Innowacje technologiczne znaleźć można w każdej dziedzinie naszego życia, w tym w finansach. Wystarczy spojrzeć na to, jak wielką popularnością cieszą się udogodnienia takie jak BLIK. Część rzeczy, którą obecnie traktuje się jako standard, kiedyś była jedynie odległą wizją. Postrzeganie finansów na przestrzeni lat uległo sporej zmianie, a sporą tego zasługą są właśnie nowe rozwiązania. Czym jest fintech i jaka jest rola tej branży?
Fintech – co to takiego? Wyjaśnienie pojęcia
Fintech to pojęcie, którym określa się branżę innowacji technologicznych w świecie finansów. Jest to skrót od angielskiego Financial Technology, czyli właśnie technologii finansowych. Działania firm Fintech skupiają się przede wszystkim na internetowych rozwiązaniach, które mogą w znaczący sposób poprawić wygodę użytkowania istniejących już narzędzi lub wprowadzić całkowicie nowe opcje.
Mniejsze startupy technologiczne często określa się fintechami, przy czym jest to spore uproszczenie. Podmioty działające w tej branży to zarówno powstające i mniejsze przedsiębiorstwa, jak i te największe korporacje wyznaczające trendy na poszczególnych rynkach.
Z innowacjami branży fintech możemy spotkać się na wielu płaszczyznach, takich jak:
- bankowość elektroniczna i mobilna,
- zarządzanie finansami osobistymi i firmowymi,
- metody płatności elektronicznych,
- rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa,
- zarządzanie posiadanymi aktywami,
Jak wygląda branża fintech w Polsce?
Branża fintech w Polsce cechuje się wyjątkowo wysokim przyrostem w zakresie rozwoju i innowacyjności. Statystyki zdają się potwierdzać tę tezę – według raportu raportu „How to do fintech in Poland” fundacji Fintech Poland, w 2022 roku w Polsce działało aż 299 fintechów.
Jednym z najpopularniejszych polskich fintechów jest serwis Allegro, doskonale znany wszystkim osobom lubującym się w internetowych zakupach. Na przestrzeni ostatnich lat firma wprowadziła szereg nowych rozwiązań, takich jak metodę płatności odroczonych Allegro Pay czy też subskrypcję Allegro Smart, oferującą darmową dostawę i specjalne zniżki.
Inną lubianą opcją z polskiego sektora fintech są rozliczenia BLIK. Obsługuje je coraz więcej sklepów stacjonarnych i internetowych, a wygodne przelewy na numer telefonu sprawiają, że jest to chętnie wybierana opcja także przy płatnościach dokonywanych między osobami prywatnymi. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, jak działa BLIK, to zapraszamy do lektury naszego osobnego wpisu:
Płatności BLIK. Jak z nich korzystać i dlaczego to się opłaca?
Jak fintech wpływa na nasze codzienne życie?
Mimo iż branża fintech ma stosunkowo krótką historię, a czasem wręcz określa się ją jako dopiero kiełkującą gałąź rozwoju technologicznego, to jej innowacje wpłynęły na to, jak codziennie zarządzamy swoimi finansami. Przykładów nie trzeba długo szukać – niemal każdy z nas ma przy sobie smartfona, w którym posiada aplikację mobilną swojego banku. Przyjrzyjmy się innym fintechowym wynalazkom, które znacznie wpłynęły na nasze życie.
Jakie są najistotniejsze innowacje branży fintech?
- bankowość elektroniczna – dzięki niej bezpieczeństwo klientów instytucji bankowych stoi na znacznie wyższym poziomie, podobnie jak wygoda i komfort w zarządzaniu swoimi osobistymi finansami. Bankowość mobilna umożliwiła natomiast rozliczanie się niezależnie od tego, gdzie znajduje się dana osoba, oferując przy tym szereg dodatkowych opcji.
- internetowe kredyty i pożyczki – możliwość zaciągnięcia kredytu lub pozabankowej pożyczki bez wychodzenia z domu sprawia, że zainteresowani mogą uzyskać potrzebne środki znacznie szybciej. Taka opcja doskonale sprawdza się w przypadku nagłych wydatków. Jednocześnie jest to znacznie wygodniejsze niż składanie wniosku w placówce.
- nowe formy płatności – poza wspomnianym wcześniej BLIKiem, do tego grona zaliczają się udogodnienia takie jak karta wielowalutowa Revolut, czy też bramki płatnicze. Obecnie klienci mają do wyboru szereg form płatności, dzięki czemu każdy może zapłacić za produkt lub usługę tak, jak tego chce.
Innowacje technologiczne – dla kogo są korzystne?
Oczywistym jest, że innowacje branży fintech przynoszą spore korzyści konsumentom, jednak przedsiębiorcy są w równie dobrej sytuacji. Dzięki szeregowi udogodnień stworzonych z myślą o przedsiębiorcach, prowadzenie biznesu może być relatywnie proste i wolne od stresu. Takie rozwiązania ma w swojej ofercie niemal każdy bank i są to np. dedykowane konta i kredyty firmowe i oferty leasingu.
Czy na tworzonych innowacjach zyskują również ich twórcy? W końcu spora część usług i opcji powstałych dzięki fintechom dostępna jest bezpłatnie. Okazuje się, że nawet mimo braku ponoszenia wstępnych opłat, aktywność użytkowników generuje zyski.
Fintechy pozyskują środki poprzez:
- prowizje – opłaty naliczane za korzystanie z poszczególnych opcji i metod płatności,
- linki afiliacyjne – adresy przekierowujące użytkowników do stron związanych z reklamodawcami,
- aktywność użytkowników – przekłada się ona na zwiększenie grupy potencjalnych odbiorców innych, często płatnych usług,
- odsetki (przy kredytach i prowizjach) – koszty naliczane za korzystanie z udzielonego kapitału,
- programy wsparcia – realizowane np. ze środków unijnych.
Jaka przyszłość czeka na innowacje w sektorze finansów?
Internetowe udogodnienia, płatności zegarkiem i telefonem, wirtualne karty płatnicze – co będzie następne? Nie da się przewidzieć tego, jakie innowacje fintech przyniesie nam w kolejnych dekadach, ale już teraz widoczne są trendy, za którymi podąża coraz więcej firm.
Ostatnie lata przyniosły ogromny rozwój w dziedzinie sztucznej inteligencji. AI nie jest już jedynie ciekawostką, a potężnym narzędziem, które codziennie pomaga programistom i artystom. Wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach rozwiązania z tej kategorii zagoszczą również w bankowości.