Allegro Pay – opinie i recenzja usługi

allegro pay

Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o Allegro lub nie kojarzyłaby kwadratowego logo z pomarańczową literą „a”. Nic dziwnego – jest to naprawdę udany pomysł, który powstał w 1999 roku w Poznaniu. Wkrótce stał się on na tyle popularny, że swoje „wirtualne stragany” rozstawiły firmy i zawodowi handlarze. Dziś jest to jedna z największych platform e-commerce, która wprowadza liczne ułatwienia ukierunkowane na swoich użytkowników. Jednym z nich jest Allegro Pay, czyli dogodny system płatności ratalnych.

Allegro Pay – co wiemy o firmie?

Mówienie o Allegro Pay jako o osobnym przedsiębiorstwie jest delikatną nieścisłością. Allegro Pay to tak naprawdę jedna z funkcjonalności oferowanej w ramach zakupów w serwisie Allegro. Jest ona stosunkowo nowa: testy odbywały się w grudniu 2020 roku, a pierwsi klienci mogli z niej skorzystać w marcu 2021 roku. Polega ona – mówiąc w dużym skrócie – na rozłożeniu płatności za zakupy na raty lub odroczeniu płatności o 30 dni. Dostępne są trzy warianty Allegro Pay:

 • Zapłata jednorazowa – płatność całej kwoty w ciągu 30 dni od zamówienia produktu;
 • Zapłata Smart – płatność całej kwoty rozbitej na trzy miesięczne raty dostępna dla użytkowników premium;
 • Zapłata ratalna – płatność całej kwoty podzielonej na 5, 10 lub 20 miesięcznych rat z RRSO 11,02%

Ostateczny kształt funkcjonalności zależy od trzech czynników: przyznanych środków Allegro Pay, kwoty zakupu oraz indywidualnej decyzji użytkownika. Przykładowo, zakupy o wartości poniżej 300 złotych nie mogą zostać rozbite na raty, toteż możliwe jest wyłącznie odroczenie zapłaty. Z drugiej strony zakupy powyżej 4200 złotych nie kwalifikują się do programu Allegro Pay, ponieważ przekraczają wartość wirtualnego kredytu.

Recenzja usług Allegro Pay

Czytając odpowiednią zakładkę FAQ na stronie Allegro możemy poznać ciekawą funkcjonalność od podszewki. Allegro Pay to system płatności pozwalający na zamówienie wybranego towaru, który zostanie sfinansowany za pomocą przyznanych środków. Nabywca może wybrać, czy chce odroczyć płatność o 30 dni czy rozbić płatność na raty. Niezależnie od wybranej opcji, Allegro w naszym imieniu reguluje pełną kwotę, tak by sprzedawca otrzymał wskazaną płatność natychmiastowo. To oznacza, że stajemy się zobowiązani wobec Allegro, a nie sprzedającego, co z wielu powodów jest wygodne.

Jeśli chodzi o samą funkcjonalność i przejrzystość strony internetowej, nie można niczego zarzucić. Wszystko jest zrozumiałe, intuicyjne, a każdy proces zawiera precyzyjne objaśnienie typu „krok po kroku”. Oznacza to, że z Allegro Pay skorzystają także te osoby, które z różnych powodów nie czują się biegle w Internecie. Każdy proces płatności jest zabezpieczony i autoryzowany, dzięki czemu można czuć się bezpiecznie na stronie internetowej.

Jak wziąć pożyczkę z Allegro Pay?

Tak naprawdę określenie „pożyczka ratalna” lub „chwilówka online” nie do końca pasują do usługi Allegro Pay. Znacznie trafniejszym porównaniem będzie skojarzenie z kartą kredytową, która umożliwia sfinansowanie zakupu pożyczonymi środkami. Sam proces korzystania z tej usługi można podzielić na trzy etapy: rejestracja w Allegro, wniosek do Allegro Pay oraz faktyczny zakup. Pierwszego kroku nie będziemy nadmiernie objaśniać – konieczne jest posiadanie konta w serwisie Allegro. Wystarczy podać swoje dane, adres e-mail oraz wybrać rodzaj konta (powyżej lub poniżej 18 roku życia). Wybierając konto dla nieletnich automatycznie blokujemy sobie dostęp do Allegro Pay.

Szczegółowo omówimy proces korzystania z samej funkcjonalności Allegro Pay, która wymaga złożenia bezpłatnego wniosku.

Proces Allegro Pay krok po kroku:

 1. Należy kliknąć na swój profil i wyszukać charakterystycznego kafelka Allegro Pay z niebieskim czworokątem „Pay”.
 2. Po kliknięciu przejdziemy do formularza, w którym podajemy swoje imię, nazwisko, numer telefonu, PESEL oraz numer dowodu osobistego. Konieczne jest zaznaczenie zgód na weryfikację danych za pomocą systemu Kontomatik, o którym pisaliśmy na naszym blogu.
 3. Po wprowadzeniu danych wybieramy bank, z którego najczęściej korzystamy oraz logujemy się, by potwierdzić autentyczność podanych informacji. Proces oczywiście jest bezpieczny i nie musimy obawiać się utraty środków.
 4. Po weryfikacji wniosku otrzymujemy wirtualne środki w ramach Allegro Pay, którymi możemy płacić za zakupy. Każdorazowo przed wyborem sposobu zapłaty możemy zadecydować o tym, czy płacisz realną gotówką, czy środkami Allegro Pay. Jeśli zdecydujesz się na drugą opcję, wybierasz odroczenie płatności o 30 dni (darmowe), 3 równe raty (tylko dla użytkowników Allegro Smart) lub 5, 10 czy 20 rat (RRSO 11,02%).
 5. Po wyborze płatności system w Twoim imieniu dokonuje zapłaty, Ty otrzymujesz zamówiony produkt, a następnie spłacasz zadłużenie do Allegro. Sama spłata może być wykonana za pomocą przelewu, karty debetowej lub systemu BLIK.

Kto może skorzystać z usług Allegro Pay?

Aby skorzystać z funkcjonalności oferowanej przez Allegro Pay, konieczne jest spełnienie następujących warunków:

 • Posiadanie aktywnego konta na Allegro (do jego założenia konieczny jest aktywny adres e-mail, na który przesłany będzie link aktywacyjny);
 • Oznaczenie konta jako prowadzone przez osobę pełnoletnią (wybór kafelka „mam 18 lat i więcej” przy rejestracji);
 • Złożenie bezpłatnego wniosku online o rejestrację i weryfikację w funkcjonalności Allegro Pay;
 • Posiadanie ważnego dowodu osobistego, którego serię i numer podaje się podczas rejestracji w programie Allegro Pay;
 • Podanie numeru telefonu oraz adresu e-mail, za pomocą którego nastąpi komunikacja z obsługą Allegro;
 • Posiadanie rachunku bankowego, który jest weryfikowany przez system Kontomatik;

Gdy pomyślnie przejdziemy przez weryfikację systemu (co trwa nie więcej niż 5-10 minut), otrzymamy pulę środków. Zazwyczaj nie będzie ona większa niż 1000 złotych na start, jednak z czasem ulegnie ona zwiększeniu. Warunkiem jest oczywiście terminowe regulowanie zobowiązań wobec Allegro – w przeciwnym wypadku narażamy się na windykację należności.

Opinie o firmie Allegro Pay

Jako że Allegro Pay nie jest usługą rozdzielną od Allegro, trudno doszukiwać się jednoznacznych opinii na jej temat. Istnieje bowiem ryzyko, że analizowany komentarz będzie odnosić się nie do samej płatności, ale do portalu. Według naszej oceny jest to rozwiązanie bardzo dobre, choć nie jest idealne. Dlaczego? Ponieważ dostrzegamy dwa istotne minusy: wąski zakres pożyczkowy (od 300 do 4200 złotych) oraz sztywny okres spłaty (3, 5, 10 lub 20 rat). Problematyczny może być także trzydziestodniowy system odroczenia zapłaty – niektóre zakupy można byłoby odroczyć na dłuższy okres, na przykład 60 dni.

Na pochwałę zasługuje ekspresowe tempo przyznawania wirtualnych środków oraz minimum formalności. Nie trzeba przedstawiać informacji z zakładu pracy, umowy o pracę czy innych form zaświadczeń o dochodach. Plusem jest też bezpieczeństwo i przejrzystość strony internetowej, gdzie każdy z łatwością wypełni wniosek o przyznanie środków. Kolejnym udogodnieniem jest możliwość spłaty pożyczonych pieniędzy na kilka różnych sposobów: BLIKiem, tradycyjnym przelewem oraz kartą płatniczą. Gdybyśmy więc mieli ocenić Allegro Pay w skali od 1 do 5 gwiazdek, ta forma finansowania zasługuje na solidne 4,5 gwiazdki.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

4 komentarze

Paweł

Chciałem zaznaczyc Payu jak i Allegro to zwykła firma oszustów ,zakup nie udany zwrot poszedł do banku nie ma nic teraz moga juz wysłać na przekaz iz system nie moze odesłać pieniędzy mają czas .Ja dopełniłem wszystko kasa na czas wysłana za towar ,zwrot nastąpi czekam za odpowiedzią kolejny komentarz nie długo.

Odpowiedz
  Michał

  Czekam na zwrot pieniędzy za zakup farby i przez cały odpadają że zrobili zwrot pieniędzy,jak im nie dopłacisz 0,2gr.ton naliczają odsetki. Jak im wierzyć. Do tej pory nie otrzymałem zwrot u pieniędzy

  Odpowiedz
Łukasz

To ściema. Odmawiają zaakceptowania wniosku z komunikatem „Masz inne zobowiązania”, co jest (zgodnie z BIK) kłamstwem (no chyba, że biorą pod uwagę to, co wszyscy mają – karty kredytowe). Tak czy siak – nieosiągalny i zupełnie zbędny beret.

Odpowiedz
Paweł

Dzwonią niby z allegro Pay. Z grzeczności odbierasz bo czekasz na ważny telefon a osoba tamta nachalna bardzo stare nieaktualne dane. Gdy oznajmiasz że nr wyświetla się jako spam plus nieaktualne dane i mówisz że podejzewasze że to wcale nie allegro to podnosi głos. Jeżeli nie możesz w domu rozmawiać albo stoisz w kolejce i będziesz płacić .. masz prawo nie znać nr tel np lekarza czy czekasz na inny ważny a oni nachalnie skoro odebrałeś to musisz rozmawiać i już. Brak totalnie kultury i wymagają tego od innych.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły