Chcąc skorzystać z usług jednego z banków, warto poznać go nieco bliżej. W naszym serwisie znajdziesz recenzje polskich banków (a także firm pożyczkowych, czy innych podmiotów z branży finansowej). Tworząc recenzję BPS wzięliśmy pod uwagę ofertę banku, dostępne w sieci opinie o Banku Polskiej Spółdzielczości, a także aplikację mobilną banku. Porównujemy je z innymi bankami, dzięki temu łatwiej jest ocenić, czy warto skorzystać z oferty BPS. Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i poznaj bliżej ten bank. Kompleksowa recenzja Bank BPS.
Bank BPS
Tylko z pozoru wybór banku jest prostą sprawą. W Polsce istnieje kilkanaście dużych banków i banków spółdzielczych. Bank BPS należy do tej drugiej grupy. Każdy bank ma swoje mocne i nieco słabsze strony. Warto więc zastanowić się, na czym zależy Ci w kontekście korzystania z bankowości. Poznając oferty produktów i usług w różnych bankach z pewnością znajdziesz ten, który spełni Twoje oczekiwania. Przedstawiamy recenzję Banku BPS, a na stronach naszego serwisu znajdziesz podobne podsumowania innych polskich banków. Zestaw je ze swoimi wymaganiami, a z pewnością pomoże Ci to w dokonaniu właściwego wyboru.
Bank BPS różni się od typowych banków komercyjnych. Jako bank spółdzielczy jest instytucją zrzeszającą setki polskich banków. Zwykle mają regionalny zasięg i mają swoje placówki w mniejszych miejscowościach i małych miastach. Pod szyldem BPS mogą proponować klientom ujednoliconą ofertę produktów. Zrzeszenie w jednej, większej instytucji jest też szansą na skorzystanie z większej rozpoznawalności, dostępu do serwisu transakcyjnego, czy dopracowanej aplikacji mobilnej. Trudno sobie wyobrazić, aby działający lokalnie na terenie jednej gminy bank mógł stworzyć takie udogodnienia dla swoich klientów.
Dane banku BPS
Adres siedziby: Bank Polskiej Spółdzielczości SA, ul. Grzybowskiej 81, 00-844, Warszawa
Strona www: bankbps.pl
NIP: 8960001959
REGON: 930603359
KRS: 0000069229
Jakim bankiem jest BPS?
Zdecydowana większość polskich banków, które możemy kojarzyć z telewizyjnych reklam, to komercyjne banki o profilu uniwersalnym. Kierują swoje usługi i produkty do wszystkich grup odbiorców. Takie podejście ma swoje ogromne plusy, choć ciężko mówić o ofercie uszytej na miarę konkretnego klienta. Z taką możemy się natomiast spotkać w przypadku banków spółdzielczych, choć mówimy tylko o niektórych grupach klientów. Banki spółdzielcze, w tym także BPS, celują w osoby z niedużych miejscowości. Jeśli ważna jest dla nich możliwość odwiedzenia placówki banku w bezpośrednim sąsiedztwie swojego miejsca zamieszkania, BPS dobrze spełni tę rolę.
Bank BPS wyróżnia się tym, że jest ogólnopolską instytucją zrzeszającą placówki o znaczeniu regionalnym. Można więc śmiało powiedzieć, że klienci BPS korzystają zarówno z zalet, jakie daje bank “blisko domu”, jak i duża marka o ogólnokrajowym znaczeniu.
Historia Banku Polskiej Spółdzielczości
Rozpoznawalność Banku BPS nie może równać się z tą, jaką cieszą się choćby mBank, czy Alior Bank. Jak się jednak okazuje, BPS ma od nich o wiele dłuższą historię. Wspomniane banki mają tradycję sięgającą kilkunastu lat wstecz. Bank BPS powstał natomiast ponad 20 lat temu – w 2002 roku. To grupa finansowa, która połączyła wiele banków o znaczeniu regionalnym w jedną większą instytucję. O powstaniu opisywanego dziś banku zdecydowało sześć banków spółdzielczych z różnej części kraju – Warmii i Mazur, Podkarpacia, Małopolski, czy Lubelszczyzny. Założycielami były też Gospodarczy Bank Południowo-Zachodni oraz Bank Unii Gospodarczej. Od tego czasu bank spółdzielczy połączył się też z innymi instytucjami, dziś mając już placówki na terenie całego kraju.
Siedziba BPS znajduje się w Warszawie. Bank Polskiej Spółdzielczości jest spółką akcyjną, notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Osoby, które mijając placówkę z charakterystycznym logo myślą, że to niewielki bank, srogo się więc mylą. Na giełdzie instytucja funkcjonuje w ramach Grupy PBS, w jej skład wchodzi ponad 300 regionalnych banków. Banki mają ponad 80% akcji spółki, swój udział w niej ma także m.in. firma z sektora IT – Asseco Poland.
Silna pozycja Banku BPS na rynku
Wśród banków komercyjnych bez dwóch zdań PKO Bank Polski jest największą instytucją. Taką samą rolę pełni Bank BPS wśród banków spółdzielczych. Spośród wszystkich banków spółdzielczych w Polsce, aż 60% należy do Banku Polskiej Spółdzielczości. BPS ma dziś ponad cztery tysiące placówek.
BPS kieruje swoją ofertę do różnych odbiorców – osób prywatnych, przedsiębiorców, właścicieli firm, ale także rolników i przedsiębiorstw rolno-spożywczych. Usługi banku są uszyte na miarę potrzeb mieszkańców mniejszych miejscowości. Bank BPS nie stara się konkurować z największymi bankami, znajdując dla siebie niszę w innym miejscu.
Opinie o banku
Chcąc skorzystać z usług jednej z instytucji na rynku bankowym, warto poznać bliżej jej ofertę. Równie ważne jest jednak sprawdzenie, co o danej firmie myślą obecni klienci. Opinie o Banku BPS znajdujemy w wyszukiwarce. W tym celu wpisujemy frazę “Bank BPS opinie” i naszym oczom szybko ukazują się tysiące komentarzy. Oferta firmy najwyraźniej trafia w oczekiwania małych firm i mikroprzedsiębiorców. Chwalą produkty BPS, które są też doskonale dopasowane do wymagań rolników. Każda wymieniona grupa odbiorców znajdzie w BPS dedykowane produkty i usługi bankowe. Wiele pozytywnych opinii dotyczy sporej sieci oddziałów stacjonarnych. W razie potrzeby klienci mogą po prostu odwiedzić najbliższą placówkę. Tam zwykle możemy liczyć na przyjazną i pomocną obsługę pracowników banku.
Do słabych punktów BPS z pewnością zaliczymy natomiast obsługę strony internetowej. Ta nie przystaje bowiem do standardów, które od dawna znajdziemy w innych bankach. Wygląd witryny internetowej BPS jest mocno przestarzały, to samo możemy powiedzieć o obsłudze z poziomu smartfona lub tabletu.
Oferta BPS Banku
Przewaga pozytywnych opinii i dostępność placówek w całej Polsce to nie jedyne atuty opisywanej instytucji. Bank spółdzielczy ma też bardzo rozbudowaną ofertę. Produkty są nierzadko wręcz skrojone na miarę potrzeb odbiorców: klientów indywidualnych, rolników i niedużych przedsiębiorców. Jeśli zastanawiasz się, jakie usługi są w ofercie BPS, listę znajdziesz poniżej:
- Konto osobiste
- Konto firmowe
- Kredyt gotówkowy
- Lokaty i konta oszczędnościowe, opcje inwestycyjne
- Kredyt na mieszkanie, inne kredyty hipoteczne
- Transakcje i płatności, płatności za rachunki
- Karty płatnicze, karty kredytowe, karty prepaid
- Bankowość online
- Ubezpieczenia
- Fundusze unijne
- Usługi i dotacje dla rolników, kredyty preferencyjne, finansowanie działalności
- Leasing
- Terminale płatnicze
- Inne usługi i produkty bankowe
Oferta BPS kierowana jest do osób fizycznych, rolników i firm. Każdy znajdzie w niej interesujące produkty.
Serwis transakcyjny online
W części naszej recenzji BPS nawiązującej do opinii o banku, wspomnieliśmy o słabej ocenie strony internetowej. Rzeczywiście, serwis transakcyjny w przeglądarce (Bank BPS e25) ma dość archaiczny wygląd. Znajdziemy w nim jednak wszystkie niezbędne funkcje i opcje. Możemy zarządzać kontami, rachunkami rozliczeniowymi, czy kartami. Wszystkie produkty bankowe mają swoje zakładki, których przeglądanie jest dość intuicyjne.
Obsługa serwisu transakcyjnego e25 nie jest być może tak wygodna, jak w innych bankach z bardziej nowoczesnym podejściem do strony www. Nie można jednak powiedzieć, że Bank BPs nie oferuje obsługi swoich produktów także z komputera. Po przyzwyczajeniu się korzystanie z dostępnych opcji powinno być proste i szybkie.
Wyciąg z konta BPS
Wśród opcji, jakie klienci mają w serwisie transakcyjnym BPS e25 jest możliwość pobrania wyciągu. Jak pobrać wyciąg z konta w BPS? W pierwszej kolejności musimy zalogować się na stronie bankowości internetowej. Poprawne zalogowanie przenosi nas do panelu klienta, tam obok stanu rachunku wybieramy zakładkę “Historia”. Następnie klikamy przycisk “Wyciągi” i zaznaczamy okres dla historii rachunku. Następnie klikamy przycisk “Pobierz”, a wyciąg z konta BPS zostanie zapisany na dysku naszego komputera.
Co charakteryzuje Bank BPS?
Jakie cechy wyróżniają Bank BPS? Z pewnością jest to bardzo duża liczba oddziałów stacjonarnych, na które składają się regionalne banki spółdzielcze. Bank BPS jest jednocześnie małym bankiem (jako pojedyncza placówka stacjonarna zlokalizowana blisko Twojego domu), ale też ogromną instytucją z długą historią na polskim rynku usług bankowych. Klienci mogą więc korzystać z zalet zarówno małej, jak i dużej instytucji.
Pozytywne opinie klientów to głównie słowa pochwały dla dużej dostępności usług skierowanych do konkretnych odbiorców. Bank BPS przynależy do Związku Banków Polskich, a spora część z jego 4.000 placówek znajduje się w południowej i wschodniej części Polski. Jest to największy bank spółdzielczy w naszym kraju – zrzesza ponad 60% banków tego typu.
Recenzja Bank BPS – podsumowanie
Jak możemy podsumować naszą recenzję BPS? Bank spółdzielczy z południowo-wschodniej Polski ma sporo zalet. Odczują je głównie klienci, którzy oczekują oferty skrojonej na miarę ich potrzeb. Bank nie konkuruje z największymi polskimi instytucjami, dla wielu mikro przedsiębiorców, rolników i mieszkańców małych miejscowości jest jednak bezkonkurencyjny. Zdecydowanie największym minusem BPS jest jego bardzo przestarzały serwis bankowości elektronicznej. Prawdopodobnie ten aspekt nie jest jednak najważniejszy dla większości klientów banku. Wystawiamy mu więc pozytywną ocenę i możemy polecić skorzystanie z usług banku spółdzielczego BPS.