Ile kosztuje prawo jazdy w 2022? Sprawdź aktualne koszty

prawo jazdy

Prawo jazdy jest obecnie jedną z bardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy. Sam kurs i egzamin to jedno, natomiast liczyć należy się również z szeregiem czynności, jakie należy wykonać aby móc podejść do egzaminu państwowego. Sprawdź jakie czynności poboczne musisz zrealizować, aby przystąpić do egzaminu i ile ostatecznie zapłacisz za prawo jazdy w  2022 roku. Nowe regulacje prawne jakie wprowadzone zostały w 2021 roku obligują osoby chcące posiadać uprawnienia do kierowania pojazdem do kilku zasadniczych czynności, które zostaną omówione poniżej.

Koszt uzyskania numeru PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę)

Pierwszym i absolutnie najważniejszym krokiem jaki musi podjąć przyszły kierowca jest uzyskanie numeru PKK, który niezbędny jest aby rozpocząć kurs na prawo jazdy. Numer ten jest identyfikatorem, dzięki któremu kursant może rozpocząć naukę jazdy, ale również umożliwia  mu on przystąpienie do egzaminów państwowych w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD).

W celu wyrobienia numeru PKK należy:

 • posiadać aktualną fotografię, która spełnia określone kryteria, jak zdjęcie do dowodu osobistego.
 • posiadać zaświadczenie lekarskie o zdolności do prowadzenia pojazdów,
 • zgłosić się do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu gminy lub miasta w celu złożenia wniosku.

Uzyskanie numeru PKK jest bezpłatne, natomiast koszty jakie ponosimy na tym etapie to cena  za wykonania fotografii w salonie fotograficznym, która waha się między 20-50 zł w zależności od wielkości miasta i trybu odbioru fotografii. Możliwość wydruku zdjęcia w około 30 minut podnosi nieznacznie koszt, ale pozwala na szybszy odbiór zdjęcia i przyśpieszenie formalności. Koszty te można pominąć jeżeli posiadamy aktualna fotografię chociażby zrobioną na potrzeby wyrobienia dowodu osobistego lub paszportu.

Konsultacja lekarska i otrzymanie zaświadczenia potwierdzającego zdolność do kierowania pojazdem

Obecnie, po zmianie przepisów cena za konsultacje lekarską, po której otrzymuje się potrzebne zaświadczenie mówiące o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów znacznie wzrosła. Jeszcze kilka lat temu wizyta ta kosztowała od 50-100 zł zaś obecnie jest to jednolita stawka 200 zł.

Podsumowując koszt uzyskania numeru PKK to:

 • cena zdjęć 20-50 zł
 • koszt badania lekarskiego 200 zł
 • nadanie numeru PKK 0 zł

W konsekwencji, otrzymanie numeru PKK to koszt rzędu 220-250 zł

Koszty związane z uzsykaniem prawa jazdy

Koszt prawo jazdy kategorii B w 2022 roku

Na ogólny koszt prawa jazdy składa się koszt kursu na prawo jazdy, koszt egzaminu teoretycznego i praktycznego oraz oplata za wydanie dokumentu.

Cena kursu na prawo jazdy to 1600-2900 zł

Koszt kursu jest zależny od miejsca zamieszkana, zazwyczaj w mniejszych miejscowościach jest to dolna granica ceny. W zakres ceny wchodzą również inne usługi które oferuje dana szkoła nauki jazdy oraz kompetencje i umiejętności instruktorów.

Koszt egzaminu teoretycznego na prawo jazdy to 30 zł

Cena ta dotyczy egzaminu teoretycznego, który odbywa się w salach WORD-u właściwego dla miejsca zamieszkania. Opłata ta jest jednorazowa, w przypadku niezaliczenia teorii, opłatę należy uiścić ponownie.

Koszt egzaminu praktycznego na prawo jazdy to 140 zł

Do egzaminu praktycznego przystąpić można tylko wówczas jeżeli egzamin teoretyczny został zdany. Pozytywnie zakończony egzamin teoretyczny uprawnia nas do egzaminu praktycznego, który odbywa się częściowo na placu manewrowym, a częściowo na drogach publicznych. Egzamin zostaje przeprowadzony w siedzibie WORD-u właściwego  dla miejsca zamieszkania kursanta.

Opłata za wydanie dokumentu to 100, 50 zł

Po pozytywnym zakończeniu egzaminu teoretycznego i praktycznego osoba zdająca składa wniosek o wydanie prawa jazdy do urzędu załączając dowód zapłaty za jego wydanie. Opłata ta jest stała i wynosi 100,50 zł.

Co wliczone jest w cenę kursu na prawo jazdy?

Kurs na prawo jazdy to duży wydatek, który niestety nie jest całkowitym kosztem uzyskania prawo jazdy. W cenę kursu na prawo jazdy wliczone są przede wszystkim teoretyczne wykłady oraz praktyczna nauka kierowania samochodem. Większość szkół prowadzących naukę jazdy oferuje kilka pakietów, które wyróżniają się pewnymi elementami. Pakiet podstawy zwykle jest najtańszy i zawiera 30 godzin lekcyjnych wykładów teoretycznych, których podstawowym zadaniem jest przybliżyć przyszłym kierowcom zasady oraz przepisy w ruchu drogowym oraz 30 godzin zajęć praktycznych. W czasie zajęć przyszły kierowca oswaja się z techniką kierowania samochodem, oraz zachowaniem się w ruchu drogowym i podstawowymi manewrami jak parkowanie czy zawracanie. W trakcie zajęć praktycznych szkoli się we wszystkich elementach, które sprawdzane są na egzaminie praktycznym. Dodatkowo w pakiecie podstawowym kursanci otrzymują pomoce naukowe, które ułatwiają przygotowanie się do egzaminu teoretycznego, w tym testy i podręczniki z przepisami w ruchu drogowym.

W ramach bardziej rozbudowanego pakietu, szkoły nauki jazdy oferują rozmaite dodatkowe jazdy szybkim samochodem, lub ćwiczenia na placu zachowań w sytuacjach wpadnięcia w poślizg czy techniki kierowania pojazdem po mokrej i śliskiej nawierzchni.

Kurs prawa jazdy na raty- czy warto skorzystać?

W związku z dużymi podwyżkami w obecnym czasie, wiele szkół nauki jazdy oferuje rozłożenie płatności na wygodne dla kursanta raty. Korzystają z nich zazwyczaj młodzi kursanci, którzy są jeszcze na etapie edukacji, a sam kurs opłacają z własnych oszczędności. W przypadku korzystania z ratalnej spłaty kursu na prawo jazdy, warto dokładnie zapoznać się z warunkami spłaty oraz wysokością rat i opłat, bowiem niektóre szkoły doliczają dodatkowe opłaty za prowadzenie dokumentacji ratalnej. Bywa tak, że po rozłożeniu kursu na raty, finalna kwota okazuje się znacznie wyższa niż pierwotna cena kursu na prawo jazdy. Jeśli potrzebujesz wziąć pożyczkę na sfinansowanie prawa jazdy polecamy skorzystanie z rankingu pożyczek na raty i chwilówek online, w których łatwo i szybko pożyczymy około 3000 zł jakie jest potrzebne na uzyskanie prawda jazdy.

Podsumowując wszystkie rozważania, koszt kursy na prawo jazdy obejmuje:

 • uzyskania PKK -0 zł
 • zrobienia zdjęcia  -20- 50 zł
 • wizyty lekarskie niezbędne do uzyskania zaświadczenia 200 zł
 • kurs na prawo jazdy od 1900 do 2600 zł
 • egzamin teoretyczny-30 zł
 • egzaminu praktyczny -140 zł
 • opłaty za wydanie prawa jazdy 100,50 zł

Całkowity koszt prawa jazdy w roku 2022 wynosi od 2190,50 zł do 2950,50 zł

Średni koszt wyrobienia prawa jazdy to ok 2500 zł, z tym że koszt ten może wzrosnąć o dodatkowe koszty związane z poprawką egzaminu teoretycznego – 30 zł  bądź praktycznego- 140 zł.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły