Kredyt dla nauczycieli

Kredyt dla nauczycieli

Niektóre grupy zawodowe mogą liczyć na otrzymanie zgody na pożyczkę lub kredyt na preferencyjnych warunkach. Przykładem jest kredyt dla nauczycieli. Co trzeba o nim wiedzieć? Które banki mają taką propozycję w swojej ofercie? Jakie rodzaje kredytu mogą być dla nauczycieli dobrym wyborem? Co jest lepsze – zwykła pożyczka, czy pieniądze z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?

Kredyty dla nauczycieli

Nauczyciele są bardzo docenianą grupą zawodową. Ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie społeczeństwa bez nich. Poza nauką nauczyciele zajmują się w końcu także wychowaniem naszych dzieci. Niestety, nie idą z tym w parze wysokie zarobki, co ma miejsce w wielu krajach Europy Zachodniej.

Wśród przedstawicieli niemal każdej branży z roku na rok widać coraz większą chęć korzystania z kredytów gotówkowych i pożyczek. Nauczyciele nie różnią się pod tym względem  od wykonawców innych zawodów. Sprawdzamy więc dziś, czy mogą oni liczyć na specjalną ofertę – kredyt dla nauczycieli. Co to właściwie jest kredyt nauczycielski? Czy ma inne warunki od typowych kredytów?

Ile zarabiają nauczyciele?

Zarobki nauczycieli są opisane w przepisach polskiego prawa. Nauczyciele mają wynagrodzenie w dużym stopniu uzależnione od swojego stopnia. Są trzy stopnie nauczycielskie: nauczyciel początkujący, mianowany i nauczyciel dyplomowany. Nauczyciele otrzymali podwyżkę na mocy Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki, które weszło w życie 24 lutego 2023 roku. Podwyżka działa jednak wstecznie i obejmie okres od 1 stycznia tego roku. Nauczyciele zarabiają co najmniej 4550 złotych brutto miesięcznie. Do końca czerwca 2023 roku było to o około 30% więcej, niż wynosi minimalne wynagrodzenie za pracę. Najniższa krajowa pensja wzrosła jednak 1 lipca 2023 roku.

Zarobki nauczycieli rosną wraz ze zdobywaniem kolejnych stopni. Są też uzależnione od wykształcenia: czy nauczyciel ma tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym, czy bez. 

Co to jest kredyt dla nauczycieli?

Nie od dziś wiadomo, że nauczyciele nie zarabiają zbyt wiele. Zatrudnienie w szkole pozwala jednak stworzyć niezłą zdolność kredytową – jest dobrze widziane przez bankowych analityków. Z tego względu przedstawiciele tego zawodu mogą liczyć na ciekawe oferty. Ciężko jednak mówić o takiej ofercie, jak kredyt dla nauczycieli. Banki nie proponują kredytów dla tej grupy zawodowej, ani dla innych. Niektóre z nich mogą natomiast mieć w swoim portfolio pożyczkę dla nauczycieli, a raczej dla wszystkich pracowników “budżetówki”. Pracownicy sektora publicznego mogą wykazać się stałym, stabilnym miejscem pracy i dość pewnym zatrudnieniem.

Ze względu na stabilne zatrudnienie, bank może zaproponować lepsze warunki spłaty kredytu lub pożyczki. Można więc liczyć na nieco niższe opłaty i odsetki. Poza zatrudnieniem w sektorze publicznym, nauczyciele mają też dobre wykształcenie, co też poprawia zdolność kredytową.

Kto może się starać o kredyt dla nauczycieli?

Kredyt nauczycielski lub pożyczka dla nauczycieli nie różnią się zbytnio od typowych produktów banków, kierowanych do szerszego grona odbiorców. Mogą się o nie ubiegać wszyscy nauczyciele i pracownicy oświaty. To takie osoby, jak:

  • pracownicy żłobków i przedszkoli
  • nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych
  • pracownicy uczelni wyższych, szkół policealnych

O kredyty i pożyczki mogą się ubiegać zarówno osoby pracujące w placówkach publicznych, jak i prywatnych.

Kredyt dla nauczycieli – warunki

Podobnie do innych rodzajów kredytów, również w celu otrzymania kredytu dla nauczycieli należy spełnić pewne warunki. Przede wszystkim, jeśli propozycja specjalna skierowana jest do pracowników oświaty lub “budżetówki, należy wykazać takie miejsce pracy. W tym celu przydatne okaże się zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Każdy nauczyciel bez trudu otrzyma je z działu kadr. Poza tym warunki otrzymania kredytu gotówkowego lub pożyczki w banku są raczej standardowe:

  • ukończone 18 lat
  • odpowiednia zdolność kredytowa
  • stałe źródło dochodów
  • pełna zdolność do czynności prawnych
  • dobra historia kredytowa w BIK
  • brak negatywnych wpisów w bazach dłużników

Jeśli spełniasz te warunki i chcesz skorzystać z propozycji, najpierw znajdź najlepszą ofertę. Następnie wypełnij wniosek i złóż go w banku (lub online). Nie zapomnij o dołączeniu dokumentów, których wymaga bank.

Gdzie nauczyciel powinien szukać kredytu dla siebie?

Kredyty dla nauczycieli w większości banków to te same oferty, z których mogą też skorzystać inne osoby. Można ich szukać zarówno w samych bankach, jak i w sieci. Aby poszukiwania były jak najkrótsze, warto posiłkować się zestawieniami. Przykładem może być ranking kredytów przez Internet, z których mogą korzystać także pracownicy oświaty, w tym nauczyciele. W takim rankingu znajdziesz aktualne propozycje pochodzące z wielu firm. Przeglądając je, bez trudu znajdziesz najlepszą opcję.

Nauczyciele mogą skorzystać nie tylko z kredytu gotówkowego na dowolny cel. Dla nich dostępne są również kredyty hipoteczne na mieszkanie. W przypadku kredytu mieszkaniowego nauczyciele mogą sfinansować zakup mieszkania lub domu lub budowę nieruchomości.

Jak dostać kredyt – poradnik dla nauczycieli

Nauczyciele często nie zarabiają zbyt wiele, ich miejsce pracy i wykształcenie są jednak mocnymi argumentami. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dla nauczycieli. Pomogą w bezproblemowym uzyskaniu zgody na kredyt.

Spłać dotychczasowe zobowiązania – kredyty, pożyczki i raty. Duża ilość aktualnie płaconych zobowiązań może źle wpłynąć na ocenę zdolności kredytowej. Szczególnie jeśli myślisz o kredycie hipotecznym na większą sumę, odpowiednio wcześniej uporządkuj inne pożyczki i kredyty. Warto również spłacić kartę kredytową i zakończyć umowę na jej prowadzenie.

Dobrze zarządzaj swoim budżetem domowym. Wielu z nas ma sporo stałych kosztów związanych z utrzymaniem gospodarstwa domowego. Warto tu wprowadzić kilka nowych zasad, na przykład mających na celu pewne oszczędności. Nawyk oszczędzania prądu i wody, a także rezygnacja ze zbędnych wydatków to dobry pomysł. Często mamy jednocześnie opłaconych kilka platform VOD, czy rozbudowany dostęp do płatnej telewizji. Czy na pewno potrzebujesz aż tylu produktów w tym samym momencie? Dobrym pomysłem jest też poszukiwanie oszczędności, na przykład obniżenie rachunków za telefon komórkowy, czy znalezienie tańszego dostawcy Internetu.

Udokumentuj swoje dochody. We wniosku kredytowym możesz wykazać dochody z kilku źródeł. Stałe zatrudnienie w oświacie lub w budżetówce to bardzo dobry sygnał dla banku. Świadczy o stabilności Twojego źródła dochodu. Większą zdolność kredytową możesz jednak mieć, jeśli wykażesz, że pracujesz w innych miejscach. Mogą być nimi dodatkowe godziny w innej szkole, praca w weekendy, czy nawet zyski z prywatnego najmu mieszkania.

Zadbaj o dobrą historię kredytową. Od czego zależy historia kredytowa? Zobowiązania każdego z nas wpływają na tak zwany scoring w BIK. Biuro Informacji Kredytowej posiada dane na temat spłacanych pożyczek, kredytów i innych zobowiązań. Co ważne, terminowo opłacone rachunki i raty pozytywnie wpływają na historię kredytową. Opóźnienia lub zupełny brak spłaty tworzą natomiast negatywną historię. Warto więc unikać opóźnień. Zakupy na raty, czy nieduże pożyczki spłacone w terminie mogą natomiast nieco poprawić Twoją “renomę” w oczach BIK i banków.

Czy nauczyciel może liczyć na pieniądze z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?

Wielu pracodawców musi założyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Pracownicy wpłacają tam niedużą część swoich zarobków, później mogą natomiast liczyć na pewne udogodnienia. Wystarczy wspomnieć choćby o wczasach pod gruszą, czy bonach świątecznych.

Szkoły muszą prowadzić Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych ze względu na zapisy Karty Nauczyciela. Nauczyciele mogą postarać się o pożyczkę z ZFŚS. Zwykle celem jest przeznaczenie pieniędzy na wydatki socjalne, na przykład na zakup lub remont mieszkania. Warto też wiedzieć, że taka pożyczka dla nauczycieli może być bezzwrotna. Dokładne zasady obowiązywania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych mogą się różnić w każdej szkole. To u swojego pracodawcy należałoby więc szukać regulaminu ZFŚS – znajdziesz w nim wszelkie niezbędne informacje. Najczęściej kredyt dla nauczycieli z Funduszu pozwala na:

  • bezzwrotne lub zwrotne wsparcie na cele mieszkaniowe (zakup, remont, wyposażenie, wykończenie, itp.)
  • pomoc rzeczowa ze względu na zdarzenia losowe
  • wsparcie rzeczowe i mentalne z okazji świąt, jubileuszu (także np. paczki dla dzieci)
  • dofinansowanie do opieki nad dzieckiem (żłobek, klub dziecięcy, przedszkole)
  • wypoczynek, wsparcie finansowe urlopu
  • działalność sportowa, rekreacyjna, oświatowa, kulturalna
  • i inne

Kredyt dla nauczycieli bez odsetek

Czasami Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych pozwala na zaciągnięcie bezodsetkowej pożyczki. Nauczyciel spłaca więc jedynie otrzymany kapitał. Bez dwóch zdań jest to bardzo korzystne.

Podobne korzyści mogą dla nauczyciela płynąć z darmowej pożyczki lub chwilówki. Taka propozycja dostępna jest na wolnym rynku. Część firm pożyczkowych (np. parabanki) mają taką pożyczkę dla nauczycieli (i innych grup zawodowych) w swojej ofercie. To rodzaj promocji, ma na celu przyciągnięcie do firmy nowych klientów. Pożyczka z RRSO 0% wymaga spłaty jedynie pożyczonej kwoty. Dostępność ogranicza się jednak wyłącznie do nowych klientów, którzy w danym miejscu pierwszy raz korzystają z pożyczki.

Pożyczka i kredyt dla nauczycieli – o czym warto pamiętać?

Choć wynagrodzenie nauczycieli zwykle nie jest bardzo wysokie, banki chętnie udzielają im kredytu. Nauczyciele mają bowiem niezłą zdolność kredytową. Zawdzięczają ją stabilnemu zatrudnieniu oraz niezłemu wykształceniu. W oczach banku wychodzą więc na świetnych klientów, którym warto zaufać – powierzyć pieniądze z nadzieją na terminową spłatę. Pracownicy oświaty, a także inne osoby zatrudnione w sferze budżetowej, mogą postarać się o lepsze warunki kredytu. Warto spytać o to w banku lub w firmie pożyczkowej. Korzystnym rozwiązaniem jest również skorzystanie z jednej z pożyczek z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. 

Najczęściej zadawane pytania

Czy są kredyty dla nauczycieli?

Nauczyciele mogą korzystać z tych samych kredytów gotówkowych i hipotecznych, co pozostali klienci. Mogą liczyć na dobrą ocenę zdolności kredytowej dzięki stabilnemu zatrudnieniu w oświacie.

Czy są kredyty hipoteczne dla nauczycieli?

Nauczyciel może starać się o kredyt hipoteczny. Choć zwykle nauczyciele mają dość niskie zarobki, najczęściej zdolność kredytową poprawia stałe (państwowe) źródło dochodu i dobre wykształcenie.

Czy nauczyciel dostanie pożyczkę z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?

W szkołach funkcjonują Zakładowe Fundusze Świadczeń Socjalnych. Taki obowiązek nakłada Karta Nauczyciela. Pracownicy oświaty mogą skorzystać z atrakcyjnych pożyczek z ZFŚS, często są nieoprocentowane, a nawet bezzwrotne. W każdej szkole zasady są jednak nieco inne, szczegółów należy więc szukać w regulaminie Funduszu.

Źródło:

  1. https://www.totalmoney.pl/artykuly/5463,kredyty,czy-istnieje-specjalna-oferta-kredytowa-dla-nauczyciela,1,1
  2. https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00105
  3. https://www.portaloswiatowy.pl/slowa-kluczowe/pozyczka-z-zfss-w-szkole-4783
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły