Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia domu?

Z dzisiejszego poradnika dowiesz się, które dokumenty będą potrzebne do ubezpieczenia domu. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe może mieć nieco inne wymagania, lista formalności do spełnienia zwykle jest jednak podobna.

Dokumenty do ubezpieczenia domu

Każdy posiadacz nieruchomości – domu lub mieszkania – wie, jak istotne jest dobre ubezpieczenie. Pozwala uniknąć sporych wydatków, na przykład w wyniku pojawienia się takich zdarzeń, jak zalanie, pożar lub włamanie. Zdecydowanie warto więc ubezpieczyć  swój lokal, co czasem (np. mając kredyt mieszkaniowy) może być też wymagane.

Samo kupno polisy ubezpieczeniowej na dom lub mieszkanie jest proste. Obecnie możemy to też zrobić przez internet. To wygodna i szybka opcja. Dostęp do wielu propozycji różnych firm ubezpieczeniowych bez wychodzenia z domu to też niezły sposób na porównanie ofert i wybór najlepszej z nich.

Nie każdy o tym wie, ale nie tylko właściciel lokalu jest uprawniony do wykupienia polisy. Może to zrobić również najemca i często jest to bardzo dobry wybór. Niezależnie od tego, czy mieszkanie jest Twoje, czy je wynajmujesz, formalności nie powinny zająć wiele czasu.

Ubezpieczenie mieszkania online

Coraz więcej działań podejmujemy dzisiaj przez Internet. I tak jak pożyczki online na raty są bardzo wygodne, tak ubezpieczenie mieszkania lub domu również możemy wykupić w ten wygodny sposób. Co więcej, jeśli zdecydujemy się od razu na opłacenie polisy, ochrona zacznie obowiązywać jeszcze tego samego dnia.

Cały proces może zająć tylko kilka minut. Warto jednak odpowiednio wcześniej przygotować odpowiednie dokumenty do ubezpieczenia domu. Poniżej znajdziesz ich listę.

Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia domu lub mieszkania?

Chcąc zaproponować klientowi wygodną formę zakupu polisy ubezpieczeniowej, towarzystwa ubezpieczeniowe ograniczają liczbę formalności i wymagań. Obecnie chcąc ubezpieczyć mieszkanie lub dom przez Internet, lista potrzebnych dokumentów jest bardzo krótka.

Przede wszystkim istotne jest posiadanie prawa do nieruchomości. Nie musi być to jednak własność. Ubezpieczyciele mogą przygotować polisę także, jeśli mieszkanie wynajmujesz, dzierżawisz nieruchomość. Niekiedy nie ma nawet potrzeby dokumentowania takiego faktu. Możliwe jest więc, że TU nie poprosi o przesłanie skanu lub zdjęcia umowy najmu, aktu własności, czy innego potwierdzenia. Co więcej, niekiedy nie ma też potrzeby legitymowania się, czy pokazywania dowodu osobistego.

Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?

W przypadku niektórych firm działających przez Internet, nie ma więc żadnych niezbędnych dokumentów do ubezpieczenia domu lub mieszkania .Całość formalności odbywa się wtedy na zasadzie Twojej deklaracji, oświadczenia woli. Oczywiście, jeśli w polisie znalazły się nieprawdziwe informacje, odebranie wypłaty z ubezpieczenia (np. w razie jakiejś usterki, czy kataklizmu) może nie być możliwe. Dla uproszczenia procedur zakupu polisy część towarzystw ubezpieczeniowych sprawdza bowiem formalności i dokumenty dopiero w momencie chęci skorzystania z ubezpieczenia.

Dodatkowe dokumenty mogą być wymagane w szczególnych przypadkach

Niekiedy zakres obowiązywania polisy na mieszkanie lub dom jest rozszerzony. Może obejmować dodatkowe ubezpieczenie znajdujących się na wyposażeniu sprzętów, mebli, a nawet różnych przedmiotów. Zdarza się, że są to wyjątkowo wartościowe rzeczy – dzieła sztuki, antyki, droga elektronika, zbiory kolekcjonerskie, itp. W takiej sytuacji ubezpieczyciel może oczekiwać, że przedstawisz dodatkowe dokumenty Zwykle chodzi o okazanie przeprowadzonej przez rzeczoznawcę wyceny. To właściciel lub mieszkaniec domu lub mieszkania musi wtedy pokryć koszt wykonania ekspertyzy lub wyceny. 

Lista dokumentów do ubezpieczenia domu w momencie wypłaty z polisy

Podczas kupowania polisy na dom lub mieszkanie często unikniemy jakichkolwiek formalności. Wtedy okazanie dokumentów może się natomiast okazać niezbędne dopiero w przypadku chęci skorzystania z polisy. Lista dokumentów do ubezpieczenia będzie wtedy zależała od tego, w związku z jakim zajściem chcemy otrzymać odszkodowanie, czy po prostu wypłatę z ubezpieczenia. Do potrzebnych dokumentów należą wtedy zwykle:

  • dokumenty potwierdzające prawo własności, najmu lokalu, itp.
  • dokument tożsamości, np. dowód osobisty
  • polisa ubezpieczeniowa (wskazanie jej numeru)
  • notatka policyjna, protokół z interwencji służb (Policja, Straż Pożarna, inne instytucje, np. związane z wodociągami, gazem, itp.)
  • odpis zawiadomienia związanego z wszczętym postępowaniem, np. po kradzieży czegoś z domu, rozboju
  • faktura, rachunek, paragon – inne sposoby potwierdzenia poniesionych wydatków

W jakich sytuacjach polisa ubezpieczeniowa na dom lub mieszkanie będzie przydatna?

Wszystko zależy od zakresu obowiązywania naszej polisy. Zwykle możemy liczyć na wypłatę środków z ubezpieczenia w takich sytuacjach, jak:

  • zdarzenie losowe – pożar, uszkodzenia po uderzeniu pioruna, powódź, zalanie, silny wiatr, lawina, trzęsienie ziemi, uderzenie pojazdu mechanicznego
  • szkody wywołane przez człowieka – włamanie, kradzież, akty wandalizmu
  • inne opcje (dodatkowe) – np. usługa assistance (pomoc stolarza, hydraulika), ochrona przed skutkami ataków zwierząt, ubezpieczenie przedmiotów znajdujących się w domu i sprzętów, OC dla osoby

Jakie nieruchomości można objąć ochroną polisy?

Właściwie każdą nieruchomość, nie tylko mieszkalną, możemy ubezpieczyć. Poza samym budynkiem, ubezpieczeniu może podlegać również jego zawartość, Są to między innymi:

  • nieruchomości domowe (mieszkanie, dom, segment)
  • budynki gospodarcze
  • garaż, wiata, altana
  • nagrobki
  • domek letniskowy
  • ogrodzenie
  • oczka wodne, basen
  • grill murowany
  • wyposażenie domu i mieszkania (w tym przedmioty osobiste, przedmioty należące do Twoich gości, sprzęt medyczny, przedmioty wartościowe, przedmioty wykorzystywane do działalności gospodarczej)
  • samochód

Czy warto wykupić ubezpieczenie firmy?

Podsumowanie artykułu

Okazuje się, że obecnie do ubezpieczenia domu lub mieszkania nie trzeba przedstawiać zbyt wielu dokumentów. Robiąc to przez Internet możliwe, że ubezpieczyciel nie będzie chciał żadnych formalności, czy zaświadczeń. Możliwe jest ubezpieczenie nieruchomości, a także przedmiotów wyposażenia, czy nawet osobistych rzeczy domowników i ich gości. Dokumenty do ubezpieczenia mogą być natomiast potrzebne przy ubieganiu się o wypłatę pieniędzy z polisy. Wtedy przyda się dokument tożsamości, akt własności (alternatywnie – umowa najmu), czy dodatkowe dokumenty związane z zajściem (np. notatka policyjna, czy od straży pożarnej). Dokładne informacje o wymogach firmy ubezpieczeniowej znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia dla konkretnej polisy.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie dokumenty są wymagane do ubezpieczenia domu lub mieszkania?

Okazuje się, że do samego zakupu polisy nie trzeba okazywać żadnych dokumentów. Dokument tożsamości lub potwierdzenie prawa do lokalu będą jednak prawdopodobnie niezbędne do wypłaty z polisy.

Jakie dokumenty trzeba okazać kupując polisę na dom?

Zwykle podczas kupowania ubezpieczenia domu lub mieszkania nie potrzebujemy żadnych dokumentów. Przydadzą się natomiast, jeśli chcemy skorzystać z polisy i otrzymać wypłatę.

Źródło:

  1. https://www.ergohestia.pl/centrum-wiedzy/dokumenty-do-ubezpieczenia-domu/
  2. https://www.dom-ubezpieczen.pl/jakie-dokumenty-sa-potrzebne-do-ubezpieczenia.html
  3. https://www.nn.pl/blog/posts/2022/wymagania-do-ubezpieczenia-domu.html
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły