Przedstawienie wyciągu z konta może być niezbędne w poszczególnych sytuacjach, takich jak zaciąganie pożyczki lub kredytu, czy też potwierdzenie wykonanej transakcji. Z dokumentem tym zetknęła się większość użytkowników rachunku płatniczego, jednak bywa on mylony z historią transakcji. Chcąc rozwiać wszelkie wątpliwości, postanowiliśmy opisać, czym dokładnie jest wyciąg bankowy z konta i kiedy może się przydać.
- Wyciąg bankowy – co to jest? Definicja
- Co zawiera wyciąg z konta?
- Skąd wziąć wyciąg bankowy z konta?
- Czym różni się papierowy wyciąg od wersji elektronicznej?
- Ile kosztuje uzyskanie wyciągu bankowego?
- Wyciąg z zamkniętego konta – czy to możliwe?
- W jakich sytuacjach przyda się wyciąg bankowy z konta?
- Co zrobić ze starym wyciągiem z konta?
Wyciąg bankowy – co to jest? Definicja
Wyciąg bankowy z konta to dokument, który co miesiąc generowany jest przez instytucję bankową i wysyłany użytkownikowi. To, jaką drogą zostanie przesłany dokument, zależy od polityki danego banku oraz preferencji klienta.
Co znajduje się na wyciągu z konta? Widnieje na nim spis wszystkich transakcji dokonanych za pośrednictwem danego rachunku płatniczego: wpływy, wydatki, informacje o stronach transakcji (numery kont bankowych), a także tytuły przelewów.
Czy wyciąg z konta to historia transakcji?
Historia transakcji często mylona jest z wyciągiem bankowym, ze względu na to, że w obu przypadkach mamy dostęp do informacji o operacjach na naszym rachunku płatniczym. Gdzie więc znajduje się różnica? Otóż w przypadku historii transakcji klient może wpłynąć na to, jak będzie wyglądało zestawienie.
Pobierając historię transakcji można wskazać przedział czasu, rodzaj operacji branych pod uwagę, czy też konkretnego nadawcę przelewów. Wyciąg z konta ma z kolei jednolitą dla danej instytucji strukturę – generowany jest przez bank bez uwzględnienia jakichkolwiek zmiennych.
Co zawiera wyciąg z konta?
Mimo iż każda z instytucji bankowych może inaczej generować wyciąg z konta (np. uwzględniając inny okres czasu, prezentując go w innej formie wizualnej itp.), to część jego elementów pozostaje niezmienna.
Jakie informacje muszą znaleźć się na wyciągu bankowym?
- okres, którego dotyczy wygenerowany dokument, w tym również data jego utworzenia przez instytucję bankową,
- dane banku, który wygenerował wyciąg bankowy z konta,
- dane identyfikacyjne posiadacza rachunku płatniczego:
- imię i nazwisko,
- adres zamieszkania/zameldowania,
- rachunek płatniczy, którego dotyczy wyciąg,
- dane firmy, jeśli klient jest przedsiębiorcą,
- podsumowanie obrotów na koncie bankowym:
- wpływy na konto,
- przelewy wychodzące,
- saldo początkowe i końcowe,
- pobrane opłaty i prowizje za usługi banku,
- obowiązujące blokady i limity na koncie,
- pełna historia transakcji za określony przedział czasowy, przedstawiona chronologicznie. Informacje o transakcjach dotyczą daty, kwoty, nadawcy i odbiorcy, tytułu i numeru transakcji, a także salda rachunku po każdej transakcji.
Skąd wziąć wyciąg bankowy z konta?
Jeżeli chcesz otrzymać wyciąg z Twojego konta bankowego, to nie musisz podejmować w tym zakresie dodatkowych działań. Dokument ten otrzymasz w wersji elektronicznej lub papierowej każdego miesiąca, bez konieczności składania wniosku bądź wypełniania formularza.
W przypadku braku dostępu do poczty elektronicznej, można skorzystać z bankowości internetowej, aby pobrać najnowszą wersję wyciągu z konta. Jeżeli jednak i z tym występuje problem, to klient może udać się do stacjonarnej placówki banku i poprosić o wygenerowanie wyciągu na miejscu.
Uwaga: Jeżeli chcesz zmienić formę, w jakiej otrzymujesz wyciąg z konta (np. z poczty elektronicznej na tradycyjną), to konieczne będzie złożenie stosownej dyspozycji do banku.
Jak pobrać wyciąg z konta bankowego przez internet?
Możesz nawet teraz pobrać wyciąg bankowy z konta, bez konieczności wychodzenia z domu lub czekania. Całość sprowadza się do kilku prostych kroków, a pierwszym z nich jest zalogowanie się do swojego profilu w bankowości internetowej.
Wybierz konto, z którego chcesz pobrać wyciąg – jeśli masz założony tylko jeden rachunek, będzie to zakładka “konto osobiste”. Zależnie od banku opcja pobrania wyciągu będzie dostępna w innym miejscu, ale zawsze będzie oznaczona tak samo.
Użytkownik może wybrać, jaki format pliku ma mieć wyciąg i jakiego okresu ma dotyczyć. Warto wspomnieć o tym, że nie wszystkie banki przechowują całą historię konta w bankowości elektronicznej i okres ten może być ograniczony do ostatnich 12 lub 24 miesięcy.
Czym różni się papierowy wyciąg od wersji elektronicznej?
Papierowy i elektroniczny wyciąg bankowy z konta są identyczne, więc wybierając wersję cyfrową, klient nic nie traci. Wyciąg wysyłany w formie papierowej jest tak naprawdę wydrukiem tego samego dokumentu, który klient może sam pobrać i wydrukować.
Elektroniczny wyciąg bankowy ma jednak więcej zalet – o wiele łatwiej go przechować i utworzyć jego kopię. Przykładowo, wnioskując o kredyt lub pożyczkę przez internet, będziemy mogli wysłać taki plik jako załącznik, bez konieczności uprzedniego skanowania dokumentu.
Ile kosztuje uzyskanie wyciągu bankowego?
Możliwość bezpłatnego pobrania elektronicznej wersji wyciągu z konta bankowego staje się standardem i udostępnia ją większość banków. Nieco inaczej jest w przypadku papierowego wyciągu, za który zazwyczaj trzeba zapłacić – zarówno odbierając go w placówce, jak i drogą pocztową. Powód jest prosty – materiały eksploatacyjne i obsługa urządzeń generują instytucji bankowej dodatkowe koszty.
Na jaką opłatę należy się przygotować, chcąc uzyskać papierową formę wyciągu? Na szczęście oscyluje ona w granicach od kilku do kilkunastu złotych, więc nie obciąży drastycznie budżetu użytkowników. Mimo tego, warto przedtem zerknąć do tabeli opłat i prowizji danego banku, aby wiedzieć ile i za co płacimy.
Wyciąg z zamkniętego konta – czy to możliwe?
Zmiana konta bankowego to nic nowego, szczególnie w czasach gdy co chwila pojawiają się nowe, atrakcyjne oferty. Nietrudno więc o sytuację, w której potrzebować będziemy wyciągu z konta, które w teorii już nie istnieje. Czy jest taka możliwość, skoro użytkownik wraz z zamknięciem konta utracił dostęp do bankowości elektronicznej i mobilnej? Na szczęście, odpowiedź brzmi: tak.
W celu uzyskania wyciągu z zamkniętego konta bankowego konieczne będzie udanie się do stacjonarnej placówki (w niektórych przypadkach możliwe będzie załatwienie sprawy przez infolinię). Dobra wiadomość jest taka, że historia danego konta nie przepada bezpowrotnie od razu po jego zamknięciu. Złą wiadomością jest z kolei to, że przywrócenie historii i wygenerowanie wyciągu zazwyczaj jest płatne. Trwa to zazwyczaj dłużej, niż przy nadal otwartych rachunkach płatniczych.
Chcesz zmienić konto bankowe i szukasz dobrej oferty? Sprawdź nasze zestawienie:
Ranking kont osobistych
W jakich sytuacjach przyda się wyciąg bankowy z konta?
- wniosek o kredyt lub pożyczkę – wnioskując o kredyt gotówkowy albo internetową pożyczkę, możemy zostać poproszeni o przedstawienie wyciągu z konta. W ten sposób przyszły wierzyciel może precyzyjniej ocenić zdolność kredytową swojego klienta i podjąć decyzję o udzieleniu zobowiązania.
- dokumentacja transakcji – gdy doszło do nieporozumienia w sprawie dokonania płatności, wyciąg z konta może okazać się niezbędny. Jest to prosty i rzetelny sposób na ustalenie tego, czy faktycznie doszło do danej transakcji.
- prowadzenie budżetu domowego – organizując i planując domowe finanse, warto mieć pod ręką wyciąg bankowy. Będzie o wiele prościej zsumować swoje wpływy i wydatki, widząc je na gotowym zestawieniu.
Co zrobić ze starym wyciągiem z konta?
Wyciągi z poprzednich miesięcy i lat warto odkładać oraz przechowywać w bezpiecznym miejscu. W ten sposób nie trzeba będzie płacić za wygenerowanie nowych wyciągów, gdy te okażą się potrzebne. Przy okazji zaoszczędzimy czas – zamiast wizyty w placówce bankowej, wystarczy że sięgniemy do swojego własnego archiwum.
Na wyciągu z konta znajduje się wiele istotnych informacji, które mogą okazać się przydatne nie tylko użytkownikowi, ale również niepowołanym osobom. Jeżeli chcemy wyrzucić wyciąg, upewnijmy się że został on zniszczony, a informacje, które się na nim znajdowały, nie są już widoczne ani dostępne. W przeciwnym wypadku sporo ryzykujemy – może nas spotkać kradzież tożsamości lub wyłudzenie kredytu.
Stary wyciąg bankowy możesz:
- przechować w bezpiecznym miejscu, do którego zawsze będziesz mieć dostęp,
- zeskanować i stworzyć jego bezpieczną, cyfrową kopię,
- zniszczyć, tak aby niepowołane osoby nie mogły uzyskać z niego wrażliwych informacji,