Bankomaty Euronet – prowizje, opłaty i funkcje

bankomaty Euronet

Bankomaty Euronet to niezwykle popularne urządzenia, które znaleźć można na terenie całej Polski. Umożliwiają one wpłaty i wypłaty środków przez całą dobę, i są dostępne również za granicą. Z takiego rozwiązania skorzystać można zarówno z pomocą karty płatniczej, jak i przez aplikację mobilną. Obawiasz się, że korzystając z bankomatu od Euronet zapłacisz wysoką prowizję lub ograniczy Cię limit wypłacanych kwot? W dalszej części wpisu znajdziesz wszelkie niezbędne informacje i rozwiejesz swoje wątpliwości!

Kto stoi za bankomatami sieci Euronet?

Za bankomaty Euronet odpowiedzialna jest firma Euronet Worldwide. Jest to przedsiębiorstwo działające na skalę globalną, które działa pod tą nazwą już od 2000 roku. Obecnie podmiot ten jest właścicielem największej sieci bankomatów działających na terenie Europy, a ponadto współpracuje również z instytucjami bankowymi. 

Na przestrzeni lat urządzenia Euronetu zyskały ogromną popularność, o czym może świadczyć fakt, iż w samej Polsce znajduje się ponad 7 tysięcy takich bankomatów. Za obsługę urządzeń i świadczenie poszczególnych usług na terenie naszego kraju odpowiedzialny jest polski oddział przedsiębiorstwa, czyli Euronet Polska Sp. z o.o. 

Poza udostępnianiem i obsługą bankomatów oraz wpłatomatów na terenie całej Polski, firma oferuje także transfery pieniężne RIA, czyli krajowe i międzynarodowe przekazy pieniężne. W ramach dostępnych usług znajdziemy wiele innych możliwości, w tym płatności mobilne i doładowania telefonów komórkowych.

Jak działają bankomaty Euronet?

Metoda działania urządzeń Euronetu jest dokładnie taka sama, jak w przypadku bankomatów udostępnianych do użytku przez instytucje bankowe. Jednocześnie całość obsługuje także nowe, wygodne rozwiązania, które powoli stają się standardem w przypadku transakcji i rozliczeń. 

Bankomaty Euronet obsługują następujące karty płatnicze:

  • Mastercard, Maestro, Cirrus
  • Visa, Visa Electron
  • American Express
  • Diners Club International 
  • PolCard
  • V Pay
  • China UnionPay
  • JCB (Japan Credit Bureau)

Poza podstawową obsługą transakcji z użyciem karty płatniczej, zainteresowani mogą używać bankomatów Euronetu poprzez płatności mobilne BLIK. Osoby posiadające smartfon z modułem NFC mogą również skorzystać z opcji w postaci płatności zbliżeniowych

Ile kosztują wypłaty z bankomatów Euronet?

Bankomaty Euronet nie są urządzeniami własnymi banków, dlatego też klienci mogą obawiać się wysokich kosztów. Okazuje się, że wysokość opłat wynika bezpośrednio z ustaleń instytucji bankowych, toteż poszczególne prowizje różnią się od siebie. Dla przykładu, niektóre banki, takie jak Santander Bank Polska, wcale nie obciążają klientów dodatkowymi kosztami za korzystanie z tego rozwiązania. Zobaczmy, jak wyglądają opłaty dla klientów innych banków. 

Wysokość prowizji za wypłaty w bankomatach Euronet:

  • Santander Bank Polska – brak prowizji 
  • mBank – brak prowizji przy wypłacie kwoty powyżej 100 złotych (mniejsze kwoty są objęte prowizją w wysokości 2,50 złotych)
  • ING Bank Śląski – brak prowizji za pierwszą wypłatę w miesiącu, każda kolejna wypłata jest objęta prowizją w wysokości 5 złotych
  • Alior Bank – 2,50 złotych
  • PEKAO SA – 2,3% wypłacanej kwoty, ale nie mniej niż 5 złotych
  • Millennium Bank – 5 złotych
  • BNP Paribas – 5 złotych
  • Credit Agricole – 6 złotych
  • PKO Bank Polski – 10 złotych 
  • Getin Bank (Velo Bank) – 3,5% wypłacanej kwoty, ale nie mniej niż 5 złotych

Jak widać, wysokości prowizji są zróżnicowane i zależą od tego, jaką wysokość opłaty ustalił bank. Jeżeli chcesz uniknąć niespodziewanych kosztów, to należy przed skorzystaniem z bankomatu Euronet dowiedzieć się, jak sytuacja wygląda dla Twojego banku. Warto brać pod uwagę również to, że poszczególne rodzaje kont mogą być objęte mniejszą lub większą opłatą. 

Czy Bankomaty Euronet mają limit wypłat?

W przeciwieństwie do prowizji, wysokość limitu wypłat w większości przypadków jest taka sama. Obecnie ograniczenie wypłacanej kwoty wynosi 800 złotych na jedną transakcję, ale są od tej reguły wyjątki. Wspomnieliśmy już o tym, że Euronet współpracuje z bankami. Z tego względu, klienci instytucji takich jak mBank, BNP Paribas i ING Bank Śląski nie są objęci żadnym limitem, co może być bardzo korzystnym udogodnieniem. Jeżeli jesteś klientem innego banku, a zależy Ci na wypłacie większej kwoty, to rozsądnym rozwiązaniem będzie wypłata podzielona na kilka części. Należy przy tym pamiętać o tym, że brak prowizji może w niektórych przypadkach dotyczyć tylko pierwszych wypłat w danym miesiącu. 

Czy można skorzystać z bankomatu Euronet za granicą?

Euronet Worldwide działa w 18 krajach, ale swoich klientów posiada aż w 65 krajach. Przebywając za granicą istnieje szansa na to, że natkniesz się na bankomat Euronetu. Czy można skorzystać z tak napotkanego urządzenia za pomocą polskiej karty płatniczej? Okazuje się, że tak, jednak może to wiązać się ze znacznie większymi kosztami niż te, które naliczane są przez bankomaty Euronet w Polsce. 

Znaczącą różnicą będzie to, iż środki muszą ulec przewalutowaniu, ze względu na to że urządzenie domyślnie wypłaca pieniądze w lokalnej walucie. O ile w niektórych krajach naliczona nadwyżka nie będzie spora, tak w przypadku państw spoza Unii Europejskiej może to być wyjątkowo uciążliwe. W celu zminimalizowania kosztów, warto zaopatrzyć się w kartę wielowalutową lub założyć swój własny wielowalutowy portfel walutowy, taki jak Revolut

Wypłata innej waluty na terenie Polski

Jeżeli planujesz pobyt w innym kraju, to bankomaty Euronet mogą okazać się niezwykle przydatne. Korzystając z urządzenia tej sieci na terenie Polski można wypłacić nie tylko złotówki, ale też euro. Firma nie pobiera opłat za wypłatę środków w tej walucie, a opcja ta dostępna jest również dla posiadaczy kart, których waluta rozliczeniowa jest inną niż EUR. Opisywana funkcja nie jest dostępna we wszystkich bankomatach, ale listę kompatybilnych z tą opcją urządzeń znajdziecie na stronie Euronetu

Jak działają i ile kosztują wpłatomaty Euronet?

Na terenie Polski znajduje się ponad 3 tysiące wpłatomatów Euronet, które obsługują wpłaty gotówki w walucie PLN. Zazwyczaj traktowane są jako dogodna alternatywa w przypadku braku dostępu do wpłatomatu danego banku. Niestety, użytkownicy chcący dokonać wpłaty gotówki najpierw muszą zarejestrować się na platformie Euronet Online System. 

Dopiero po rejestracji zainteresowani otrzymują opcję dokonywania wpłat gotówki. Internetowy profil można połączyć z maksymalnie siedmioma rachunkami płatniczymi, na które kierowana będzie wpłacona suma. Samo utworzenie konta jest bezpłatne, co nie oznacza że klienci unikną jakichkolwiek kosztów. 

Standardowe wpłaty gotówki objęte są prowizją w wysokości 0,4% wpłacanej kwoty, na której zaksięgowanie czeka się do następnego dnia. Jeżeli zależy Ci na czasie, to możesz wybrać wpłatę ekspresową, dzięki której środki wpłyną na konto w ciągu 30 minut. Taka opcja wiąże się jednak z dodatkową opłatą w wysokości 5 złotych. 

Zakup Paysafecard w bankomatach Euronet – co to za opcja?

Ciekawą i wartą uwagi funkcjonalnością bankomatów Euronet jest możliwość zakupu doładowania Paysafecard. Jeżeli wcześniej nie słyszeliście o tej opcji, to już spieszymy z wytłumaczeniem, na czym ona polega. Są to tzw. vouchery prepaid, dzięki którym można doładować konto w wielu usługach i sklepach internetowych. Taka propozycja będzie bardzo atrakcyjna dla osób, które cenią sobie prywatność i wygodę. Voucherem można obdarować także inną osobę, dlatego jest to dobry pomysł na prezent. 

W celu dokonania zakupu doładowania Paysafecard poprzez bankomaty Euronet wystarczy umieścić w czytniku swoją kartę płatniczą i przejść do zakładki oznaczonej jako “Inne usługi”. Następnie należy wybrać opcję “Zakup Paysafecard” i wybrać nominał vouchera. Obecnie można zakupić doładowanie o wartości 20, 50, 100 lub 300 złotych. Po zaakceptowaniu transakcji, odpowiednia kwota zostanie pobrana z konta, a klient otrzymuje wydruk zawierający kod vouchera oraz numer PIN niezbędny do jego realizacji. 

Jak działa doładowanie telefonu w bankomacie Euronet?

Posiadasz telefon komórkowy w systemie prepaid? W takim razie będziesz mógł zasilić swoje konto GSM za pomocą urządzenia oferowanego przez Euronet. Z takiego udogodnienia mogą skorzystać klienci takich sieci komórkowych jak Plus, Play, Orange, czy też T-Mobile. 

Opcja ta jest niezwykle prosta, bowiem należy jedynie wybrać operatora, wprowadzić numer telefonu i kwotę zasilenia, a następnie potwierdzić transakcję. Wpisując numer telefonu komórkowego, sprawdź go ponownie, aby uniknąć pomyłki. Doładowania poprzez bankomaty Euronet odbywają się natychmiastowo, toteż niemożliwe będzie anulowanie takiej transakcji.

Płatności mobilne, a bankomaty Euronet

Inną opcją dotyczącą telefonów komórkowych jest obsługa transakcji mobilnych. Dotyczy to nie tylko niezwykle popularnego BLIKa, lecz także płatności SkyCash. W obu przypadkach zainteresowani mogą liczyć na dostęp do wpłat i wypłat gotówki przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa. Nie będzie do tego potrzebna karta płatnicza, dlatego też takie rozwiązanie może okazać się bardzo przydatnym kołem ratunkowym. 

Bankomaty Euronet – czy warto z nich korzystać?

Opisywane bankomaty i wpłatomaty mogą być dobrą, zapasową opcją, kiedy w pobliżu nie ma urządzeń należących do sieci bankowych. Uciążliwe mogą być natomiast obowiązujące koszty, które w porównaniu do bankomatów własnych, bywają wysokie. Mimo iż jednorazowo prowizja wydaje się być niską kwotą, to korzystając często z tego rozwiązania, nietrudno uszczuplić swój budżet o relatywnie sporą sumę. 

Funkcjonalnościom i dostępności, jakimi cechują się bankomaty Euronet, nie można nic zarzucić. Dostępnych opcji jest sporo, a poszczególne urządzenia nietrudno znaleźć nawet w mniejszych i zagranicznych miejscowościach. Klienci poszczególnych banków mogą liczyć także na dodatkowe udogodnienia, i dla nich będzie to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie.

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły