Wspólny kredyt gotówkowy – wszystko, co należy wiedzieć

wspólny kredyt

Kredyt gotówkowy może być dla wielu klientów sporym obciążeniem, szczególnie gdy dotyczy on dużych kwot. Właśnie z tego powodu znaczący procent kredytobiorców decyduje się na współdzielenie kredytu, czy to z bliskimi znajomymi, czy też z rodziną. W dzisiejszym artykule zobaczymy, z czym wiąże się wspólny kredyt gotówkowy, i na jakich zasadach działa. Jeśli chcecie się dowiedzieć, czy współdzielenie kredytu jest korzystne i wygodne, to zapraszamy do lektury.

W jakim celu zaciąga się wspólny kredyt gotówkowy?

Decyzja o wspólnym kredycie gotówkowym najczęściej podyktowana jest potrzebą uzyskania większej zdolności kredytowej. Udział dwóch, bądź większej liczby kredytobiorców zwiększa wiarygodność podmiotu wnioskującego i pozwala wynegocjować lepsze warunki umowy. Osoba wnioskująca, która zdecydowała się na współdzielenie kredytu może oczekiwać większej kwoty kredytowania, a także dłuższego czasu na spłatę całości. Często osoby młode decydują się na zaciągnięcie kredytu wraz z rodzicami, rodzeństwem, lub partnerem.

Możliwość spłaty kredytu w kilka osób to znacznie korzystniejsza sytuacja dla klientów, niż w przypadku konieczności samodzielnego rozliczenia się z kredytodawcą. Nawet w przypadku potencjalnych problemów ze spłatą możemy liczyć na pomoc osoby, która dzieli z nami wspólny kredyt gotówkowy. Wszystko zależy jednak od sytuacji finansowej osób dzielących kredyt i ich relacji.

Z jaką osobą można współdzielić kredyt?

Tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń odnośnie tego, jaka osoba może być współkredytobiorcą. Banki i instytucje finansowe nie biorą pod uwagę pokrewieństwa ani relacji osób wnioskujących o wspólny kredyt gotówkowy, toteż takie same szanse ma zarówno rodzeństwo, jak i współlokatorzy bądź bliscy znajomi. Ważne jest natomiast to, aby każda z tych osób była pełnoletnia i posiadała w miarę dobrą zdolność kredytową. Wniosek o współdzielenie kredytu z osobą bezrobotną bądź zadłużoną niemal zawsze spotyka się z negatywną decyzją banku, a w takich przypadkach jedynym rozsądnym wyjściem pozostają pożyczki bez zdolności kredytowej.

Czy wspólny kredyt oznacza wspólne obowiązki i konsekwencje?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest stosunkowo prosta, ponieważ w świetle prawa każdy współkredytobiorca posiada takie same obowiązki, a co za tym idzie, odczuje takie same skutki w przypadku braku spłaty zobowiązania w terminie. Warto o tym pamiętać decydując się na wspólny kredyt gotówkowy, ponieważ ewentualne konsekwencje będą odczuwalne również przez nas.

W przypadku braku rozliczenia się z wierzycielem w terminie, każdy z kredytobiorców może spodziewać się skutków takich jak wpis do baz BIK i BIG. Obecność w rejestrach osób zadłużonych skutecznie uniemożliwia zaciągnięcie kolejnego kredytu, a także zmniejsza szansę na otrzymanie pożyczki online. Warto mieć to na uwadze, decydując się na wspólny kredyt. W ostateczności może dojść nawet do wszczęcia postępowania sądowego, a wówczas kredytobiorcy będą mieć do czynienia z komornikiem.

Czy każdy z kredytobiorców musi spłacić taką samą część zobowiązania?

Mimo równych konsekwencji w przypadku braku terminowej spłaty, kredytobiorcy nie muszą spłacić równej części zobowiązania. Może nawet zdarzyć się, że jeden z kredytobiorców spłaci całość, podczas gdy pozostałe osoby nie przeleją na poczet spłaty długu nawet złotówki. Warto jednak dokładnie uzgodnić całą procedurę i plan spłaty z pozostałymi osobami biorącymi udział w zaciągnięciu kredytu, ponieważ w przypadku braku spłaty, konsekwencje będzie odczuwał każdy. Właśnie z tego powodu na wspólny kredyt gotówkowy decydują się osoby, których relacja bądź stopień pokrewieństwa pozwalają zminimalizować ryzyko.

Poręczenie kredytu a wspólny kredyt gotówkowy

Wiele osób myli ze sobą pojęcie poręczenia kredytu z wzięciem wspólnego kredytu gotówkowego. Taka sytuacja wynika z faktu, iż obie te procedury są do siebie podobne. Warto jednak pamiętać o tym, że osoba poręczająca nie otrzymuje pieniędzy w ramach kredytu, a jedynie oświadcza że to on ureguluje zobowiązanie w przypadku braku spłaty przez kredytobiorcę.

Poręczyciel zostanie niezwłocznie poinformowany, jeśli wystąpią problemy ze spłatą kredytu. Współkredytobiorca ma natomiast takie same możliwości i dostęp do informacji jak osoba zaciągająca kredyt, ale za to może skorzystać z uzyskanej gotówki. Musi jednak spłacać kredyt na równi z innymi osobami, przez co jest to równie duża odpowiedzialność.

Czy mogę uzyskać wspólną pożyczkę pozabankową?

Nie tylko kredyty, lecz także liczne pożyczki pozabankowe można zaciągnąć wspólnie. W przypadku ofert prywatnych każdy z kredytobiorców będzie posiadał równe obowiązki, oraz dostęp do środków udzielonych w ramach pożyczki. Obecnie rynek ofert pożyczek i chwilówek jest na tyle szeroki, że większość klientów znajdzie dla siebie usługę, którą będzie w stanie spłacić samodzielnie. W dużej mierze jest to zasługa niskich wymagań dotyczących zdolności kredytowej, oraz możliwości rozbicia pożyczki na wygodne, niskie raty. W przypadku większych kwot lepszym rozwiązaniem jest jednak kredyt gotówkowy.

Wspólny kredyt gotówkowy – o czym warto pamiętać?

Mimo iż wydawać by się mogło, że wspólny kredyt gotówkowy będzie znacznie mniejszym zobowiązaniem, to jednak prawda jest nieco inna. W przypadku braku spłaty negatywne konsekwencje odczujemy nie tylko my, ale także współkredytobiorcy. Aby nie narazić siebie, ani innych osób na negatywne skutki zalegania z ratami, warto mierzyć siły na zamiary i wnioskować o kredyt, który nie będzie zbytnim obciążeniem finansowym.

W przypadku obaw o brak możliwości spłaty w terminie należy działać natychmiast i skontaktować się z wierzycielem. Istnieje wówczas szansa, że bank pójdzie na kompromis i zaproponuje nam mniejsze raty. Może jednak zdarzyć się, że trafimy na mniej wyrozumiały podmiot, przez co negocjacja zmiany warunków umowy nie będzie możliwa. Dobrym rozwiązaniem w takich przypadkach są pożyczki bez BIK, którą można uzyskać szybko i bez zdolności kredytowej. Otrzymane z niej pieniądze mogą posłużyć do spłaty innego zobowiązania.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły