Które konto dla studenta wybrać? 

Które konto dla studenta wybrać? 

Oferta kont osobistych jest ogromna, a znalezienie rozwiązania dedykowanego poszczególnej grupie konsumenckiej nie będzie żadnym problemem. Nie inaczej jest ze studentami, dla których instytucje bankowe również przewidują dopasowane propozycje. Dobre konto to przede wszystkim niskie koszty, wygoda użytkowania i mnogość dodatkowych udogodnień. Które konto dla studenta spełnia te wymogi? Postanowiliśmy to sprawdzić. 

Według jakich kryteriów wybrać konto dla studenta?

Klienci mają różne oczekiwania i potrzeby, więc nawet jeśli wszyscy z nich byliby studentami, to niekoniecznie wybraliby tą samą ofertę. Z tego powodu nie możemy jednoznacznie wskazać, jakie konto dla studenta jest definitywnie najlepsze – byłoby to zbytnim uproszczeniem. Zamiast tego zobaczmy, na jakie kryteria powinien zwracać uwagę student, który chce założyć konto osobiste. 

Co ma znaczenie przy wyborze konta dla studenta?

 • bankowość elektroniczna – wygodne zarządzanie finansami z poziomu przeglądarki i możliwość korzystania z wszystkich funkcji konta przez aplikację mobilną to jedne z najważniejszych cech. Dzięki nim, student będzie mógł kontrolować swoje wydatki i dokonywać transakcji bez względu na czas i miejsce.
 • koszty prowadzenia konta – studenci nie są grupą konsumencką, która może pozwolić sobie na przesadnie wysokie wydatki. Z tego powodu największą popularnością cieszą się rachunki z niskimi prowizjami i konta zwolnione z opłat.
 • dodatkowe korzyści – chcesz mieć dostęp do wyjątkowych zniżek i funkcji? W takim razie dobrze będzie wybrać konto, które oferuje takie udogodnienia. Wiele rachunków przewiduje również inne bonusy, w tym programy lojalnościowe i opcjonalne usługi.

Dobre konto dla studenta to nie wszystko. Równie istotne jest zarządzanie swoimi środkami tak, aby móc zaoszczędzić większą sumę. Poświęciliśmy temu aspektowi osobny wpis: 

Jak oszczędzać pieniądze na studiach? Porady dla studentów

Konto osobiste dla studenta – popularne oferty

Konto Santander dla studenta

Propozycja Santander Banku wyróżnia się na tle konkurencyjnych rozwiązań niskimi opłatami i szerokim zakresem dodatkowych korzyści. Zainteresowani mogą uzyskać nawet 600 złotych premii – 500 złotych za założenie konta Santander z kartą debetową i spełnienie warunków, 100 złotych za polecenie konta rodzinie lub znajomym. 

Wartym uwagi jest również to, jak wiele funkcji rachunku jest zwolnionych z opłat. Użytkownicy zapłacą 0 złotych za: 

 • prowadzenie konta,
 • wypłaty ze wszystkich bankomatów BLIKIEM,
 • przelewy BLIK na telefon,
 • przelewy natychmiastowe i zwykłe w internecie,
 • kartę do konta (przy płatności co najmniej raz w miesiącu kartą lub BLIKiem, w przeciwnym wypadku 9 zł),
 • zlecenia stałe i polecenia zapłaty,
 • wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów na świecie,

Na użytkowników czeka również ciekawa opcja w postaci zwrotu 1% części opłacanych rachunków. W ten sposób studenci korzystający z konta mogą zyskać do 300 złotych rocznie.

Konto przekorzystne dla młodych w Pekao SA

Oferta banku Pekao SA skierowana jest nie tylko w stronę studentów i może z niej skorzystać każda osoba poniżej 26. roku życia. Mimo tego, rozwiązanie to z pewnością przypadnie do gustu studentom, biorąc pod uwagę jak wiele oferuje. Za polecenie konta znajomym i spełnienie specjalnych warunków można zyskać nawet 1500 złotych premii!

W tym przypadku również mamy do czynienia z niskimi opłatami. Użytkownicy zapłacą 0 złotych za:

 • prowadzenie konta,
 • obsługę karty do konta,
 • wypłaty gotówki kartą do konta (ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą),
 • przewalutowanie przy płatności i wypłatach z bankomatów za granicą,
 • dostęp do aplikacji PeoPay,
 • prowadzenie rachunku inwestycyjnego i preferencyjne stawki prowizji,

Ciekawą korzyścią jest również program Galeria Rabatów, który daje użytkownikom dostęp do ekskluzywnych promocji. Klienci mogą zyskać tak nawet do 30% zniżki, a program obsługuje ponad 2000 sklepów. 

Konto dla młodych w PKO Bank Polski

Kolejna propozycja skierowana dla młodszych odbiorców, z której mogą skorzystać osoby w wieku od 13 do 26 lat. Podobnie jak w przypadku wyżej opisanych ofert, tutaj również można uzyskać sporą premię pieniężną – do 1500 złotych za polecenie konta bliskim i 200 złotych do wykorzystania na zakupy w Allegro. 

Pod względem opłat oferta PKO Banku Polskiego nie ma się czego wstydzić, oferując sporą część funkcjonalności bez dodatkowych kosztów. Użytkownicy zapłacą 0 złotych za:

 • prowadzenie konta,
 • obsługę karty do konta (przy min. 2 płatnościach kartą lub BLIKiem w okresie rozliczeniowym),
 • przelewy BLIK na telefon,
 • zwykłe przelewy w serwisie iPKO oraz aplikacji IKO,
 • wpłaty i wypłaty w urządzeniach PKO Banku Polskiego oraz w placówkach,
 • wypłaty kartą ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą,
 • wypłaty BLIKiem ze wszystkich bankomatów.

Konto dla studenta w PKO Banku Polskim może być dobrą opcją dla osób, które nie stronią od podróży. W ramach aplikacji IKO klienci mogą otworzyć konto walutowe z kantorem online i płacić bez przewalutowania.

Czy student powinien mieć konto osobiste?

Żaden student nie ma obowiązku korzystania z konta osobistego, jednak warto zadać sobie pytanie: czy w obecnych czasach nadal warto korzystać wyłącznie z gotówki? W ten sposób odcinamy sobie dostęp do szeregu możliwości, które znacznie ułatwiłyby codzienne funkcjonowanie. 

Przykładów nie trzeba długo szukać – korzystając z mobilnych płatności BLIK, można rozliczyć się z innymi osobami niezależnie od miejsca i czasu. Taka opcja przydaje się szczególnie podczas wypadów ze znajomymi, które dla wielu są nieodłączną częścią studenckiego życia. 

Konto dla studenta to również dobry sposób na to, aby zacząć przygodę z oszczędzaniem. Zakładając konto oszczędnościowe lub umieszczając środki na lokacie, można ochronić pieniądze przed utratą ich wartości na skutek inflacji. Jednocześnie odłożona suma będzie w pełni bezpieczna, a student uzyska motywację, aby odkładać kolejne środki na swój własny cel. 

Wybór konta dla studenta – podsumowanie

Jeżeli zdecydowałeś, że chcesz otworzyć konto w banku, to rozsądnie będzie wybrać takie, które zaoferuje Ci najwięcej. Warto jednak mieć na uwadze to, że wybór nie jest definitywny i w każdej chwili można zamknąć konto w obecnym banku by szukać nowej, lepszej oferty. Wiąże się to jednak z dodatkowymi formalnościami, które mogą być czasochłonne i uciążliwe. 

Jeżeli chcesz dobrze wybrać za pierwszym razem, możesz skorzystać z naszego rankingu kont osobistych. Znajdziesz tam rozwiązania cenione przez setki użytkowników, w tym również studentów. 

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły