Paszport to istotny dokument tożsamości, który w wielu przypadkach jest wręcz niezbędny. Wyrobienie paszportu wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale poszczególne grupy osób zapłacą za to mniej, a niektórzy mogą uzyskać go za darmo. Zobaczmy, ile kosztuje uzyskanie paszportu w 2022 roku, i kto może liczyć na zniżkę.
- Do czego wymagany jest paszport?
- Wyrobienie paszportu – ile kosztuje w 2022 roku?
- Ile kosztuje wyrobienie drugiego paszportu?
- Wyrobienie paszportu za darmo – komu przysługuje?
- Wyrobienie paszportu – jakie dokumenty przygotować?
- Jak zapłacić za wyrobienie paszportu?
- Wyrobienie paszportu przez internet
- Paszport dla dziecka – ile kosztuje?
- Ile czeka się na paszport?
Do czego wymagany jest paszport?
Podstawowym zastosowaniem paszportu jest umożliwienie podróżowania za granicę, również do krajów, które nie należą do Unii Europejskiej. Ponadto, paszport może pełnić rolę podobną do dowodu osobistego i służyć jako dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo danej osoby. W wielu przypadkach paszport akceptowany jest zamiast dowodu. Przykładem są firmy pożyczkowe, które często akceptują taki dokument jako dowód tożsamości.
Warto pamiętać o tym, że wyrobienie paszportu nie jest procesem jednorazowym. Dokument ten ma swój termin ważności, który wynosi 5 lat dla osób poniżej 13. roku życia i 10 lat dla osób powyżej 13. roku życia. Po tym czasie paszport traci na ważności, i nie można z niego korzystać w wyżej wymienionych celach.
Wyrobienie paszportu – ile kosztuje w 2022 roku?
Podstawowa opłata za wyrobienie paszportu wynosi 140 złotych. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż jest to cena podstawowa, bez żadnych zniżek. Sprawdźmy, jak prezentuje się cena wyrobienia paszportu dla osób objętych ulgą.
Podstawowa ulga w opłacie za wyrobienie paszportu pozwala zmniejszyć koszt o połowę. 70 złotych za paszport zapłacą m.in. emeryci, renciści, kombatanci wojenni, uczniowie i osoby studiujące, beneficjenci stałych zasiłków, a także ci, którzy przebywają w zakładach opiekuńczych lub domach opieki społecznej. Wszystkie osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny również mogą skorzystać z takiej zniżki.
Dla osób, które nie ukończyły 25. roku życia i posiadają Kartę dużej rodziny, dostępna jest jeszcze większa zniżka. W takim przypadku wyrobienie paszportu wiąże się z opłatą wynoszącą jedynie 35 złotych.
Ile kosztuje wyrobienie drugiego paszportu?
Wyrobienie paszportu może być konieczne nawet gdy wcześniej posiadaliśmy taki dokument. W przypadkach, w których doszło do zgubienia lub zniszczenia paszportu z winy jego posiadacza, wyrobienie drugiego takiego dokumentu będzie wiązało się z kosztem 280 złotych.
Jeżeli jednak wyrobienie drugiego paszportu jest odpowiednio uargumentowaną koniecznością, to możliwe są zniżki. Przykładem takiej sytuacji jest zmiana wyglądu danej osoby na przestrzeni lat, zmiana istotnych danych osobowych, czy też brak fizycznego miejsca na kolejne stemple i wizy.
Wyrobienie paszportu za darmo – komu przysługuje?
Zniżki cenowe to nie jedyna ulga, z jakiej można skorzystać aby uzyskać paszport. Bezpłatny paszport mogą uzyskać ci, których pierwszy dokument posiada wady, uniemożliwiające prawidłowe korzystanie z tego dokumentu.
Kto może uzyskać paszport za darmo?
- Osoby po 70. roku życia
- Beneficjenci zasiłków stałych oraz osoby przebywające w zakładach opiekuńczych i domach pomocy społecznej, pod warunkiem że wyrobienie paszportu podyktowane jest koniecznością wyjazdu za granicę w celu leczenia bądź operacji
- Żołnierze pełniący służbę poza granicami Polski (z wyjątkiem żołnierzy zawodowych)
Wyrobienie paszportu – jakie dokumenty przygotować?
Poza opłatą za wyrobienie paszportu, istotne są również dokumenty i załączniki, jakie należy przygotować aby cała procedura odbyła się bezproblemowo. Korzystając ze zniżki, należy także okazać dokument potwierdzający taką możliwość.
Jakie dokumenty są wymagane?
- kolorowe zdjęcie w formacie 35 mm x 45 mm, wykonane nie wcześniej niż na pół roku przed złożeniem wniosku
- dowód osobisty, lub poprzednio używany paszport w celu potwierdzenia tożsamości
- dowód opłaty za paszport, a w przypadku korzystania z ulgi, dokument potwierdzający prawo do skorzystania ze zniżki
- odpis polskiego aktu małżeństwa (w przypadku zmiany nazwiska po ślubie za granicą Polski)
Jeżeli urzędnik będzie miał wątpliwości co do tożsamości, obywatelstwa, lub stanu cywilnego danej osoby, to może zażądać on dodatkowych dokumentów. Warto przygotować się na taką ewentualność i posiadać pod ręką poświadczenie obywatelstwa polskiego.
Jak zapłacić za wyrobienie paszportu?
Obecnie zainteresowani mają wiele sposobów na to, aby zapłacić za wyrobienie paszportu. Najbardziej tradycyjną metodą będzie udanie się do placówki banku lub poczty. Możliwe jest także zapłacenie za dokument w kasie urzędu bądź przy odpowiednim stanowisku, które zajmuje się przyjmowaniem wniosków o paszport.
Dla tych, którzy cenią sobie nowoczesne rozwiązania, istnieje możliwość zapłacenia za wyrobienie paszportu przez internet. Wówczas należy jedynie zrobić przelew na odpowiednie konto bankowe.
Wyrobienie paszportu przez internet
Klienci coraz częściej korzystają z internetowych rozwiązań, ponieważ te są wygodne i szybkie. Nie inaczej jest w przypadku paszportu, o który da się wnioskować bez wychodzenia z domu. Składając wniosek online, nie trzeba przedstawiać danych z dowodu osobistego, ani poprzedniego paszportu, ponieważ wszelkie niezbędne informacje znajdują się już w Rejestrach Państwowych.
Niestety, cała procedura nie może odbyć się zdalnie, i konieczne jest stawienie się w punkcie, gdzie będzie można odebrać paszport. Fizyczna obecność wnioskodawcy jest potrzebna, ponieważ niezbędne jest zebranie odcisków palców i podpisu danej osoby. Mimo wszystko, uzyskanie dokumentu online to dobra alternatywa dla tych, którzy wolą wypełniać wnioski elektronicznie.
Paszport dla dziecka – ile kosztuje?
Uzyskanie paszportu dla dziecka wymaga od opiekuna prawnego złożenia wniosku na piśmie, dołączenia niezbędnych dokumentów, a także uiszczenia odpowiedniej opłaty. Koszt paszportu dla dziecka jest w większości przypadków mniejszy, niż cena standardowego paszportu.
Ile kosztuje paszport dla dziecka?
- 30 złotych – dla dzieci do 13. roku życia
- 70 złotych – dla dzieci od 13. do 18. roku życia
Dzieci posiadające Kartę Dużej Rodziny również mogą skorzystać ze zniżki, która zmniejsza cenę o połowę. Wówczas paszport dla osób do 13. roku życia będzie kosztował 15 złotych, a paszport dla osób od 13. do 18. roku życia będzie kosztował 35 złotych.
Ponadto, w przypadku osób niepełnoletnich również obowiązują kryteria pozwalające na uzyskanie ulgi. Wyrobienie paszportu z ulgą cenową jest dostępne dla:
- niepełnosprawnych dzieci
- dzieci uczących się
- małoletnich, korzystających z zasiłków
- dzieci znajdujących się w zakładkach opiekuńczych i ośrodkach pomocy społecznej
Ile czeka się na paszport?
Na wyrobienie paszportu z reguły czeka się do 30 dni. Czas ten może się wydłużyć w przypadku problemów technicznych lub niedogodności związanych z wnioskiem i przesłanymi załącznikami. Jeżeli cała procedura przebiegła pomyślnie, to możliwe jest uzyskanie paszportu nawet w ciągu kilkunastu dni.
Alternatywą jest paszport tymczasowy, który można wyrobić znacznie szybciej. Na taki dokument czeka się maksymalnie 5 dni, dzięki czemu niezbędny dokument trafi prędzej do wnioskodawcy. Wadą takiego rozwiązania jest krótszy okres ważności, który wynosi jedynie 1 rok. Wyrobienie paszportu tymczasowego wiąże się z opłatą w wysokości 30 złotych.