Jeśli zdecydujemy się na jakieś zobowiązanie (np. kredyt, pożyczkę, czy leasing), zwykle mamy pewną możliwość wcześniejszego zakończenia go. Dziś sprawdzamy, jakie konsekwencje ma wcześniejsza spłata leasingu. W związku z tym postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy to w ogóle opłacalne rozwiązanie.
- Czy można spłacić leasing przed czasem?
- Kiedy wcześniejsza spłata leasingu się opłaca?
- Wcześniejsza spłata leasingu finansowego
- Leasing operacyjny – wcześniejsza spłata
- Jakie mogą być koszty wcześniejszej spłaty leasingu?
- Jakie jeszcze są sposoby zakończenia leasingu przed czasem?
- Jakie są konsekwencje wcześniejszej spłaty leasingu?
- Podsumowanie artykułu
- Najczęściej zadawane pytania
Czy można spłacić leasing przed czasem?
Zasada działania leasingu jest dość prosta. Firma leasingowa jest właścicielem jakiegoś przedmiotu (np. samochodu, maszyny, itp.) i w zamian za pewną miesięczną opłatę pozwala firmie na użytkowanie go. Wszelkie koszty są ustalone w umowie. Leasing ma więc pewne cechy i długoterminowego wynajmu i zakupu na raty. Dzięki leasingowi niejednokrotnie możemy pozwolić sobie na zakup, który w innym wypadku byłby zbyt dużym wydatkiem. Finansowanie w ten sposób ma również sporo korzyści podatkowych, które doceniają przedsiębiorcy. Plusem jest też to, że zamiast jednego, dużego wydatku mamy niewielki koszt co miesiąc.
Jakie są korzyści podatkowe leasingu w firmie?
Istnieje możliwość wcześniejszego zakończenia umowy leasingowej. Wymagana jest jednak zgoda leasingodawcy. Zwykle jest to opłacalne dla firmy jedynie w określonych przypadkach. Najczęściej będzie to sytuacja, gdy przedmiot leasingu nie jest już potrzebny. Z drugiej strony, wcześniejsza spłata leasingu może też pozwolić na szybszy wykup jego przedmiotu.
Niekiedy wcześniejsza spłata leasingu wymaga także pewnych nakładów finansowych. Warto więc skontaktować się leasingodawcą lub sprawdzić warunki umowy i poszukać tam informacji na temat wcześniejszego zakończenia umowy.
Kiedy wcześniejsza spłata leasingu się opłaca?
Jeśli spłacimy leasing przed czasem, daje nam to nowe możliwości. Przede wszystkim, możemy wtedy wykupić przedmiot leasingu, stając się jego właścicielem. Można wtedy wpisać przedmiot na listę środków trwałych w firmie. Suma pieniędzy, za którą wykupujemy przedmiot leasingu zależy od umowy. Zwykle przedsiębiorcy nie planujący kupować danego przedmiotu wybierają leasing z wysokim wykupem. Wtedy każda rata miesięczna, jak i pierwsza wpłata są mniejsze.
Wtedy możemy też podpisać kolejną, nową umowę leasingową – na innych warunkach, z innym przedmiotem leasingu. Jeśli zastanawiasz się więc, czy można zakończyć umowę leasingu przed czasem, przemyśl też dobrze powód takiej decyzji i jej skutki.
Wcześniejsza spłata leasingu finansowego
W przypadku leasingu finansowego przedmiot leasingu zaliczany do majątku firmy. W takiej sytuacji możliwa jest amortyzacja tego środka trwałego, jednak przedsiębiorca pokrywa też wszelkie koszty utrzymania, napraw, itp. Jeśli wcześniej spłacisz leasing finansowy, szybciej staniesz się właścicielem danej rzeczy. W związku z przedwczesną spłatą takiego leasingu zwykle musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami.
Leasing czy kredyt? Co warto wybrać?
W przypadku wcześniejszej spłaty leasingu finansowego zwykle mamy możliwość negocjacji z firmą leasingową. Może pomniejszyć wysokość rat o pdyskonto.
Leasing operacyjny – wcześniejsza spłata
To zdecydowanie najczęściej wybierana forma leasingu. Przedsiębiorca nie jest właścicielem przedmiotu (aż do czasu jego wykupu), nie odpowiada też za jego amortyzację i naprawy. Płaci za to miesięczną ratę przez określony czas. Leasing operacyjny przypomina więc w dużym stopniu wynajem. Przykładem może być tu samochód z leasingu: w przypadku wyboru leasingu operacyjnego firma po prostu jest jego użytkownikiem, ponosząc stały koszt co miesiąc.
W zależności od czasu trwania umowy koszt zmiany własności przedmiotu (spłata leasingu i wykup) będą się różnić. Najczęściej wcześniejsza spłata leasingu operacyjnego opłaca się, gdy minęło już 40% okresu amortyzacji lub więcej. Przed taką decyzją warto jednak poznać również inne sposoby wcześniejszego zakończenia leasingu operacyjnego:
- cesja leasingu – wtedy stroną umowy staje się inna firma, niekiedy pierwotny leasingobiorca może z tego tytułu otrzymać jakieś pieniądze (zależy od tego, jakie warunki miał leasing i jaka część została już spłacona)
- modyfikacja harmonogramu spłat rat leasingowych – musi się na to jednak zgodzić firma leasingowa. To dobre rozwiązanie, jeśli raty są zbyt wysokim obciążeniem lub gdy firma chce je spłacić szybciej
- zerwanie umowy
- podnajem przedmiotu leasingu w celu odzyskania kosztów leasingu lub ich części
Jakie mogą być koszty wcześniejszej spłaty leasingu?
Przede wszystkim kosztem może być kwota wykupu przedmiotu leasingu (jeśli firma się na niego zdecyduje). Wcześniejsza spłata leasingu może też wymagać dodatkowych nakładów. Kosztem może być dodatkowa opłata manipulacyjna, której prawdopodobnie zażąda firma leasingowa. Koszt wcześniejszej spłaty może wynosić około 2% nadpłąconej sumy.
Istotne są również kwestie podatkowe. Rozliczenie z urzędem skarbowym, czy możliwości odpisów nie zmieniają się. Inny będzie natomiast sposób rozliczenia się z leasingodawcą. Wcześniej ujęte koszty i dochody nie wymagają dodatkowej korekty. Jeśli leasing zostanie spłacony, być może firma będzie musiała w inny sposób księgować koszty związane z użytkowaniem i amortyzacją przedmiotu.
Czy dostaniesz leasing?
Jakie jeszcze są sposoby zakończenia leasingu przed czasem?
Przedsiębiorcy mają kilka możliwości szybszego zakończenia umowy leasingowej:
- cesja leasingu – przeniesienie na inną firmę
- wypożyczenie przedmiotu leasingu innej firmie, czyli podnajem – uzyskane w ten sposób pieniądze mogą pozwolić na rekompensatę kosztu leasingu (choć de facto nie oznacza to zakończenia umowy leasingowej)
- rozwiązanie umowy (wymaga to jednorazowej spłaty całości)
- zwrot przedmiotu leasingu (spotkamy się z tym, jeśli firma nie spłaca zobowiązania i podlega windykacji)
- uzgodnienie z firmą leasingową innych terminów i wysokości rat, zmiana harmonogramu płatności
Każda z wyżej wymienionych opcji ma swoje plusy i pewne wady, także związane z kosztami. Należy więc indywidualnie ocenić, które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojej firmy i danego przedmiotu leasingu.
Jakie są konsekwencje wcześniejszej spłaty leasingu?
Pozytywne skutki wcześniejszej spłaty leasingu to:
- możliwość szybszego zostania właścicielem przedmiotu leasingu poprzez jego wykup
- opcja podpisania nowej umowy leasingowej
Minusem jest natomiast oczywiście konieczność pokrycia dodatkowego kosztu. Opłata manipulacyjna za wcześniejszą spłatę leasingu znajduje się w umowie leasingowej.
Podsumowanie artykułu
Wcześniejsza spłata leasingu jest możliwa. Wymaga jednak zgody firmy leasingowej. Niezbędne jest dobre zastanowienie się, czy w konkretnej sytuacji będzie to korzystna opcja. Po szybszej spłacie leasingu można podpisać nową umowę lub wykupić przedmiot leasingu. Przed podjęciem decyzji o wcześniejszej spłacie lub nadpłącie leasingu warto poznać wszystkie związane z tym koszty i dodatkowe opłaty.
Najczęściej zadawane pytania
Tak, choć może się to wiązać z dodatkowymi opłatami.
To dobry sposób na szybsze wykupienie przedmiotu leasingu.
Zwykle wcześniejsza spłata leasingu wymaga dodatkowej opłaty, to koszt około 2% nadpłaconej kwoty.
Źródło:
- https://efl.pl/pl/biznes-i-ty/artykuly/wczesniejsza-splata-leasingu
- https://leasingfi.pl/blog/wczesniejsza-splata-leasingu/
- https://www.pit.pl/aktualnosci/wczesniejsza-splata-leasingu-a-skutki-podatkowe-1009069