Zmiana danych w banku. Jak zaktualizować informacje?

zmiana danych w banku

W pewnych przypadkach może okazać się, że konieczna będzie zmiana danych w banku. Dzieje się tak m.in. przy zmianie adresu zamieszkania, przyjęciu innego nazwiska, czy też wymianie dowodu osobistego. Wszystkie te informacje muszą być aktualne, ponieważ dotyczą rachunku płatniczego, na którym użytkownik trzyma swoje pieniądze. Lekceważenie tego aspektu może doprowadzić do ewentualnych problemów z użytkowaniem i weryfikacją konta, dlatego postanowiliśmy dokładniej przyjrzeć się tej kwestii. 

Czy zmiana danych w banku jest obowiązkowa?

Instytucje bankowe muszą działać zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu. Przepisy zobowiązują banki do weryfikowania użytkowników i przechowywania aktualnych informacji na ich temat. Z tego powodu zmiana danych w banku jest obowiązkowa, a w interesie klienta leży jak najszybsze zaktualizowanie informacji swojego rachunku płatniczego.

Jeżeli bank podejrzewa, że dane klienta mogły się zmienić w czasie użytkowania konta osobistego, to wysyła klientowi wiadomość przypominającą o zaktualizowaniu swoich informacji. Otrzymanego przypomnienia nie warto ignorować, bowiem okaże się że poszczególne dane faktycznie muszą zostać wpisane na nowo. Aktualność informacji dotyczy nie tylko danych osobowych, lecz także numeru telefonu i adresu e-mail. 

Co, jeżeli nie zaktualizuję danych?

Jeżeli mimo przypomnień klient nie zaktualizuje informacji swojego rachunku płatniczego, to może utracić dostęp do pewnych jego funkcji. Instytucja bankowa może zablokować przelewy wychodzące, transakcje kartą i korzystanie z bankomatów, dopóki użytkownik nie potwierdzi i nie zaktualizuje danych konta. Warto co jakiś czas sprawdzać, czy informacje profilu są zgodne z obecnym stanem faktycznym, aby uniknąć takich niedogodności. 

Jakie informacje można zmienić w banku?

Instytucje bankowe umożliwiają aktualizację niemal każdej informacji, która na przestrzeni lat mogła się zmienić. Najważniejszym jest, aby poinformować bank jak najszybciej i dopełnić wszelkie formalności zanim potencjalne konsekwencje mogą mieć miejsce. 

Banki pozwalają na zmianę danych takich jak:

  • dowód osobisty
  • numer telefonu
  • imię i nazwisko
  • adres zamieszkania
  • login i hasło
  • adres e-mail

Zmiana danych w banku przez internet

Większa część banków pozwala klientom na aktualizację poszczególnych danych za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Takie rozwiązanie jest dla klientów znacznie wygodniejsze, ze względu na brak dodatkowych formalności i kosztów związanych z dojazdem do placówki. Zazwyczaj instytucje bankowe dają klientom możliwość zmiany danych nie tylko poprzez witrynę internetową, lecz także dedykowaną aplikację mobilną. Jeżeli posiadasz smartfona z systemem Android lub iOS, to istnieje duża szansa na to, że będziesz mógł z jego pomocą przejść przez cały proces. 

Wyżej opisana sytuacja nie jest jednak pewnikiem, toteż może zdarzyć się, że zmiana danych w banku wymagać będzie osobistej wizyty w placówce. Dotyczy to w szczególności zmiany nazwiska. Aktualizacja tej informacji zdalnie jest możliwa tylko w niektórych instytucjach, takich jak Santander Bank, Bank Millennium i Alior Bank. Jeżeli chcesz upewnić się, że będziesz mógł zaktualizować profil bez wychodzenia z domu, to dokładnie sprawdź regulamin i warunki oferty banku.

Jak zmienić dane w banku? Spis dostępnych metod

Postanowiliśmy sprawdzić, w jaki sposób można zmienić swoje dane w poszczególnych instytucjach bankowych, aby rozwiać wątpliwości naszych czytelników. Okazuje się, że w większości przypadków zmiana danych w banku takich jak numer telefonu i adres zamieszkania nie będą wymagały wizyty w placówce.

Instytucja bankowaZmiana dowodu osobistegoZmiana adresu zamieszkaniaZmiana nazwiskaZmiana numeru telefonu
Credit AgricoleOddziałW oddziale lub przez bankowość elektronicznąOddziałOddział lub infolinia
mBankOddział, infolinia lub bankowość elektroniczna i aplikacja mobilnaOddział, infolinia lub bankowość elektroniczna i aplikacja mobilnaOddział, infolinia lub bankowość elektronicznaOddział lub infolinia
BNP ParibasOddział lub bankowość elektronicznaOddział lub bankowość elektronicznaOddziałOddział lub bankowość elektroniczna
Bank MillenniumOddział, infolinia lub bankowość elektroniczna i aplikacja mobilnaOddział, infolinia lub bankowość elektroniczna i aplikacja mobilnaOddział, infolinia lub bankowość elektronicznaOddział lub infolinia
ING Bank ŚląskiOddział lub bankowość elektroniczna i aplikacja mobilnaOddział lub bankowość elektroniczna i aplikacja mobilnaOddziałOddział lub bankowość elektroniczna i aplikacja mobilna
Santander BankOddział lub bankowość elektronicznaOddział, bankowość elektroniczna i rozmowa wideo z konsultantemOddział lub bankowość elektronicznaOddział lub rozmowa wideo z konsultantem
VeloBank (Getin Bank)Oddział lub infoliniaOddział, bankowość elektroniczna lub infoliniaOddział lub infoliniaOddział lub infolinia
PKO Bank PolskiOddział, infolinia lub bankowość elektronicznaOddział, infolinia lub bankowość elektroniczna i aplikacja mobilnaOddział, infolinia lub bankowość elektronicznaOddział lub infolinia
Citi HandlowyOddział, infolinia lub bankowość elektronicznaOddział, infolinia lub bankowość elektronicznaOddziałOddział, infolinia lub bankowość elektroniczna

Powyższa tabela została sporządzona na podstawie oficjalnych informacji dotyczących metod zmiany kontaktu, jakie przedstawiają poszczególne instytucje swoim użytkownikom. Jeżeli Twojego banku nie ma na liście, to najlepszym rozwiązaniem będzie dokładny wgląd w obowiązujący regulamin i warunki korzystania z usług. Niezbędne dokumenty i informacje będą zawsze dostępne na oficjalnych stronach internetowych banków.

Na co uważać podczas zmiany danych w banku?

Chcesz zaktualizować swoje informacje? W większości przypadków całość odbywa się bezproblemowo, a sama zmiana danych w banku jest bezpieczna. Należy jednak brać pod uwagę to, że w obecnych czasach nie sposób nie natknąć się na różnego rodzaju wyłudzenia i próby oszustwa. Z racji występującego ryzyka, warto ostrożnie podchodzić do wszelkich otrzymanych maili i wiadomości SMS.

Co powinno budzić podejrzenia użytkownika?

  • dodatkowe oprogramowanie – bank nigdy nie poprosi Cię o to, abyś zainstalował na swoim urządzeniu dodatkowy program lub certyfikat. Jeżeli w wiadomości wyczytasz, że zmiana danych w banku wymaga takiego działania, to z pewnością jest to próba oszustwa. W takim przypadku pod żadnym pozorem nie pobieraj dołączonych do wiadomości plików.
  • urwany sygnał – jeżeli otrzymałeś telefon od banku, który w nagłym momencie został przerwany po czym otrzymałeś wiadomość zachęcającą Cię do oddzwonienia na dany numer, to masz do czynienia z próbą wyłudzenia. Banki nigdy nie proszą klientów, aby oddzwaniali oni na infolinię, zamiast tego prosząc użytkowników, aby nie rozłączali się w trakcie rozmowy.
  • podanie informacji – chcesz zmienić dane osobowe, ale strona internetowa wymaga dodatkowych informacji o karcie płatniczej? W takim przypadku rozsądniej będzie jak najszybciej zamknąć kartę przeglądarki i ponownie zweryfikować autentyczność otrzymanej wiadomości.

Zmiana danych w banku – podsumowanie

Masz możliwość zmiany danych swojego konta bankowego bez wychodzenia z domu? Warto rozważyć taką opcję, ponieważ w ten sposób zaoszczędzisz swój cenny czas, a cała procedura będzie znacznie wygodniejsza. Pamiętaj przy tym o zachowaniu wyżej opisanych zasad bezpieczeństwa, aby nie ryzykować wyłudzeniem swoich wrażliwych informacji.

Aktualizacja informacji bankowych jest niezbędna, jeżeli uległy one faktycznej zmianie. Brak podjęcia odpowiednich działań w tym zakresie może prowadzić nie tylko do blokady poszczególnych funkcji konta bankowego, ale również do konieczności wyjaśnienia sytuacji w placówce bankowej. W niektórych przypadkach instytucje bankowe mogą nałożyć na użytkownika karę finansową.

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły