Jak zamknąć konto w Banku Pocztowym?

zamknąć konto w Banku Pocztowym

Bank Pocztowy to znany podmiot bankowy, który świadczy swoje usługi w własnych placówkach, oraz w oddziałach Poczty Polskiej. Mimo iż część użytkowników jest zadowolona z tego rozwiązania, to zdarzają się osoby, których oferta nie satysfakcjonuje. W dalszej części publikacji wyjaśniamy, jak zamknąć konto w Banku Pocztowym, i co się z tym wiąże.

Sposoby na zamknięcie konta

Obecnie klienci mają kilka sposobów na to, aby zamknąć swoje konto w Banku Pocztowym. Mimo iż strona internetowa Banku Pocztowego informuje jedynie o tym, że da się zamknąć konto drogą korespondencyjną, to istnieją także alternatywne metody. Poza wysłaniem listu, klienci mogą wydrukować i wypełnić wniosek aby zanieść go do wybranej placówki Banku Pocztowego lub Poczty Polskiej. Będzie to rozwiązanie dobre dla osób, które mieszkają blisko takiego oddziału.

Poza powyższymi, tradycyjnymi metodami, klienci mogą zamknąć konto w Banku Pocztowym także poprzez wiadomość e-mail. Takie rozwiązanie może okazać się najwygodniejsze, a przede wszystkim najtańsze, ponieważ nie trzeba obawiać się o koszty związane z dojazdem do placówki bądź nadaniem listu. Decydując się na zamknięcie konta poprzez e-mail, klient może zamknąć swój rachunek bez wychodzenia z domu, co dla wielu osób będzie najważniejszym aspektem. 

Czy można zamknąć konto w Banku Pocztowym przez internet?

Niestety, na obecną chwilę klienci nie mają możliwości zamknięcia konta w Banku Pocztowym za pomocą bankowości elektronicznej. Zarówno serwis przeglądarkowy, jak i aplikacja mobilna pozbawione są tej funkcjonalności, co dla wielu osób może być uciążliwe. Jedyną alternatywą metodą będzie zamknięcie konta poprzez wysłanie wiadomości e-mail z wnioskiem w załączniku.

Dużo wskazuje na to, że sytuacja ta może zmienić się w ciągu najbliższych lat. Coraz popularniejsza bankowość internetowa przyczyniła się do tego, że popularne banki decydują się na umożliwienie zamknięcia konta przez internet. Wśród nich są podmioty takie jak Alior Bank, BNP Paribas, czy też mBank.

Jak zamknąć konto w Banku Pocztowym w placówce?

Osobiste zamknięcie konta w Banku Pocztowym nie będzie problemem, biorąc pod uwagę fakt, iż na terenie Polski znajduje się ponad 4,7 tysiąca oddziałów, w których można to zrobić. Aby zaoszczędzić swój cenny czas, warto znaleźć stacjonarny oddział znajdujący się najbliżej miejsca zamieszkania. W tym celu można skorzystać z wyszukiwarki placówek, dostępnej pod tym linkiem

Jak zamknąć konto w placówce – krok po kroku:

  1. Wybierz placówkę i sprawdź jej godziny i dni funkcjonowania.
  2. Przygotuj, wypełnij i wydrukuj egzemplarz wniosku. Aby uniknąć potencjalnych nieporozumień i komplikacji, warto zachować dla siebie kopię zapasową. 
  3. Udaj się z wnioskiem do placówki, w której pracownik przeprowadzi Cię przez całą procedurę. 

Aby pomyślnie zamknąć konto w Banku Pocztowym, podpis na wniosku musi być złożony odręcznie, nawet jeżeli samo pismo jest wydrukowanym dokumentem. Bank Pocztowy musi posiadać wzór naszego podpisu, aby mógł porównać go z podpisem znajdującym się na wniosku. 

Jak zamknąć konto w Banku Pocztowym przez list?

Listowne zamknięcie konta może wydawać się lepszą opcją, szczególnie w przypadku, gdy chcemy uniknąć kolejek w placówce i konieczności znalezienia odpowiedniego oddziału. Warto mieć jednak na uwadze koszty, jakie wiążą się z tą metodą, wynikające z nadania odpowiedniego listu. Przypominamy także o tym, że takie rozwiązanie wydłuża całą procedurę zazwyczaj o dzień, lub kilka dni, ponieważ list musi trafić do Banku Pocztowego, zanim wniosek zostanie przyjęty. 

Jak zamknąć konto drogą korespondencyjną – krok po kroku:

  1. Przygotuj ręcznie podpisany wniosek o wypowiedzenie umowy.
  2. Wniosek nadaj listem poleconym priorytetowym lub ekonomicznym za potwierdzeniem odbioru. W ten sposób będziesz wiedział, kiedy Bank Pocztowy otrzymał dokument. 
  3. Po otrzymaniu listu przez bank, rozpocznie się procedura usuwania konta bankowego. 

Adres korespondencyjny Banku Pocztowego:

Bank Pocztowy S.A.

ul. Jagiellońska 17

85-959 Bydgoszcz

Jak zamknąć konto w Banku Pocztowym przez e-mail?

Nowoczesne rozwiązania z reguły są wygodniejsze, szybsze i mniej problemowe. Zamykanie rachunku poprzez e-mail nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Jest to jedna z lepszych metod na to, aby zamknąć konto w Banku Pocztowym, dlatego poniżej opiszemy wam całą procedurę. 

Jak zamknąć konto przez e-mail – krok po kroku:

  1. Napisz wiadomość e-mail, w treści której zwrócisz się z prośbą o zamknięcie rachunku.
  2. W załączniku zamieść skan ręcznie podpisanego podpisanego wniosku. Nie może to być podpis elektroniczny, musi być to podpis odręczny. 
  3. Wiadomość wraz z załącznikiem wyślij na adres elektronicznej korespondencji Banku Pocztowego: informacja@pocztowy.pl 

Jak napisać wniosek o zamknięcie konta w Banku Pocztowym?

Niestety, na stronie internetowej Banku Pocztowego nie znajdziemy gotowego szablonu wniosku o zamknięcie konta. Takie pismo należy sporządzić samodzielnie, co dla sporej części osób może być problematyczne. Aby rozwiać wątpliwości w tej kwestii, poniżej przedstawiamy informacje, jakie muszą znaleźć się w dokumencie, aby został on przyjęty przez bank pocztowy.

Jakie informacje muszą znaleźć się we wniosku?

  • dane osobowe: imię, nazwisko, numer PESEL
  • aktualna data i miejsce sporządzenia wniosku
  • numer rachunku, który ma zostać zamknięty
  • informacje z dowodu tożsamości: seria i numer
  • numer konta, na które ma zostać przelana nadwyżka środków (jeżeli dana osoba zdecyduje się takową zostawić)
  • odręczny podpis wnioskodawcy

We wniosku nie musi, ale może znajdować się argumentacja wnioskodawcy dotycząca powodu zamykania rachunku bankowego. 

Kto może zamknąć konto w Banku Pocztowym?

Zamknąć konto w Banku Pocztowym może każdy użytkownik, nawet jeżeli jest to osoba zadłużona z komornikiem. Wyjątkiem są sytuacje, w których na rachunku znajduje się debet, czyli ujemne saldo. Wówczas Bank Pocztowy odmówi dalszego działania w tej kwestii, do momentu w którym saldo na koncie nie będzie zerowe, lub nie będzie na nim nadwyżki. 

Sama procedura zamykania konta jest bezpłatna, ale mimo tego, zalecamy pozostawienie na koncie pewnej sumy środków. Nadwyżka powinna wynosić nieco więcej, niż suma miesięcznych opłat za prowadzenie konta i powiązanej z nim karty. W ten sposób nawet jeśli Bank Pocztowy naliczy opłaty za kolejny miesiąc, to dany rachunek nie będzie posiadał debetu, toteż zostanie pomyślnie zamknięty. 

Ile trzeba czekać, aby zamknąć konto w Banku Pocztowym?

Niestety, nie ma możliwości natychmiastowego zamknięcia konta w Banku Pocztowym. Aby dany rachunek został usunięty, musi minąć okres wypowiedzenia, który wynosi 30 dni. W tym okresie klient może nadal korzystać ze wszystkich funkcjonalności konta, takich jak bankowość elektroniczna, płatności zbliżeniowe, i wykonywanie przelewów. 

W przypadku zmiany swojego zdania i chęci odzyskania konta, warto jak najszybciej skontaktować się z Bankiem Pocztowym podczas okresu wypowiedzenia. Jeżeli dana osoba za późno powiadomi bank o zmianie swojej decyzji, to przywrócenie danego rachunku może być niemożliwe. Zachęcamy naszych czytelników do rozsądnych i przemyślanych działań, aby uniknąć takich sytuacji. 

Czy warto zamknąć konto w Banku Pocztowym?

Decyzja o zamknięciu konta w Banku Pocztowym to kwestia indywidualna, dlatego trudno jednoznacznie wskazać wady i zalety takiego postępowania. Zamknięcie konta w wybranym banku jest uzasadnione, ponieważ w dobie szerokiej, stale zmieniającej się oferty, nietrudno trafić na bardziej atrakcyjne konto osobiste. 

Często pozostając przy jednym koncie bankowym, daną osobę omijają liczne promocje, czasowe oferty i możliwości, których nie znajdzie nigdzie indziej. Z tego powodu warto co jakiś czas przeglądać internetowe rankingi kont osobistych i innych produktów finansowych. W taki sposób łatwo upewnić się, że korzystamy z najlepszego rozwiązania, jakie jest aktualnie dostępne. 

Jak skontaktować się z Bankiem Pocztowym?

Kontakt z bankiem możliwy jest nie tylko, gdy dana osoba chce zamknąć konto w Banku Pocztowym. Klienci mogą zadzwonić lub napisać także w razie chęci uzyskania odpowiedzi na trapiące ich pytania dotyczące poszczególnych usług i produktów. Poniżej przedstawiamy szczegóły dotyczące poszczególnych form kontaktu, i odnośniki do nich. 

Infolinia:

Obsługa w języku polskim:

tel. 52 3499 499

Dni robocze w godz. 7:30 – 22:00

Soboty w godz. 8:00 – 18:00.

Obsługa w języku ukraińskim:

tel. 52 3280 797

Dni robocze w godz. 9:00 – 17:00

Infolinia kredytowa:

tel. 52 3499 599

Dni robocze w godz. 7:30 – 22:00

Soboty w godz. 8:00 – 18:00.

Zastrzeganie kart: 

tel. 52 3499 494

Dostępna całodobowo

Jeżeli chcecie uzyskać dostęp do formularzy i czatu z konsultantem, wejdźcie w ten link. Czat z konsultantem dostępny jest w dni robocze w godz. 7:30 – 22:00, a także w soboty w godz. 8:00 – 18:00.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o infolinii Banku Pocztowego, to zapraszamy do naszej publikacji na ten temat: Bank Pocztowy – numery na infolinię.

O czym pamiętać przed zamknięciem konta?

Warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach podczas zamykania swojego rachunku w Banku Pocztowym.  W ten sposób unikniemy problemów i nieporozumień, a także upewnimy się, że cała procedura przeszła pomyślnie.

  • Pamiętaj o tym, aby mieć otworzony inny rachunek bankowy przed upłynięciem okresu wypowiedzenia. W ten sposób nie pozostaniesz bez konta bankowego, co mogłoby być uciążliwe. 
  • Zostaw na zamykanym koncie bankowym kwotę, która jest większa niż suma miesięcznych opłat. Nie będziesz musiał obawiać się o powstanie debetu, który uniemożliwiłby zamknięcie rachunku. 
  • Sprawdź godziny działania poszczególnych placówek, aby na miejscu nie okazało się, że wybrany oddział jest zamknięty. Podobnie jest z infolinią, która działa całodobowo jedynie w przypadku zastrzegania kart.
Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły