Xiaomi Pay – czym jest, jakie banki obsługują?

Xiaomi Pay - czym jest, jakie banki obsługują?

Płatności zbliżeniowe są coraz popularniejsze, a co za tym idzie, niemal wszystkie smartfony i smartwatche są wyposażone w moduł NFC, który obsługuje to wygodne rozwiązanie. Jednym z kolejnych systemów takich płatności jest Xiaomi Pay, stworzony przez chińskie przedsiębiorstwo skupione na technologii użytkowej. Kto może skorzystać z nowego udogodnienia, jak to zrobić, i które banki obsługują tą opcję? W dalszej części tekstu poznacie odpowiedzi na te pytania. 

Czym jest Xiaomi Pay?

Niemal każdy gigant technologiczny ma swoją własną formę płatności zbliżeniowych. Przykładowo, urządzenia z systemem Android obsługują Google Pay, a smartfony z nadgryzionym jabłkiem w logo wyposażone są w Apple Pay. Xiaomi Pay działa na niemal identycznej zasadzie, z tą różnicą, że współpracuje z popularnymi smartfonami niezależnie od ich systemu operacyjnego. 

Nowa opcja jest dostępna w Polsce już od końcówki 2021 roku, jednak nadal odbiega popularnością od wspomnianych wcześniej systemów płatności zbliżeniowej. Powodem takiego stanu rzeczy może być fakt, iż do skorzystania z Xiaomi Pay wymagane jest posiadanie osobnego akcesorium, a mianowicie opaski lub smartwatcha od Xiaomi z wbudowanym modułem NFC. To znacznie zawęża pulę potencjalnych użytkowników. 

Jakie urządzenia obsługują Xiaomi Pay?

 • Xiaomi Watch S1 Pro,
 • Mi Smart Band 7 NFC,
 • Mi Smart Band 6 NFC,
 • Xiaomi Watch S1,
 • Xiaomi Watch S1 Active.

Chcesz dowiedzieć się więcej o płatnościach zbliżeniowych? Poświęciliśmy temu zagadnieniu osobny wpis:

Jak płacić telefonem lub zegarkiem przez NFC? Płatności zbliżeniowe

Kto może skorzystać z Xiaomi Pay?

Z Xiaomi Pay mogą skorzystać użytkownicy, którzy posiadają odpowiednie urządzenie i mają konto w banku, który obsługuje tą metodę płatności. Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż każdy sklep jest z nim kompatybilny. Wystarczy, że w danym miejscu znajduje się terminal, abyśmy mogli skorzystać z wygodnej płatności przy użyciu opaski lub zegarka. W ten sposób możesz zrobić zakupy w supermarkecie, zapłacić za posiłek w restauracji, czy też kupić bilet do kina. 

Obecnie Xiaomi Pay obsługują następujące banki:

 • Santander Bank,
 • Alior Bank,
 • mBank,
 • Nest Bank,
 • BNP Paribas,
 • SGB Banki Spółdzielcze,
 • Banki Spółdzielcze Grupa BPS,
 • Credit Agricole,
 • PKO Bank Polski,
 • Bank Pocztowy,
 • wirtualne karty płatnicze:
  • Zen,
  • Curve.

W celu skorzystania z płatności zbliżeniowych Xiaomi Pay konieczne będzie posiadanie karty Mastercard powiązanej z danym kontem bankowym. Wyjątkiem od tej reguły jest Santander Bank, ponieważ klienci tego banku mogą skorzystać z opisywanego rozwiązania zarówno z pomocą karty Mastercard, jak i Visa. 

Ile kosztuje płacenie zegarkiem lub opaską Xiaomi?

Korzystanie z płatności zbliżeniowych Xiaomi Pay nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Tak naprawdę jedynym kosztem, jaki musi ponieść użytkownik, jest zakup urządzenia takiego jak opaska Mi Smart Band lub zegarek Xiaomi Watch. Ceny opasek w oficjalnej dystrybucji zaczynają się już od 189,99 złotych (Mi Smart Band 6 NFC), z kolei ceny zegarków (Xiaomi Watch S1) zaczynają się od 499,99 złotych. 

Jak korzystać z płatności zbliżeniowych od Xiaomi? 

Korzystanie z Xiaomi Pay nie jest skomplikowane. Na samym początku należy pobrać aplikację odpowiednią aplikację na swojego smartfona: Mi Fit (znaną obecnie jako Zepp Life) lub Xiaomi Wear (obecnie dostępną pod nazwą Mi Fitness). Następnie wystarczy sparować opaskę lub zegarek z aplikacją oraz dodać i potwierdzić kartę płatniczą

Kiedy już wykonaliśmy opisane powyżej kroki, możemy korzystać z płatności zbliżeniowych. Dokonując zakupów w sklepie wyposażonym w terminal, należy aktywować swoją opaskę lub zegarek i wybrać kartę, z której mają zostać pobrane środki. Po przyłożeniu opaski lub zegarka do terminala, rozpocznie się przetwarzanie płatności. 

Opaska lub zegarek prosi o kod. Co to znaczy?

Podczas przetwarzania płatności zostaniesz poproszony o potwierdzenie transakcji kodem. W takiej sytuacji konieczne będzie wpisanie ciągu cyfr, ustalonego podczas łączenia opaski lub zegarka z aplikacją mobilną. Ma to na celu zapewnić użytkownikom odpowiedni poziom bezpieczeństwa i zmniejszyć prawdopodobieństwo nieautoryzowanych płatności. Co więcej, w przypadku zakupów na kwotę przekraczającą 100 złotych, konieczne będzie podanie numeru PIN karty płatniczej powiązanej z aplikacją. 

Czy Xiaomi Pay jest bezpieczne?

Korzystając z nowoczesnych rozwiązań płatniczych, użytkownicy zastanawiają się, jak wygląda kwestia bezpieczeństwa finansów i wrażliwych danych. W przypadku Xiaomi Pay każda transakcja jest szyfrowana, co zabezpiecza użytkownika przed ewentualną kradzieżą tożsamości i środków z konta. O bezpieczeństwie opisywanej metody płatności zbliżeniowych świadczyć może również renoma marki. Urządzenia i usługi Xiaomi są dostępne na polskim rynku już od 2016 roku, i cieszą się uznaniem klientów ze względu na dobry stosunek ceny do jakości. 

Wszelkie informacje znajdujące się na profilu powiązanym z kartą płatniczą są poufne, a dostęp do nich ma jedynie użytkownik, który zna specjalny 6-cyfrowy kod. W przypadku brak aktywności przez dłuższy czas, Xiaomi Pay przy kolejnej płatności będzie wymagało jego podania, aby sfinalizować transakcję. Jeżeli chodzi o aspekty bezpieczeństwa, nie mamy żadnych zastrzeżeń. 

Czy warto skorzystać z Xiaomi Pay? Plusy i minusy

Xiaomi Pay może okazać się wygodnym rozwiązaniem dla osób, które posiadają urządzenia tej marki i chcą w pełni wykorzystać ich potencjał. Największym plusem będzie wygoda. Brak konieczności sięgania po kartę płatniczą, czy nawet smartfon, może zachęcić wielu użytkowników do takiej formy płatności zbliżeniowych. Taka opcja z pewnością przyda się również w sytuacji, w której dopiero czekamy na odbiór fizycznej karty płatniczej. 

Niestety, opcja płatności zbliżeniowych od Xiaomi nie będzie odpowiadała każdemu. Głównie ze względu na fakt, iż ograniczona jest tylko do określonych urządzeń tego producenta. Spora część banków komercyjnych nadal nie obsługuje tego rozwiązania, jednak z czasem powinno się to zmienić. Do tego czasu można skorzystać z jednej z wielu dostępnych alternatyw, takich jak Apple Pay

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły