty finansowe reklamuje się jako idealne rozwiązania dla osób młodych i uczących się, toteż nietrudno o pomyłkę kredyt studencki i kredyt dla studenta to dwa zupełnie różne pojęcia.

Jeśli zaciągnąłeś zwykły kredyt dla studenta zamiast preferencyjnego kredytu studenckiego, to nadal masz szansę na umorzenie takiego zobowiązania. Wszystko zależy jednak od woli samego banku, toteż warto zadbać o odpowiednią argumentację wniosku i zapoznać się z kryteriami stosowanymi przez daną instytucję. Składając prośbę o umorzenie takiego kredytu, należy sporządzić pismo zgodnie z szablonem udostępnianym przez dany bank. 

Jak działa umorzenie kredytu studenckiego?

Sytuacja finansowa absolwenta studiów nie zawsze będzie sprzyjająca. Problemy ze znalezieniem pracy, nieoczekiwane zdarzenia i inne czynniki mogą skutkować problemami ze spłatą zobowiązania. Obowiązujące przepisy przewidują jednak umorzenie kredytu studenckiego częściowo i w całości. 

Całkowite umorzenie kredytu studenckiego odbywa się jedynie w przypadku, gdy kredytobiorca trwale utracił zdolność jego spłaty lub gdy dochodzenie roszczeń nie będzie możliwe. Takimi sytuacjami może być np. trwała zmiana stanu zdrowia kredytobiorcy na skutek wypadku lub choroby czy też jego zgon. 

Częściowe umorzenie dotyczy lżejszych sytuacji, kiedy to kredytobiorca ma problemy finansowe, uniemożliwiające mu rozliczenie się z należności. Może to być utrata dotychczasowego źródła dochodu, problemy zdrowotne spowodowane chorobą lub tymczasowy uszczerbek na zdrowiu spowodowany wypadkiem. 

Umorzenie kredytu studenckiego nie odbywa się automatycznie, nawet jeżeli dana osoba spełniła wszystkie kryteria. Konieczne będzie wysłanie wniosku do odpowiedniego podmiotu. To, gdzie kierowane jest pismo, zależne jest od przyczyny wnioskowania o umorzenie. 

Umorzenie kredytu studenckiego za wyniki w nauce

Częściowe umorzenie kredytu studenckiego może być formą nagrody za osiągnięcia w nauce. Wysokość umorzenia zależna jest od tego, do jakiego grona najlepszych absolwentów należy kredytobiorca. Wyróżnia się trzy progi, na podstawie których określa się wysokość kwoty umorzenia:

  • 50% wysokości umorzenia – jeżeli kredytobiorca jest absolwentem należącym do grupy 1% najlepszych studentów lub doktorantów
  • 35% wysokości umorzenia – jeżeli kredytobiorca jest absolwentem należącym do grupy od 1,01% do 5% najlepszych studentów lub doktorantów
  • 20% wysokości umorzenia – jeżeli kredytobiorca jest absolwentem należącym do grupy od 5,01% do 10% najlepszych studentów lub doktorantów
umorzenie kredytu studenckiego

Gdzie złożyć wniosek, aby umorzyć kredyt studencki?

Jeżeli prośba o umorzenie studenckiego kredytu jest argumentowana trudną sytuacją finansową, to pismo należy kierować do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nie obowiązuje wówczas standardowy wzór wniosku, jaki znaleźć można na stronach internetowych banków komercyjnych. Zamiast tego, wnioskodawca musi skorzystać z oficjalnego szablonu, dostępnego na rządowej witrynie internetowej.

W pozostałych przypadkach wniosek kieruje się do banku komercyjnego, w którym został zaciągnięty kredyt preferencyjny dla studenta. Obowiązuje wówczas szablon, który zawiera informacje wymagane przez daną instytucję bankową. Jeśli zamierzasz złożyć taki wniosek, to rozsądnie będzie odwiedzić stronę internetową Twojego banku i upewnić się co do tego, jakie dane należy zawrzeć w piśmie.

Argumentacja wniosku o umorzenie

Jedną z najistotniejszych części składanej prośby o umorzenie kredytu studenckiego jest opisanie przyczyny wysyłania wniosku. Należy wskazać, jakie czynniki wpłynęły na konieczność umorzenia takiego kredytu, a także opisać wszelkie związane z tym okoliczności. Warto poświęcić na tą część wniosku więcej czasu, a także zaopatrzyć się w dokumenty potwierdzające daną sytuację. 

Jakie dokumenty do wniosku o umorzenie?

Planujesz złożyć wniosek o umorzenie kredytu studenckiego? W takim razie musisz mieć na uwadze fakt, że samo pismo nie wystarczy. Konieczne będzie również dołączenie pewnych dokumentów lub ich kopii. Sprawdźmy, o jakie załączniki należy zadbać, aby wniosek można było uznać za kompletny.

Wymagane dokumenty

  • Kopia umowy kredytowej, podpisanej z bankiem komercyjnym o kredyt studencki na preferencyjnych warunkach
  • Kopia dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów lub szkoły doktorskiej
  • Zaświadczenie od instytucji bankowej, potwierdzające wysokość kwoty pozostałej do rozliczenia w ramach udzielonego kredytu preferencyjnego
  • Dokumenty potwierdzające wyniki w nauce, jeżeli kredytobiorca znalazł się w określonej grupie najlepszych studentów lub doktorantów
  • Dokumenty potwierdzające trudną sytuację materialną kredytobiorcy lub brak możliwości spłaty takiego zobowiązania

Niezbędne będzie także oświadczenie kredytobiorcy o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych w związku z weryfikacją i rozpatrzeniem wniosku. Jeżeli poręczycielem kredytu studenckiego była bliska rodzina studenta (np. rodzice), to należy dołączyć również ich oświadczenie w sprawie przetwarzania danych. 

O czym pamiętać przy spłacie kredytu studenckiego?

Zaciągnąłeś kredyt studencki, ale w trakcie jego spłacania pojawiły się problemy, a może obawiasz się, że nie podołasz temu zobowiązaniu? W takim przypadku najrozsądniej będzie zapoznać się z kryteriami, które kwalifikują kredytobiorców do umorzenia kredytu. Zaciągnięcie chwilówki lub pożyczki online również może okazać się przydatne, jednak przy zbyt niskich dochodach i innych zaległościach potrafi prowadzić do spirali zadłużenia. 

Dla tych, którzy nie mogą umorzyć kredytu, przewidziane są też inne rozwiązania, w tym narzędzia odraczające spłatę lub zmniejszające wysokość miesięcznej raty. Jeżeli Twoja sytuacja lub wyniki w nauce pozwalają Ci jednak umorzyć studencki kredyt, to należy wysłać wniosek jak najszybciej. Zwlekanie z tą kwestią może doprowadzić do pogłębienia problemów finansowych, na co nie warto się narażać.

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły