Czy Twisto wpływa na zdolność kredytową? Twisto w BIK

Twisto wpływa na zdolność kredytową

Twisto to rozwiązanie skupione na mobilnych i internetowych płatnościach, które wyróżnia się dodatkowymi udogodnieniami, w tym obsługą karty płatniczej i cashbackiem. Usługa obsługuje również płatności odroczone, toteż nasuwa się pytanie: czy korzystanie z Twisto wpływa na zdolność kredytową? Nikt nie chce przecież pozbawiać się dostępu do wielu innych produktów finansowych na skutek wpisów w bazach. Chcąc rozwiać wątpliwości, postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja Twisto w BIK. 

Czy korzystanie z Twisto wpływa na BIK?

Samo korzystanie z Twisto nie oznacza, że w bazach BIK pojawią się informacje na nasz temat. Poza płatnościami odroczonymi rozwiązanie to oferuje również inne opcje, które nie są zobowiązaniami. Jeżeli więc korzystasz z Twisto w celu wykonywania płatności i nie sięgnąłeś nigdy po płatność odroczoną ani limit kredytowy, nie masz się czego obawiać. 

Sytuacja wygląda inaczej, jeżeli jako zarejestrowany użytkownik serwisu skorzystasz z zobowiązania w postaci odroczonej płatności. W rejestrze Biura Informacji Kredytowej pojawi się stosowna informacja. W przypadku spłaty zobowiązania w terminie, całość może pomóc zbudować pozytywną historię kredytową. Jeżeli natomiast dojdzie do opóźnienia w spłacie, to skutek będzie odwrotny. 

Brak konta a Twisto w BIK

Jak wygląda kwestia Twisto w BIK dla niezarejestrowanych użytkowników? Okazuje się, że tacy klienci nie muszą się obawiać, bo ich płatności odroczone nie będą widoczne w BIK. Wiąże się to jednak z istotną wadą – bez konta w serwisie możliwe jest odroczenie płatności jedynie o 30 dni, podczas gdy zarejestrowani użytkownicy mogą przesunąć czas rozliczenia nawet o 45 dni. 

Chcesz dowiedzieć się, jakie inne korzyści Twisto oferuje zarejestrowanym użytkownikom? Najważniejsze informacje znajdziesz w naszym osobnym wpisie: Twisto – czym jest i jak działa nowy sposób płatności?

Czy Twisto obniża zdolność kredytową?

Twisto wpływa na zdolność kredytową negatywnie w dwóch sytuacjach:

 • w czasie, w którym płatność jest odroczona 
 • w przypadku braku terminowej spłaty takiej płatności. 

Jeżeli chcesz starać się o kredyt, ale jednocześnie trwa okres odroczenia płatności, to rozsądniej będzie poczekać i najpierw spłacić zobowiązanie w Twisto. Wnioskując o kredyt, mając jednocześnie inne zobowiązania, o wiele trudniej go dostać. 

Warto mieć na uwadze również fakt, że każdy z banków może inaczej obliczać zdolność kredytową klienta. Duże znaczenie może mieć nie tylko samo używanie płatności odroczonych Twisto, ale też ich częstotliwość i kwota.

Mam dług w Twisto. Czy dostanę kredyt?

Nie spłaciłeś zobowiązania w terminie? Mamy złą wiadomość, ponieważ w takim przypadku nie możesz liczyć na kredyt w banku, dopóki nie odbudujesz pozytywnej historii kredytowej. W tym czasie dobrym wyjściem będzie szukanie alternatywnych opcji, a tych na rynku produktów finansowych nie brakuje. Korzystając z pożyczki bez BIK, możesz uzyskać dodatkowe środki na konto bez obaw o to, że pożyczkodawca będzie sprawdzał rejestry. 

Czy Twisto może zwiększyć zdolność kredytową?

Ustaliliśmy już, że zdarzają się sytuacje, w których korzystanie z Twisto przyczyni się do obniżenia zdolności kredytowej. Czy Twisto wpływa na zdolność kredytową również w dobry sposób? Jak najbardziej, ponieważ terminowa spłata zobowiązania również zostanie odnotowana w rejestrach (jeżeli klient wyrazi na to zgodę), co pomaga budować pozytywną historię kredytową. 

Obawiasz się, że nie dasz rady spłacić odroczonej płatności w Twisto? Możesz ponownie odroczyć do 90% wykorzystanej kwoty. Nie jest to opcja bezpłatna, toteż konieczne będzie uiszczenie prowizji. Na skutek tego dług będzie większy, ale czas na spłatę również się wydłuży. Takie rozwiązanie można traktować jako dobrą opcję zapasową, ale istnieje ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużeń. Wszystkim naszym czytelnikom zalecamy więc ostrożność. 

Chcesz poznać inne sposoby na budowanie pozytywnej historii kredytowej? Znajdziesz je tutaj: Historia kredytowa – gdzie sprawdzić i jak poprawić?

Jak korzystać z Twisto, aby nie mieć wpisów w BIK? Porady

 1. Korzystaj z płatności odroczonych jedynie w sytuacjach, gdy jest to absolutnie niezbędne. Przesuwając płatność przy każdej okazji, łatwo wyrobić sobie złe nawyki finansowe, które mogą w przyszłości przysporzyć problemów. Ponadto, instytucje bankowe mogą nieprzychylnie patrzeć na regularne sięganie po takie rozwiązania. 
 2. Traktuj spłatę zobowiązania w Twisto jako priorytet. Rozliczając się jak najszybciej zapewnisz sobie spokój i unikniesz stresu, związanego z koniecznością pozyskania środków na ostatnią chwilę. 
 3. Nie wnioskuj o kredyt, mając niespłacone zobowiązanie w Twisto. Wniosek w sprawie kredytu zostanie odrzucony, a w bazach i rejestrach może pojawić się o tym stosowna wzmianka, co pogorszy sytuację. 
 4. Korzystaj z mobilnej wersji aplikacji, aby mieć dostęp do usług serwisu w każdym miejscu. Dzięki temu będziesz mógł uregulować należność nawet jeżeli jesteś poza domem. Aplikacja jest dostępna na smartfony i tablety z systemem iOS i Android.  

Korzystam z Twisto. Dlaczego w BIK pojawił się wpis?

Jeżeli korzystasz z Twisto jako zarejestrowany użytkownik, to znaczy, że wyraziłeś zgodę na:

 • wystąpienie przez Twisto w BIK z prośbą o udostępnienie informacji,
 • przekazania do baz BIK informacji o Twoim zobowiązaniu.

Oznacza to, że samo wnioskowanie o przyznanie limitu bądź skorzystanie z płatności odroczonej może zostać zaraportowane w bazach Biura Informacji Kredytowej. Jeżeli będziesz ubiegać się o kredyt lub pożyczkę na większą kwotę, to fakt ten z pewnością będzie brany pod uwagę przy obliczaniu ryzyka kredytowego

Co zrobić, aby Twisto nie przesyłało informacji do BIK?

Posiadając konto w Twisto, informacje do BIK będą przekazywane regularnie. Możesz jednak temu zapobiec, stosując się do poniższych kroków:

 1. Zamknij konto w Twisto. 
 2. Poczekaj, aż minie okres wypowiedzenia trwającej umowy. Wynosi on 30 dni od momentu złożenia dyspozycji. W przypadku odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od jej zawarcia lub przedłużenia, okres wypowiedzenia nie obowiązuje. Jeżeli nie masz podpisanej żadnej umowy z firmą, możesz natychmiast zamknąć konto. 
 3. Skontaktuj się z firmą mailowo lub za pośrednictwem czatu. Wyraź prośbę o zaprzestanie przesyłania informacji do Biura Informacji Kredytowej. 

Uwaga: Poszczególne umowy w Twisto są przedłużane automatycznie. Serwis informuje o zbliżającym się terminie przedłużenia umowy, a użytkownicy mają 7 dni na to, aby wyrazić sprzeciw. Warto o tym pamiętać, aby uniknąć 30-dniowego okresu wypowiedzenia.

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły