Jak sprawdzić BIG za darmo? Poradnik jak pobrać BIG krok po kroku

raport big

Wpisy w bazach dłużników takich jak BIK i BIG stanowią spory kłopot dla wielu osób. Są one sporą przeszkodą w otrzymaniu kredytu bankowego, a czasem też pożyczki prywatnej. Jeżeli istnieją podejrzenia, że nasze dane figurują w rejestrach dłużników, to warto się o tym upewnić. W dzisiejszym artykule przeprowadzimy naszych czytelników przez proces pobierania raportu z bazy BIG. Podpowiemy także, co może zrobić osoba figurująca w takich bazach, aby poprawić swoją sytuację.

Czym jest BIG?

BIG InfoMonitor jest częścią Grupy BIK, która jest największym źródłem informacji kredytowej i gospodarczej w Polsce. Biuro Informacji Gospodarczej prowadzi rejestr dłużników, który dla wielu firm i osób prywatnych stanowi wskaźnik zdolności kredytowej swoich klientów. Dostęp do bazy BIG mają także banki, i korzystają z niej podczas weryfikacji klientów wnioskujących o kredyt.

Co zawiera raport BIG?

Raport pobrany z rejestru dłużników BIG zawiera informacje nie tylko o samej obecności klienta w bazie danych, lecz także o kwocie jego zadłużenia i podmiocie, który dodał wpis o dłużniku. Klient może znaleźć informacje zarówno pozytywne, o zobowiązaniach spłaconych w terminie, jak i negatywne, o nieuregulowanych zadłużeniach. BIG InfoMonitor pozwala także na podgląd tego, kto weryfikował informacje o nas za pomocą bazy danych.

Wierzyciel nie ma obowiązku informowania dłużnika o potwierdzeniu dopisania go do rejestru BIG. Obowiązkowe jest natomiast dostarczenie wezwania do zapłaty, w którym znajduje się informacja o zamiarze dokonania takiego wpisu. Osoba zadłużona nie zawsze zwraca na to uwagę, żyjąc w nieświadomości o swojej obecności w bazach dłużników. Dopiero kiedy klientowi nie zostanie udzielony kredyt gotówkowy lub pożyczki prywatne, zdaje on sobie sprawę ze swojej sytuacji.

Jak założyć konto i pobrać raport BIG? Instrukcja krok po kroku

 1. Pobranie raportu z baz danych BIG wymaga rejestracji na stronie Biura Informacji gospodarczej. W celu założenia konta, należy wejść na stronę BIG InfoMonito S.A. Podaj swój adres email, hasło, zaznacz zgody i kliknij „Załóż BIGkonto”

2. Otrzymasz informację, że zostałeś zarejestrowany. Na podanego w trakcie rejestracji maila zostanie wysłany link aktywacyjny. Wejdź w niego i kliknij w link aktywacyjny.

3. Zostaniesz przekierowany na stronę BIG i pojawi się komunikat o aktywacji Twojego konta. Kliknij „Zaloguj się”

4. Podaj login (swój adres email) oraz hasło (które podałeś przy rejestracji) i kliknij „zaloguj się”

5. Pojawi się możliwość wyboru planu. Jeśli jesteś osobą fizyczną wybierz opcje „Oferta prepaid” i kliknij „wybierz plan”

jak sprawdzić big

6. Następnie pojawi się kolejne okienko w którym kliknij „wybierz plan” w opcji „Pojedyncze usługi dla Konsumentów:

jak sprawdzić big

7. Uzupełnij swoje dane: Imię, Nazwisko i numer telefonu. Po podaniu danych kliknij przycisk przejścia dalej.

jak sprawdzić big

8. Otrzymasz komunikat, że dane użytkownika zostały pomyślnie zaktualizowane. Kliknij „OK”

9. Następnie podaj wymagane dane osobowe, zaznacz zgody i kliknij „Zapisz dane”

10. Otrzymasz komunikat: „Nowy profil został utworzony”

11. W tym kroku zostaniesz poproszony o przesłanie skanu lub zdjęcia swojego dowodu osobistego (obu stron). Kliknij w „Wybierz plik”, wybierz zdjęcie/skan ze swojego urządzenia i kliknij „Dodaj”. Możesz dodać odrazu 2 pliki, lub po jednyn.

12. Otrzymasz komunikat mówiący, że plik został załadowany. Kliknij „OK”

13. Pojawi się komunikat „Jeśli dodałeś już wszystkie skany dokumentów, użyj przycisku „Wyślij dokumenty do weryfikacji”, aby przekazać je do BIG.” jeśli nie dodałeś jeszcze wszystkich dokumentów, kliknij „OK” i ponów krok 11. czyli wgraj plik na stronę klikając „wybierz plik”. Jeśli dodałeś już wszystkie dokumenty (czyli skan lub zdjęcie obu stron dowodu osobistego) kliknij „Wyślij dokumenty do weryfikacji”.

14. Otrzymasz komunikat, że dokumenty zostały wysłane do weryfikacji. Kliknij „OK”. W tym momencie: „Przesłane dokumenty zostały przekazane do weryfikacji. Powiadomimy Cię o zakończonym procesie.”. Musisz poczekać na maila od BIG o tym, że zweryfikowano Twoją tożsamość. Wróc wtedy do poradnika i przejdź do kolejnego kroku. Oczekiwanie na weryfikacje może potrwać nawet do 24h roboczych, dlatego czekaj cierpliwie na wiadomośc.

15. Otrzymujesz maila o tym, że „Dokument potwierdzający tożsamość, został zweryfikowany poprawnie”. Przejdź na stronę BIG: https://system.big.pl/ i zaloguj się na swoje konto.

16. W górnym menu wybierz zakładkę „Zamów raport”

17. Na dole wybieramy „Zamów raport na swój temat”

18. Wybierz jaki raport chcesz otrzymać (lub oba), zaznacz je i kliknij „Zamawiam”. Poczekaj chwilę na załadowanie.

19. Pojawi się komunikat „Zamówienie zostało złożone. Gotowy raport zostanie umieszczony w zakładce Zamów raport.”. Kliknij „OK”.

20. Aby pobrać raport wybierz „Z rejestru Zapytań” lub „O sobie” na dole strony

21. Wyświetla Ci się raport z BIG. To by było na tyle! Jeśli chcesz również sprawdzić za darmo swój BIK to zobacz nasz inny wpis na ten temat lub instrukcje jak pobrać raport KRD za darmo.

Zarejestrowanie nowego konta w BIG jest bezpłatne, podobnie jak opcja pobrania raportu z bazy BIG raz na sześć miesięcy. Każde kolejne zapytanie to koszt 10,50 złotych.

Dlaczego warto sprawdzać rejestr dłużników BIG?

Pobieranie bezpłatnego raportu raz na sześć miesięcy przynosi użytkownikowi same korzyści. Nie tylko nie obciąża to portfela klienta, lecz także pozwala na przekonanie się o swojej sytuacji. Dzięki temu możemy odgórnie stwierdzić, czy mamy szansę na kredyt gotówkowy, czy też może powinniśmy się rozglądać za pożyczką lub chwilówką.

Baza BIG służy także bezpieczeństwu klientów. Informacje zawarte w raporcie pozwalają stwierdzić, czy osoba nie padła ofiarą oszustw i wyłudzeń. Oszuści stosują wyrafinowane metody, aby pozyskać dane osobowe nieświadomych użytkowników, przez co zawsze istnieje szansa, że na taką osobę został zaciągnięty kredyt lub pożyczka. Pozyskiwanie raportu z rejestru BIG pomoże zorientować się, czy nie doszło do takiej sytuacji.

Co będzie potrzebne do uzyskania raportu?

Użytkownik, który zamierza pobrać raport z rejestru dłużników powinien przygotować wcześniej swój dowód osobisty. Podczas wnioskowania o raport drogą internetową niezbędny jest skan dowodu, w przypadku wysyłania wniosku pocztą może to być także kserokopia, której zgodność z oryginałem jest potwierdzona przez uprawnione do tego podmioty. Opłata za wysyłkę raportu drogą pocztową wynosi 6,10 złotych. Kopia dowodu powinna zostać dostarczona pod adres Biura Informacji Gospodarczej, który podaliśmy poniżej.

Adres Biura Informacji Gospodarczej:

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S. A.

ul. Zygmunta Modzelewskiego 77

02-679 Warszawa

Kto figuruje w rejestrze dłużników BIG?

Samo posiadanie zadłużenia nie wystarczy, aby znaleźć się w rejestrze dłużników. Biuro Informacji Gospodarczej uznaje jedynie wpisy o osobach zadłużonych na więcej niż 200 złotych, wliczając w to odsetki. Opóźnienie w płatności musi wynosić przynajmniej 60 dni. Wpis zostanie dodany jeżeli minęło 14 dni od momentu, w którym wierzyciel przekazał dłużnikowi informacje o wpisaniu go do rejestru.

Powód zadłużenia nie jest istotny. Do rejestru dłużników mogą trafić osoby niespłacające pożyczek, zalegające z czynszem bądź opłatami za mieszkanie, a także wszystkie inne osoby, które nie dokonały spłaty w terminie.

Jak usunąć swoje dane z rejestru dłużników BIG?

Istnieje tylko jeden sposób, aby dane dłużnika mogły zostać usunięte z baz BIG. Wierzyciel może zrobić to z własnej woli, bądź jest do tego zobowiązany gdy zadłużenie wraz z odsetkami zostało spłacone, i wówczas ma na to 14 dni. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest więc spłata zadłużenia bądź dogadanie się z wierzycielem i znalezienie nowego rozwiązania. Nie zawsze jest to jednak możliwe, ponieważ dochody często okazują się niewystarczające, aby szybko pokryć długi.

Dobrym rozwiązaniem są pożyczki dla zadłużonych, które stanowią szybki zastrzyk funduszy dla wszystkich osób w trudnej sytuacji. Klient nie musi obawiać się o to, że jego wniosek zostanie odrzucony, ponieważ firmy pozabankowe mają znacznie mniejsze wymagania odnośnie możliwości swoich klientów. Uzyskanie pożyczki bez zdolności kredytowej będzie dla wielu jedyną sensowną opcją, aby uzyskać środki na spłatę zobowiązań.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

8 komentarzy

Dariusz

proszę o darmowy BIG

Odpowiedz
Maria Szwarz

Proszę o darmowy big

Odpowiedz
  Elżbieta

  Bardzo proszę o big

  Odpowiedz
Aga

trochę to trwało (czekałam dzień na maila z potwierdzeniem) ,ale udało mi się pobrać raport za darmo 🙂

Odpowiedz
  Mariusz

  Jak pobrać raport proszę o pomoc

  Odpowiedz
   Redakcja super-pozyczka.pl

   W tym artykule ma Pan dokładną instrukcję jak pobrać raport BIG

   Odpowiedz
   Maria Szwarz

   Proszę o darmowy big

   Odpowiedz
   Wioletta

   proszę o raport BIG

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły