Niedziela handlowa 2024 – czy dziś jest niedziela handlowa?

niedziele handlowe

Od kilku lat robienie zakupów w niedziele jest możliwe jedynie w wybrane dni. Reguluje to Ustawa o zakazie handlu z 2018 roku. W każdym roku niedziele handlowe (gdy sklepy pozostają otwarte) mogą wypaść w inne dni. Z tego względu przygotowaliśmy kalendarz niedziel handlowych, w którym sprawdzisz, w które niedziele sklepy będą otwarte. Poniżej sprawdzisz, czy dzisiaj jest niedziela handlowa.

Co to są niedziele handlowe?

Od kilku lat w Polsce mamy podział na:

 • niedziele niehandlowe
 • niedziele handlowe

W tzw. „niedziele niehandlowe” nie zrobimy zakupów w większości sklepów. Właściciele nie mogą ich wtedy otwierać, choć są pewne wyjątki. Wyjątek od tej reguły stanowią niedziele handlowe. Polskie władze pozostawiły możliwość zrobienia zakupów także w niedziele między innymi w weekendy poprzedzające święta.

Wprowadzenie niedziel handlowych i niehandlowych w Polsce było dość kontrowersyjne. Dziś większość Polaków po prostu przyzwyczaiło się do zakazu handlu w niedziele. Wystarczy po prostu znać harmonogram niedziel handlowych.

W które niedziele zrobisz zakupy w 2024 roku? Niedziele handlowe 2024

Mimo planowanego zamknięcia sklepów w niedziele, ustawodawca przewidział pewne wyjątki. Zwykle są to niedziele poprzedzające święta, co pomaga przygotować się do nich i zrobić zakupy. W 2024 roku handlowe niedziele to:

 • 28 stycznia 2024
 • 24 marca 2024,
 • 28 marca 2024
 • 28 kwietnia. 2024
 • 30 czerwca 2024
 • 25 sierpnia 2024
 • 15 grudnia 2024
 • 22 grudnia 2024.

W pozostałe niedziele 2024 roku sklepy muszą pozostać zamknięte. Wyjątkiem są małe sklepiki, w których sprzedaje właściciel lub jego rodzina. Otwarte pozostają także restauracje, bary, czy kina.

W jakie dni sklepy będą zamknięte w 2024 roku?

W 2024 roku sklepy są zamknięte w niedziele, poza niedzielami handlowymi wymienionym w poprzednim akapicie. Sklepy są też zamknięte w święta państwowe:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 6 stycznia – Trzech Króli
 • 31 marca – Wielkanoc
 • 1 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 3 maja – Święto Konstytucji
 • 30 maja – Boże Ciało
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych
 • 11 listopada – Dzień Niepodległości
 • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia
 • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia

Także w inne dni, sąsiadujące ze świętami państwowymi i kościelnymi, które są dniami wolnymi od pracy, możemy spodziewać się działania sklepów w ograniczonym zakresie. Dotyczy to między innymi 2 maja (pomiędzy dwoma dniami wolnymi).

Dlaczego sklepy nie działają w niedziele?

Zakaz handlu w niedziele i święta wprowadzono w Polsce w 2018 roku. Od początku wiązało się to ze sprzeciwem sporej liczby mieszkańców, szczególnie właścicieli sklepów. Z drugiej strony część społeczeństwa popiera ten zakaz. Tak, czy inaczej warto wiedzieć które niedziele będą handlowe w 2024 roku. Osoby zastanawiające się jak zrobić zakupy w niedzielę mogą natomiast skierować się na jedną ze stacji benzynowych, których zakaz nie obejmuje. Także niewielkie sklepy pozostają otwarte przez siedem dni w tygodniu, jak na przykład sklepy sieci Żabka.

Warto też dodać, że w 2022 roku przepisy o zakazie handlu w niedziele zaostrzono. Wcześniej niektóre sklepy omijały zakaz twierdząc, że są punktami pocztowymi (ich zakaz nie obejmuje). Od 2024 roku aby uniknąć zakazu handlu w niedzielę taka działalność musi jednak stanowić minimum 40% całości przychodów sklepu. Nie wystarczy już więc stać się miejscem odbioru paczek, ja miało to miejsce w wielu przypadkach, choćby w marketach budowlanych jak Castorama i Leroy Merlin. Wciąż można natomiast korzystać z oferty sklepów Internetowych. Tam znajdziesz między innymi korzystne raty 0% przy sprzedaży przez Internet.

Czy w 2024 znikną niedziele niehandlowe?

Zakaz handlu w niedziele to przepis wprowadzony przez Prawo i Sprawiedliwość. Choć spotkał się z licznymi głosami krytyki, dziś nie ma planów na zmianę regulacji prawnych. Ciężko więc mówić o planowanym zniesieniu zakazu handlu w niedzielę. Bardziej prawdopodobne, że wciąż będziemy musieli sprawdzać, czy w niedzielę sklepy działają. Na szczęście, dzięki naszemu kalendarzowi niedziel handlowych, nie stanowi to problemu.

Podsumowanie artykułu

Niedziele niehandlowe pojawiły się z kilku powodów. Odpowiednie przepisy pojawiły się już kilka lat temu. Początkowo wzbudzały sporo kontrowersji, dziś prawdopodobnie większość Polaków przyzwyczaiła się już jednak do niedziel handlowych i niehandlowych. Warto więc po prostu skorzystać z naszego kalendarza niedziel handlowych. Dzięki niemu w dość prosty sposób dowiesz się, która niedziela jest handlowa. Mimo, że zakaz handlu w niedzielę to pomysł poprzedniej władzy, nic nie wskazuje dziś na zmianę przepisów. Musimy się więc do nich po prostu przyzwyczaić.

Najczęściej zadawane pytania

Niedziela handlowa – co to takiego?

Kilka lat temu weszły w życie przepisy o zakazie handlu w niedzielę. Niektóre dni są jednak wyłączone z tego zakazu. To właśnie niedziele handlowe.

Kalendarz niedziel handlowych 2024 gdzie go znajdę?

Na naszej stronie zobaczysz harmonogram niedziel handlowych.

Źródło:

 1. https://www.lot.com/pl/pl/odkrywaj/inspiracje/pomysly-na-wyjazdy/czy-dzis-niedziela-handlowa-najblizsza-niedziela-handlowa
 2. https://www.infor.pl/twoje-pieniadze/zakupy/6467309,czy-18022024-r-to-niedziela-handlowa-zmiany-w-przepisach-kiedy-za.html
Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły