Bank odrzucił wniosek o raty – dlaczego? Najczęstsze przyczyny

bank odrzucił wniosek o raty

W dzisiejszych czasach finansowanie różnych wydatków poprzez kredyty lub pożyczki to codzienność. Coraz więcej osób korzysta z tego sposobu. Przyczyny są różne – czasem nie mamy odpowiedniej liczby pieniędzy, innym razem po prostu zakup na raty okazuje się bardziej opłacalny. Firmy pożyczkowe i banki mają jednak swoje wymagania – nie każdy otrzyma pozytywną decyzję w sprawie swojego wniosku. Dlaczego bank odrzucił wniosek o raty? W dzisiejszym artykule postaramy się wskazać na najczęstsze przyczyny. Dzięki temu być może dowiesz się, dlaczego wniosek został odrzucony. Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem.

Dlaczego bank odrzucił wniosek o raty?

Zakupy na raty cieszą się dużą popularnością, bo to naprawdę wygodne rozwiązanie. Nikogo dziś nie dziwią także wakacje na raty, a zakup samochodu od dawna finansowany jest kredytem lub leasingiem. Często nie chcemy czekać, aż uzbieramy odpowiednią sumę. Czasem też na rynku pojawia się prawdziwa okazja, z której aż żal nie skorzystać. Ostatecznie, powodów do zaciągania kredytów i zakupów na raty jest naprawdę dużo.

Dużą popularność zakupów na raty wywodzi się również z bardzo dobrych warunkach. Raty 0^ w sieciach sklepów elektronicznych sprawiają, że nowy telewizor, czy sprzęt AGD mamy niemal na wyciągnięcie ręki. Popularność takiego sposobu finansowania zakupów potwierdzają statystyki Biura Informacji KRedytowej. Zdaniem BIK z roku na rok bierzemy nawet o ¼ więcej kredytów i pożyczek! Wiele wniosków pożyczkowych oznacza jednak, że część z nich nie dostaje pozytywnej decyzji. Wtedy pojawia się pytanie – dlaczego bank odrzucił wniosek o raty?

Kiedy bank odrzuci wniosek o raty?

Zastanawiasz się, kiedy bank może odrzucić wniosek o raty? Zwykle wiąże się to z faktem, że klient nie spełnił wymagań do otrzymania rat. Wymagania mogą się różnić w zależności od wysokości zobowiązania, czy jego rodzaju. Za każdym jednak razem, gdy wnioskujesz o kredyt na mieszkanie, kredyt gotówkowy, pożyczkę lub raty w sklepie, bank dokładnie Cię weryfikuje. Wymagana jest odpowiednia zdolność kredytowa – im wyższa pożyczona suma, tym zdolność musi być lepsza. Kolejny warunek to dobra historia kredytowa. Wskazuje na to, czy zobowiązania z przeszłości były regulowane na czas. Bank pozna ją dzięki raportom z BIK, często sprawdza też rejestry dłużników. Osoby widniejące na tych listach mogą mieć problem z otrzymaniem kredytu lub pożyczki.

Zła historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej lub słaba zdolność kredytowa to najczęstsze przyczyny odrzucenia wniosku o raty. Wtedy po prostu klient jest dla banku mało wiarygodny. Rozwiązaniem dla zadłużonych mogą być natomiast pożyczki bez BIK. Ich nie otrzymamy jednak w banku, czy w sklepie z ratami 0%.

Czemu bank odrzucił wniosek o raty? Częste przyczyny

Najczęstsze przyczyny dlaczego bank odrzucił wniosek o raty powtarzają się wśród wielu klientów. Z tego względu jesteśmy w stanie przygotować ich podsumowanie. Najczęściej po prostu instytucja finansowa nie chce pożyczyć pieniędzy osobie mało wiarygodnej, czy mogłaby narazić się na stratę. Poniżej wymienimy najczęstsze przyczyny przez które bank odrzucił wniosek o raty.

Zła historia kredytowa w BIK

Negatywne wpisy w raporcie Biura Informacji Kredytowej mogą przekreślić nasze szanse na otrzymanie rat. Bank odrzuci wniosek o raty, jeśli dowie się o niespłaconych zobowiązaniach z przeszłości. Również zupełny brak historii kredytowej może utrudnić zakupy na raty lub wzięcie kredytu gotówkowego. Przez całe swoje dorosłe życie powinniśmy więc budować silną historię kredytową. Warto dbać o terminowe opłacenie rat, a jeśli masz z tym problem – po prostu skontaktuj się z wierzycielem. Zwykle  można wspólnie dojść do porozumienia, na przykład rozbić spłatę na dłuższy okres.

Zobacz nasz poradnik i dowiedz się, jak sprawdzić BIK za darmo.

Zdolność finansowa nie jest wystarczająca

Jeśli masz zbyt niską zdolność kredytową, bank może nie udzielić Ci pożyczki. Na szczęście są jednak pewne sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej. Użyj tych metod, aby sprawić, by bank nie odrzucił wniosku o raty lub kredyt. A czym właściwie jest zdolność kredytowa? Ocenia się ją zestawiając ze sobą sumę zarobków i dochodów, a także obciążeń. Liczą się więc miesięcznie koszty utrzymania, aktualnie posiadane pożyczki i kredyty, a nawet alimenty. Bank ocenia, czy nadwyżka dochodów, która ci pozostaje, będzie odpowiednia do sprostania zobowiązaniu, o które się właśnie starasz.

Źródło dochodu nie jest odpowiednie

Część firm pożyczkowych akceptuje po prostu każde źródło dochodu. Liczą się więc zasiłki socjalne, praca na umowę-zlecenie, emerytura lub renta. W przypadku zobowiązań zaciąganych w bankach, źródło dochodu musi być jednak zgodne z oczekiwaniami takiej instytucji. Bank najchętniej da pożyczkę osobie zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. Dobrze, jeśli pracodawca jest rzetelną, dużą firmą. Liczy się też staż pracy, a nawet stanowisko, na którym pracujesz. Jeśli bank odrzuca wniosek o raty, być może po prostu nie uznał więc Twojego źródła dochodu za wystarczające. Wtedy warto wykazać, że masz stałe źródło dochodu, na przykład współpracujesz z danym pracodawcą już od dawna.

Nieodpowiedni wiek wnioskodawcy

Problemem dla banku może być również to, że jesteś osobą zbyt młodą. Większość usług pożyczkowych i kredytów skierowanych jest dla osób pełnoletnich. Niektóre instytucje wymagają jednak ukończenia 21 roku życia. Liczy się też maksymalny wiek wnioskodawcy. Osoby w wieku powyżej 75-80 roku życia raczej nie dostaną zgody na raty. Osoby starsze powinny koncentrować się też na krótkoterminowych zobowiązaniach – szansa na ich otrzymanie jest większa.

Wniosek o raty zawiera błędy

Czasem przyczyna odrzucenia wniosku o raty jest prozaiczna. Źle wypełniony wniosek o pożyczkę lub kredyt mogą spowodować jego odrzucenie. Zwykle otrzymasz po prostu informację o konieczności poprawy pewnych błędów. Rozwiązanie tego problemu jest najprostsze – należy po prostu prawidłowo wypełnić wniosek.

Dlaczego bank odrzucił mój wniosek o raty lub pożyczkę?

Jak widać, może być wiele przyczyn odrzucenia wniosku o raty przez bank. Niektóre przyczyny odnajdziesz samodzielnie, po prostu sprawdzając wymagania banku. Czasami wystarczy rozłożyć spłatę na dłuższy lub krótszy okres lub zmniejszyć nieco kwotę, o którą wnioskujesz. Może to pomóc w uzyskaniu pozytywnej decyzji pożyczkowej. W niektórych sytuacjach dana instytucja po prostu nie udzieli konkretnej osobie żadnej pożyczki lub kredytu.

Czy bank informuje o powodach odrzucenia wniosku o raty?

Kiedyś banki nie musiały podawać takiej informacji. Dziś przepisy (Ustawa o prawie bankowym) wymagają od banku wskazania takiego uzasadnienia. Banki i inne instytucje finansowe muszą więc udzielić Ci informacji o powodach odrzucenia wniosku o raty.

Warto postarać się o taką informację – po prostu poprosić doradcę o wskazanie przyczyn odmownej decyzji. Dzięki temu dowiesz się, co trzeba zrobić, aby w przyszłości otrzymać zgodę na pożyczkę, kredyt lub raty.

Bank odrzuca wniosek o raty – co dalej?

Co zrobić po otrzymaniu odmownej decyzji w sprawie naszego wniosku? Jeśli bank odrzuca wniosek o raty lub inne zobowiązanie, przede wszystkim dowiedz się, jaka była przyczyna. Warto też w tym miejscu zaznaczyć, że jeśli w danym momencie otrzymałeś odmowną decyzję, w przyszłości wciąż możesz wnioskować o raty. Być może w późniejszym terminie dostaniesz pozytywna decyzję w sprawie zakupów na raty lub kredytu.

Można też sprawdzić swoje wpisy w BIK – pobrać raport. Gdy napotkasz w nim na nieaktualne wpisy, możesz postarać się o ich wykasowanie. W przyszłości banki nie będą brały ich wtedy pod uwagę, gdy sprawdzą Twoją historię kredytową. Dla poprawy swojej zdolności warto też spłacić dotychczasowe zobowiązania. Rezygnacja z karty kredytowej 

Jak dostać zgodę, gdy bank odrzucił wniosek o raty?

Poza wspomnianymi sposobami, masz też inne wyjście jeśli bank odrzuci wniosek o raty:

  • spróbować złożyć wniosek w innym banku
  • zamiast kredytu wziąć pożyczkę pozabankową (wymagania są wtedy znacznie niższe)
  • poprawić swoją zdolność kredytową, na przykład znaleźć dodatkowe źródło dochodu
  • poprawić historię kredytową
  • dokładnie uzupełnij wniosek zgodnie z wymogami banku, uwzględniając tam wszystkie swoje źródła dochodu, także dorywczą pracę, czy dochód z prywatnego najmu mieszkania

Czy są alternatywy dla zakupów na raty?

Zakupy na raty to bardzo wygodny sposób finansowania większych wydatków. Często możemy wejść do sklepu (np. elektromarketu, sklepu meblowego, czy z innej branży), wybrać interesujący nas produkt i od razu załatwić kwestię finansowania zakupu. Zwykle po niedługim czasie możemy wtedy wyjść do domu z nowym zakupem. Najczęściej jednak sklepy mają podpisane umowy z konkretnymi firmami pożyczkowymi lub bankami. Jeżeli one odrzucą wniosek, nie pozostajemy bez wyjścia. Jeśli Twój bank lub karta płatnicza to oferuje, ciekawą opcją są zakupy z płatnościami odroczonymi. Wtedy nie musisz od razu ponosić kosztów, często da się też rozbić spłatę na kilka rat. Taka usługa dostępna jest m.in. w karcie Revolut.

Jednym z rozwiązań będzie wyszukanie w Internecie pożyczki bez BIK. Wnioskujemy o pożyczkę na dowolny cel w tej instytucji, którą uznamy za najlepszą. Najczęściej instytucje pożyczkowe mają znacznie mniejsze wymagania względem klientów od banków. Kolejne sposoby to użycie karty kredytowej lub opłacenie z konta z limitem odnawialnym.

Podsumowanie artykułu – co zrobić, jeśli bank odrzuca wniosek o raty?

Podsumowując, każdy ma szansę na otrzymanie pożyczki, kredytu lub rat. Nawet jeżeli bank odrzuci wniosek, można spróbować kolejny raz. Zadbaj o to, aby zdolność kredytowa była jak najlepsza. W tym celu warto ograniczyć swoje wydatki (np. spłacić dotychczasowe długi) i podnieść zarobki. Ciekawym sposobem na poprawę swojej zdolności kredytowej może być rozłożenie spłaty na dłuższy okres. Wtedy miesięczna rata będzie niższa, potrzebujesz więc do takiego zobowiązania niższej zdolności. Często pomocne jest również poszukiwanie ofert w innych bankach. Ostatecznie można też skierować się do firmy pożyczkowej, zamiast do banku. Tam wymagania stawiane klientom najczęściej są niższe.

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego bank odrzuca wniosek o raty?

Najczęstszymi problemami podczas wnioskowania o raty są zbyt słaba zdolność kredytowa lub zła historia kredytowa. Można jednak podjąć pewne kroki, by poprawić je. Czasem powód odrzucenia wniosku o raty jest natomiast dość prozaiczny – błędnie wypełniony formularz.

Co zrobić jeśli bank odrzuca wniosek o raty?

Rozwiązaniem może być poproszenie o wyjaśnienie powodu odrzucenia wniosku. Można też spróbować postarać się o raty w innym banku.

Kto decyduje o przyznaniu lub odmowie przyznania kredytu lub rat?

W bankach  zatrudnieniu są analitycy finansowi. Dużą rolę odgrywa też algorytm – ocenia, jaka zdolność kredytowa jest niezbędna do kredytu na daną sumę.

Jak poprawić zdolność kredytową?

Przede wszystkim warto zwiększyć swoje zarobki, a ograniczyć wydatki. Sposobem na poprawę zdolności będzie spłacenie dotychczasowych zobowiązań, czy zamknięcie karty kredytowej.

Czy są alternatywy dla zakupów na raty?

Jest sporo alternatyw, z których możesz skorzystać jeśli bank odrzuci wniosek o raty. Ciekawą opcją są po prostu pożyczki na dowolny cel. Można również finansować zakup z karty kredytowej. Nowoczesne fintechy (np. Revolut) oferują też płatności odroczone. To bardzo wygodny sposób na opłacenie swoich zakupów.

Jak bank sprawdza dochody?

Bank może poprosić o wpisanie dochodów i ich źródła w formularzu online – w formie oświadczenia. Przy kredytach na większą kwotę, wymagane będzie dostarczenie zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu.

Źródło:

  1. https://www.totalmoney.pl/artykuly/649225,kredyty-gotowkowe,co-moge-zrobic–jesli-bank-odrzucil-moj-wniosek-o-kredyt-lub-pozyczke,1,1
  2. https://www.totalmoney.pl/artykuly/439720,kredyty-gotowkowe,co-zrobic–jesli-bank-nie-udzieli-nam-kredytu,1,1
  3. https://www.bik.pl/poradnik-bik/jak-poprawic-swoja-zdolnosc-kredytowa
  4. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/bank-zatrudnienie-kredytobiorcy/
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły