Odrzucenie spadku przez osobę która ma komornika.

odrzucenie spadku

Praktycznie zawsze śmierć bliskiej jest bardzo dużym przeżyciem i powodem do smutku. Przede wszystkim w grę wchodzą wtedy ogromne emocje związane ze stratą współmałżonka, kogoś z rodziny lub bliskich. Do wyzwań, które stoją przed pozostającymi w żałobie osobami należy także wypełnienie wielu formalności. Prawdziwe problemy finansowe mogą się natomiast okazać, gdy osoba zmarła była zadłużona. Wtedy dług może wchodzić w skład spadku, a spadkobiercy dziedziczą go w całości lub pewnej części. Czy jest szansa na uniknięcie konieczności spłaty zadłużenia osoby zmarłej? Jedną z opcji jest odrzucenie spadku. Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie jak odrzucić spadek i czy możliwe jest odrzucenie spadku mając komornika.Zapraszamy zatem do lektury naszego poradnika.

Odrzucenie spadku

Dla wielu osób, które są spadkobiercami dłużnika, dobrym wyjściem może być odrzucenie spadku. W tym celu należy spełnić pewne warunki i wypełnić specjalne oświadczenie o odrzuceniu spadku. Niestety, niemożliwe jest odrzucenie jedynie części spadku, w skład której wchodzą długi zmarłego. Pozostawione przez niego dobra powinny bowiem w pierwszej kolejności zaspokoić potrzeby wierzyciela. Dopiero pozostała część może być rozdysponowana pomiędzy spadkobierców. Często jednak warto odrzucić spadek w całości, gdy wysokość zadłużenia przewyższa sumę majątku.

Odrzucenie spadku jest sposobem na to by nie musieć spłacać kredytu po śmierci kredytobiorcy. Czy jest jednak możliwe w przypadku spadkobiercy, który ma komornika?

Co to jest odrzucenie spadku?

Przede wszystkim warto zastanowić się, czym jest odrzucenie spadku. Często takie działanie jest jedyną słuszną opcją w wypadku śmierci osoby zadłużonej. Odrzucenie spadku jest rozwiązaniem przygotowanym dla osób, które w trakcie życia osoby zadłużonej nie postanowiły zrzec się dziedziczenia. To dobra opcja, aby zawczasu zabezpieczyć się odpowiednio i odpowiedź na pytanie jak nie odziedziczyć długów.

Warto dodać, że w świetle przepisów obowiązującego w Polsce prawa, osobą odrzucającą spadek jest spadkobierca, który nie doczekał śmierci spadkodawcy – po prostu zmarł wcześniej. Jest to jednak pewnego rodzaju fikcja prawna, a wciąż żyjący spadkobiercy osoby zadłużonej także mogą ubiegać się o odrzucenie spadku.

Jak złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku?

Aby odrzucić spadek niezbędne jest sporządzenie odpowiedniego oświadczenia. Spadkobierca może złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w sądzie lub przed notariuszem. Przede wszystkim trzeba wtedy przygotować akt zgonu spadkodawcy. Potrzebny będzie też akt urodzenia spadkobiercy lub akt małżeństwa – w przypadku kobiet.  Powyższe dokumenty możesz pobrać ze stron rządowych, co jest bardzo wygodne i nie zmarnujesz przy tym cennego czasu. Warto pamiętać, że masz tylko pół roku liczone od momentu otrzymania informacji o nabyciu prawa do spadku. Po upływie tego czasu odrzucenie spadku będzie nieskuteczne.

Oświadczenie o odrzuceniu a osoba małoletnia

W przypadku osoby niepełnoletniej, która nabywa prawo do spadku, w tym przypadku dziedziczy długi osoby zmarłej, sprawa nieco się komplikuje. Wtedy należy skierować do sądu rodzinnego/opiekuńczego dodatkowe pisemne: zezwolenie sądu na zgodę na odrzucenie spadku w imieniu osoby małoletniej.

Jeśli zarówno opiekun prawny jak i osoba małoletnie nabywają prawo do danego spadku, małoletni ma na odrzucenie spadku 6 miesięcy od momentu, gdy zrobi to opiekun

Komornik a odrzucenie spadku

Czasami osoba zmarła była w trakcie egzekucji komorniczej. Czy działania komornika względem osoby zmarłej są przeciwwskazaniem dla odrzucenia spadku przez spadkobiercę? Czy możliwość odrzucenia takiego spadku rozwiązuje i kończy tę sprawę?

Jeżeli w trakcie życia osoby zadłużonej były prowadzone jakieś działania przez komornika, jest to pewną komplikacją także po jej śmierci. Tę sprawę regulują polskie przepisy. Komornik zawiesza postępowanie, jednak tylko do czasu, aż egzekucja komornicza obejmie spadkobierców zmarłego dłużnika. Na szczęście, komornik zaniecha swoich działań, gdy spadkobierca odrzucił spadek. Nie ma wtedy podstaw do dalszego prowadzenia egzekucji. Dokumentem, który pozwala komornikowi próbować ściągać dług z osoby trzeciej jest bowiem dokument potwierdzający przejście spadku na tę osobę – przyjęcie spadku.

Jak uniknąć komornika za odziedziczone długi? Jak uchronić się przed egzekucją komorniczą spadku?

Najprostsza jest sytuacja dotycząca długów spadkobiercy, gdy nie zajmuje się nimi jeszcze komornik. W takich sytuacjach warto skonsultować się z doświadczoną kancelarią, aby skutecznie pozbyć się długów. Jeżeli decydujesz się przyjąć spadek, na przykład w jego skład wchodził spory majątek, przewyższający wartość długów, albo w skład spadku wchodzą przedmioty, które są cenną pamiątką rodzinną, wiele osób decyduje się na spłatę długów osoby zmarłej. Wtedy do dyspozycji spadkobiercy jest kilka możliwości. Pierwszą z nich jest sprawdzenie, czy długi nie są przedawnione. Wtedy mamy sporą szansę na pozbycie się takiego długu bez spłacania go. Inną opcją jest kontakt z wierzycielem, zwykle firmą pożyczkową lub bankiem, a następnie próba dogadania się. Pozwoli to na wygodniejszą spłatę zadłużenia w imieniu osoby zmarłej. Dobrym rozwiązaniem jest m.in. prośba o rozłożenie zadłużenia na raty.Czasami skuteczne okazuje się też złożenie wniosku o całkowite umorzenie długu.

Przed kontaktem z wierzycielami warto jednak zasięgnąć pomocy prawnej. Być może w przeciwnym razie wpędzisz się w pewne problemy, których można uniknąć po konsultacji z prawnikiem. 

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły