Kredyt na studia medyczne – aktualne przepisy 2024

kredyt na studia medyczne

Pójście na studia medyczne wiąże się z kosztami, którym nie każdy może podołać samodzielnie. Z tego powodu zainteresowanym jest udzielany kredyt na studia medyczne, który od zmian wprowadzonych w Polskim Nowym Ładzie działa na nowych zasadach. Ile wynosi taka pomoc finansowa, kto może ją uzyskać i jak złożyć wniosek? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dalszej części tekstu. 

Czym jest kredyt na studia dla studentów medycyny?

Kredyt na studia to produkt finansowy z kategorii kredytów preferencyjnych, którego cel finansowania jest ściśle określony w zawieranej umowie. Takie wsparcie finansowe pomoże osobom zainteresowanym uzyskać niezbędne środki na rozpoczęcie studiów na wymarzonym kierunku związanym z medycyną. 

Jest to dość specyficzny kredyt, ponieważ udzielany jest zgodnie z rozporządzeniami Ministerstwa Zdrowia. Oznacza to, że kwestie takie jak warunki udzielenia kredytu, terminy, a także kwoty finansowania są odgórnie ustalone. Możliwe jest nawet całkowite umorzenie, dzięki któremu po spełnieniu odpowiednich warunków, opisywany kredyt będzie stanowił świadczenie bezzwrotne.

Kto może uzyskać kredyt na studia (studia medyczne)?

Aby mieć szansę na kredyt na studia medyczne, niezbędne będzie spełnienie odpowiednich kryteriów, zgodnych z rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Podstawowymi warunkami uzyskania takiego wsparcia finansowego jest uczęszczanie na zajęcia prowadzone w języku polskim w ramach płatnych studiów lekarskich. 

Zarówno studenci uczelni państwowych i prywatnych mogą uzyskać kredyt na studia medycyny, nawet jeżeli rozpoczęli naukę przed rokiem akademickim 2023/2024. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż kredyt na poprzednie lata akademickie wiąże się z otrzymaniem mniejszej kwoty finansowania niż kredyt na bieżące i przyszłe lata nauki. 

Ile wynosi kredyt na medyczne studia?

  • 18 000 złotych – kredyt na opłaty za poprzedni rok akademicki 2021/2022
  • 20 000 złotych – kredyt na opłaty za poprzedni rok akademicki 2022/2023
  • 20 000 złotych – maksymalna kwota kredytu na jeden semestr w roku 2023/2024

Limit wysokości kredytu na studia medyczne w 2024

Studenci, którzy chcą skorzystać z kredytu na studia medyczne, muszą liczyć się z pewnym ograniczeniem. Kwota jest jednak całkiem wysoka – wynosi do 22 tysięcy złotych za jeden semestr. Rocznie otrzymamy więc nawet 44 tysiące złotych. W przeliczeniu otrzymujemy więc 3,667 złotych na każdy miesiąc studiów medycznych.

W ciągu całych studiów pożyczymy więc do 264 tysięcy złotych. To całkiem spora suma, którą oczywiście następnie trzeba będzie spłacić.

Gdzie znajdę kredyt na studia medyczne?

Preferencyjny kredyt na studia medyczne jest na chwilę obecną udzielany przez Bank Pekao S. A., który współpracuje z Ministerstwem Zdrowia i z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Czym cechuje się kredyt finansujący studia medyczne, udzielany przez w Bank Pekao S.A.? Przede wszystkim, przystępnymi warunkami, które nie obciążą budżetu młodych osób uczęszczających na studia. 

Do czasu rozpoczęcia spłaty kredytu koszt odsetek pokrywa w całości Bank Gospodarstwa Krajowego, z kolei po rozpoczęciu spłaty odsetki obowiązują jedynie w wysokości połowy oprocentowania. Pozostałą część odsetek pokrywa fundusz Banku Gospodarstwa Krajowego. Okres kredytowania wynosi nawet do 12 lat, wliczając w to okres karencji.

Kiedy i gdzie należy złożyć wniosek?

Zainteresowani mogą wnioskować o kredyt na studia w każdej placówce banku, a także w formie elektronicznej. 

Kiedy złożyć wniosek?

  • do 21. dnia rozpoczęcia semestru – w przypadku wniosku o kredyt na rok akademicki 2023/2024 i 2024/2025
  • do 30 września – w przypadku wniosku o kredyt na opłaty za aktualny rok akademicki

Pieniądze trafią na konto osoby wnioskującej w ciągu 60 dni od rozpoczęcia semestru. Transze wypłacane są przez okres studiów, czyli maksymalnie przez 6 lat. Przez jeden rok akademicki student otrzymuje dwie transze, po jednej na semestr. Wraz z wypłatą kolejnych transz, wierzyciel sprawdza czy dana osoba nadal ma status studenta. 

Czy obcokrajowcy mogą skorzystać z kredytu?

Czy obcokrajowcy mogą złożyć wniosek i otrzymać kredyt studencki na studia medyczne? Okazuje się, że tak. Problematyczny może być natomiast fakt, że nawet w przypadku złożenia wniosku przez osobę bez polskiego obywatelstwa, obowiązywał będzie wymóg uczęszczania na studia w języku polskim. 

Umorzenie kredytu na studia medyczne – jak działa?

Znaczącą cechą kredytów preferencyjnych są ich dogodne warunki. W przypadku omawianego dziś kredytu, dogodną opcją będzie możliwość umorzenia tego zobowiązania. Sprawdźmy, jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z całkowitego umorzenia. 

Umorzenie kredytu – jakie warunki trzeba spełnić?

  • Odpracowanie kredytu po ukończeniu studiów, poprzez pracę w publicznym systemie ochrony zdrowia przez okres przynajmniej 10 lat.
  • Uzyskanie tytułu specjalisty w dziedzinie uznanej za priorytetową (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 30 czerwca 2020 r.)

Decyzję w sprawie umorzenia podejmuje minister właściwy do spraw zdrowia oraz bank kredytujący. Wnioskując o umorzenie kredytu na studia medyczne, należy załączyć dokumenty potwierdzające spełnienie kryteriów. 

Poręczenie kredytu na studia medyczne

Każdy zaciągnięty kredyt dla studentów medycyny ulega poręczeniu przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który nie pobiera za to żadnej dodatkowej opłaty. Poręczenie jest aktualne bez względu na kryterium dochodowe i dotyczy całości zobowiązania, zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. Wniosek o poręczenie kredytu należy złożyć w placówce Banku Pekao S.A. 

Jakie są alternatywy dla opisywanego kredytu?

Nie możesz uzyskać kredytu preferencyjnego ze względu na brak spełnienia odpowiednich kryteriów lub inne okoliczności? Dobrym rozwiązaniem będzie znalezienie alternatywy, która pomoże sfinansować okres nauki na studiach. Poniżej przedstawiamy rozwiązania, które mogą zastąpić kredyt na studia (medycyna). 

Kredyt gotówkowy to warty uwagi produkt finansowy, który z reguły można przeznaczyć na dowolny cel. Kredyty świadczone przez banki cechują się najwyższym bezpieczeństwem i wyrobioną renomą. Niestety, z uwagi na wysokie wymagania banków dotyczące zdolności kredytowej, nie każdy może skorzystać z takiej usługi.

Pożyczki pozabankowe udzielane są przez firmy pożyczkowe i osoby prywatne. Zazwyczaj cechują się mniejszymi kwotami finansowania, ale jednocześnie ich wymagania są o wiele niższe. Zaletą pożyczek i chwilówek jest przede wszystkim szeroki wybór ofert, oraz elastyczne warunki spłaty.

Podsumowanie artykułu

Kredyt na studia medyczne to ciekawe rozwiązanie. Studenci nie narzekają w końcu na nadmiar gotówki… Studia medyczne są również na tyle wymagające, że najczęściej dodatkowa praca w ich trakcie nie jest możliwa. Absolwenci studiów medycznych mogą być natomiast przekonani, że w czasie swojej pracy zawodowej zarobią całkiem dużo. Powinni więc bez trudu spłacić zobowiązanie. Kredyt dla studentów medycyny dostaniemy w różnych bankach. Jeśli myślisz o tym rozwiązaniu, sprawdź listę wymagań i potrzebnych dokumentów.

Źródło:

  1. https://www.bgk.pl/programy-i-fundusze/fundusze/fundusz-kredytowania-studiow-medycznych-fksm/
  2. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/kredyt-na-studia-medyczne-jak-zdobyc-bank-pekao-oferta
  3. https://www.gov.pl/web/zdrowie/kredyt-na-studia-medyczne
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły