Co to jest saldo rachunku? Jak sprawdzić saldo w banku?

saldo

Świadomość stanu posiadanych środków na koncie bankowym jest niezwykle istotna. Tym sposobem można zarządzać budżetem domowym, odpowiednio obcinając wydatki w sytuacjach kryzysowych. Nim jednak rozpoczniemy planowanie wydatków, warto wiedzieć, czym jest saldo rachunku. Niniejszy artykuł omawia zagadnienia związane z saldem rachunku, wyjaśnia podstawowe pojęcia oraz pokazuje, jak sprawdzić stan konta.

Saldo rachunku – co to jest?

Zapewne każda osoba posiadająca konto w banku spotkała się z pojęciem, jakim jest saldo rachunku. Najprościej mówiąc, jest to suma środków pieniężnych, które zgromadzone są na danym rachunku bankowym. Moglibyśmy tak naprawdę postawić kropkę w tym miejscu, jednak to nie wyczerpałoby tematu „natury” salda. Okazuje się bowiem, że finansiści i księgowi proponują nieco bardziej precyzyjną definicję salda rachunku bankowego. Według nich, jest to „stan rachunku w danym dniu rozumiany przez różnicę między obciążeniami i uznaniami”. Taka jest też wykładnia ustawy o rachunkowości, która nakazuje rozliczać stan końcowy transakcji jako saldo. Brzmi to dość skomplikowanie, jednak w dalszej części tekstu wyjaśnimy naturę salda.

Czym różni się saldo od dostępnych środków?

Tutaj może dojść do pewnej konsternacji, ponieważ większość osób uważa, że saldo i dostępne środki niczym się nie różnią. Błąd – w istocie dostępne środki działają w czasie rzeczywistym, a saldo dopiero po wykonaniu księgowań. Co do zasady, każda transakcja musi być nie tylko rozliczona, ale także odpowiednio zaksięgowana. Gotówka „zejdzie” z konta od razu po płatności, co pomniejszy dostępne środki. Jednak dopiero po zaksięgowaniu stosownej pozycji na rekordach bankowych dojdzie do zmniejszenia salda. Choć zazwyczaj różnica między księgowaniem a zejściem środków to mniej niż kilkanaście minut, to zdarzają się wyjątki. Głośna sytuacja miała miejsce we Wrocławiu, gdzie tamtejszy system płatności za bilety MPK rozliczał transakcje nawet z tygodniowym opóźnieniem. To dobitnie udowadnia różnicę między saldem a dostępnymi środkami.

Czy saldo może być ujemne?

Omówiliśmy wcześniej sytuację, w której wydatek uszczupla saldo z opóźnieniem względem dostępnych środków. Bywają jednak sytuacje, w których takie opóźnienia liczone są nie w godzinach, ale w dniach. Logiczne jest więc, że szybko do wydanych wcześniej 800 złotych dojdą kolejne wydatki i z łatwością przekroczymy saldo 1000 złotych. Po przeprocesowaniu wszystkich płatności może się okazać, że saldo jest ujemne. Może tak się też stać, gdy nie używamy rachunku, nie mamy żadnego depozytu, a bank pobierze prowizję za prowadzenie konta. Tutaj też będziemy mówili o saldzie ujemnym, co oznacza, że niejako nieświadomie wydaliśmy więcej, niż posiadamy. Ujemne saldo należy jak najszybciej uregulować, gdyż bank traktuje to jako darmową pożyczkę i wezwie nas do zapłaty, jednocześnie naliczając odsetki.

Czy saldo to tylko i wyłącznie środki własne?

Saldo to ogół środków oddanych do dyspozycji w ramach danego rachunku bankowego. Jest to przede wszystkim majątek własny zgromadzony na koncie, ale są też sytuacje, gdzie w skład salda wchodzi obcy kapitał. Mowa tu o kredycie odnawialnym, znanym również jako linia kredytowa, która jest dość specyficznym produktem. Polega ona na transferze gotówki pożyczonej bezpośrednio na rachunek bankowy. Wobec powyższego suma środków własnych oraz kwoty pożyczki stanowią od tego momentu saldo. Jeśli mamy 1000 złotych własnych środków, 5000 złotych kredytu odnawialnego i dokonamy zakupu na 2000 złotych, dojdzie do ciekawej sytuacji. 1000 złotych z własnych środków i 1000 złotych linii kredytowej zostanie przeznaczonych na zapłatę. Saldo pokaże wówczas kwotę 4000 złotych do dyspozycji, jednak faktyczny majątek będzie ujemny.

Jak sprawdzić saldo w banku?

Weryfikacja salda w banku jest niezwykle prosta i nie powinna zająć więcej niż kilka minut. Należy udać się do placówki lub przedstawicielstwa tego banku, u którego posiadamy rachunek. Po wylegitymowaniu się składamy dyspozycję sprawdzenia salda w banku. Pracownik – na mocy swoich uprawnień – zagląda do naszego rachunku i podaje saldo. Informacja ta najczęściej jest drukowana lub przepisywana na kartce, by zadbać o dyskrecję i komfort klienta. Należy jednak pamiętać, że sprawdzenie salda w banku jest jedną z najdłuższych metod weryfikowania informacji. Ponadto zdecydowana większość banków posiada opłatę za czynność sprawdzenia salda w banku. Są to koszty rzędu 2,50 – 10 złotych, które co prawda nie są wysokie, ale zawsze można spożytkować w inny sposób. Zobaczmy zatem, jak bezpłatnie sprawdzić saldo swojego rachunku.

Jak sprawdzić saldo w bankomacie?

Pierwszą z bezpłatnych metod jest skorzystanie z bankomatu należącego do tego z banków, który prowadzi Twój rachunek osobisty. Dlaczego? Ponieważ – w zależności od obowiązującej tabeli opłat i prowizji – skorzystanie z bankomatu banków obcych może narazić Cię na koszty. Podobnie będzie w sytuacji, gdy skorzystasz z uniwersalnego bankomatu sieci Planet Cash lub Euronet. Usługi bankomatu własnej sieci, opatrzone logiem Twojego banku co do zasady powinny być bezpłatne. Sprawdzenie salda w bankomacie jest bardzo proste – wystarczy włożyć kartę, wpisać PIN i w menu wybrać opcję „Saldo rachunku”. Bankomat wyda dyspozycję, której rezultatem będzie wydrukowanie potwierdzenia z informacją o stanie Twojego konta. Gdyby doszło do incydentu z zatrzymaniem karty, sprawdź, co zrobić, gdy bankomat połknie kartę.

Czy mogę sprawdzić saldo przez Internet?

Trzecia i zdecydowanie najszybsza metoda to weryfikacja salda poprzez szeroko rozumianą bankowość elektroniczną. Mowa tu nie tylko o systemach transakcyjnych dostępnych z poziomu przeglądarki, ale też o aplikacjach mobilnych. Co istotne, sprawdzenie salda przez Internet jest całkowicie darmowe i trwa mniej niż minutę. Jedyne, co musisz zrobić, to zalogować się do systemu transakcyjnego – w panelu domyślnym ukaże się Twój stan konta. Niektóre aplikacje mobilne umożliwiają „podgląd” salda jeszcze przed faktycznym zalogowaniem się do systemu. Saldo w tym wypadku wyrażane jest kwotowo lub jako procent z wcześniej określonej kwoty. Przykładowo, komunikat „54,18%” przy domyślnie ustawionej preferencji 10.000 złotych oznacza, że saldo wynosi 5.418 złotych. Dzięki aplikacji mobilnej jesteś w stanie sprawdzić saldo niemal wszędzie – będąc na zakupach, w restauracji czy na wakacjach.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły