Jak zablokować komornika i wstrzymać egzekucję komorniczą? 

| Czas czytania 5 min.
Spis treści Rozwiń spis
jak wstrzymać egzekucję?

Trwająca egzekucja komornicza to dla wielu dłużników niezwykle stresująca sytuacja. Część z nich może zastanawiać się, czy istnieje jakiś sposób na to, aby zablokować komornika, a tym samym ułatwić sobie spłatę długu. W tym artykule wyjaśnimy, czy da się wstrzymać egzekucję komorniczą i jakie kroki należy podjąć, aby to zrobić. Przyjrzymy się również innym istotnym zagadnieniom związanym z tym tematem. 

Czy można zablokować komornika?

Jeżeli przez zablokowanie komornika rozumiemy wstrzymanie trwającej egzekucji komorniczej to tak, jest to jak najbardziej możliwe. Od razu warto jednak zaznaczyć, że pole działań dłużnika w tym zakresie jest mocno ograniczone. W większości przypadków dłużnik jest pod tym względem zależny od decyzji, które podejmuje wierzyciel. 

Zawieszenie egzekucji komorniczej a ugoda z wierzycielem

Zawarcie ugody z wierzycielem może prowadzić do rozłożenia zobowiązania na mniejsze raty lub wyłączenia poszczególnych elementów majątku z egzekucji. Z tego powodu w pierwszej kolejności dłużnik powinien w pierwszej kolejności skontaktować się ze stroną, wobec której istnieje roszczenie. 

W ramach wypracowanego porozumienia, wierzyciel może również być skłonny do złożenia wniosku o wstrzymanie egzekucji komorniczej. W niektórych sytuacjach ugoda może zaowocować umorzeniem części lub całości długu. Mając to na uwadze, absolutnie odradza się unikania kontaktu z wierzycielami. 

Ugoda z wierzycielem – co musisz wiedzieć? Wzór pisma

Kiedy można wstrzymać egzekucję komorniczą? 

Jeżeli dług został w całości spłacony lub uległ przedawnieniu, a mimo tego trwa egzekucja komornicza, to zarówno dłużnik, jak i wierzyciel, może złożyć do komornika wniosek o umorzenie egzekucji. Od decyzji komornika w sprawie wstrzymania działań egzekucyjnych można odwołać się, kierując sprawę do sądu rejonowego. 

Zobaczmy, w jakich innych sytuacjach możliwe jest wstrzymanie postępowania egzekucyjnego. 

Złożenie skargi na czynności komornika

Zaskarżenie czynności komornika to możliwość przysługująca każdej osobie zadłużonej. Aby tego rodzaju skarga została przez sąd rozpatrzona pozytywnie, musi być zasadna, np. gdy komornik popełnił błędy proceduralne lub działa niezgodnie z prawem. Na skutek pozytywnego rozpatrzenia skargi egzekucja komornicza może być wstrzymana w całości lub częściowo. 

Wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego

Z tej opcji mogą skorzystać osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Restrukturyzacja ma na celu ochronę firmy przed upadłością lub bankructwem i jednym z jej skutków jest zawieszenie egzekucji na wierzytelnościach objętych układem. Warto rozważyć przy tym skorzystanie z usług doświadczonego doradcy restrukturyzacyjnego, który pomoże dobrać rozwiązanie odpowiednie do sytuacji danej działalności. 

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej

W przeciwieństwie do wyżej wymienionego działania, wniosek o upadłość konsumencką może złożyć jedynie osoba, która nie posiada statusu przedsiębiorcy. Wraz z ogłoszeniem upadłości dłużnik traci prawo do zarządzania i korzystania z elementów majątku wchodzących  do masy upadłości. Jednocześnie zawieszone zostają prowadzone działania egzekucyjne. 

Wstrzymanie egzekucji komorniczej na wniosek dłużnika 

Dłużnik może samodzielnie złożyć wniosek o wstrzymanie egzekucji komorniczej. Robi to, wysyłając pismo do komornika przeprowadzającego egzekucję, a odwołanie składa się do sądu rejonowego (wydział cywilny).  

Wysłanie wniosku o wstrzymanie egzekucji jest zasadne gdy:

  • dług został spłacony lub uległ przedawnieniu
  • dłużnik jest osobą ubezwłasnowolnioną lub niepełnoletnią
  • dłużnik złożył powództwo przeciwegzekucyjne (np. kwestionując zasadność długu)
  • sytuacja życiowa uniemożliwia spłatę zobowiązania, czyniąc egzekucją bezskuteczną 
  • wystąpiły błędy proceduralne w tytule wykonawczym

Co musi zawierać wniosek o wstrzymanie egzekucji komorniczej?

  1. Dane wnioskodawcy
  2. Dane wierzyciela i komornika 
  3. Data i miejsce sporządzenia pisma
  4. Sygnatura akt egzekucyjnych
  5. Wskazanie okoliczności uzasadniających wniosek (z dowodami potwierdzającymi sytuację)
  6. Własnoręczny podpis wnioskodawcy

Dłużnik powinien działać jak najszybciej, ponieważ im prędzej złoży wniosek, tym większa szansa na ochronę majątku przed dalszymi zajęciami. Tego typu wnioski z reguły rozpatrywane są w ciągu miesiąca, jednak bardziej skomplikowane sprawy mogą wydłużyć ten czas do dwóch miesięcy. 

Dlaczego warto starać się o wstrzymanie egzekucji?

Wstrzymanie egzekucji prowadzonej przez komornika oznacza dla dłużnika szereg pozytywnych konsekwencji. Wymienić tutaj należy przede wszystkim brak dalszych zajęć majątku i zdjęcie blokady z rachunku bankowego, co pozwoli poprawić ogólną sytuację finansową. 

Innym mile widzianym skutkiem jest zyskanie dodatkowego czasu na spłatę zobowiązania, szczególnie jeśli całość została załatwiona poprzez ugodę z wierzycielem. Co więcej, brak prowadzonej egzekucji oznacza brak naliczania dalszych kosztów komorniczych, co skutecznie ograniczy wzrost zadłużenia. 

  • Czy można wstrzymać działania komornika?

    Tak, w niektórych przypadkach można wstrzymać działania komornika, np. poprzez zawarcie ugody z wierzycielem, złożenie skargi na czynności komornika lub uzyskanie decyzji sądu o zawieszeniu egzekucji. Innym rozwiązaniem jest spłata długu w całości. 

  • Jak można zablokować egzekucję komorniczą?

    Egzekucję komorniczą można zablokować zawierając ugodę z wierzycielem lub uzyskując decyzję sądu o jej zawieszeniu. Aby samemu zablokować egzekucję, konieczne jest złożenie wniosku, jednak muszą ku temu istnieć odpowiednie podstawy. 

  • Na czym polega wstrzymanie egzekucji komorniczej?

    Wstrzymanie egzekucji oznacza czasowe lub całkowite zatrzymanie działań komornika. Całość oznacza brak dalszych zajęć majątku i zdjęcie blokady z konta bankowego osoby zadłużonej. 

  • Czy wstrzymanie egzekucji to umorzenie długu?

    Nie, wstrzymanie egzekucji nie jest równoznaczne z umorzeniem długu. Dług wobec wierzyciela nadal istnieje, ale działania komornika zostają zatrzymane. Umorzenie długu następuje tylko w wyjątkowych sytuacjach lub na podstawie decyzji podjętej przez wierzyciela. 

Źródła:

  • https://kpr-restrukturyzacja.pl/zawieszenie-postepowania-egzekucyjnego-na-terenach-powodziowych-kroki-postepowania/
  • https://kancelarianecel.pl/jak-napisac-wniosek-o-wstrzymanie-egzekucji-komorniczej/

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Serwis super-pozyczka.pl należący do MalitaTM Tomasz Marczewski z siedzibą na ul. Jerzego Iwanowa-Szajnowicza 1/132 02-796 w Warszawie, NIP 9512386562, REGON 360394081 oświadcza, że nie udziela pożyczek oraz nie świadczy innych usług finansowych. Serwis super-pozyczka.pl pośredniczy w wyborze oferty firm udzielających pożyczek przez Internet, a przedstawione dane mają wyłącznie charakter informacyjny i w nieznaczny sposób mogą różnić się od warunków prezentowanych w serwisach pozabankowych firm pożyczkowych. super-pozyczka.pl współpracuje z sieciami afiliacyjnymi w celu promocji ofert takich jak pozabankowe pożyczki ratalne oraz krótkoterminowe pożyczki chwilówki.

Twoja lista ofert

Porównaj
WYCZYŚĆ
PORÓWNAJ
0