Luka czynszowa. Na czym polega i kogo dotyczy?

luka czynszowa

Czy wiesz, że dziś problem luki czynszowej może dotyczyć nawet 40% Polaków? Co to właściwie jest i co zrobić w celu wydostania się z takiej sytuacji? W dzisiejszym artykule postaramy się sprawdzić czym jest luka czynszowa. Zapraszamy zatem do lektury.

Luka czynszowa – ten problem może dotyczyć także Ciebie

Zagadnienie luki czynszowej jest obce dla wielu osób, choć części z nich ten problem może dotyczyć.Jak to możliwe, że niektórzy nie zauważają problemu, jakim jest luka czynszowa? Znalezienie się w takiej sytuacji jest wprost związane z wysokością osiąganych co miesiąc przychodów. O luce czynszowej mówimy, kiedy masz za wysokie dochody na otrzymanie mieszkania socjalnego, a za niskie na kupienie własnego. Co oznacza to w praktyce?

Osoby, których dotyczy problem luki czynszowej mają zbyt mało pieniędzy, aby móc starać się o kupno mieszkania, na przykład na kredyt hipoteczny. Czasami nieosiągalne staje się nawet wynajęcie mieszkania w rynkowej cenie. Problem ten może dotyczyć na przykład singla, szczególnie gdy mało zarabia i nie ma oszczędności. Kredyt hipoteczny dla singla jest często sporym problemem. Podobne problemy dotyczą wielu młodych małżeństw. Kredyt dla młodych często pozostaje tylko w sferze marzeń.

W sytuacji, gdy zarobki nie pozwalają na wejście w posiadanie mieszkania lub wynajęcie go, rozwiązaniem może być mieszkanie socjalne. To rozwiązanie jest przecież przeznaczone dla mniej zamożnych osób, prawda? Problem luki czynszowej polega jednak na tym, że część osób ma zbyt wysokie zarobki, by spełnić kryteria do dostania mieszkania socjalnego. Taki wąski przedział zarobków sprawia więc, że ani nie możesz ubiegać się o mieszkanie socjalne lub komunalne, ani nie wynajmiesz własnego. Niestety, luka czynszowa może dotykać coraz większej liczby Polaków w związku z rosnącymi cenami mieszkań w 2022 roku.

Kto może paść ofiarą luki czynszowej?

Kogo dotyczy luka czynszowa? Przede wszystkim jest to problem osób, które nie mają własnego mieszkania. Dotyczy to także prawa do mieszkania w domu rodzinnym, prawa do mieszkania komunalnego lub TBS-a. O luce mieszkaniowej możemy mówić w sytuacji, kiedy dana osoba osiąga niskie dochody. Z pewnością mowa między innymi o osobach zarabiających pensję minimalną. Najniższa krajowa w 2022 roku nie pozwala bowiem na odłożenie pieniędzy na wkład własny i osiągnięcie odpowiedniej zdolności kredytowej. 

Choć są pewne sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej, z pewnością bank nie udzieli kredytu hipotecznego na zakup wartego kilkaset tysięcy złotych mieszkania. W dużych miastach Polski minimalna płaca może okazać się nawet niewystarczająca do wynajęcia mieszkania. Często powoduje to, że takie osoby muszą zadowolić się wynajmem pokoju lub mini-kawalerki. 

Zarobki a luka czynszowa

Zarobki w wysokości pensji minimalnej lub nieznacznie wyższe mogą spowodować, że trafisz w lukę czynszową. Powodem takiej sytuacji mogą być rosnące ceny zakupu mieszkań i ich wynajmu. Powoduje to, że często nawet cała pensja nie wystarczy do pokrycia kosztu wynajmu lub pojedynczej raty. W takiej sytuacji oczywiście bank nie wyda pozytywnej decyzji o przyznaniu kredytu na mieszkanie. Jeśli w gospodarstwie domowym pozostaje więcej osób, na przykład dwoje pracujących parentów, może wspólnie poradzić sobie ze sprostaniem, szansa na wpadnięcie w lukę mieszkaniową jest mniejsza. Gorzej, gdy na ich utrzymaniu są także dzieci.

Osoby niewiele zarabiające mogą mieć też realny problem z odłożeniem jakiejkolwiek sumy. Przez to jakiekolwiek plany na poprawę swojej  sytuacji mieszkaniowej spalają na panewce.

Luka czynszowa w Polsce – ilu osób może dotyczyć?

Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego, średnie zarobki w Polsce to obecnie ponad 4.700 złotych na rękę. Mimo, że suma ta wygląda nieźle, w rzeczywistości nawet aż 70% Polaków zarabia mniejszą pensję. Te same dane mówią o tym, że 40% mieszkańców Polski otrzymuje 3.700 złotych brutto lub mniej. Oznacza to kwotę około 2700 złotych na rękę. Jak najbardziej w przypadku takich osób możemy więc mówić o luce czynszowej. W wielu miastach w Polsce podobna kwota jest wymagana do wynajęcia choćby niewielkiego mieszkania (licząc razem z wymaganymi wpłatami, mediami, itp.).

Gdzie mieszkają osoby, których dotyczy problem luki czynszowej? Część z nich może liczyć na wsparcie rodziny – pomoc finansową lub możliwość zamieszkiwania przy rodzinie (na przykład z rodzicami). Sporo osób może sobie jednak pozwolić tylko na wynajęcie (lub kupno) pokoju lub mieszkania o dość małej powierzchni.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową i wyjść z luki czynszowej?

Zakup mieszkania na kredyt jest jednym z najlepszych sposobów na wyjście z luki czynszowej. Jak sobie na to pozwolić, gdy masz zbyt niską zdolność kredytową? Najprostszym rozwiązaniem byłoby oczywiście zwiększenie swoich zarobków. Jeśli pracujesz na cały etat, a masz problem z zaspokojeniem podstawowych potrzeb mieszkaniowych, być może czas na zmianę pracy? Jeśli masz z tym problem, być może rozwiązaniem będzie ukończenie jakiegoś kursu lub zdobycie jakichś dodatkowych umiejętności. Oczywiście zmiana pracy na lepiej płatną nie jest możliwa w każdej sytuacji.

Gdy myślisz o zakupie mieszkania na kredyt, ale jego cena jest zbyt wysoka, spróbuj ją obniżyć poprzez negocjacje. Decydujesz się na zakup mieszkania od agencji nieruchomości – możesz negocjować cenę mieszkania z agentem. Warto dokładnie obejrzeć mieszkanie dokładnie i poszukać jakichś mankamentów – pozwolą zbić nieco cenę. Warto też w takiej sytuacji przymknąć oko na pewne niedogodności mieszkania, na przykład jego położenie z dala od centrum – wtedy cena zakupu z pewnością spadnie.

Decydując się na zakup mieszkania na kredyt hipoteczny możesz także spróbować rozłożyć spłatę na dłuższy okres – wtedy pojedyncza rata spadnie, a bank z większym prawdopodobieństwem udzieli Ci kredytu mieszkaniowego.

Tanie mieszkania na wynajem – pomyśl o nich w sytuacji luki czynszowej

Jeżeli znajdujesz się w sytuacji tak zwanej luki czynszowej, a wynajęcie mieszkania na wolnym rynku jest problemem, weź pod uwagę także inne możliwości. Należą do nich TBS-y i inne formy budownictwa społecznego.

Towarzystwo Budownictwa Społecznego – tanie mieszkania

Towarzystwo Budownictwa Społecznego, czyli TBS, powstało w 1995 roku. Zadaniem jest najem mieszkań w niskiej cenie. Takie rozwiązanie jest przeznaczone dla osób, które nie posiadają swojego mieszkania i mają ograniczone możliwości finansowe. Co prawda czynsz wynajmu mieszkania TBS jest wyższy, niż w przypadku tradycyjnych mieszkań, rekompensatą jest jednak spora dostępność i niska cena zakupu TBS-a. Mieszania w systemie TBS można wynajmować lub nabyć do nich prawo na własność Mieszkając w TBS można się także ubiegać o wypłacany z gminy dodatek mieszkaniowy.

Mieszkania – Społeczna Agencja Najmu

Organizacja Społeczna Agencja Najmu przeznacza budowane przez siebie mieszanki do osób o niskich dochodach. Tani najem mieszkań SAN oraz opcja najmu długoterminowe mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku wpadnięcia w lukę czynszową. 

Ciekawym rozwiązaniem w przypadku mieszkań Społecznej Agencji Najmu jest możliwość samodzielnego wykonania remontu lokalu w zamian za obniżenie czynszu lub niezapłacenie go przez pewien czas. Mieszkania SAN są dostępne od 2021, a ich renowację w celu możliwości zamieszkania pokrywają w części fundusze unijne.

Mieszkanie na Start

Program Mieszkanie na Start funkcjonuje z powodzeniem od 2019 roku. Ten rządowy program to szansa na otrzymanie wsparcia finansowego w formie dopłat do kredytu lub zakupu nieruchomości mieszkaniowej. Co ważne taka zapomoga na wkład własny jest bezzwrotna. To dobra alternatywa dla pożyczek na wkład własny, na które niektórzy muszą się decydować, gdyż nie są w stanie odłożyć wystarczającej liczby środków.

Możliwość z korzystania z Mieszkania na Start pojawia się jednak tylko w przypadku deweloperów mających odpowiednią umowę z gminą.

Luka czynszowa – podsumowanie

Podsumowując, spora część Polaków może być dotknięta problemem luki czynszowej. Na szczęście istnieją pewne sposoby na uporanie się z tym problemem. W Polsce funkcjonuje obecnie kilka programów pozwalających na tańszy najem mieszkania, także długoterminowy. Być może właśnie to jest sposób na poradzenie sobie z luką mieszkaniową. Dobrym rozwiązaniem jest także próba zwiększenia swoich zarobków, czy obniżenie kosztów i wydatków. Po zaoszczędzeniu pewnej sumy pieniędzy można pomyśleć o kredycie mieszkaniowym, szczególnie że dziś polskie władze proponują pewne formy finansowego wsparcia.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły