Windykacja polubowna – czym jest i jak działa? 

windykacja polubowna

Windykacja, czyli dochodzenie roszczeń finansowych, nie zawsze oznacza konflikt wierzyciela z dłużnikiem. Zdarzają się przypadki, gdy wierzyciel próbuje odzyskać pieniądze bez przenoszenia sprawy na drogę sądową. Takie zjawisko określamy jako windykacja polubowna. Czym jest, i jak działa? Dowiecie się o tym w dalszej części publikacji. 

Windykacja polubowna – definicja

Windykacja polubowna to przeciwieństwo windykacji sądowej, które daje szansę dłużnikowi na spłatę zobowiązania bez udziału organu państwowego. Taki rodzaj działania windykacyjnego może być przeprowadzony samodzielnie przez wierzyciela, lub z pomocą firmy windykacyjnej. Całość ma na celu odzyskanie należności przez wierzyciela, przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnych konsekwencji, jakie mógłby odczuć dłużnik.

Przykłady polubownych działań windykacyjnych:

  • wysłanie przedsądowego wezwania do zapłaty
  • kontakt z dłużnikiem za pomocą wcześniej uzyskanych danych kontaktowych, np. wiadomości e-mail i SMS
  • współpraca z firmą windykacyjną, która w imieniu wierzyciela będzie wysyłała odpowiednie pisma i wiadomości
  • kontakt osobisty, jednak w ograniczonej formie (windykator nie może przyjść do miejsca pracy dłużnika w celach windykacyjnych)

Kiedy windykacja polubowna zamienia się w windykację sądową?

Chęć przeprowadzania polubownych działań windykacyjnych może sugerować, że wierzyciel nie przeniesie sprawy na drogę sądową. Niestety, nie zawsze tak się dzieje, i zdarzają się przypadki, gdy wierzyciel nie ma innego wyjścia. Przykładowo, kiedy dłużnik celowo unika kontaktu, i niemożliwe jest polubowne dogadanie się, sprawa zostaje skierowana do sądu. Wówczas po otrzymaniu tytułu wykonawczego sprawą zajmuje się komornik, który działa w imieniu wierzyciela. Nie będzie to dla dłużnika dogodna sytuacja, ponieważ komornik jako funkcjonariusz publiczny posiada o wiele większe możliwości i uprawnienia.

Jakie możliwości ma komornik, których nie ma windykator?

  • zajęcie komornicze wybranych elementów majątku, aby zaspokoić potrzeby wierzycieli
  • wejście do mieszkania osoby zadłużonej nawet podczas jej nieobecności 
  • przeszukanie odzieży, którą ma na sobie dłużnik
  • zajęcie konta bankowego (dłużnik nie będzie miał dostępu do sporej części środków)

Jeżeli interesuje was, jakie inne działania mogą być podjęte przez komornika, to zapraszamy do naszej publikacji: Czy komornik może wejść do mieszkania? – Uprawnienia komornika.

Windykacja polubowna – kompromis korzystny dla obu stron

Nie warto unikać kontaktu z wierzycielem, i lepiej poddać się windykacji należności, niż mieć do czynienia z komornikiem. Często na drodze negocjacji możliwa jest zmiana warunków umowy na takie, które odpowiadać będą obu stronom. Przykładowo, w takiej sytuacji możliwe jest rozłożenie zobowiązania na więcej mniejszych rat, które nie obciążą znacznie budżetu dłużnika. 

Jeżeli otrzymaliśmy pismo od wierzyciela, to warto na nie zareagować i zacząć spłacać należność. Może bowiem dojść do sytuacji, w której poprzez późną reakcję kwota należna do zapłaty znacznie się zwiększyła. Jest tak, ponieważ wierzyciele mogą naliczać odsetki za opóźnienie, i nie muszą informować o tym fakcie dłużnika. 

Ile wynoszą obecnie odsetki naliczane dłużnikom? Dowiecie się tego w naszym wpisie: Odsetki ustawowe – ile wynoszą w 2022?.

Sprzedaż długu przez wierzyciela 

Windykacja polubowna obejmuje także sprzedanie zobowiązania innej firmie windykacyjnej za ułamek jej ceny. Mimo iż na pierwszy rzut oka takie działanie może być dla wierzyciela niekorzystne, to jednak stan faktyczny jest nieco inny. Wielu wierzycielom zależy na tym, aby odzyskać chociaż część straconych w ten sposób pieniędzy, jednocześnie nie obawiając się o przesadnie długie procedury i formalności. Aby sprzedać zobowiązanie, wierzyciel może wystawić je na giełdzie wierzytelności, bądź dogadać się z firmą windykacyjną we własnym zakresie. 

Niestety, istnieje ryzyko tego, że windykacja polubowna skończy się w momencie, w którym dług został sprzedany. To od firmy windykacyjnej, która skupiła dług, zależy w jaki sposób zostanie on wyegzekwowany. Istnieje więc szansa, że zasady spłaty pozostaną bez zmian, ale nie jest to reguła. Może zdarzyć się, że całość zostanie przeniesiona na drogę sądową niemal od razu po kupieniu długu. 

Jak uchronić się przed powstaniem długu?

Najlepszym sposobem na to, aby ani windykacja polubowna, ani windykacja sądowa nie miały miejsca, jest spłata całego zobowiązania w terminie. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, ponieważ środki pieniężne osoby zadłużonej mogą na to nie wystarczać. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim, warto skontaktować się z wierzycielem już w momencie, w którym mamy wątpliwości odnośnie terminowej spłaty zobowiązania. Często możliwa jest zmiana warunków umowy jeszcze przed powstaniem zadłużenia, co pozwoli uniknąć wielu negatywnych skutków. Przykładowo, postępując w ten sposób, możemy zapobiec umieszczeniu informacji w bazach BIK i BIG o powstałym długu, dzięki czemu nie pogorszyć swojej zdolności kredytowej. 

Innym sposobem na ochronę przed długiem jest konsolidacja. Pod pojęciem konsolidacji rozumiemy połączenie wielu zobowiązań w jedną ratę. Wiele osób decyduje się na kredyt konsolidacyjny lub pożyczkę konsolidacyjną ze względu na to, że taka usługa pozwala zachować porządek w finansach i ograniczyć miesięczny koszt spłaty. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, iż całkowita spłata zobowiązań wyjdzie drożej, ze względu na rozłożenie całości na dłuższy okres czasu. 

Dlaczego wierzyciele decydują się na windykację polubowną?

Dłużnik może zastanawiać się, dlaczego w jego przypadku występuje windykacja polubowna, skoro zobowiązanie jest już dawno po terminie. Jest tak ze względu na to, iż taki sposób działania może być dla wierzyciela znacznie wygodniejszy. Przykładem jest windykacja online, czyli szereg narzędzi oferowanych w formie programów lub internetowych serwisów. Obecnie wierzyciele nie są zdani tylko na siebie, i mogą skorzystać z pomocy licznych podmiotów. Firmy windykacyjne z pomocą licznych asystentów i specjalistów przeprowadzają wierzyciela przez większość problematycznych procedur, co nie jest takie pewne w przypadku windykacji sądowej. 

Dlaczego windykacja polubowna jest częsta wśród wierzycieli?

  • wygoda i brak dodatkowych formalności związanych z działaniami sądu
  • potencjalna pomoc windykatorów i specjalistów
  • zachowanie pozytywnych stosunków z dłużnikiem 

Windykacja polubowna – kontakt z dłużnikiem

Jak powinien wyglądać kontakt z dłużnikiem podczas przeprowadzania polubownych działań windykacyjnych? Przede wszystkim, całość powinna odbywać się stopniowo, tj. począwszy od przypomnień o zaistniałym długu, a skończywszy na przedstawianiu negatywnych konsekwencji zwlekania ze spłatą. Windykacja polubowna, przeprowadzana w zły sposób, może zniechęcić dłużnika do dalszego kontaktu z wierzycielem, a wówczas windykacja na drodze sądowej będzie jedynym dostępnym wyjściem. Z tego powodu zamiast od razu przytłaczać dłużnika wizją licznych przykrych skutków, warto przypomnieć mu o występującym zadłużeniu i zasugerować swoją gotowość na kompromisy. 
Często windykacja polubowna nie udaje się z winy dłużnika. Aroganckie nastawienie, błędne interpretowanie przepisów czy też całkowite zerwanie kontaktu z wierzycielem mogą nie pozostawiać wierzycielowi innego wyboru, niż staranie się o tytuł wykonawczy. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jakie różnice występują między działaniami komornika a windykatora, to zapraszamy do naszego wpisu na ten temat: Windykator a komornik – jakie są różnice?.

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły