W dzisiejszym poradniku przedstawimy zagadnienie, jakim jest wymeldowanie z mieszkania. Dziś jest to możliwe zarówno przez Internet, jak i tradycyjnie – w urzędzie. Kiedy warto rozważyć taką opcję? Jakie są najważniejsze kwestie związane z zameldowaniem lub wymeldowaniem? Zapraszamy do lektury.
- Obowiązek meldunku w Polsce
- Wymeldowanie z mieszkania
- Co to jest meldunek w mieszkaniu lub domu?
- Rodzaje meldunku
- Kiedy pojawia się obowiązek meldunku lub wymeldowania z mieszkania?
- Sposoby meldunku
- Jak przebiega wymeldowanie z mieszkania lub domu?
- Wymeldowanie z mieszkania przez właściciela – czy to możliwe?
- Wymeldowanie z mieszkania online – jak zrobić to przez Internet?
- Wymeldowanie z mieszkania w urzędzie – formalności
- Podsumowanie artykułu
- Najczęściej zadawane pytania
Obowiązek meldunku w Polsce
Polskie przepisy dość jednoznacznie ujmują kwestie związane z obowiązkiem meldunkowym. Każdy obywatel Polski, przebywający na terenie Polski, musi zameldować się w miejscu stałego lub czasowego pobytu najpóźniej do 30 dni od pojawienia się w tym miejscu.
Obowiązek meldunku dotyczy również cudzoziemców przebywających w Polsce. W przeszłości niejednokrotnie mówiło się już natomiast o zniesieniu obowiązku meldunkowego. Były to jednak tylko zapowiedzi, nie mające obecnie odzwierciedlenia w rzeczywistości.
Wymeldowanie z mieszkania
Przede wszystkim warto zastanowić się, co to właściwie oznacza zameldowanie się w danym miejscu. Dopiero po takim działaniu możemy w końcu mówić o wymeldowaniu z mieszkania. W jakich sytuacjach warto rozważyć wymeldowanie z domu lub mieszkania? A kiedy będzie to koniecznością?
Co to jest meldunek w mieszkaniu lub domu?
Zacznijmy od tego, czym jest meldunek, opierając się na przepisach polskiego prawa. Meldunek to wskazanie miejsca, w którym dana osoba przebywa. Mowa zarówno o pobycie czasowym, jak i stałym. Aby się zameldować, składamy stosowny wniosek we właściwym dla danej lokalizacji placówki – urzędu gminy. Meldunek w mieszkaniu lub domu możemy więc uznać za formalne potwierdzenie miejsca pobytu.
Nie zawsze jednak stan formalny zgadza się ze stanem faktycznym. W dużej części dotyczy to m.in. osób wynajmujących pokój lub mieszkanie, nie planujących długotrwały pobyt w takim miejscu (np. studenci). Polskie prawo mówi, że powinniśmy zmienić meldunek, jeśli w danym miejscu przebywamy dłużej, niż 30 dni. W praktyce nie jest to jednak zawsze stosowane przez polskich obywateli, co raczej nie wiąże się z większymi konsekwencjami.
Rodzaje meldunku
Obecnie w Polsce funkcjonuje kilka rodzajów meldunku:
- zameldowanie na pobyt czasowy
- zameldowanie na pobyt stały
Pewną ciekawostką jest fakt, że można być jednocześnie zameldowanym na dwa sposoby, w dwóch różnych miejscach. Taka możliwość będzie przydatna np. dla osób przeprowadzających się do innego miejsca na krótszy czas – np. w związku z pracą, czy nauką. Mało kto jednak decyduje się w takich sytuacjach na meldunek czasowy. Praktyka pokazuje, że nie wiążą się z tym w końcu żadne kary nakładane przez władze.
Meldunek czasowy – na maksymalnie 90 dni
Jeśli meldujemy się w danym miejscu czasowo, musimy wskazać okres, przez który będziemy przebywać w danej lokalizacji. Maksymalnie okres ten wynosi trzy miesiące. Po jego upływie meldunek czasowy wygasa. Nie musimy w tym celu wykonywać żadnych dodatkowych działań – dzieje się to automatycznie.
Meldunek na pobyt stały jest natomiast bezterminowy. Ten stan obowiązuje więc do momentu, kiedy nie wymeldujesz się z danego lokalu – mieszkania, czy domu. Możliwe jest też wymeldowanie z mieszkania przez inną osobę, choć wymaga to zaistnienia konkretnych warunków.
Kiedy pojawia się obowiązek meldunku lub wymeldowania z mieszkania?
Szukając wiarygodnych informacji na temat meldunku, czy możliwości wymeldowania się z mieszkania, warto sięgnąć do przepisów. Ustawa o ewidencji ludności jest tu właściwym przepisem, regulującym te kwestie. Znajdziemy w niej informacje, że obowiązkiem mieszkańca Polski są:
- zameldowanie się na pobyt stały
- zameldowanie na pobyt czasowy, którego okres nie przekracza 3 miesięcy
- zgłoszenie wyjazdu za granicę na dłużej, niż 6 miesięcy, zgłoszenie powrotu z takiego wyjazdu
- wymeldowanie się z powyższych rodzajów meldunku
Jak widać, chcąc postępować w 100% zgodnie z przepisami polskiego prawa powinniśmy pamiętać zarówno o meldunku, jak i wymeldowaniu z mieszkania (jeśli zmieniamy miejsce pobytu).
Sposoby meldunku
Oczywiście, nie możemy zameldować się w dowolnym miejscu – mieszkaniu lub domu. Musisz mieć prawo do danego mieszkania lub domu, aby móc się w nim zameldować. Oznacza to, że jesteś jego:
- właścicielem
- dzierżawcą
- współwłaścicielem
- najemcą
Warto pamiętać, że dotyczy to również meldunku czasowego. Najemcy mogą zameldować się w mieszkaniu także bez zgody właściciela mieszkania lub domu. Nawet, jeśli się temu sprzeciwia, meldunek jest możliwy. Aby zameldować się w wynajmowanym lokalu na pobyt stały, wymagana jest natomiast umowa najmu na czas nieokreślony. W pozostałych sytuacjach jedyną opcją pozostaje meldunek czasowy.
Jeśli planujesz zameldować się na pobyt stały lub tymczasowo, wymagane jest złożenie wniosku w urzędzie gminy. Papierowy dokument po prostu dostarczamy do placówki. Możliwe jest jednak również skorzystanie z wygodnej opcji zameldowania drogą elektroniczną. Wtedy robimy to przez Internet. Do uwierzytelnienia tożsamości posłuży nam wtedy Profil Zaufany.
Jak założyć i potwierdzić Profil Zaufany?
Jak przebiega wymeldowanie z mieszkania lub domu?
Przejdźmy do tego, jak można się wymeldować z mieszkania. Wymeldowanie z mieszkania również wymaga złożenia wniosku. Także tu możliwe jest złożenie go w placówce urzędu gminy, a także przez Internet.
W celu wymeldowania z mieszkania można wypełnić formalności osobiście lub przez pełnomocnika. Warto też wiedzieć, że możliwe jest wymeldowanie z mieszkania na wniosek osoby trzeciej. Zwykle jest to związane z sytuacją, kiedy najemca melduje się w wynajmowanym mieszkaniu. Wtedy wymeldować go może właściciel, jeśli oczywiście umowa najmu wygasła, czy została rozwiązana. Wówczas lokatorzy powinni sami zadbać o wymeldowanie z tego miejsca. Jeśli jednak tego nie zrobią, może ich wymeldować właściciel. Będzie to jednak nieco skomplikowane, czasochłonne, a właściciel musi dostarczyć dodatkowe dokumenty w tej sprawie.
Wymeldowanie z mieszkania przez właściciela – czy to możliwe?
Lokatorzy mają prawo zameldować się czasowo lub na stałe w wynajmowanym mieszkaniu lub domu. Ta druga opcja możliwa jest, gdy posiadają umowę wynajmu na czas nieokreślony. Właściciel mieszkania lub domu nie musi wyrażać na to zgody. W pewnych okolicznościach może natomiast wymeldować takie osoby. Muszą jednak zostać spełnione trzy warunki:
- posiada prawo do lokalu, z którego chce kogoś wymeldować
- rozwiązanie umowy najmu jest ostateczne, lokatorzy już do niego nie powrócą
- lokatorzy nie przebywają już w lokalu – wyprowadzili się z niego
Jeśli natomiast umowa najmu wciąż obowiązuje lub opuszczenie mieszkania lub domu jest tymczasowe (np. najemca jest na wczasach, czy w pracy przez dłuższy czas) – nie ma możliwości wymeldowania z mieszkania takich osób.
Takie same zasady dotyczą również zameldowania na pobyt czasowy. Tiu jednak po określonym w czasie meldowania się terminie dochodzi do automatycznego zakończenia meldunku.
Meldunek i wymeldowanie z mieszkania w przypadku osób nieletnich
Ważną kwestią jest możliwość zameldowania i wymeldowania z mieszkania przez osoby nieletnie, czy niepełnoletnie. Do ukończenia 18 roku życia nie mamy w końcu pełnych zdolności do czynności prawnych. W takiej sytuacji obowiązek meldunku lub wymeldowania spoczywa na rodzicach lub opiekunach prawnych.
Wymeldowanie z mieszkania online – jak zrobić to przez Internet?
Nie ulega wątpliwości, że dziś wiele spraw urzędowych w Polsce chętnie załatwiamy przez Internet. Nic dziwnego – to wygodny i szybki sposób, który stał się popularny od czasu pandemii. Możliwość wymeldowania z mieszkania przez Internet pojawiła się natomiast znacznie wcześniej, bo 1 stycznia 2018 roku. Od tego momentu możliwe jest zarówno wymeldowanie siebie, jak i podopiecznych – dzieci przed ukończeniem 18 roku życia. Do weryfikacji tożsamości niezbędny będzie Profil Zaufany, podpis kwalifikowany, certyfikat podpisu osobistego lub certyfikat podpisu elektronicznego. Cały proces odbywa się na stronach ePUAP. Cały proces nie wymaga żadnych opłat.
Co to jest ePUAP?
Jak wymeldować się z mieszkania przez Internet:
- wnioskowanie o wymeldowanie z mieszkania odbywa się na stronie epuap.gov.pl
- otwieramy “Katalog spraw”, a następnie “zgłoszenie wymeldowania z pobytu stałego”
- klikamy “załatw sprawę”
- logujemy się na stronie login.gov.pl, do której zostaniemy przekierowani
- wypełniamy formularz i podpisujemy go, wysyłamy dokument
Po pomyślnie zakończonym procesie wnioskowania otrzymały UPP – urzędowe potwierdzenie złożenia dokumentu drogą elektroniczną. Pojawi się w formie wiadomości mailowej.
Wymeldowanie z mieszkania w urzędzie – formalności
Podczas wnioskowania o wymeldowanie z mieszkania lub domu drogą elektroniczną, wszystkie niezbędne informacje zobaczymy na ekranie komputera – w ePUAP. A co należy przygotować, udając się osobiście do urzędu gminy? Przede wszystkim konieczne będzie zabranie dokumentu tożsamości, np. dowodu osobistego lub paszportu.
Na miejscu otrzymamy stosowny wniosek, który należy wypełnić. Dla oszczędności czasu możemy również wydrukować taki wniosek wcześniej i odwiedzić urząd z już wypełnionym formularzem. Znajdziemy go na stronie urzędu gminy. Wniosek kończymy odręcznym podpisem. W Twoim imieniu wniosek może złożyć pełnomocnik. Niezbędne jest jednak wcześniejsze udanie się do notariusza, aby ustanowić pełnomocnika, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Wymeldowanie osoby trzeciej w urzędzie
Aby wymeldować z mieszkania osobę trzecią, czyli zwykle byłego najemcę naszego mieszkania, musimy spełnić nieco więcej formalności. Wtedy w specjalnym wniosku załączamy i swoje dane osobowe, i osoby, którą planujesz wymeldować. Do wniosku musisz też dołączyć dokładny opis zaistniałej sytuacji, a także dokumenty potwierdzające ją.
Do urzędu gminy należy przynieść dokumenty potwierdzające prawo do mieszkania – np. akt własności. Przydatne mogą być też takie dokumenty, które potwierdzą opuszczenie lokalu przez byłego lokatora – np. wygasłą już umowa najmu, czy wyrok potwierdzający eksmisję (np. w przypadku zakupu mieszkania z licytacji komorniczej). Konieczne jest też wniesienie opłaty skarbowej w wysokości 10 złotych – do wniosku dołącz dowód wpłaty.
Podsumowanie artykułu
Zameldowanie się lub wymeldowanie z mieszkania nie są problematyczne. Zrobisz to w urzędzie gminy, a także przez Internet – w serwisie ePUAP. Można zrobić to również w imieniu osoby pozostającej pod Twoją opieką, np. dziecka. Warto pamiętać, że w Polsce wciąż istnieje obowiązek meldunku – stałego lub czasowego (do 3 miesięcy). Najwięcej formalności wymaga wymeldowanie z mieszkania osoby trzeciej – np. byłego lokatora lub najemcy. Również to jest jednak możliwe, jeśli zostaną spełnione określone w przepisach przesłanki.
Najczęściej zadawane pytania
Obowiązek meldunku w Polsce wciąż obowiązuje, choć w mediach pojawiały się zapowiedzi zniesienia go. Jeśli przebywasz w danym miejscu (np. mieszkaniu lub domu) ponad 30 dni, musisz się w nim zameldować. Możliwe jest czasowe zameldowanie się -a na okres nieprzekraczający 90 dni. Aby się zameldować, należy posiadać prawo do lokalu – być właścicielem, współwłaścicielem, czy najemcą lub dzierżawcą.
Do zameldowania się w danym lokalu musimy mieć do niego prawo. Oznacza to, że zameldować tam może się właściciel, współwłaściciel, dzierżawca lub najemca. W przypadku najemców nie jest wymagana zgoda właściciela nieruchomości.
To możliwe na dwa sposoby – przez Internet (w ePUAP, potwierdzając tożsamość np. Profilem Zaufanym), a także osobiście – w urzędzie gminy. W określonych sytuacjach możliwe jest także wymeldowanie na wniosek osoby trzeciej. Zwykle jest nią właściciel mieszkania, a osobą zameldowaną – były lokator, czy najemca.
Źródło:
- https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/ewidencja-ludnosci-17659012/roz-4
- https://www.gov.pl/web/gov/obowiazek-meldunkowy
- https://obywatel.gov.pl/meldunek/wymelduj-sie-z-pobytu-stalego?beta=false