Zadłużenie komornicze powstaje, gdy wierzyciel, po wyczerpaniu prób polubownego rozwiązania sporu, uzyskuje tytuł wykonawczy od sądu. W praktyce oznacza to, że po prawomocnym wyroku lub nakazie zapłaty sprawa trafia do komornika, który podejmuje działania egzekucyjne. Proces ten opiera się na solidnych podstawach prawnych, które gwarantują ochronę zarówno interesów wierzyciela, jak i pewne zabezpieczenia dla dłużnika. W artykule omówimy, jak sprawdzić swoje zadłużenie komornicze oraz skąd wynikają te zobowiązania.
Dlaczego mam dług u komornika?
Jeżeli wierzyciele nie otrzymują spłat, wysyłają ponaglenia, a w końcu w sprawę wkracza komornik. Dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić swoje zadłużenie u komornika – to prosty sposób, by dowiedzieć się, ile faktycznie jesteś winny i podjąć odpowiednie kroki.
Długi komornicze dotykają wielu Polaków i mogą wynikać z różnych źródeł, takich jak:
- niezapłacone raty kredytów i pożyczek,
- chwilówki, których spłata nie nastąpiła w terminie,
- zakupy na raty, których nie uregulowano,
- zaległości na karcie kredytowej,
- nieuregulowane rachunki i mandaty,
- zaległości względem ZUS i urzędu skarbowego,
- nieopłacone faktury,
- inne zobowiązania.
Jak sprawdzic ile mam długu u komornika? Jeśli wiesz, skąd pochodzi dług, możesz to dość łatwo ocenić samodzielnie. Zawsze jest też opcja wystosowania specjalnego wniosku – to skuteczny sposób na to, jak sprawdzić dług u komornika. Zapraszamy zatem do dalszej części naszego poradnika.
Jak sprawdzić długi komornicze?
Sprawdzenie długów komorniczych można rozpocząć na kilka sposobów:
- Od wierzyciela: warto przejrzeć korespondencję – zarówno mailową, jak i listowną – gdzie mogą znajdować się powiadomienia o należnościach i nakazy zapłaty. Jeśli coś budzi wątpliwości, bezpośredni kontakt z wierzycielem pozwoli wyjaśnić sytuację.
- Z rejestrów dłużników: istnieją bazy danych gromadzące informacje o różnych zadłużeniach, do których warto zajrzeć.
- Od samego komornika: poprzez złożenie odpowiedniego wniosku można uzyskać szczegółowe informacje na temat egzekwowanych długów.
Każda z tych metod pozwala na poznanie pochodzenia i wysokości zadłużenia, co jest kluczowe dla podjęcia dalszych kroków.
Jak sprawdzić zadłużenie komornicze w rejestrach długów?
Bazy dłużników to miejsca, w których są zbierane informacje na temat zadłużenia. Dzięki temu instytucje finansowe mogą się przekonać, czy ich potencjalny klient jest osobą rzetelną i spłacał w przeszłości zobowiązania. Obecność na takiej liście może utrudniać wzięcie kredytu, ponieważ negatywnie wpływa na historię kredytową. Jeżeli jesteś natomiast dłużnikiem, możesz sprawdzić tam możliwe przyczyny powstania długu komorniczego.
Jak sprawdzić zadłużenie komornicze w rejestrach? Możesz sprawdzić następujące bazy dłużników:
- BIK (Biuro Informacji Kredytowej): w raporcie wygenerowanym przez BIK znajdziesz szczegółową historię swoich zobowiązań kredytowych oraz finansowych. Pozwoli Ci on na prześledzenie krok po kroku poszczególnych rat kredytu, ale także szczegółowe sprawdzenie zobowiązań takich jak: faktury za media, telefon, czy prąd. Raport można wygenerować za darmo raz na 6 miesięcy poprzez złożenie wniosku o “kopię danych” bezpośrednio w Centrum Obsługi Klienta w Warszawie lub przez Internet za pomocą swojego konta w serwisie BIK.
- KRD (Krajowy Rejestr Długów): wiesz, że komornik ściga Cię z powodu długów pochodzących z tytułu nieopłaconego leasingu, ubezpieczenia, rachunków telekomunikacyjnych, czy energetycznych? Koniecznie sprawdź swoje zadłużenie w Krajowym Rejestrze Długów, gdzie znajdziesz wszystkie informacje o zalegających zobowiązaniach. Swój numer PESEL możesz sprawdzić bezpłatnie raz na 6 miesięcy.
- ERIF BIG (ERIF Biuro Informacji Gospodarczej): tak jak w przypadku poprzednich raportów, ten również możesz wygenerować za darmo raz na pół roku. Czego dowiesz się z bazy ERIF BIG? Poznasz kwoty i dane wierzycieli, u których jesteś zadłużony. Trafiają tu twoje długi bankowe, z firm pożyczkowych, multimedialne i telekomunikacyjne.
Jak sprawdzić dług u komornika – napisz wniosek
Gdy wierzyciel decyduje się na włączenie komornika, otrzymujesz listowne zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, w którym podana jest całkowita kwota długu oraz jego poszczególne składniki. Zgodnie z art. 763 Kodeksu Cywilnego, komornik ma obowiązek informować Cię o każdej dokonanej czynności i udzielać wyjaśnień na Twój żądanie. Jeśli Twoje postępowanie trwa i nie znasz aktualnej kwoty zadłużenia, możesz uzyskać te informacje od komornika, ale wyłącznie poprzez złożenie formalnego wniosku za pośrednictwem poczty tradycyjnej – telefon lub e-mail nie wystarczą.
Instrukcja przygotowania wniosku o stan zadłużenia:
- Dane osobowe i numer sprawy: Podaj swoje imię, nazwisko, adres oraz numer sprawy (jeśli jest znany).
- Cel wniosku: Wyraźnie zaznacz, że prosisz o udzielenie informacji o aktualnym stanie zadłużenia wynikającym z egzekucji.
- Prośba o szczegóły: Poproś o wyszczególnienie wszystkich składników długu oraz o udzielenie wyjaśnień dotyczących sposobu jego naliczania.
- Podpis i forma: Podpisz wniosek i wyślij go listem poleconym, aby mieć potwierdzenie nadania i doręczenia.
Taki wniosek pozwoli na uzyskanie rzetelnych informacji o aktualnym stanie Twoich zobowiązań komorniczych.
Co musi zawierać wniosek o stanie zadłużenia komorniczego?
Twój wniosek o stan zadłużenia komorniczego powinien zawierać:
- Miejscowość i data sporządzenia pisma.
- Twoje dane – imię, nazwisko, adres, PESEL oraz opcjonalnie numer telefonu i e-mail do szybkiego kontaktu.
- Dane wierzyciela: informacje o firmie, w której masz dług.
- Dane komornika: po prawej stronie podaj dane osoby prowadzącej postępowanie oraz sygnaturę akt.
- Na środku umieść tytuł „Wniosek o stanie zadłużenia”.
- Poproś o udostępnienie informacji o aktualnym stanie długu i okresie spłaty (nie trzeba podawać uzasadnienia).
- Pismo zakończ czytelnym podpisem.
Wniosek wyślij listem poleconym z potwierdzeniem odbioru, aby mieć pewność, że dotarł do adresata. A jak sprawdzić dług u komornika przez internet? Niestety, obecnie nie ma takiej możliwości.
Mam długi komornicze – co dalej?
Jeśli znasz już wysokość długu komorniczego i okres spłaty, warto wykazać inicjatywę w jego uregulowaniu. Najlepiej po prostu spłacić zadłużenie, choć możesz też negocjować rozłożenie spłaty na raty – na przykład proponując spłatę w ratach przez 2 lata, jeśli Twoja sytuacja finansowa (poparta odpowiednimi dokumentami) nie pozwala na jednorazową spłatę. Pamiętaj, aby kontrolować postępy spłaty, ponieważ nawet komornik może popełniać błędy.
Jak sprawdzić zadłużenie u komornika – podsumowanie
W dzisiejszym artykule opisaliśmy, jak sprawdzić swoje zadłużenie u komornika. Wiedza może być przydatna, jeśli komornik zdecyduje się na zajęcie Twojego rachunku w banku, czy inne metody egzekucji.
Najskuteczniejszym sposobem na to, jak sprawdzic ile mam długu u komornika, jest zapytanie go. Możesz wystosować wniosek, zgodnie ze wzorem przedstawionym w tym poradniku. Aby szybko sprawdzić, skąd mogą pochodzić długi, możesz też wejść na strony z listami dłużników.
Najczęściej zadawane pytania
Jak sprawdzić swoje zadłużenie u komornika?
Jest kilka sposobów na to, jak sprawdzić swoje zadłużenie u komornika. Możesz wysłać wniosek do samego komornika, który zajmuje się Twoją sprawą. Możesz też poszukać informacji o długach w rejestrach dłużników, a nawet spytać o to samych wierzycieli (np. bank w którym masz zaległości związane z kredytem).
Jak sprawdzić dług u komornika online?
Obecnie zalecaną metodą na kontakt z komornikiem jest wysłanie listu poleconego z poleceniem odbioru. Przez internet możesz natomiast sprawdzić wpisy w jednym z rejestrów dłużników, szukając tam informacji o swoich długach.
Powinno Cię zainteresować
Czym jest list gończy za długi?
List gończy za długi to dość mało znane rozwiązanie prawne. Zadłużenie kojarzy się przede wszystkim z działaniami windykacyjnymi i komornikiem,...
Pismo do komornika o stan zadłużenia – jak złożyć wniosek? Wzór
Czy komornik pracuje w weekend? Kiedy pracuje komornik?
Wychodzenie z długów, czyli jak spłacić długi komornicze?
Eksmisja z mieszkania własnościowego za długi – co musisz wiedzieć?
siostra ma komornika od wielu lat ,jak jeszcze żył szwagier ,co miesiąc zabiera jej z emerytury pieniądze a faktycznie nie wie na co idą te pieniądze . ile z tego na dług a ile do komornika. jak można się tego dowiedzieć .
siostra nie ma internetu,jest starsza osobą nie radząca sobie w takich sytuacjach . była u prawnika z ops który ją zbył .teraz po 9 latach dostała pismo że ma wyszczególnić majątek . spłata spłatą ale zero informacji od komornika . chyba tak nie powinno być
Proszę bardzo o dane wszystkich zadłużeń i imiona oraz siedziby komorników którzy zajmują sięoimi sprawi,proszę o pomoc bo bardzo chce wyjść z długów dziękuję z góry Grzegorz P.
proszę o dane zadłużenia
Witam serdecznie a ja mam dość ciekawą sprawę, ponieważ miałem dwie klauzule wykonalności, jeden dług spłaciłem w całości i bylo to ponad 1400zl, a drugi dług spłaciłem 5000zl i pozostało 2600zl, komornik jak co miesiąc ściągnął mi z pensji 660zl a na jeden z długów poszło tylko 88zl. Skoro komornik sądowy nie napracował się a ja spłaciłem jeden z długów, to z czy jest możliwe żeby koszty komornika z kwoty 1400zl wyniosły 580zl? Jak mogę sprawdzić czy przypadkiem nie jestem okradany przez nieuczciwego komornika?
Czy można sprawdzić ile mi długu zostalo
Witam mogę sprawdzić moje długi wszystkie u komornika pozdrawiam serdecznie
Witam. Przyszedł do mnie list od komornika o wszczęciu postępowania agzekucyjnego. W dokumentach które mi wyslal jest kopia nakazu z sądu z 2012. Sprawdziłam siebie w BIK BiG KRD krdn i eriff .w żadnym nie widnieje. Jak sprawdzić czy dług jest przedawniony.
Obecnie to komornik ma sprawdzić czy dług przekazany mu do egzekucji nie jest aby przedawniony i jeżeli jest, to zwrócić wierzycielowi dokumenty.
A co zrobić jeśli rosną mi odsetki , mam 3 sygnatury do spłacenia , a nie wiem co za co , jak mogę dowiedzieć się za co jest która i do kogo się zgłosić o zatrzymanie odsetek
Bardzo dobre porady.Wlasnie mam komornika i co miesiac sciagany jest moj dlug.Groza mi jeszcze inne egzekucje.Jestem w spirali zadluzenia.