Jak zamknąć konto w ING? Instrukcja krok po kroku

jak zamknąć konto ING

ING Bank Śląski to jeden z popularniejszych banków, który cieszy się zaufaniem tysięcy użytkowników. Wielu z nich decyduje się jednak na zamknięcie swojego rachunku. Niezależnie od powodów takiego postępowania, warto dowiedzieć się, jak prawidłowo zamknąć konto w ING. Jeżeli chcecie rozwiać swoje wątpliwości w tej kwestii, to zapraszamy do lektury naszego wpisu. 

W jaki sposób mogę zamknąć konto?

Obecnie istnieją trzy sposoby na to, aby zamknąć konto w ING. Najpopularniejszym z nich jest wizyta w stacjonarnej placówce bankowej. Na terenie Polski znajdziemy ponad 280 takich oddziałów, toteż nie należy obawiać się o brak dostępności takiej metody. Stacjonarne zamykanie rachunku bankowego cieszy się dużą popularnością wśród seniorów, ponieważ pozwala na uzyskanie pomocy od pracownika i rozwianie swoich wątpliwości na miejscu. 

Czy można zamknąć konto w ING przez internet? Okazuje się, że tak, a wszystko to dzięki usłudze Moje ING. Użytkownicy będą potrzebowali jedynie urządzenia z dostępem do internetu i kilku minut wolnego czasu. Całość jest prosta i intuicyjna, a jednocześnie odpowiednio zabezpieczona. 

Klienci mogą zamknąć konto w ING także drogą korespondencyjną, czyli pocztowo. Takie rozwiązanie jest dobrym kompromisem dla osób, które mają daleko do placówki, a jednocześnie nie są skłonne do zamykania konta przez internet. 

Czy każdy może zamknąć konto w ING? 

Możliwość zamknięcia swojego konta bankowego jest zagwarantowana każdemu klientowi, jednak zdarzają się okoliczności, w których takie działanie będzie niemożliwe. Jeżeli dana osoba posiada debet na koncie, które chce zamknąć, to niestety, ale nie będzie miała takiej opcji. Aby rozwiązać ten problem, należy zasilić rachunek odpowiednią kwotą, tak aby saldo nie było ujemne. 

Problematyczne może być także zamknięcie konta, które powiązane jest z produktem finansowym. Przykładowo, jeżeli klient za pomocą danego rachunku bankowego spłaca pożyczkę, lub jeżeli ów rachunek poddany jest zajęciu komorniczemu, to nie ma możliwości, aby zamknąć konto w ING przez internet. W takich przypadkach niezbędny jest kontakt osobisty w placówce bankowej. 

Wniosek o zamknięcie konta bankowego

Aby zamknąć konto w ING, niezbędny będzie wniosek. Wyjątkiem jest zamykanie rachunku bankowego za pomocą usługi Moje ING. Niestety, na stronie banku nie znajdziemy gotowego wzoru, toteż konieczne będzie samodzielne przygotowanie pisma. Dla wielu osób jest to problematyczna sytuacja, ponieważ niepoprawnie wypełniony dokument może zostać odrzucony przez bank. Warto dowiedzieć się, co powinien zawierać wniosek, jeżeli zamierzamy zamknąć swoje konto w tradycyjny sposób, a nie chcemy spotkać problemów na swojej drodze.

Co powinno znaleźć się we wniosku?

  • Informacje o użytkowniku: imię, nazwisko, numer PESEL.
  • Informacje znajdujące się na dowodzie osobistym, takie jak jego numer i seria.
  • Numer rachunku, który ma zostać zamknięty. 
  • Prośba o usunięcie danych osobowych i brak dalszego ich przetwarzania.
  • Numer rachunku, na który ma zostać przelana nadwyżka pieniędzy.

Jak zamknąć konto w ING krok po kroku

Spora część użytkowników zamyka swoje konto bankowe po raz pierwszy, przez co trudno dziwić się wszelkim wątpliwościom i obawom. Z tego powodu warto dowiedzieć się, jak wygląda proces zamykania rachunku bankowego, aby następnie móc samodzielnie się tego podjąć. 

Jak zamknąć konto w ING przez internet – krok po kroku:

  1. Wejdź na swój profil Moje ING poprzez stronę internetową lub bezpłatną aplikację mobilną. Kliknij Start a następnie wybierz swoje konto które chcesz zamknąć
jak zamknąć konto w ing

2. Zjedź na dół strony i wybierz opcję „Zamknij konto„. Po wybraniu tego pola rozpocznie się proces sprawdzania, czy dany rachunek bankowy może zostać zamknięty. 

3. Jeżeli konto spełnia niezbędne wymagania, to użytkownik zobaczy monit informujący o tym, jakie produkty i usługi zostaną zamknięte wraz z kontem. Kliknij „tak chcę zamknąć konto”

4. W przypadku posiadania nadwyżki na koncie, istnieje możliwość przelania jej na inny rachunek. Dzięki temu, użytkownik nie straci swoich środków. 

5. Aby sfinalizować procedurę zamykania konta, należy potwierdzić całość kodem autoryzacyjnym. Taka procedura pozwala zminimalizować ryzyko nieporozumień i nadużyć. 

Jak osobiście zamknąć konto w ING – krok po kroku:

  1. Sporządź wniosek o zamknięcie konta bankowego, wypełniony niezbędnymi informacjami. Zaleca się wydrukowanie dwóch egzemplarzy takiego dokumentu, aby w razie problemów mieć zapasową kopię. 
  2. Aby dowiedzieć się, gdzie leżą placówki, warto odwiedzić stronę internetową z wykazem wszystkich oddziałów: https://www.ing.pl/placowki-oddzialy-bankomaty. Warto przy okazji sprawdzić, w jakich godzinach funkcjonuje wybrany oddział.
  3. Udaj się do najbliższej placówki ING Bank Śląski i na miejscu przekaż pracownikowi wypełniony wniosek. Następnie zostaniesz przeprowadzony przez procedurę zamykania rachunku bankowego, a w przypadku wątpliwości, możesz zadać pytanie konsultantowi. 

Jak zamknąć konto w ING drogą pocztową – krok po kroku:

  1. Przygotuj fizyczną wersję wniosku o zamknięcie danego konta bankowego, uzupełnioną o niezbędne informacje i podpis. 
  2. Wyślij wniosek na adres głównej siedziby ING Bank Śląski w Polsce:

ING Bank Śląski S.A.

ul. Sokolska 34, 40-086 Katowice

  1. Całość powinna być wysłana listem poleconym priorytetowym za potwierdzeniem odbioru, dzięki czemu łatwiej będzie udokumentować datę odebrania wniosku przez bank. 

Zamknięcie rachunku bankowego – jakie są skutki?

Decyzja o tym, aby zamknąć konto w ING, powinna zostać podjęta samodzielnie, bez presji czasu i otoczenia. Poza samym zamknięciem rachunku bankowego, takie działanie przynosi także inne skutki. Klient straci m.in. dostęp do historii transakcji w usłudze Moje ING. Informacje te będą możliwe do uzyskania w bankowości internetowej i placówce, dopóki klient nie zdecyduje się także na zamknięcie bankowości. 

W tym miejscu warto wspomnieć także o tym, że decydując się na to, aby zamknąć konto w ING, jednocześnie zamknięciu ulegnie nasza karta płatnicza i usługi powiązane z kontem. Jeżeli posiadamy zobowiązania finansowe, np. pożyczki online, to warto poinformować wierzycieli o zamykaniu konta, i zmienić sposób spłaty. 

Ile trwa zamykanie konta w ING?

W większości przypadków, aby zamknąć konto bankowe, musi minąć tzw. okres wypowiedzenia, trwający 30 dni. ING Bank Śląski jest wyjątkiem w tej kwestii, a klienci mogą od razu zamknąć swój rachunek bankowy. Jako iż całość odbywa się natychmiast, to warto wcześniej poszukać innego banku lub usługi, która nas interesuje. 

Sam proces zamykania konta nie trwa długo, jeżeli korzystamy z usługi Moje ING. Wówczas całość ogranicza się jedynie do kilku kliknięć, co jest niesamowicie wygodne i praktyczne. W przypadku kontaktu osobistego całość trwa nieco dłużej, ponieważ naliczy wliczyć czas dojazdu do placówki, i niesprzyjające okoliczności, takie jak np. kolejki do stanowiska. 

Zdecydowanie najdłużej zajmuje zamykanie konta drogą korespondencyjną, ponieważ list polecony priorytetowy dojdzie do odbiorcy dopiero w następnym dniu roboczym. List polecony ekonomiczny może natomiast dotrzeć do odbiorcy dopiero po trzech dniach roboczych od daty nadania, co może być uciążliwe dla osób, którym zależy na czasie. 

Czy dłużnik może zamknąć konto w ING?

Osoby zadłużone mogą zastanawiać się, czy opcja zamknięcia rachunku bankowego jest dostępna także dla nich. W tym miejscu pragniemy rozwiać wątpliwości naszych czytelników i poinformować, że nawet dłużnicy mogą zamknąć konto w ING. Banki nie blokują takiej opcji żadnemu klientowi, jednak osoby z długami mogą napotkać na swojej drodze pewne problemy. Przykładowo, dłużnicy nie mogą zamknąć konta za pomocą usługi Moje ING, i pozostaje im jedynie kontakt osobisty i korespondencyjny. 

Dlaczego dłużnicy zamykają konta bankowe? Jest to jeden ze sposobów na to, aby przechytrzyć komornika. Funkcjonariusze publiczni, którzy dokonują egzekucji długu, często zajmują konta bankowe dłużników. Takie działanie prowadzi do tego, że osoba zadłużona traci dostęp do sporej części swojej pieniędzy. Niestety, zamknięcie konta bankowego nie będzie dobrym rozwiązaniem tego problemu, ponieważ komornik może zająć także fizyczne środki pieniężne, a także cenne towary i papiery wartościowe. Najrozsądniejszym wyjściem jest spłata zobowiązania w całości.  

Kontakt z ING Bank Śląski 

Klienci mogą skontaktować się z bankiem nie tylko w sytuacji, w której chcą zamknąć konto w ING. Często użytkownicy dzwonią, piszą, lub osobiście pytają, aby poznać odpowiedzi na frapujące ich kwestie. Z tego powodu przedstawiamy poniżej szczegóły kontaktowe ING Banku Śląskiego. 

Infolinia dla klientów indywidualnych:

+48 32 357 00 69 – dostępna całodobowo w każdy dzień tygodnia

Infolinia dla przedsiębiorców:

+48 32 357 00 96 – dostępna w dni robocze w godzinach 8:00 – 18:00

Czat ze specjalistą:

https://www.ing.pl/kontakt/czat-tematy

Adres głównej siedziby banku:

ING Bank Śląski S.A.

ul. Sokolska 34, 40-086 Katowice

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły