Wakacje kredytowe w mBanku, jak złożyć wniosek?

wakacje kredytowe w mBanku

Od dnia 29 lipca 2022 roku możliwe jest zawnioskowanie o wakacje kredytowe w mBanku. Jest to dogodna opcja dla klientów, którzy potrzebują dodatkowego czasu na spłatę zobowiązania. Skorzystanie z wakacji kredytowych nie wpływa na scoring kredytowy, dlatego jest to udogodnienie, które nie wiąże się z negatywnymi skutkami. Sprawdźmy, jak i kiedy złożyć wniosek o wakacje kredytowe w mBanku. 

Jak złożyć wniosek, aby skorzystać z wakacji kredytowych?

Podobnie jak w przypadku innych produktów finansowych, tak i o wakacje kredytowe można wnioskować zarówno przez internet, jak i w stacjonarnej placówce banku. W przypadku tradycyjnego wnioskowania w oddziale cała procedura jest z reguły bezproblemowa, ponieważ na miejscu pracownicy mogą pomóc klientowi a także udzielić odpowiedzi na wszelkie pytania.

Wnioskowanie o wakacje kredytowe w mBanku dla sporej części osób będzie wygodniejsze, ponieważ proces ten nie wymaga wychodzenia z domu. Nie każdy jest w równym stopniu obeznany w internetowych rozwiązaniach, co może prowadzić do obaw i problemów przy składaniu wniosku. Aby pomóc naszym czytelnikom złożyć internetowy wniosek o wakacje kredytowe, postanowiliśmy opisać całą procedurę. 

Wakacje kredytowe w mBanku przez internet – krok po kroku

Przed złożeniem wniosku o wakacje kredytowe w mBanku, konieczne będzie zalogowanie się do swojej bankowości internetowej. W celach bezpieczeństwa może być wymagane potwierdzenie logowania za pomocą aplikacji mobilnej. 

  1. Wybierz zakładkę Pomoc, a następnie podkategorię Inna sprawa. 
Wakacje kredytowe w mBanku
  1. Wybierz opcję Wsparcie w spłacie kredytu, a następnie kliknij w przycisk Dalej. 
Wakacje kredytowe w mBanku
  1. Wybieramy z listy, w sprawie którego kredytu potrzebujemy pomocy, a także zaznaczamy jakie rozwiązanie nas interesuje. 
Wakacje kredytowe w mBanku
  1. Kolejnym krokiem jest wybór okresu zawieszenia spłaty zobowiązania. Możliwe jest skorzystanie z wakacji kredytowych na pełen okres, czyli 8 miesięcy, ale można także skorzystać z krótszej przerwy w spłacie. Wybór należy do wnioskodawcy. 
Wakacje kredytowe w mBanku
  1. Ostatnim krokiem jest akceptacja oświadczeń banku, a także zgoda na przekazanie informacji do baz BIK. Warto jednak pamiętać o tym, że wakacje kredytowe nie wpływają na scoring kredytowy, toteż obecność takiej informacji w rejestrach nie jest czymś, czym należy się martwić. 

Wakacje kredytowe w mBanku – co dalej?

Po wypełnieniu wniosku o wakacje kredytowe, otrzymamy powiadomienie na adres e-mail. Nie trzeba długo czekać na taką wiadomość, ponieważ jest ona wysyłana automatycznie, toteż w ciągu kilku sekund możliwy jest wgląd w przesłane informacje. 

Od razu po wysłaniu wniosku, można cieszyć się czasem wolnym od spłaty zobowiązania. W przypadku kredytu hipotecznego, zawieszeniu podlega zarówno część kapitałowa, jak i odsetkowa. Jedyną częścią należną do zapłaty może być składka ubezpieczeniowa, powiązana z umową kredytu hipotecznego. Wyjątkiem są ubezpieczenia, których składki obliczane są jako procent raty kredytowej.

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych w mBanku?

Wakacje kredytowe w mBanku dostępne są dla osób, które spełniły odpowiednie kryteria. Z tego powodu część osób może nie znaleźć w swojej bankowości elektronicznej takiej opcji. Zobaczmy, kto może skorzystać z zawieszenia spłaty.

Kiedy można skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych w mBanku?

  • Kiedy kredyt jest udzielony w PLN i nie jest indeksowany lub denominowany walutą obcą 
  • Gdy dana osoba nie korzysta aktualnie z wakacji kredytowych dotyczących innego zobowiązania
  • Gdy umowa o kredyt hipoteczny została zawarta przed 1.07.2022 r., a termin zakończenia okresu kredytowania określony w umowie przypada po 1.01.2023 r.

Kiedy złożyć wniosek o wakacje kredytowe w mBanku?

Aby skorzystać z opcji pełnych, ośmiomiesięcznych wakacji kredytowych, najlepiej jest złożyć wniosek jak najszybciej. Wnioskowanie przed dniem naliczenia raty sierpniowej pozwoli na uniknięcie konieczności jej zapłacenia w pierwotnym terminie. Przykładowo, jeżeli kolejna rata naliczana jest 12 sierpnia, to warto wysłać wniosek do dnia 11 sierpnia. 

Jeżeli kredytobiorca chce mieć pewność, że wniosek trafi do banku jeszcze przed dniem kolejnej raty, to warto zawnioskować przez internet, tak jak pokazaliśmy to powyżej. Złożenie wniosku drogą pocztową może przedłużyć całą procedurę o kilka dni, a placówki nie zawsze są dostępne. 

Dlaczego warto skorzystać z wakacji kredytowych?

Możliwość uporządkowania swoich finansów i zyskania czasu na zebranie odpowiednich środków to nie jedyna zaleta wakacji kredytowych. Istotnym plusem takiego rozwiązania jest to, że w niemal każdym przypadku wiąże się ono z oszczędnościami. 

Brak naliczania odsetek przez okres do 8 miesięcy oznacza, że w kieszeni klienta zostaną dodatkowe środki. Te można przeznaczyć na dowolny cel, taki jak nadpłata kredytu. Wówczas pozostała kwota zobowiązania będzie znacznie mniejsza, przez co skorzystanie z wakacji kredytowych można polecić każdemu kredytobiorcy. 

Oszczędności z wakacji kredytowych – jak mądrze nimi zarządzać?

Z racji tego, że wakacje kredytowe w mBanku pozwolą na zaoszczędzenie dodatkowych pieniędzy, warto rozsądnie je ulokować. Rozsądnym rozwiązaniem będzie umieszczenie środków na dobrze oprocentowanej lokacie lub koncie oszczędnościowym. W ten sposób, po zaledwie kilku miesiącach, wpłacona suma powiększy się. Pomoże to zabezpieczyć się przed inflacją, a także zmiennymi warunkami gospodarczymi. Dobrym pomysłem jest także użycie dodatkowych pieniędzy na nadpłatę kredytu, aby cieszyć się spłatą reszty zobowiązania na lepszych warunkach.

Jeżeli chcecie znaleźć najlepszą lokatę, to polecamy nasz ranking lokat:

Ranking lokat 2022 – najlepsze lokaty

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły