Ile idzie list polecony z Poczty Polskiej?

List polecony z Poczty Polskiej

Mimo, że na polskim rynku z powodzeniem funkcjonuje dziś wiele firm pocztowych, krajowy operator wciąż pozostaje tym najpopularniejszym Poczta Polska ma w swojej ofercie różne usługi: od wysyłania listów i paczek, aż po możliwość wykonywania płatności, a nawet drobne zakupy w placówkach. Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów listów są listy polecone. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie ile idzie list polecony z Poczty Polskiej. Sprawdzimy również, co można wysłać listem poleconym.

List polecony z Poczty Polskiej

W Poczcie Polskiej mamy dwa rodzaje listów poleconych:

 • list polecony ekonomiczny
 • list polecony priorytetowy

Różnicami są koszt wysłania listu i czas potrzebny na dotarcie przesyłki do odbiorcy. Gdy wyślesz list polecony priorytetowy, odbiorca otrzyma go już w kolejnym dniu roboczym. Warunkiem jest nadanie listu na Poczcie Polskiej przed godziną 15:00. W przypadku listu poleconego ekonomicznego wysyłka idzie maksymalnie trzy dni robocze od dnia wysłania listu. Warto jednak wiedzieć, że powyższe terminy nie są gwarantowane przez Pocztę Polską. Nie można więc zakładać, że wysłanie listu poleconego priorytetowego przed 15:00 oznacza zawsze dotarcie do odbiorcy już kolejnego dnia roboczego. Często te terminy w praktyce okazują się nieco dłuższe. Niestety, wiele osób sprawdzających samemu ile idzie list polecony z Poczty Polskiej wskazuje na to, że czasem list dociera do celu o wiele później, niż obiecał przewoźnik. Szczególnie długo czasami trwa droga listu poleconego ekonomicznego.

Ile kosztuje list polecony w Poczcie Polskiej?

Cena wysłania listu poleconego Pocztą Polską uzależniona jest w dużej mierze od wielkości przesyłki. Przesyłka ekonomiczna jest też 2-3 złote tańsza od listu poleconego priorytetowego. Koszt wysłania poleconego to:

 • list polecony w formacie S do 500 gram – ekonomiczny 6,50 zł, priorytetowy 8,50 zł
 • list polecony w formacie M do 1000 gram – ekonomiczny 7 zł, priorytetowy 9 zł
 • przesyłka polecona w formacie L do 2000 gram – ekonomiczna 15,60 zł, priorytetowa 18,30 zł

W cenę listu poleconego wliczony już jest koszt za potraktowanie przesyłki listowej za przesyłkę poleconą (2,90 zł).

Ile idzie list polecony za granicę?

List polecony zagraniczny – taka usługa także jest oferowana przez Pocztę Polską. Jak długo idzie list polecony za granicę? Oczywiście termin jest dłuższy, niż w przypadku przesyłek krajowych. Zależy też od adresu docelowego i tego w jakiej strefie się znajduje. Poczta Polska dzieli miejsca docelowe na różne strefy:

 • list polecony zagraniczny do strefy A (Europa, Cypr, Rosja, Izrael) – czas wysyłki listu poleconego to 3 dni robocze od daty nadania
 • list polecony zagraniczny do strefy B (Ameryka Północna, Afryka) – list polecony idzie do pięciu dni roboczych od nadania
 • przesyłka polecona zagraniczna do strefy C (Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa, Azja) – list idzie do pięciu dni roboczych
 • list polecony zagraniczny do strefy D (Australia, Oceania) – list polecony idzie pięć dni roboczych

Oczywiście także te terminy doręczenia listów poleconych zagranicznych są orientacyjne. O ile wysyłki krajowe w dużej mierze zależą od funkcjonowania Poczty Polskiej, poza granicami Polski musimy się też liczyć z ewentualnymi opóźnieniami u miejscowych operatorów, którzy odpowiadają za doręczenie listu poleconego poza granicami kraju.

Zarówno wysyłki krajowe jak i listy polecone za granicę nadane po godzinie 15:00 będą traktowane jak listy nadane kolejnego dnia roboczego. Do czasu, ile idzie list polecony, musimy więc wtedy doliczyć jeden dzień.

Wśród listów wysyłanych do krajów leżących w Unii Europejskiej czas dostawy listu poleconego z Polski jest najkrótszy. Standardem wskazanym w Dyrektywie Unii Europejskiej jest dostarczenie minimum 85% przesyłek w czasie nieprzekraczającym trzech dni roboczych (listy polecone priorytetowe). 97% wszystkich listów poleconych powinno natomiast dotrzeć do adresata w trakcie 5 dni roboczych.

Ile kosztuje wysłanie listu poleconego za granicę w Poczcie Polskiej?

Nie tylko dłuższy czas doręczenia listu poleconego jest problemem w przypadku przesyłek zagranicznych. Są one także po prostu droższe od listów wysyłanych do Polski. Koszty wysłania listu priorytetowego zagranicznego zależą w dużej mierze od jego wagi:

 • list polecony zagraniczny o wadze do 50 g kosztuje 18,90 zł
 • list polecony zagraniczny o wadze 50-100 g kosztuje 19,40 zł
 • polecony list zagraniczny ważący 100-350 g kosztuje 20 złotych

Nie ma jednak znaczenia, gdzie wyślesz taki list polecony. Ceny listów poleconych o wadze do 350 gram nie różnią się bowiem w zależności od destynacji – niezależnie od tego, do której strefy wysyłasz list.

Koszt wysłania listu poleconego zagranicznego o masie ponad 350 g

 • Przesyłka o wadze 350 do 500 gram kosztuje:
  • 20,60 zł – wysyłana do krajów strefy A (Europa, Rosja, Cypr, Izrael)
  • 24,60 zł – wysłana do krajów strefy B (Ameryka Północna i Afryka)
  • 23,90 zł  – wysłana do strefy C (Azja, Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa)
  • 39,80 zł – wysłana do strefy D (Australia i Oceania)
 • Przesyłka o wadze 500-1000 gram kosztuje:
  • 34,60 zł – strefa A
  • 43,30 zł – strefa B
  • 50,30 zł – strefa C
  • 73,30 zł – strefa D
 • Przesyłka o wadze 1000-2000 g kosztuje:
  • 64,20 zł – strefa A
  • 82,30 zł – strefa B
  • 100, 30 zł – strefa C
  • 152,30 zł – strefa D

Jak nadać list polecony?

Bez trudu nadasz list polecony priorytetowy lub ekonomiczny w każdej placówce pocztowej poczty Polskiej. Wystarczy wykonać kilka prostych kroków. Najpierw przyszykuj zawartość listu poleconego. Upewnij się co może być wysyłane w liście poleconym. Na liście oraz potwierdzeniu nadania wpisz dane odbiorcy oraz swoje – nadawcy listu. Na otrzymanym na poczcie druku nadania listu poleconego wypełnij starannie wszystkie pola. Druk nadania możesz wypełnić przy okienku lub przygotować go wcześniej. Jeśli często wysyłasz listy polecone, warto wziąć z placówki pocztowej większą liczbę druków – potwierdzeń nadania.

Przygotowaną paczkę oraz dokumenty nadania przekaż pracownikowi poczty. Musisz poinformować pracownika poczty, czy chcesz nadać list polecony priorytetowy, czy zwykły (ekonomiczny). Wtedy dowiesz się, ile będzie wynosiła opłata za przesyłkę – pracownik zważy Twój list polecony. Musisz uiścić odpowiednią opłatę. Otrzymasz potwierdzenie nadania listu poleconego. Warto je zachować aż do czasu, gdy odbiorca dostanie przesyłkę.

Jak dowiedzieć się, ile będzie kosztował list polecony? Możesz po prostu zmierzyć przesyłkę w domu i zważyć ją, na przykład korzystając z wagi kuchennej.

Co nie może być wysłane listem poleconym?

Nie każdą zawartość listu poleconego Poczta Polska zaakceptuje. Istnieje kilka kategorii przedmiotów, które nie powinny być wysyłane w ten sposób. To między innymi:

 • banknoty i monety, pieniądze
 • czeki podróżne, czeki na okaziciela
 • metale szlachetne (złoto, srebro, platyna, itp.)
 • kamienie szlachetne i biżuteria
 • wartościowe przedmioty innego typu

Jaką zawartość można wysyłać listem poleconym?

Inna zawartość bez problemu może być wysyłana listem poleconym. Ze względu na ograniczenia gabarytów i wagi, zwykle do listu poleconego wkładamy różne listy i dokumenty. Możemy w ten sposób wysłać zarówno korespondencję prywatną/osobistą, listy służbowe, a także korespondencję do urzędów. List polecony zwykle pakujemy więc do koperty, a w niej możesz umieścić list, druk, dokument, zdjęcia, czasopisma i gazety, książki i niewielkie przedmioty.

List polecony z potwierdzeniem nadania stał się również bardzo dobrym sposobem, aby załatwić swoje sprawy urzędowe lub kontaktować się z różnymi instytucjami i firmami. Możemy w ten sposób wysłać między innymi:

 • wezwanie do zapłaty, sprzeciw od nakazu zapłaty
 • reklamację i zwroty zkaupionych towarów
 • pismo sądowe, procesowe, dokumenty dla sądu
 • pisma urzędowe
 • pisma do firm windykacyjnych

Także firmy, firmy windykacyjne, sądy i inne instytucje państwowe i prywatne często kontaktują się wykorzystując listy polecone. Oficjalna korespondencja jest tak często wysyłana listami poleconymi z kilku powodów. List dociera do adresata dość szybko. Nadawca ma natomiast potwierdzenie nadania, co czasami okazuje się bardzo przydatnym dokumentem. To niezłe potwierdzenie (na przykład dla celów procesowych), że list wysłaliśmy skutecznie. Można też skorzystać z dodatkowych usług, na przykład potwierdzenia odbioru listu poleconego.

Listy polecone – dodatkowe usługi

Jedną z najczęściej wybieranych dodatkowych opcji dla listów poleconych jest potwierdzenia nadania. Duk zawiera numer nadania, dzięki któremu łatwo możesz śledzić przesyłkę i dowiedzieć się, czy już dotarła do odbiorcy. Możliwe jest to na stronie Poczty Polskiej: śledzenie przesyłek Poczta Polska.

Czasami przydatny okazuje się także inny dodatek, który kupisz podczas wysyłania listu. Mowa o potwierdzeniu odbioru listu. Gdy przesyłka polecona dotrze do odbiorcy, otrzymasz powiadomienie – zwykle wysyłane jest na e-mail lub na wskazanym numer telefonu. To dobra opcja, aby jak najszybciej dowiedzieć się, że list dotarł do celu. Okazuje się szczególnie przydatna, gdy taka informacja jest dowodem, na przykład w sprawie sądowej.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły