Z czego składa się czynsz za mieszkanie?

Wielu właścicieli mieszkań oraz najemców płaci co miesiąc czynsz. Niekiedy poznajemy jego składniki i opłaty wliczone w czynsz za mieszkanie. Czasem płacimy jednak po prostu jedną kwotę. Postaramy się dziś wyjaśnić, z czego składa się czynsz i jakie opłaty są w nim zawarte.

Czynsz za mieszkanie

Różne osoby mają co innego na myśli mówiąc “czynsz za mieszkanie”. Niekiedy chcemy przez to powiedzieć o łącznej sumie, którą płacimy właścicielowi mieszkania za wynajem. Możemy przez to rozumieć zarówno samą kwotę, którą zarabia na wynajmie, a może większą sumę – wraz z wszelkimi opłatami, mediami i innymi rachunkami. Innym razem mamy na myśli opłaty wpłacane do spółdzielni lub wspólnoty, co miesiąc, na przykład na pokrycie kosztów związanych z korzystaniem z mieszkania w danym miejscu.

Coraz więcej osób dokładnie przygląda się każdej złotówce wydanej na koszty mieszkaniowe. Nic dziwnego, opłaty rosną – tak raty kredytów hipotecznych, jak i koszt wynajmu mieszkania lub domu. Częścią opłat, jakie w każdym miesiącu ponosi wiele osób jest właśnie czynsz. Sprawdźmy więc, jakie opłaty są w nim zawarte i od czego zależy wysokość czynszu.

Jak inflacja wpływa na wysokość rat kredytu?

Co to jest czynsz za mieszkanie?

Aby odpowiedzieć na pytanie, co to jest czynsz, musimy wspomnieć o tym, że nie ma jednej definicji takiej opłaty. Zwyczajowo czynszem nazywamy:

  • opłatę za wynajem mieszkania lub domu
  • koszty eksploatacji, rachunki – np. za wodę, ogrzewanie, sprzątanie klatki schodowej, utrzymanie zieleni, fundusz remontowy i inne
  • opłatę administracyjną, zwykle naliczoną przez zarządcę nieruchomości, to pieniądze służące do zarządzania budynkiem
  • podatek od nieruchomości
  • inne opłaty

Podatek od zakupu mieszkania 2024 - zmiany w przepisach.

Właściciele nieruchomości najczęściej bardzo dobrze wiedzą, czym jest czynsz, kto go nalicza i w jakiej wysokości należy go płacić. Problem z ustaleniem, jakie opłaty wchodzą w czynsz za mieszkanie, mogą mieć natomiast najemcy wynajmujący lokal.

Wynajem mieszkania – opłaty

Jakie są opłaty za wynajem mieszkania? Możemy je podzielić na kilka kategorii:

  • koszt wynajmu, czynsz właścicielski – inaczej mówiąc “czynsz najmu”. To opłata, którą co miesiąc pobiera wynajmujący, czyli właściciel nieruchomości. Wysokość czynszu właścicielskiego jest zapisana w umowie najmu. Możliwe jest też rozliczenie inaczej, niż co miesiąc (choć to dość nietypowe) – np. raz na kwartał. Wszystko zależy od zapisów w umowie, na które zgadzają się obie strony.
  • rachunki, opłaty za media – najczęściej najemca musi pokryć ich koszt. Czasem te opłaty lub ich część są wliczone do czynszu administracyjnego. Niekiedy jest to związane z płatnościami pewnych opłat (np. za wodę, ogrzewanie) zgodnie z prognozami, a nie realnym zużyciem. Na koniec cyklu rozliczeniowego jest to korygowane, wtedy dowiadujemy się, czy mamy nadpłatę lub niedopłatę. Możemy uznać, że ta część czynszu za mieszkanie wiąże się po prostu z tym, jak dużo energii, wody i pozostałych mediów zużyjemy.
  • czynsz administracyjny – to opłaty pobierane przez zarządcę nieruchomości. Nie w każdym budynku występują. Zwykle z tej części czynszu za mieszkanie pokrywane są m.in. fundusz remontowy, czy koszt sprzątania części wspólnych.

Czynsz administracyjny – co to za opłaty?

Najczęściej opłaty administracyjne pobierane są przez wspólnotę mieszkaniową, spółdzielnię, czy innego zarządcę nieruchomości. To oni ustalają też wysokość czynszu administracyjnego. Czynsz jest pobierany raz w miesiącu. Często najemca płaci tę część opłat właścicielowi wynajmowanego mieszkania. Ten  z kolei przekazuje opłatę do spółdzielni lub wspólnoty.

Na czynsz administracyjny składają się:

  • opłaty zależne od zarządcy nieruchomości: ustala je wspólnota lub spółdzielnia. W skład tej części czynszu za mieszkanie wchodzą między innymi opłaty za administrację (np. pensje pracowników i podatki), koszt utrzymania wspólnych części (klatki schodowe, windy, korytarze, piwnice), konserwacja i remonty ścian nośnych, elewacji, dachu, itp., koszty sprzątania, inne koszty ponoszone przez wszystkich mieszkańców budynku, fundusz remontowy.
  • opłaty niezależne od zarządcy nieruchomości: to spora część czynszu za mieszkanie. W skład wchodzą między innymi opłata za ogrzewanie (jeśli mamy centralne ogrzewanie), koszty zużytej wody i ścieków, opłata za wywóz śmieci, opłata za prąd zużyty w częściach wspólnych (np. potrzebny do działania windy, oświetlenia części wspólnych, itp.), podatek od nieruchomości, Wysokość tych opłat wynika z ogólnopolskich przepisów lub ustala je zewnętrzny podmiot (przedsiębiorstwo kanalizacyjne, wodociągi, rada miejska, itp.). W tym przypadku zarządca nieruchomości odpowiada jedynie za pobieranie opłat i przekazanie ich dalej.

Co to jest fundusz remontowy?

Nie każdy zarządca wlicza do czynszu za mieszkanie fundusz remontowy. Środki te mogą być wykorzystane na pokrycie napraw i remontów części wspólnych budynku. W rzeczywistości utworzenie funduszu remontowego jest dla mieszkańców budynku całkiem korzystne. Dzięki temu unikamy w końcu ryzyka nagłych i wysokich wydatków, którymi i tak byliby obciążeni wszyscy mieszkańcy. Niekiedy opłatę za fundusz remontowych bierze na siebie właściciel mieszkania.

Z funduszu remontowych mogą być naprawiane i remontowane m.in.:

  • elewacja budynku
  • dach i strop budynku
  • komin i związana z nim instalacja
  • ocieplenie budynku
  • fundamenty i piwnica (np. osuszanie)
  • części wspólne instalacji gazowej, elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, ogrzewania
  • części wspólne budynku, np. klatka schodowa, windy, korytarze, patio, itp.

Jeśli zarządca nie ustanowił funduszu remontowego, a pojawi się potrzeba przeprowadzenia jakichś prac (przeciekający dach, naprawy w obrębie budynku, czy inne możliwości), niekiedy to właściciele mieszkań w takim miejscu muszą zrzucić się, aby pokryć wszelkie koszty. Jeśli  nie posiadasz odpowiednich środków, niezbędne  może być skorzystanie z zewnętrznego finansowania. Przydatne mogą być pożyczki ratalne online, czy różne rodzaje kredytów.

Kredyt na remont domu - poszukaj najlepszych ofert

Wysokość czynszu i sposób zapłaty

Właściciele nieruchomości najczęściej sami płacą czynsz i związane z nim opłaty. Część wpłacamy na konto spółdzielni lub wspólnoty (czy też innego zarządcy), niektóre rachunki płacimy natomiast bezpośrednio do dostawcy mediów – gazu, prądu, czy Internetu.  Jeśli mówimy jednak o osobach mieszkających w wynajmowanych lokalach, możliwe jest samodzielne opłacanie wszelkich rachunków związanych z czynszem. Często jednak to właściciel pobiera odpowiednio większą sumę czynszu za mieszkanie, następnie przekazuje część środków do zarządcy lub płaci rachunki. Dzięki temu ma pewność, że nie powstaną żadne zaległości. To, kto będzie odpowiedzialny za płatności, wynika z umowy najmu mieszkania.

Czynsz i związane z nim opłaty najwygodniej jest płacić przelewem. Jeśli to najemca ma odpowiadać za płatności tych części czynszu, właściciel nieruchomości musi przekazać mu wszelkie dane do płatności.

Wysokość poszczególnych składników czynszu może być ustalona z góry przez zarządcę lub wynikać z aktualnego zużycia. Tak, czy inaczej, właściciel nieruchomości powinien pobierać właściwą sumę od lokatorów wynajmujących jego lokal.

Ile trzeba zapłacić za mieszkanie? Wysokość czynszu

Ile wynoszą miesięczne opłaty za mieszkanie? Największa część to oczywiście opłata za najem, jeśli mówimy o mieszkaniu wynajmowanym. Poza tym poszczególne składniki czynszu mogą mieć różną wysokość. Niekiedy zależy ona po prostu od tego, w jaki sposób używamy mieszkania (np. jak dużo zużyjemy wody, czy energii elektrycznej). Opłaty za ogrzewanie mogą być natomiast zależne od posiadania lub nie centralnego ogrzewania w budynku, jego rodzaju, a także sposobu ocieplenia budynku. Nowoczesne budynki mogą być pod tym względem znacznie tańsze dla mieszkańców.

Część opłat w dużym stopniu zależy od kondycji budynku i jego rodzaju. Stare kamienice w niezbyt dobrym stanie technicznym mogą być pod tym względem o wiele droższe, niż nowoczesne, ekonomiczne budynki. Czynsz zależy również od lokalizacji budynku. W różnych gminach i miejscowościach opłaty za wywóz śmieci, odprowadzenie ścieków, czy dostawy wody mogą być inne.

Wysokość czynszu dla zarządcy może również zależeć od powierzchni mieszkania. Niekiedy opłaty za części wspólne pobierane są bowiem proporcjonalnie od powierzchni lokalu.

Podsumowanie artykułu

Różne osoby mają co innego na myśli, mówiąc o czynszu za mieszkanie. Może być to całość opłat, także związanych z wynajmem lokalu, zwykle jednak czynsz oznacza opłaty administracyjne i dla zarządcy budynku (spółdzielnia, wspólnota). W czynsz mogą być wliczone takie opłaty, jak koszt ogrzewania, fundusz remontowy, podatki, czy opłaty za sprzątanie. Warto poznać te opłaty myśląc o wynajmie mieszkania w danym miejscu. Również kupując nieruchomość powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę. Różnice w wysokości czynszu w różnych budynkach mogą wynosić nawet około 1000 złotych miesięcznie. Mieszkanie z wysokim czynszem powinniśmy więc spróbować kupić odpowiednio taniej. Jak sprawdzić rzeczywiste opłaty związane z danym mieszkaniem? Najlepiej poprosić aktualnego właściciela nieruchomości o przedstawienie rachunków z poprzednich miesięcy. Można też postarać się zasięgnąć wiedzy u zarządcy budynku.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest czynsz administracyjny?

W ten sposób nazywamy opłaty pobierane przez zarządcę budynku w którym mamy lub wynajmujemy mieszkanie. To m.in. koszt utrzymania części wspólnych, koszty remontów, opłaty za media, czy wynagrodzenie dla zarządcy.

Ile wynosi czynsz za mieszkanie?

W każdym budynku czynsz może być nieco inny. Na jego wysokość wpływają między innymi zużycie energii i wody, powierzchnia mieszkania, stan techniczny budynku, a nawet jego lokalizacja.

Kto płaci czynsz za mieszkanie?

W przypadku wynajmowania mieszkania płatnościami czynszu zajmuje się właściciel lokalu lub lokatorzy. Strony określają tę kwestię w umowie najmu.

Źródło:

  1. https://www.money.pl/podatki/polacy-dostaja-pisma-z-podwyzkami-oplat-i-czynszow-kiedy-to-sie-skonczy-6976299564579328a.html
  2. https://develia.pl/pl/blog/czynsz-za-mieszkanie-z-jakich-oplat-sie-sklada-i-czy-mozna-go-nie-placic/
  3. https://murapol.pl/guides/co-wchodzi-w-sklad-czynszu-czy-zawsze-musisz-go-oplacac-odpowiadamy
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły