Ile kosztuje prawo jazdy w 2024? Sprawdź aktualne koszty

prawo jazdy

Prawo jazdy jest obecnie jedną z bardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy. Sam kurs i egzamin to jedno, natomiast liczyć należy się również z szeregiem czynności, jakie należy wykonać aby móc podejść do egzaminu państwowego. Sprawdź jakie czynności poboczne musisz zrealizować, aby przystąpić do egzaminu i ile ostatecznie zapłacisz za prawo jazdy w  2024 roku.

Koszt uzyskania numeru PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę)

Pierwszym i absolutnie najważniejszym krokiem jaki musi podjąć przyszły kierowca jest uzyskanie numeru PKK, który niezbędny jest aby rozpocząć kurs na prawo jazdy. Numer ten jest identyfikatorem, dzięki któremu kursant może rozpocząć naukę jazdy, ale również umożliwia  mu on przystąpienie do egzaminów państwowych w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD).

W celu wyrobienia numeru PKK należy:

 • posiadać aktualną fotografię, która spełnia określone kryteria, jak zdjęcie do dowodu osobistego.
 • posiadać zaświadczenie lekarskie o zdolności do prowadzenia pojazdów,
 • zgłosić się do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu gminy lub miasta w celu złożenia wniosku.

Uzyskanie numeru PKK jest bezpłatne, natomiast koszty jakie ponosimy na tym etapie to cena  za wykonania fotografii w salonie fotograficznym. Cena waha się między 20-50 zł w zależności od wielkości miasta i trybu odbioru fotografii. Możliwość wydruku zdjęcia w około 30 minut podnosi nieznacznie koszt, ale pozwala na szybszy odbiór zdjęcia i przyśpieszenie formalności. Koszty te można pominąć jeżeli posiadamy aktualna fotografię chociażby zrobioną na potrzeby wyrobienia dowodu osobistego lub paszportu.

Konsultacja lekarska i otrzymanie zaświadczenia potwierdzającego zdolność do kierowania pojazdem

Obecnie, po zmianie przepisów cena za konsultacje lekarską, po której otrzymuje się potrzebne zaświadczenie mówiące o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów znacznie wzrosła. Jeszcze kilka lat temu wizyta ta kosztowała od 50-100 zł zaś obecnie jest to jednolita stawka 200-300 zł.

Podsumowując koszt uzyskania numeru PKK to:

 • cena zdjęć 30-50 zł
 • koszt badania lekarskiego 250 zł
 • nadanie numeru PKK 0 zł

W konsekwencji, otrzymanie numeru PKK to koszt rzędu 250-300 zł

Koszty związane z uzsykaniem prawa jazdy

Koszt prawa jazdy kategorii B w 2024 roku

Na ogólny koszt prawa jazdy składa się koszt kursu nauki jazdy, koszt egzaminu teoretycznego i praktycznego oraz oplata za wydanie dokumentu.

Cena kursu nauki jazdy to 2500-3300 zł

Koszt kursu jest zależny od miejsca zamieszkana, zazwyczaj w mniejszych miejscowościach jest to dolna granica ceny. W zakres ceny wchodzą również inne usługi które oferuje dana szkoła nauki jazdy oraz kompetencje i umiejętności instruktorów.

Zwykle nieco droższy jest kurs nauki jazdy kat. B samochodem z automatyczną skrzynią biegów.

Koszt egzaminu teoretycznego na prawo jazdy to 30 zł

Cena ta dotyczy egzaminu teoretycznego, który odbywa się w salach WORD-u właściwego dla miejsca zamieszkania. Opłata ta jest jednorazowa, w przypadku niezaliczenia teorii, opłatę należy uiścić ponownie.

Koszt egzaminu praktycznego na prawo jazdy to 140 zł

Do egzaminu praktycznego przystąpić można tylko wówczas jeżeli egzamin teoretyczny został zdany. Pozytywnie zakończony egzamin teoretyczny uprawnia nas do egzaminu praktycznego, który odbywa się częściowo na placu manewrowym, a częściowo na drogach publicznych. Egzamin zostaje przeprowadzony w siedzibie WORD-u właściwego  dla miejsca zamieszkania kursanta.

Opłata za wydanie dokumentu to 100,50 zł

Po pozytywnym zakończeniu egzaminu teoretycznego i praktycznego osoba zdająca składa wniosek o wydanie prawa jazdy do urzędu załączając dowód zapłaty za jego wydanie. Opłata ta jest stała i wynosi 100,50 zł.

Co wliczone jest w cenę kursu nauki jazdy?

Kurs nauki jazdy to duży wydatek, który niestety nie jest całkowitym kosztem uzyskania prawo jazdy. W cenę kursu nauki jazdy wliczone są przede wszystkim teoretyczne wykłady oraz praktyczna nauka kierowania samochodem. Większość szkół prowadzących naukę jazdy oferuje kilka pakietów, które wyróżniają się pewnymi elementami. Pakiet podstawowy zwykle jest najtańszy i zawiera 30 godzin lekcyjnych wykładów teoretycznych. Ich podstawowym zadaniem jest przybliżyć przyszłym kierowcom zasady oraz przepisy w ruchu drogowym oraz 30 godzin zajęć praktycznych.

W czasie zajęć przyszły kierowca oswaja się z techniką kierowania samochodem. Zapozna się też z zachowaniem się w ruchu drogowym i podstawowymi manewrami jak parkowanie czy zawracanie. W trakcie zajęć praktycznych szkoli się we wszystkich elementach, które sprawdzane są na egzaminie praktycznym. Dodatkowo w pakiecie podstawowym kursanci otrzymują pomoce naukowe. Znacznie ułatwiają przygotowanie się do egzaminu teoretycznego, w tym testy i podręczniki z przepisami w ruchu drogowym.

W ramach bardziej rozbudowanego pakietu, szkoły nauki jazdy oferują rozmaite dodatkowe jazdy szybkim samochodem. Popularne są też ćwiczenia na placu zachowania się w sytuacjach wpadnięcia w poślizg. Tam poznasz też techniki kierowania pojazdem po mokrej i śliskiej nawierzchni.

Kurs prawa jazdy na raty- czy warto skorzystać?

W związku z dużymi podwyżkami w obecnym czasie, wiele szkół nauki jazdy oferuje rozłożenie płatności na wygodne dla kursanta raty. Korzystają z nich zazwyczaj młodzi kursanci, którzy są jeszcze na etapie edukacji, a sam kurs opłacają z własnych oszczędności. W przypadku korzystania z ratalnej spłaty kursu nauki jazdy, warto dokładnie zapoznać się z warunkami spłaty.

Poznaj je oraz wysokości rat i opłat, bowiem niektóre szkoły doliczają dodatkowe opłaty za prowadzenie dokumentacji ratalnej. Bywa tak, że po rozłożeniu kursu na raty, finalna kwota okazuje się znacznie wyższa niż pierwotna cena kursu. Jeśli potrzebujesz pożyczki na naukę jazdy, skorzystaj z rankingu pożyczek na raty i chwilówek online. Łatwo i szybko znajdziesz tam pożyczki na około 3000 zł. To kwota zbliżona do kosztów kursu na prawo jazdy kat. B.

Podsumowując wszystkie rozważania, koszt kursy na prawo jazdy obejmuje:

 • uzyskania PKK -0 zł
 • zrobienia zdjęcia  -30- 50 zł
 • wizyty lekarskie niezbędne do uzyskania zaświadczenia 200-300 zł
 • kurs na prawo jazdy od 2500 do 3300 zł
 • egzamin teoretyczny-30 zł
 • egzaminu praktyczny -140 zł
 • opłaty za wydanie prawa jazdy 100,50 zł

Całkowity koszt prawa jazdy w roku 2024 wynosi od 3000 zł do prawie 4000 zł!

Średni koszt wyrobienia prawa jazdy to ok 3500 złotych. Koszt ten może wzrosnąć o dodatkowe koszty związane z poprawką egzaminu teoretycznego – 30 zł  bądź praktycznego- 140 zł. niektórzy kandydaci zdają egzamin dopiero za którymś podejściem. Często wynika to nie z braku umiejętności, a ze sporej dawki stresu lub „podchwytliwych” zadań, które każe wykonać egzaminator. W wielu polskich miastach krążą wręcz pewne legendy dotyczące niektórych egzaminatorów. Zdanie egzaminu u nich jest prawdziwą sztuką.

Po niezdanym egzaminie na prawo jazdy zwykle kandydaci decydują się na wykupienie kilku dodatkowych godzin z instruktorem. Możemy zatem przyznać, że niezaliczony egzamin będzie nas kosztował dodatkowe 140-500 złotych. Łączne koszty zdobycia prawa jazdy znacznie więc rosną.

Źródło:

 1. https://star.edu.pl/prawo-jazdy-ile-kosztuje
 2. https://www.zdamyto.com/aktualnosci/ile-kosztuje-prawo-jazdy-w-2024/
 3. https://wrc.net.pl/mj-ile-kosztuje-prawo-jazdy-w-2024-roku/
Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły