Kredyt często kojarzy się ze standardowym produktem finansowym, dostępnym dla każdego na takich samych warunkach. Jest to jednak błędne przekonanie, na co dowodem jest np. kredyt preferencyjny. Nie jest to zwykła usługa, i nie każdy ma na nią szanse. Taki kredyt przyznawany jest w specjalnych okolicznościach, toteż warto dowiedzieć się o nim nieco więcej. Jeżeli chcecie wiedzieć, na czym polega kredyt preferencyjny, to zapraszamy do dalszej części tekstu.
Czym jest kredyt preferencyjny?
Kredyt preferencyjny to specjalny kredyt na określony rodzaj działalności, który przeznaczony jest dla określonej grupy odbiorców. Takie usługi świadczy się zazwyczaj w ramach specjalnych programów wsparcia, ponieważ część kosztów pokrywa Skarb Państwa. To z tego powodu możliwe jest udzielenie potrzebującym grupom klientów wsparcia finansowego na korzystnych warunkach. Osoby starające się o kredyt preferencyjny mogą więc liczyć na mniejsze oprocentowanie, niską prowizję a także rozłożenie zobowiązania na wiele mniejszych rat.
Kredyt preferencyjny – czym różni się od zwykłego kredytu?
Zwykły kredyt gotówkowy dostępny jest dla każdego klienta, który spełnia wymagania banku i posiada wystarczającą zdolność kredytową. Nieco inaczej jest natomiast w przypadku kredytu preferencyjnego, który przeznaczony jest jedynie dla określonych grup użytkowników. Nie należy traktować kredytu preferencyjnego jako rodzaj przywileju. Trafniejszym określeniem dla kredytu preferencyjnego jest wyrównanie szans między poszczególnymi grupami i klasami. Przykładowo, na taki kredyt mogą liczyć studenci, rolnicy, biedne rodziny i inne grupy, które najbardziej tego wsparcia potrzebują.
Kredyt preferencyjny to kredyt celowy, ponieważ otrzymane środki należy wykorzystać zgodnie z przeznaczeniem. Brak prawidłowego rozporządzania otrzymanymi pieniędzmi może skutkować wycofaniem umowy przez wierzyciela, co niesie za sobą negatywne konsekwencje, takie jak konieczność spłaty całej sumy w znacznie krótszym czasie. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że użytkownicy kredytów celowych zazwyczaj nie mają problemów z ich spłatą, ponieważ takie usługi udzielane są na korzystnych warunkach. Możliwe jest więc nie tylko uzyskanie większej niż standardowo kwoty, lecz także uniknięcie sporej części opłat związanych z zaciąganiem kredytu.
Kredyt preferencyjny – prawa i obowiązki
Poza samą przynależnością do określonej grupy osób, mogą obowiązywać także inne wymagania podczas przyznawania kredytów preferencyjnych. Od klientów wymaga się przede wszystkim terminowej spłaty kredytu i ścisłego trzymania się harmonogramu spłat. Brak spłaty kredytu na czas może skutkować odsetkami karnymi, a także konsekwencjami prawnymi. Nie jest to jednak regułą, ponieważ w określonych przypadkach możliwe są ulgi dla określonych grup osób. Przykładowo, jeżeli osoba ucząca się ma problem z tym, aby spłacić kredyt studencki, przewidziane są ulgi i umorzenia. Są to jednak wyjątkowe przypadki, które nie powinny być traktowane jako pewnik.
Jedną z większych zalet poszczególnych kredytów preferencyjnych jest możliwość karencji, czyli odroczenia spłaty kredytu w czasie. Kredytobiorca dzięki takiemu działaniu ma czas na zebranie odpowiednich środków i spłatę kredytu bez większych problemów. Niestety, z większymi możliwościami przychodzą także większe wymagania. Od klientów kredytów preferencyjnych może wymagać się np. zabezpieczenia kredytu, dzięki któremu kredytodawca uniknie ryzyka strat finansowych. Zabezpieczenie może przyjąć postać zastawu, weksla, poręczyciela (żyranta), a nawet pełnomocnictwa bankowego.
Rodzaje kredytów preferencyjnych
Jakie są rodzaje kredytów preferencyjnych? Jest ich wiele, ponieważ grup potrzebujących wsparcia finansowego jest naprawdę sporo. Z tego powodu znajdziemy takie kredyty preferencyjne jak:
- kredyt studencki
- kredyt na rozwój firmy
- pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej
- pomoc na ekonomiczne usamodzielnienie (w formie pożyczki)
- kredyt dla rolników
- kredyt dla małych przedsiębiorstw
Jak widać, kredyt preferencyjny przybiera wiele postaci, a każda z nich ma inne właściwości. Z tego powodu ciężko określić, jakie oprocentowanie i warunki ma dany kredyt, ponieważ zależy to od rodzaju pomocy finansowej, kwoty finansowania, a także zdolności kredytowej danej osoby.
Kredyt dla firm – kredyt preferencyjny dla przedsiębiorców
Liczne banki proponują swoje usługi nie tylko klientom indywidualnym, lecz także firmowym. Co więcej, często takie pomoce finansowe pokrywane są częściowo za pomocą Skarbu Państwa, dzięki czemu możemy mówić o kredycie preferencyjnym. Takie usługi pomagają przedsiębiorcom sfinansować zakup niezbędnych narzędzi, maszyn, a także dokonać przyszłościowych inwestycji. Szereg programów przeznaczonych dla klientów firmowych jest naprawdę spory.
Przykładem takiego kredytu preferencyjnego jest pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej, znana także jako pożyczka na otwarcie firmy. W jej przypadku nie jest sprawdzana zdolność kredytowa osoby wnioskującej, a dodatkowo jej oprocentowanie jest wyjątkowo niskie i wynosi jedynie 0,25 stopy redyskonta weksli.
Preferencyjny kredyt studencki – wsparcie dla młodych
Kredyt studencki to wręcz podręcznikowy przykład kredytu preferencyjnego. Mimo iż nie jest popularny, bo korzysta z niego mniej niż 5% polskich studentów, to pomaga on potrzebującym i umożliwia bezproblemową edukację bez obawy o wydatki. Z takiego wsparcia mogą skorzystać wszystkie osoby studiujące przed 30. rokiem życia, a także doktoranci przed 35. rokiem życia. Za pomocą uzyskanych pieniędzy kredytobiorca może zakupić odpowiednie materiały do nauki i pokryć koszty związane z dojazdem i mieszkaniem. Co więcej, spłata kredytu studenckiego odbywa się dopiero po dwóch latach od ukończenia studiów, dzięki czemu dana osoba może skupić się na swoim kształceniu.
Kredyt dla rolników
Wiele osób, które prowadzą rolniczą działalność gospodarczą, może poczuć się przytłoczonym wszelkimi wydatkami. Koszty ziemi, maszyn rolniczych a także poszczególnych elementów wyposażenia gospodarstwa rolnego liczone są w tysiącach złotych, przez co nie każdy ma szansę pokryć wydatki z własnej kieszeni. Z pomocą przychodzi preferencyjny kredyt dla rolników, który pomoże polskim rolnikom uzyskać niezbędne środki.
W przypadku kredytu preferencyjnego dla rolników niezbędna jest odpowiednia zdolność kredytowa. Kredytodawcy dokładnie analizują dochody uzyskiwane przez dane gospodarstwo rolne, biorąc pod uwagę jego rozmiar, miesięczne wydatki, i zyski osiągane z uprawy i hodowli. W przypadku kredytu hipotecznego dla rolników wymagane będzie posiadanie zastawu w postaci nieruchomości. Jest nim najczęściej samo gospodarstwo rolne.
Kredyt na fotowoltaikę
Rosnąca popularność ekologicznych rozwiązań jest korzyścią dla wszystkich, a szczególnie dla naszej planety. Nie dziwi więc fakt, iż wiele banków proponuje swoim klientom kredyt preferencyjny, określany także jako pożyczka na fotowoltaikę. Zakup odpowiednich paneli, montaż, a także koszty transportu mogą znacznie uszczuplić budżet danej osoby, ale dzięki preferencyjnym kredytom wcale nie musi tak być.
Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że tego rodzaju kredyt preferencyjny może być przeznaczony także na inne ekologiczne rozwiązania. Może to być np. samochód elektryczny. Kredyty na panele fotowoltaiczne wyróżnia przede wszystkim niskie RRSO, dzięki czemu całkowity koszt takiej usługi jest mniejszy niż inne kredyty i pożyczki pozabankowe. Coraz więcej osób decyduje się na taki kredyt, ponieważ pozwala on obniżyć koszty energii elektrycznej, a jednocześnie jest korzystny dla klimatu.
Kredyt preferencyjny – na co zwracać uwagę?
Decydując się na kredyt preferencyjny warto brać pod uwagę nie tylko właściwości samego kredytu, lecz także swoją indywidualną sytuację finansową. Może okazać się, że kredyt będzie zbytnim obciążeniem, i na dłuższą metę nie będzie dla nas korzystny. Warto przemyśleć dokładnie całą sprawę i podjąć przemyślaną decyzję, bez presji czasu i otoczenia. Warto także wstępnie sprawdzić wymagania danego kredytu preferencyjnego, aby nie zmarnować czasu na wysłanie wniosku, który i tak zostanie odrzucony.
Jeżeli okaże się, że dana osoba nie spełnia wymagań kredytu preferencyjnego, to powinna ona poszukać alternatywy. Dobrą opcją zapasową są liczne pożyczki i chwilówki online, udzielane przez firmy i osoby prywatne. Takie usługi może i nie mają tak korzystnych warunków, ale za to dostępne są dla niemal każdego. W określonych sytuacjach możliwe jest nawet uzyskanie pożyczki dla zadłużonych.