Regularne opłaty i wydatki mogą na dłuższą metę okazać się męczące. Z tego powodu wielu użytkowników szuka sposobu na to, aby zautomatyzować rozliczanie się z określonych należności. Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę chęć zwiększenia wygody i wyeliminowania ryzyka zapomnienia o ważnej opłacie. Na szczęście dla użytkowników, banki mają przygotowaną odpowiednią usługę, która rozwiązuje ten problem. Zobaczmy, czym jest zlecenie stałe, jak działa, i kiedy jest najbardziej opłacalnym wyjściem.
Co to jest zlecenie stałe? Definicja
Czym jest zlecenie stałe? Otóż jest to usługa dostępna przede wszystkim w ramach konta osobistego, ale poszczególne rachunki firmowe również wyposażone są w taką funkcję. Dzięki zleceniu stałemu można zautomatyzować te płatności, które wykonywane są cyklicznie w określonych odstępach czasu.
Jeżeli klient co miesiąc musi wykonywać do danego podmiotu przelew o określonej kwocie, to uruchomienie usługi zlecenia stałego znacząco mu to ułatwi. W ten sposób można rozliczać się z rachunków, rat kredytu gotówkowego czy też usług w postaci abonamentu. Nie ma ograniczenia co do tego, w jakim celu można korzystać z tego rozwiązania, toteż niemal każda cykliczna płatność może zostać uproszczona.
Jak działają zlecenia stałe?
Zlecenie stałe aktywowane jest jedynie wówczas, gdy zapragnie tego klient. Należy złożyć odpowiednią dyspozycję i wskazać kwotę, częstotliwość oraz odbiorcę danej płatności. Po otrzymaniu odpowiednich informacji, bank w imieniu klienta dokonuje płatności we wskazanych terminach, dzięki czemu sam użytkownik nie musi zaprzątać sobie głowy tą kwestią.
Dzięki zleceniu stałemu, rozliczanie się z pożyczki ratalnej lub kredytu jest o wiele prostsze. Dotyczy to szczególnie tych zobowiązań, których okres spłaty jest długi. Warunkiem jest jednak to, że rata takiej należności będzie stała. Przy zmiennej racie niemożliwe będzie skorzystanie z tego udogodnienia, ponieważ bank musiałby wprowadzać zmiany w wysokości wysyłanej kwoty.
Ile kosztuje zlecenie stałe? Czy można skorzystać za darmo?
Uruchomienie zlecenia stałego w danej instytucji bankowej zazwyczaj nie będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami, szczególnie jeśli klient zrobił to za pomocą aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej. Na bezpłatne zlecenia stałe pozwalają m.in. takie instytucje jak mBank, Bank Millennium czy też ING Bank Śląski.
Nawet w przypadku płatnej usługi zleceń stałych, klienci nie muszą przygotowywać się na duże wydatki. Prowizja jest jednorazowa i opiewa na drobne sumy, nieprzekraczające kilku złotych. Najczęściej konieczność uiszczenia dodatkowej opłaty powstaje, gdy klient chce złożyć dyspozycję telefonicznie lub w oddziale banku.
Zlecenie stałe – jak uruchomić?
Ze względu na to, iż uruchomienie zleceń stałych poprzez bankowość elektroniczną jest jednym z najwygodniejszych na to sposobów, to właśnie tą metodę postanowiliśmy opisać. Całość jest dość prosta i intuicyjna. Wystarczy, że zainteresowany klient zaloguje się na swoje konto w witrynie banku, i znajdzie opcję zatytułowaną “zlecenie stałe”. Po kliknięciu w taką zakładkę, można już złożyć odpowiednią dyspozycję.
Co musi znaleźć się w dyspozycji o zlecenie stałe?
- nazwa i numer rachunku odbiorcy
- kwota płatności, jaka ma być cyklicznie przelewana
- tytuł płatności
- datę kolejnej płatności
- częstotliwość powtarzania
- datę zakończenia usługi zlecenia stałego
W celu odpowiedniego zabezpieczenia całej procedury, bank może wymagać od klienta potwierdzenia złożenia dyspozycji. Należy potwierdzić decyzję specjalnym kodem, otrzymanym w formie wiadomości SMS. Dotyczy to zarówno składania dyspozycji przez stronę internetową, jak i aplikację mobilną.
Zlecenie stałe – jak anulować?
Na skutek nieprzewidzianych okoliczności może zdarzyć się, że usługa zlecenia stałego nie będzie już dłużej potrzebna. Klienci nie muszą czekać na nadejście określonej daty, aby szybciej zrezygnować. Zlecenie stałe może być bowiem anulowane w dowolnym momencie poprzez aplikację lub internetową bankowość.
Zlecenie stałe można także zmodyfikować w trakcie jego trwania, zmieniając częstotliwość płatności lub ich kwotę. Warto wówczas pamiętać o tym, aby wprowadzić pożądane zmiany przed nadejściem terminu kolejnego przelewu. W przeciwnym wypadku nadchodzący przelew zostanie zrealizowany na obowiązujących zasadach.
Polecenie zapłaty, a zlecenie stałe
Mogłoby się wydawać, że polecenie zapłaty i zlecenie stałe to pojęcie równoznaczne. Tak jednak nie jest, ale oba rodzaje usług są do siebie zbliżone. Główna różnica wynika z faktu, iż w przypadku polecenia zapłaty dozwolone są zróżnicowane kwoty zamiast jednej, odgórnie ustalonej sumy. W ten sposób można regulować płatności za wodę, gaz czy też telefon.
Inną istotną różnicą jest to, że to odbiorca płatności wnioskuje o polecenie zapłaty. Klient może taki wniosek zaakceptować lub go odrzucić. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, obecnie możliwe jest wyrażenie zgody na polecenie zapłaty za pomocą bankowości elektronicznej. Jeżeli jednak bankowość elektroniczna jest niedostępna, lub bank nie oferuje takiej funkcji, to zawsze można także wyrazić stosowną zgodę na piśmie.
Czym jest polecenie przelewu?
Innym pojęciem, które może wprowadzać dodatkowe zamieszanie, jest polecenie przelewu. Na czym polega ta usługa? Jest to dyspozycja właściciela rachunku o wykonanie przelewu do odbiorcy na określoną kwotę. W przeciwieństwie do polecenia zapłaty i zlecenia stałego, polecenie przelewu jest jednorazową dyspozycją.
Czy warto korzystać ze zlecenia stałego?
Zlecenie stałe nie będzie odpowiednią opcją dla każdego, ale z pewnością przyda się pewnej części użytkowników kont osobistych. Jest to spore udogodnienie dla osób, które posiadają spory chaos w swoich finansach. Wykonując odpowiednią dyspozycję można z łatwością pozbyć się obaw o dokonywanie poszczególnych płatności w terminie.
Jest to niezwykle korzystne rozwiązanie dla osób spłacających kredyt lub pożyczkę, gdzie brak terminowej spłaty mógłby przyczynić się do odczuwalnych skutków. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że zwlekanie z opłacaniem raty kredytu może wiązać się z naliczeniem karnych odsetek, a nawet działaniami windykacyjnymi.
Chcesz poznać inny sposób na organizację swoich finansów? Zajrzyj do naszego wpisu o usługach konsolidacyjnych: Konsolidacja chwilówek i pożyczek.