Kod PIN to podstawowa metoda uwierzytelniania kart płatniczych. Ciąg cyfr znany jedynie użytkownikowi pozwala na dokonywanie bezpiecznych zakupów i wypłat gotówki z bankomatów. Numer PIN nie jest przypisany do karty na stałe, i klient w każdej chwili może go zmienić. W tym miejscu pojawia się kluczowe pytanie: ile kosztuje zmiana kodu PIN do karty i w jaki sposób to zrobić? Postanowiliśmy przyjrzeć się dostępnym metodom i opłatom.
Jak działa kod PIN i do czego służy?
Użycie numeru PIN traktowane jest przez instytucje bankowe jak złożenie własnoręcznego podpisu. Z pomocą kodu możliwe jest potwierdzenie transakcji na większą kwotę, a także wypłata i wpłata gotówki do bankomatu. Każdy bank komercyjny pozwala swoim użytkownikom na zmianę numeru PIN. Może zdarzyć się, że zapomnimy kodu i nie będziemy mogli zapłacić własnymi pieniędzmi – wówczas zmiana kodu okaże się koniecznością. Co więcej, zmiana kodu PIN do karty co jakiś czas jest zalecana ze względów bezpieczeństwa.
Kod PIN uznaje się za informację poufną, ze względu na fakt, iż przekazanie tej informacji w niepowołane ręce może prowadzić do oszustw i nadużyć. Odradza się więc stosowanie zbyt krótkiego numeru PIN, dzielenia się nim (nawet z bliskimi osobami), czy też zapisywanie go na kartce.
Każdy użytkownik karty płatniczej ma do niej kod PIN, jednak w zależności od banku, proces jego ustalania może się różnić. Część banków pozwala na samodzielne ustalenie kodu przy pierwszym korzystaniu z bankowości internetowej lub mobilnej, ale niektóre instytucje bankowe samodzielnie generują kod i wysyłają go do klienta.
Jak wygląda kod PIN?
Numer PIN zazwyczaj przyjmuje postać ciągu od 4 do 6 cyfr, jednak maksymalna dopuszczalna długość kodu wynosi 12 znaków. Numer nie widnieje ani na karcie płatniczej, ani w bankowości internetowej i mobilnej – to użytkownik odpowiedzialny jest za zapamiętanie kodu uwierzytelniającego. Nie zaleca się stosowania zbyt długich kombinacji znaków – gdy jej zapomnimy, zmiana kodu PIN do karty może okazać się koniecznością.
Jak zmienić numer PIN karty? Dostępne metody
Chcesz zmienić kod PIN swojej karty płatniczej, ale nie wiesz w jaki sposób to zrobić? Przedstawiamy dostępne sposoby i związane z nimi opłaty.
Zmiana kodu PIN w bankomacie
Na początku należy wspomnieć o tym, że nie każdy bankomat może obsługiwać funkcję zmiany kodu PIN. Taką opcję najczęściej znajdziemy w bankomatach własnych danego banku i urządzeniach sieci Euronet. Innym ograniczeniem jest konieczność podania poprzedniego kodu. Jeżeli go zapomnieliśmy lub nie mamy do niego dostępu, operacja zmiany numeru PIN nie będzie możliwa.
W większości przypadków zmiana kodu PIN do karty w bankomacie nie będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami. Są jednak wyjątki – w Alior Banku prowizja wynosi 1 zł, a Nest Bank nalicza prowizję w wysokości 5 zł.
Uwaga: W mBanku i VeloBanku zmiana PIN-u w bankomacie nie jest możliwa. Konieczne jest skorzystanie z jednej z alternatywnych metod.
Zmiana numeru PIN w bankowości elektronicznej
W dobie powszechnego dostępu do sieci nie dziwi fakt, iż jedną z najpopularniejszych metod na zmianę PIN-u jest użycie przeglądarki internetowej. Wystarczy zalogować się do swojego konta w banku i odszukać opcję, oznaczoną najczęściej jako “zmień PIN”. Po wprowadzeniu nowego ciągu znaków i zatwierdzeniu operacji, możemy korzystać z nowego numeru PIN.
Opcja ta posiada wiele zalet: działa całodobowo, jest bezpłatna i dostępna w każdym banku komercyjnym. Jednocześnie jest to znaczna oszczędność czasu w porównaniu z innymi sposobami. W identyczny sposób można zmienić kod PIN w aplikacji mobilnej danego banku (z wyjątkiem Credit Agricole i BOŚ Banku, w których nie można zmienić PIN-u poprzez bankowość mobilną).
Nowy kod PIN w stacjonarnym oddziale banku
Utworzenie nowego PIN-u w stacjonarnej placówce banku będzie dobrym rozwiązaniem dla osób preferujących załatwianie formalności tradycyjnymi metodami. Na miejscu pracownik banku przeprowadzi nas przez całą procedurę – nie musimy obawiać się o wybranie niewłaściwej opcji bądź zaznaczenie czegoś przez przypadek.
Nie jest to przy tym usługa darmowa, ponieważ za wygenerowanie nowego kodu PIN i przesłanie go pocztą może zostać pobrana prowizja. Przykładowo za zmianę numeru uwierzytelniającego w Credit Agricole zapłacimy 10 złotych, a w Santander Banku będzie to 7 złotych.
Zmiana kodu PIN przez infolinię
Innym sposobem na to, aby zmienić swój kod PIN, jest skontaktowanie się z bankiem za pomocą infolinii. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że w przeciwieństwie do bankowości elektronicznej i mobilnej, infolinie nie działają całodobowo. Telefoniczna procedura zmiany PIN-u różni się w zależności od banku – nie ma tutaj jednego, standardowego szablonu postępowania.
Dla przykładu, w Alior Banku zmiana kodu PIN do karty przez infolinię wygląda następująco:
- Klient dzwoni na infolinię (dostępną pod numerem 19 502), a następnie wybiera w systemie głosowym opcję “Zmiana PIN”.
- System głosowy poprosi o podanie numeru PESEL/CIF, numeru karty oraz kodu autoryzacyjnego wysłanego na numer telefonu. Klient podaje te informacje.
- Po pozytywnym zweryfikowaniu danych klient zostanie poproszony przez system głosowy o dwukrotne wprowadzenie nowego kodu PIN na klawiaturze telefonu.
Jak nie zapomnieć numeru PIN?
Z jednej strony PIN jest bardzo ważnym kluczem uwierzytelniającym, do którego zawsze powinniśmy mieć dostęp, aby bez problemu korzystać ze swoich instrumentów płatniczych. Z drugiej strony jest to niezwykle wrażliwa informacja, toteż przekazanie jej innej osobie lub zapisanie na kartce papieru nie wchodzi w grę. Co więc należy zrobić, aby nie mieć problemu z zapamiętaniem kodu PIN? Przygotowaliśmy dla was parę wskazówek.
Co zrobić, aby pamiętać kod PIN?
- Używaj aplikacji do zarządzania hasłami, aby umieścić w niej swój kod PIN. Całość zabezpiecz wielostopniowo – hasłem, odciskiem palca lub unikalnym wzorem.
- Ustaw kod PIN jako szereg cyfr, mający dla Ciebie duże znaczenie. Jednocześnie pamiętaj, że nie powinien on być zbyt oczywisty, tak jak np. data urodzenia.
- Postaraj się utworzyć kod PIN w taki sposób, aby na klawiaturze terminala, bankomatu bądź innego urządzenia tworzył on określony wzór, który zapamiętasz.
- Jeżeli nie jesteś typem wzrokowca, to możesz spróbować zapamiętać swój kod PIN skupiając się na dźwięku. Tworząc nowy kod, możesz powtórzyć go kilkakrotnie na głos (upewniając się przy tym, że nikt go nie usłyszy).
Zmiana numeru PIN do karty – podsumowanie
Okazuje się, że brak dostępu do numeru PIN nie jest sytuacją bez wyjścia. Banki dają swoim klientom kilka sposobów na to, aby zmienić kod uwierzytelniający i odzyskać pełen dostęp do karty. Niestety, poszczególne z metod mogą nieść za sobą dodatkowe koszty lub formalności. Jeżeli nie chcecie płacić prowizji za zmianę PIN-u, to warto rozważyć skorzystanie z bankowości elektronicznej lub mobilnej. Jest to jednocześnie najwygodniejsza metoda, która działa całodobowo.
Już przy tworzeniu kodu PIN warto podjąć działania prewencyjne, aby w przyszłości go nie zapomnieć, a jednocześnie nie ryzykować swoim bezpieczeństwem. W przeciwnym wypadku konieczna będzie zmiana kodu kolejny raz lub zastrzeżenie karty płatniczej.