Jak wpłacić pieniądze na konto? – przegląd możliwości i opłat 

wpłacić pieniądze

Fizyczny pieniądz jest mniej wygodny od środków znajdujących się na rachunku płatniczym. Co więcej, nie każdy sklep przyjmuje płatności gotówką, czego przykładem są sprzedawcy działający w sieci. Z tego powodu warto wpłacić pieniądze na konto. Dostępnych metod takiego działania jest sporo, co daje zainteresowanym duże możliwości. Nie każda opcja cechuje się jednak takimi samymi opłatami, toteż warto brać pod uwagę alternatywy. Sprawdźmy, w jaki sposób można obecnie wpłacić gotówkę na konto bankowe.

Wpłata gotówki w oddziale banku – czy warto?

Standardowym sposobem na wpłatę gotówki jest udanie się do stacjonarnej placówki danej instytucji bankowej, i przekazanie określonej sumy. W większości przypadków taka procedura nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Klienci chętnie korzystają z takiej metody na wpłatę fizycznego pieniądza, szczególnie jeśli i tak znajdują się w placówce aby załatwić inną formalność. 

Czy taki rodzaj przekazania gotówki na rachunek płatniczy ma wady? Niestety, ale tak. Z racji tego, że proces ten nie jest zautomatyzowany, konieczne jest pośrednictwo pracownika danego banku. Ręczne przeliczenie całej sumy i wystawienie pokwitowania za tą czynność zajmują trochę czasu, toteż nie jest to dogodna opcja dla osób będących w pośpiechu. Należy do tego doliczyć czas dojazdu do placówki i ewentualne kolejki, aby przekonać się że nie jest to najlepszy sposób na to, aby wpłacić pieniądze na konto. 

W jakich popularnych bankach wpłata w placówce jest darmowa?

 • Alior Bank (Konto Jakże Osobiste)
 • Bank Millennium (Konto 360)
 • BOŚ Bank (EKOkonto bez kosztów)
 • Credit Agricole (Konto dla Ciebie)
 • Getin Bank (darmowa pierwsza wpłata w miesiącu)
 • mBank (eKonto możliwości)

Wpłatomaty – alternatywa dla placówek 

Wpłatomaty to równie popularna metoda na to, aby wpłacić pieniądze na konto. Dostępne są w ramach zwykłych bankomatów, lub przybierają formę osobnych urządzeń. Dużą zaletą wpłatomatów jest zautomatyzowany proces przekazywania gotówki, a także ich całodobowa dostępność. Klienci więc mogą oszczędzić swój cenny czas, a często nawet pieniądze, ponieważ nie muszą wliczać kosztu dojazdu do placówki. Obecnie wpłatomaty dostępne są w wielu miejscach takich jak centra handlowe, oddziały banków, czy też ulice. 

Istotnym ograniczeniem takiego sposobu na to, by wpłacić pieniądze na konto, jest wymóg posiadania karty powiązanej z kontem bankowym. Bez tego instrumentu płatniczego nie będzie możliwe przekazanie fizycznej gotówki na swoje konto. Jest to znacząca wada, ponieważ wiele osób świadomie nie korzysta z kart płatniczych. Pod uwagę należy brać również fakt, iż obce wpłatomaty mogą zaksięgować transakcję dopiero w późniejszym czasie, np. następnego dnia. 

Korzystasz z wpłatomatu? Zachowaj ostrożność!

Z reguły wpłatomaty są bardzo restrykcyjne w kwestii tego, w jakim stanie musi być gotówka. Nie można wpłacić banknotów, które są pogniecione, zniszczone lub naderwane. Nawet najdrobniejsze wady, takie jak zgniecenie na banknocie, mogą skutkować odrzuceniem transakcji. 

Czy można wpłacić pieniądze przez BLIK?

BLIK to popularne rozwiązanie, które przypadło do gustu tysiącom jego użytkowników. Wygodne płatności internetowe i możliwość przelewania pieniędzy innym osobom bez dodatkowych opłat, to nie jedyne zalety tej opcji. Zainteresowani mogą także wpłacić pieniądze przez BLIK, i jest to szybki i bezproblemowy proces, który nie wymaga posiadania karty płatniczej. 

Jak wpłacić środki na konto bankowe poprzez BLIK? Wystarczy skorzystać z wpłatomatu instytucji bankowej, która korzysta z takiej opcji. Całość polega na przepisaniu kodu uwierzytelniającego z aplikacji, podaniu sumy wpłaty, i zatwierdzeniu transakcji kodem PIN. Ten sposób wpłaty gotówki jest wyjątkowo szybki i wygodny. 

Interesuje was, jakie jeszcze możliwości zawiera w sobie BLIK? Zachęcamy do lektury naszego wpisu, poświęconego temu rozwiązaniu: Płatności BLIK. Jak z nich korzystać i dlaczego to się opłaca?.

Wpłata gotówki w Żabce – czy to możliwe?

Żabka to popularna sieć sklepów, która cechuje się ogromną liczbą placówek w całej Polsce. Niemal każdy posiada w swojej okolicy taki sklep, co sprawia że wpłata gotówki w takim miejscu wydaje się być dogodną opcją. Na szczęście dla klientów, takie działanie jest możliwe. Wystarczy posiadać kartę płatniczą i dokument tożsamości (np. dowód osobisty). 

Jak wpłacić pieniądze na konto w ten sposób? Jest to bardzo proste, ponieważ podczas dokonywanych zakupów należy zapytać o taką możliwość sprzedawcę. Pierwsza wpłata z reguły wymaga podania dodatkowych informacji, takich jak numer PESEL i informacje z dowodu osobistego. Należy w tym miejscu zwrócić także uwagę na to, że księgowanie takiej wpłaty może zająć dłużej, niż w przypadku wpłatomatów. 

Przekazanie gotówki na kartę prepaid 

Karty przedpłacone, określane potocznie jako karty prepaid, to alternatywa dla standardowych form płatności. Obecnie taką opcję proponuje sporo podmiotów, od sklepów internetowych, aż po pozabankowe instytucje finansowe. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zasilenia karty odpowiednią kwotą, aby później ją użyć. Jest to także dobry pomysł na prezent, który z powodzeniem może zastąpić podarunek w formie gotówki. 

Jak wpłacić pieniądze na taką kartę? Standardową metodą takiego działania, jest przelanie odpowiedniej kwoty z pomocą własnego rachunku rozliczeniowego. Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że nie jest ono powiązane z żadnym kontem bankowym. Wpłaty na kartę prepaid może dokonać zarówno jej posiadacz, jak i inna osoba, która chce zasilić daną kartę przedpłaconą. 

Ciekawi was, jak działa karta prepaid? Informacje o wadach i zaletach takiej opcji znajdziecie w naszym wpisie: Karta prepaid – co to jest i jak działa karta przedpłacona?

Jak wpłacić pieniądze na poczcie?

Ze względu na istnienie Banku Pocztowego, placówki Poczty Polskiej pełnią również funkcję operatora różnych procedur związanych z wpłatami i wypłatami środków. Możliwość wpłaty gotówki na konto bankowe za pośrednictwem poczty dla wielu osób jest dobrą wiadomością, szczególnie w przypadku mniejszych miejscowości. Niestety, rozwiązanie to wiąże się z dodatkową opłatą. 

Ile kosztuje wpłata gotówki przez przekaz pocztowy? 

 • kwoty do 600 złotych – 3,89 zł prowizji za wpłatę standardową, 3,99 zł prowizji za wpłatę priorytetową i 7 zł dla wpłat ekspresowych
 • kwoty powyżej 600 złotych – prowizja wynosi 0,7% wartości całej kwoty (zarówno dla wpłat standardowych i priorytetowych) lub 1,2% w przypadku wpłat ekspresowych

Ile wynosi czas zaksięgowania wpłaty? Są to maksymalnie 2 dni robocze dla wpłat standardowych i maksymalnie 1 dzień roboczy dla wpłat priorytetowych. Wpłaty ekspresowe trafiają na konto niemal natychmiast, tego samego dnia, jednak kosztują odpowiednio więcej. 

Jaki sposób wpłaty środków jest najlepszy?

Trudno jednoznacznie wskazać, która metoda na to, aby wpłacić pieniądze na konto, jest najlepsza. Wszystko zależy od wielu czynników, toteż dla każdej osoby będzie to kwestia indywidualna. Aby ułatwić naszym czytelnikom wybór odpowiedniej opcji, sprawdzimy jakie czynniki są najważniejsze. 

Sposób wpłaty pieniędzy – na co zwracać uwagę?

 • dostępność miejsc wpłaty
 • opłaty za wpłatę pieniędzy na konto
 • dyskrecja i bezpieczeństwo
 • wymagane dokumenty i narzędzia płatnicze
 • limity i ograniczenia wpłat
Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły