Ile kosztuje wywóz szamba i woda w 2024 roku?

wywóz szamba

Poza kosztami ogrzewania i prądu, gospodarstwa domowe muszą mierzyć się z wydatkami przeznaczanymi na wodę, a czasem także wywóz szamba. Oszacowanie faktycznej ceny każdego z tych elementów może być problematyczne. Aby rozwiać wątpliwości naszych czytelników, postanowiliśmy sprawdzić jak obliczyć poszczególne wydatki na jakie koszty się przygotować. Przygotowaliśmy także garść wskazówek, które pozwolą zainteresowanym obniżyć zużycie wody w gospodarstwie domowym. 

Jak obliczyć koszt wody?

Objętość wody określana jest zazwyczaj w metrach sześciennych. Jedna taka jednostka to 1000 litrów zużytej wody. Warto jednak wiedzieć o tym, że przelicznik ten nie jest oczywisty, i przykładowo decymetr sześcienny wody to nie 10 ani 100 litrów, lecz dosłownie jeden litr. 

Całość można ukazać na prostym przykładzie:

1 decymetr sześcienny – kostka o wymiarach 10 cm szerokości, głębokości i wysokości, co daje 1000 centymetrów sześciennych, czyli jeden litr

1 metr sześcienny – kostka o wymiarach 100 cm szerokości, głębokości i wysokości, co daje 1 000 000 centymetrów sześciennych, czyli tysiąc litrów

Objętość to nie wszystko – inne czynniki wpływające na cenę wody

Samo użycie wody nie przekłada się bezpośrednio na cenę, jaką trzeba będzie zapłacić podczas rozliczania się. Warto mieć na uwadze fakt, iż w poszczególnych częściach polski cena wody może znacząco się różnić. Przykładowo, zbliżona średnia cena za metr sześcienny wody w województwie pomorskim to około 8 złotych, podczas gdy w województwie lubuskim może to być nawet 11 złotych. Co więcej, poszczególne gospodarstwa muszą być przygotowane na koszt, jakim jest wywóz szamba. 

Wywóz szamba – dodatkowy koszt zużycia wody

Mieszkańcy domów, które podłączone są do podziemnych zbiorników na zużytą wodę, muszą płacić także za wywóz ścieków. Podobnie jak w przypadku cen wody, koszt wywozu szamba zależny jest od lokalizacji danego gospodarstwa domowego, a także odległości. Z tego powodu popularne są alternatywne rozwiązania, takie jak przydomowe oczyszczalnie ścieków. Zdecydowanie najprostszym i najdogodniejszym sposobem jest korzystanie z kanalizacji miejskiej, jednak nie zawsze jest to możliwe. 

Co wpływa na cenę wywozu szamba?

  • koszty pojemnika na ścieki – wydatkiem jest nie tylko sam zakup szamba, ale także jego eksploatacja. Oczyszczenie odpadów z szamba może być znacznie bardziej kosztowne, niż odpadów z kanalizacji miejskiej. 
  • lokalizacja gospodarstwa domowego – cena za wywóz szamba pojazdem z pojemnikiem o pojemności 4 metrów sześciennych znacznie różni się w zależności od położenia. W niektórych regionach cena za taką usługę będzie opiewała na kwotę rzędu 200 złotych, a w innych miejscach ta sama usługa kosztować będzie ponad 250 złotych. 
  • Ilość ścieków – to, ile kosztuje wywóz szamba, zależy od tego ile jest nieczystości w zbiorniku. Ze względu na to, wielu mieszkańców gospodarstw domowych stara się za wszelką cenę zminimalizować zużycie wody w domu. 

Czy są inne sposoby na wywóz szamba?

Niestety, pewna część domostw nie traktuje kwestii wywozu szamba w sposób należyty. Może to skutkować tym, że zbiorniki na ścieki opróżniane będą na łąkach, w rzekach, czy też innych miejscach do tego nieprzeznaczonych. Mogłoby się wydawać, że takie działanie na pewno odciąży budżet domowy, jednak w praktyce niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. 

Gminy sprawdzają, czy mieszkańcy danych posesji dbają o odpowiedni wywóz szamba. Domownicy mają obowiązek okazać dokument potwierdzający zawarcie umowy z firmą asenizacyjną i rachunki potwierdzające transakcję. Z tego powodu nieodpowiednie pozbycie się ścieków może wiązać się z przykrymi konsekwencjami także dla samego mieszkańca. Co więcej, brak dbania o odpowiedni wywóz nieczystości będzie szczególnie odczuwalny przez środowisko, co na dłuższą metę sprawia, iż nie powinno się nawet rozważać innej opcji. 

Czy mogę samemu wywieźć szambo?

Samodzielne opróżnienie zbiornika na szambo i wywóz nieczystości są niemożliwe. Zwykły obywatel nie może podjąć się takiej czynności, i musi zawrzeć umowę z firmą asenizacyjną. Taki stan rzeczy wynika z obowiązującego prawa, według którego usługę wywozu szamba może wykonać jedynie przedsiębiorca, który ma posiada stosowne zezwolenie. Brak pozwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych uniemożliwia legalne opróżnienie zbiornika z szambem i jego wywóz. 

Właściciel nieruchomości z istniejącym szambem musi mieć podpisaną umowę z odbiorcą nieczystości ciekłych. Nie można samemu wywieźć szamba, ani wylać jego zawartości na obszar innej posiadanej przez siebie ziemi. Biorąc ten stan rzeczy pod uwagę, użytkownicy zbiorników szambowych zdani są na usługi przedsiębiorców. Wywóz ścieków bez uprawnień może wiązać się z nałożeniem kary finansowej w postaci grzywny do wysokości 5000 złotych. 

Koszt wywozu szamba – ceny w 2024 roku

Koszt wywozu szamba jest zależny od dwóch głównych czynników: miejsca zamieszkania i objętości pojazdu, za pomocą którego nieczystości zostaną wywiezione. Mieszkańcy planujący wywóz większej ilości odpadów muszą liczyć się z dodatkowym wydatkiem. Aby przybliżyć naszym czytelnikom tę kwestię, postanowiliśmy sprawdzić, jak wyglądają ceny wywozu szamba pojazdem o średniej pojemności, w zależności od województwa. 

Województwo:Szacowana cena przewozu szamba pojazdem o pojemności 5 m3
kujawsko-pomorskieOd 248 złotych do 267 złotych
dolnośląskieOd 267 złotych do 290 złotych
lubelskieOd 248 złotych do 267 złotych
lubuskieOd 239 złotych do 267 złotych
łódzkieOd 248 złotych do 277 złotych
małopolskieOd 258 złotych do 277 złotych
opolskieOd 248 złotych do 263 złotych
mazowieckieOd 248 złotych do 305 złotych
pomorskieOd 248 złotych do 275 złotych
podlaskieOd 229 złotych do 254 złotych
podkarpackieOd 248 złotych do 277 złotych
świętokrzyskieOd 248 złotych do 263 złotych
śląskieOd 248 złotych do 296 złotych
warmińsko-mazurskieOd 248 złotych do 277 złotych
wielkopolskieOd 258 złotych do 275 złotych
zachodniopomorskieOd 248 złotych do 279 złotych

Ile kosztuje woda w 2024?

Równie ważnym wydatkiem dla każdego gospodarstwa domowego jest zużycie wody. Jak wygląda cena metra sześciennego wody w 2024 roku? Podobnie jak w przypadku wywozu szamba, tutaj ceny również są zależne od miejsca zamieszkania. Różnice mogą być bardzo odczuwalne, nawet w obrębie jednego województwa. W poszczególnych miejscowościach za metr sześcienny wody zapłacimy około 7 złotych, z kolei w innych może to być nawet 16 złotych. Zobaczmy, jak wygląda średni koszt w zależności od rejonu Polski.

Województwo:Średnia cena 1 m3 wody
kujawsko-pomorskie9,33 złotych
dolnośląskie10,76 złotych
lubelskie8,16 złotych
lubuskie11,14 złotych
łódzkie9,34 złotych
małopolskie12,77 złotych
opolskie11,07 złotych
mazowieckie11,08 złotych
pomorskie8,17 złotych
podlaskie7,18 złotych
podkarpackie10,03 złotych
świętokrzyskie12,77 złotych
śląskie10,44 złotych
warmińsko-mazurskie10,50 złotych
wielkopolskie10,25 złotych
zachodniopomorskie8,90 złotych

Jak zminimalizować zużycie wody i wywóz szamba?

Mniejsze zużycie wody przekłada się bezpośrednio na to, ile ścieków trzeba będzie wywieźć bądź zlecić wywóz szamba firmie asenizacyjnej. Z tego powodu dobrze jest zastanowić się nad sposobami oszczędzania wody i rozsądnego zarządzania nią. Poniżej przedstawiamy porady, które pomogą wcielić plan oszczędzania wody w życie. 

Jak oszczędzać wodę?

  • zainwestuj w perlator – urządzenie to spotykane jest w formie nakładki na kran lub prysznic. Z jego pomocą możliwe jest uzyskanie znacznie szerszego strumienia wody, ponieważ nakładka ta napowietrza ciecz.
  • wyrób prawidłowe nawyki – zmiana niektórych zachowań ma znaczący wpływ na to, ile będzie kosztował wywóz szamba i sama woda. Przykładem takich działań jest branie krótkich pryszniców zamiast długich kąpieli. Warto także każdorazowo upewniać się, że strumień wody jest zamknięty podczas opuszczania danego pomieszczenia. 
  • recykling wody – każdorazowe zużywanie wody na każdą, nawet najbardziej trywialną czynność nie jest dobrym pomysłem. O wiele rozsądniej jest korzystać z raz użytej wody ponownie. Myjąc ręce, możesz postawić niewielkie naczynie nad odpływem i w ten sposób pozyskać wodę która posłuży m.in. do podlewania roślin lub mycia podłóg i mebli. 

Ile wody zużywają Polacy?

Aby trafnie określić, ile Polacy zużywają wody, warto posiłkować się danymi pochodzącymi z Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Informacje z 2021 roku napawają optymizmem, ponieważ ilość ścieków odprowadzonych od gospodarstw domowych zmalała w porównaniu do stanu na 2020 rok. Oznacza to, że wywóz szamba kosztował mniej, co jest pozytywną wiadomością. 

Na uwagę zasługuje również fakt, iż wśród przydomowych systemów do odprowadzania ścieków, aż 87% stanowiły szamba i innego rodzaju zbiorniki bezodpływowe. Biorąc pod uwagę popularność szamb, postanowiliśmy przygotować wskazówki dotyczące oszczędzania wody dla domów jednorodzinnych.

Jak mieszkańcy domu jednorodzinnego mogą oszczędzać wodę?

  • zbieraj deszczówkę – przygotowanie pojemnika na wodę deszczową to dobry pomysł na to, aby uzyskać sporo przydatnej wody bez dodatkowych kosztów. Najlepiej aby taki pojemnik miał sporą objętość i znajdował się w miejscu, w których jego działanie będzie skuteczne. 
  • zoptymalizuj zużycie wody w ogrodzie – użycie zebranej deszczówki lub wody po myciu rąk będzie o wiele bardziej ekonomiczne, niż włączanie węża ogrodowego lub napełnianie konewki. Biorąc pod uwagę potencjalnie duże rozmiary ogrodów i działek, takie działanie może stanowić znaczącą różnicę w tym, ile będzie kosztował wywóz ścieków!

Źródło:

  1. https://samorzad.infor.pl/wiadomosci/6294974,od-25-zl-do-216-zl-za-wywoz-1-m3-szamba-skad-takie-rozbieznosci-w-gminach-ministerstwo-infrastruktury-odpowiada.html
  2. https://www.extradom.pl/porady/artykul-ile-kosztuje-wywoz-szamba-cena-za-rok-2022
Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły