Wyciąg z rachunku bankowego to dokument, który w wielu sytuacjach może okazać się niezwykle pomocny, a czasem wręcz niezbędny. Mogą go wymagać banki, firmy ubezpieczeniowe, a także Urząd Skarbowy i organy publicznej administracji. Postanowiliśmy szerzej opisać ten temat, aby odpowiedzieć na najważniejsze pytania, takie jak to czym dokładnie jest wyciąg bankowy i jak można go uzyskać.
Czym jest wyciąg bankowy? Wyjaśnienie
Wyciąg bankowy to oficjalny dokument, który generowany i wydawany jest przez tą instytucję bankową, w której klient ma swój rachunek. Częstotliwość otrzymywania wyciągu z konta zależy od treści podpisanej umowy, jednak w większości przypadków domyślną opcją jest wysyłanie takiego dokumentu raz na miesiąc.
Na wygenerowanym przez bank wyciągu znajdują się szczegóły dotyczące transakcji dokonanych za pośrednictwem danego rachunku. Mowa tutaj o informacjach takich jak:
- dane właściciela konta – adres oraz imię i nazwisko (lub nazwa firmy)
- lista dokonanych transakcji – wszystkie wpłaty i wypłaty gotówkowe, przelewy, płatności kartą, opłaty i prowizje naliczane przez bank, odsetki z lokat i inne
- szczegóły transakcji – informacje o stronach transakcji oraz tytuły, waluty i kwoty operacji
- numery i identyfikatory transakcji – informacje przeznaczone dla banków, będące unikalnym kodem zapisywanym w systemie danej instytucji
- okres rozliczeniowy – wskazanie zakresu dat, którego dotyczy dokument.
Czy historia transakcji to wyciąg z konta?
Historia transakcji często mylona jest z wyciągiem bankowym, ze względu na to, że w obu przypadkach mamy dostęp do informacji o operacjach na naszym rachunku płatniczym. Gdzie więc znajduje się różnica? Otóż w przypadku historii transakcji klient może wpłynąć na to, jak będzie wyglądało zestawienie.
Pobierając historię transakcji można wskazać przedział czasu, rodzaj operacji branych pod uwagę, czy też konkretnego nadawcę przelewów. Wyciąg z konta ma z kolei jednolitą dla danej instytucji strukturę – generowany jest przez bank bez uwzględnienia jakichkolwiek zmiennych.
Jak pobrać wyciąg bankowy?
Nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych działań, aby uzyskać wyciąg ze swojego rachunku bankowego. Instytucja automatycznie prześle każdego miesiąca taki dokument w formie elektronicznej lub papierowej. Nie trzeba przy tym wysyłać żadnego wniosku, wypełniać formularza bądź kontaktować się z obsługą klienta.
Można również pobrać dodatkowy wyciąg, jeżeli z jakiegoś powodu straciliśmy dostęp do poprzedniej kopii. W tym celu wystarczy wybrać odpowiednią opcję w swojej bankowości internetowej lub mobilnej. Chcąc otrzymać dodatkową kopię papierowego wyciągu, należy o takową poprosić w stacjonarnej placówce banku.
Decydując się na elektroniczny wyciąg z konta, użytkownik może wybrać, jaki format pliku ma mieć wyciąg i jakiego okresu ma dotyczyć.
Czy można pobrać wyciąg bankowy z zamkniętego konta?
Tak, można pobrać wyciąg bankowy z rachunku, który został już zamknięty. Banki mogą przechowywać informacje dotyczące osób fizycznych do 5 lat, a w przypadku danych używanych do celów statystycznych – nawet do 12 lat. Kwestię tą reguluje art. 105a ustawy Prawo bankowe. Bank będzie mógł wygenerować taki wyciąg po 5 latach od zamknięcia konta, a czas ten może być nawet dłuższy.
Złą wiadomością jest fakt, iż banki zazwyczaj naliczają opłatę za przygotowanie takiego dokumentu. Całość wymaga bowiem przeszukania archiwalnych baz danych, wygenerowania wyciągu i wysłania go. Zazwyczaj będzie to oznaczało koszt wynoszący od kilku do kilkunastu złotych.
Kiedy wymagany jest wyciąg z rachunku bankowego?
Wyciąg bankowy to jeden z dokumentów, dzięki któremu można poznać m.in. czyjeś dochody, wydatki i ogólnie pojętą sytuację finansową. Z tego względu jest on niezwykle istotny dla licznych podmiotów, w tym instytucji finansowych. Zobaczmy, kto i kiedy może oczekiwać przedstawienia wyciągu z rachunku.
Wyciąg z rachunku może być wymagany przez:
- banki – instytucje bankowe dokładnie weryfikują klientów, aby ocenić ryzyko kredytowe. Z tego powodu przy ubieganiu się o kredyt lub limit odnawialny, konieczne może być przedstawienie takiego dokumentu.
- organy publicznej administracji – procedury takie jak kontrola podatkowa ze strony Urzędu Skarbowego lub weryfikacja świadczeń socjalnych związane są z koniecznością okazania wyciągu. Pozwala to zweryfikować dochody i zgodność z deklaracjami podatkowymi.
- firmy wynajmujące mieszkania i deweloperzy – podobnie jak w przypadku kredytu, tak i tutaj wymagane może być przedstawienie wyciągu. Ma to na celu weryfikację sytuacji finansowej i zdolności nabywczej przyszłego najemcy.
- komornika i sąd – przy trwającym postępowaniu egzekucyjnym, komornik może żądać wyciągu, aby skuteczniej ustalić majątek osoby zadłużonej. Sąd może z kolei zażądać takiego dokumentu przy sporach o podział majątku lub ustalenie wysokości alimentów.
Jak widać, w wielu sytuacjach okazanie wyciągu z rachunku będzie niezbędne w celu dopełnienia wszystkich procedur. Dokumentu wymagać mogą także firmy leasingowe (określanie ryzyka kredytowego) oraz ubezpieczyciele (oszacowanie wysokości składki).
Czy wyciąg z konta jest wymagany do uzyskania pożyczki?
Na rynku funkcjonują dziesiątki firm pozabankowych, które udzielają pożyczek i chwilówek. Mogą one weryfikować klientów w najróżniejszy sposób, dlatego znaleźć można m.in. pożyczki na wyciąg z konta, czy też pożyczki na dowód osobisty.
Należy jednak zaznaczyć, że wyciąg z rachunku bankowego zazwyczaj nie jest wymagany przy pożyczce. Spora część pożyczkodawców oferuje wiele form weryfikacji, tak aby klient mógł wybrać tę, która jest dla niego najwygodniejsza.
Papierowy i elektroniczny wyciąg bankowy – czym się różnią?
Niezależnie od wybranej formy, wyciąg bankowy będzie wyglądał identycznie. Między wersją papierową i elektroniczną nie ma różnic. Jeżeli klient po otrzymaniu elektronicznego wyciągu będzie chciał również uzyskać jego papierową kopię, to może po prostu pobrać i wydrukować całość.
Mimo iż całość sprowadza się do indywidualnych preferencji, my zalecamy korzystanie z wersji elektronicznych. O wiele łatwiej je przechować, istnieje mniejsze ryzyko ich zgubienia bądź zniszczenia, a jednocześnie łatwo jest je wysłać załatwiając formalności przez internet. Ponadto, uzyskanie wersji papierowej może wiązać się z niewielkim dodatkowym kosztem, a wersje elektroniczne udostępniane są bez żadnych opłat.
Czy mogę wyrzucić stary wyciąg bankowy?
Nie należy wyrzucać starego wyciągu bankowego, nawet jeżeli taki dokument pozornie do niczego nam się już nie przyda. Informacje widniejące na wyciągu mogą wpaść w niepowołane ręce, co może prowadzić do kradzieży tożsamości lub wyłudzenia kredytu. O wiele rozsądniej będzie odłożyć i przechować dokument w bezpiecznym miejscu.
Wyłudzenie kredytu – jak mu zapobiec?
Istnieje również inna, mniej oczywista korzyść wynikająca z prowadzenia własnych archiwów tego rodzaju dokumentów. Jeżeli wyciągi za starszy okres okażą się potrzebne, zaoszczędzimy kilka złotych, ponieważ nie będziemy musieli składać dyspozycji o ich wygenerowanie. Zamiast tego, wystarczy sięgnąć do swoich prywatnych zbiorów.
Skąd wziąć wyciąg z konta bankowego?
Wyciąg z konta pozyskuje się bezpośrednio od banku w formie elektronicznej lub papierowej. Przesyłany jest użytkownikowi w każdym okresie rozliczeniowym, jednak możliwe jest również uzyskanie dodatkowej kopii.
Co znajduje się na wyciągu bankowym?
Wyciąg bankowy zawiera dane właściciela konta, listę wszystkich transakcji dokonanych z użyciem rachunku (wpłaty, wypłaty, przelewy, płatności kartą) oraz szczegóły każdej operacji, w tym kwotę, datę, tytuł i informacje o obu stronach transakcji.
Po co jest wyciąg z konta?
Za pomocą wyciągu z konta instytucje finansowe i inne podmioty mogą ocenić sytuację finansową danej osoby, zweryfikować podane przez klienta informacje, a także oszacować ryzyko kredytowe i zdolność nabywczą.
Jak wygenerować wyciąg bankowy?
Wyciąg bankowy można wygenerować korzystając z bankowości internetowej lub mobilnej, wybierając przy tym odpowiedni okres rozliczeniowy i format pliku. Można również uzyskać wyciąg z konta w papierowej formie, udając się do placówki banku.
Źródła:
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971400939/U/D19970939Lj.pdf
- https://chronpesel.pl/wyludzenia-i-kradzieze/wydruk-z-konta-bankowego-kto-i-w-jakich-sytuacjach-moze-o-niego-poprosic
Powinno Cię zainteresować
Czy bank może zabrać pieniądze z konta?
Czy bank może zabrać pieniądze z konta? To pytanie, które budzi niepokój wielu osób, zwłaszcza gdy nagle pojawia się blokada...
Jak założyć konto za granicą?
Jak zamknąć konto w BOŚ Bank?
Ranking aplikacji bankowych 2024
Zmiana danych w banku. Jak zaktualizować informacje?