Życie na socjalu – czy da się wyżyć z 500+ i innych dodatków?

socjal

Na inflację i zwiększające się koszty życia narzekają chyba wszyscy pracujący. By zapewnić byt rodzinie, muszą oni imać się dodatkowych prac, wykraczających poza 240-godzinny etat. Co z osobami, które i bez tego mogą mieć ciężko, gdyż utrzymują się z zasiłków? Okazuje się, że ich życie może wyglądać znacznie lepiej, niż tych pracujących na etacie.

Etat vs socjal

Pracując na etacie za najniższą krajową (niecałe 2400 zł na rękę), trzeba włożyć w zawód mnóstwo czasu i wysiłku. Przełożenie wynagrodzenia na ten czas wydaje bardzo nieproporcjonalne. Tymczasem okazuje się, że bazując na zasiłkach socjalnych, można bez większych wysiłków uzyskać wynagrodzenie kilkukrotnie większe. Po co pracować, skoro nie robiąc nic, uzyskasz dużo większe dochody? Patologia w tym kontekście nabiera zupełnie innego znaczenia. 

Renta socjalna z MOPS – jak ją otrzymać?

Wysokość zasiłków

Zastanawiałeś się kiedyś, ile od państwa można ,,wyciągnąć”? Okazuje się, że kwota ta plasować się może w okolicach nawet 6-8 tysięcy złotych dla jednej osoby z dzieckiem. Skąd taka suma?

Zasiłki zwykłe

Jako osoba borykająca się z trudnościami finansowymi, możesz otrzymać mieszkanie komunalne lub dodatek na nie (w wysokości nawet 700 zł). Zapominać nie wolno o zasiłku dla bezrobotnych, które w 2022 roku ma wynosić aż 1 240,80 zł przez pierwsze trzy miesiące lub zasiłku stałym. Dodatkowa kwota pieniędzy przysługuje także na wymianę sprzętów, czy remont mieszkania – nawet tego komunalnego.

Dostać można także zasiłek celowy, który dla gospodarstwa jednoosobowego nie przekroczy kwoty 800 zł, a dla rodziny 600 zł. Przysługiwać także będzie darmowa opieka medyczna z ZUS’u dla jednej osoby. Skoro już wszystko tak ładnie się kalkuluje, czemu by nie skorzystać z obiadu lub zupy od towarzystw charytatywnych.

Zasiłek stały z MOPS – ile wynosi, kto może go uzyskać?

Zasiłki na dzieci

Dostawać można wiele świadczeń związanych ze swoimi pociechami. Zacznijmy od popularnego 500+, które teraz przysługuje nawet na pierwsze dziecko. Becikowe w 2022 roku będzie wynosić tyle samo, co w 2021, czyli 1000 zł. Rodzice bliźniąt otrzymają zatem 2 tysiące. Gdy malec urośnie, wnioskować można o zasiłek szkolny, wsparcie na kolonie, czy pieniądze na darmowy obiad, mleko dla dziecka w szkole.

Inne sposoby na życie

Blog ,,Rekin Finansów” podaje, że nie tylko ze świadczeń żyje człowiek. Z jego badań wynika, że osoby mogą poza świadczeniami korzystać także z innych form pomocowych, takich jak np. PCK, czy Caritas lub nawet wspomagać się drobnymi kradzieżami.

Czy komornik może zająć rzeczy nie należące do dłużnika?

Pracować, czy nie pracować?

W końcu nadszedł czas na fundamentalne pytanie. Skoro ilość świadczeń nie zamyka się tylko w rządowych, ale i w samorządowych formach pomocowych, ich wartość niekiedy przekracza nie tylko najniższą, ale i całkiem wysoką wypłatę. Czy naprawdę za ok. 3000 zł opłaca się w ogóle chodzić do pracy, czy to wręcz patologia poświęcać tak dużo swojego cennego czasu, za tak marne wynagrodzenie? Na to pytanie odpowiedzieć trzeba sobie samemu.

Podsumowanie

W Polsce socjal poszerza granicę swoich obszarów pomocowych, rozszerzając istniejące programy lub wprowadzając nowe. Jeśli nadarza się możliwość, warto z nich korzystać, bo jednak po to zostają wprowadzane. Okazuje się, że żyjąc z zasiłków, można wieść całkiem dostatnie życie. Niby każdy mówi, że lepiej jest pracować. Czy ci ludzie nie znają przysłowia, że w życiu chodzi o to, żeby zarobić, a się nie narobić? Nie wiadomo, jednak dobrze, że nie ma aż tylu zwolenników tej metody, bo polska pomoc socjalna mogłaby tak sobie dobrze nie poradzić.

Pomoc na ekonomiczne usamodzielnienie – szczegóły rządowej pożyczki

Kiedy następuje przedawnienie pożyczki i kredytu?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły