Wakacje kredytowe w BOŚ Bank – Banku Ochrony Środowiska

wakacje kredytowe boś bank

Większość banków oferuje wakacje kredytowe. Oprócz tych bardzo popularnych w ostatnim czasie rządowych wakacji kredytowych, banki komercyjne również proponują czasowe zawieszenie spłaty. Rozwiązanie w obu przypadkach pozwala na czasowe zawieszenie płatności raty kredytu. Dla niektórych osób może być to korzystne rozwiązanie, które pozwoli nie wpaść w kłopoty finansowe. W jaki sposób klient może skorzystać z obu ofert i która będzie bardziej opłacalna? Korzystając z wakacji kredytowych w BOŚ Banku, dostajemy możliwość odroczenia spłacanego kredytu. Rosnące w ostatnim czasie bardzo mocno raty w związku z inflacją i podnoszeniem stóp procentowych, dla wielu klientów są bardzo dotkliwe. Propozycja przygotowana w ramach rządowej tarczy pozwala na zawieszenie rat kredytu od 1 do nawet 8 miesięcy. Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe w BOŚ? Zapraszamy do dzisiejszego artykułu, którego odbiorcami powinni być klienci Banku Ochrony Środowiska posiadający tam kredyt na mieszkanie.

Wakacje kredytowe w Banku Ochrony Środowiska

W ramach oferty BOŚ Banku istnieje możliwość zawieszenia rat kredytu gotówkowego oraz hipotecznego. Bank przygotował ofertę dla klientów w postaci wakacji kredytowych od spłaty rat kapitałowych. W praktyce oznacza to, że w wyznaczonym okresie odroczenia klient nie płaci części kapitałowej raty. Reguluje jedynie należność naliczoną przez bank za część odsetkową. Ponieważ wszelkie raty składają się z dwóch części: kapitałowej i odsetkowej, to podczas korzystania z wakacji kredytowych zwolnieni jesteśmy z regulowania należności tylko za część całej raty. Zawieszenie kredytu w Banku Ochrony Środowiska jest możliwe na maksymalnie 3 miesiące. Klient sam decyduje jaki okres jest dla niego najbardziej korzystny i czy w ogóle chce skorzystać ze wsparcia banku.

Jeżeli zdecydowalibyśmy się na wakacje kredytowe w ramach rządowej Tarczy Kredytowej z oferty BOŚ Banku, warunki są nieco inne. Kredytobiorca może zawiesić raty kredytu na 4 miesiące bez dodatkowych odsetek zarówno w roku 2022, jak i 2023. Łącznie daje to nam 8 miesięcy bez rat- dwa razy, po cztery w każdym roku. Co istotne nie mogą być to miesiące następujące po sobie. Deklarując okres wolny od spłaty, należy więc wyznaczyć jeden miesiąc bez raty na kwartał w roku 2023. Program został uruchomiony po wakacjach 2022 roku. Wprowadzono więc wakacje dla czterech rat do końca roku, pozwalało na skumulowanie czterech miesięcy w dwa kwartały. W przypadku rządowych wakacji na zawieszenie spłaty dotyczy całości raty, zatem zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. 

Jakie kredyty są objęte ofertą zawieszenia rat w BOŚ Banku?

Na stronach internetowych Banku Ochrony Środowiska znajdziemy informacje, że wakacje kredytowe w BOŚ  komercyjne dotyczą różnych produktów. Zatem możemy zawiesić spłatę części kapitałowej raty w przypadku gdy posiadamy: 

Kto może wnioskować o wakacje kredytowe?

Co to zasady o możliwość wnioskowania odroczenia spłaty rat w BOŚ Banku mogą starać się klienci indywidualni i firmowi. Opcję mają także ci, którzy korzystają z oferty faktoringowej banku. Wakacje kredytowe nie będą dostępne dla osób, które posiadają zaległości w spłatach kredytów na dzień składania wniosku o zawieszenie zobowiązania. Analogicznie wszyscy, którzy nie spłacają terminowo swoich zobowiązań wobec BOŚ Banku nie będą mogli liczyć na pozytywny wynik złożonego przez siebie wniosku. Wakacje kredytowe w BOŚ nie są przeznaczone również dla klientów mających zaciągnięty kredyt giełdowy. 

Jak w przypadku wakacji kredytowych w ramach rządowej Tarczy Kredytowej możliwość przysługuje wszystkim klientom. Muszą jedynie borykać się z problemami wysokich rat. W praktyce jedyne ograniczenia dotyczą charakteru kredytu- musi być on przeznaczony na cele mieszkaniowe. Jeżeli kredytobiorca posiada więcej niż jedno zobowiązanie, to zawieszenie w ramach rządowego programu może dotyczyć tylko jednego z nich. Gdy kredyt jest dodatkowo zabezpieczony w postaci ubezpieczenia, to klienci BOŚ Banku są zobowiązani do regulowania składek bez względu na wakacje kredytowe w BOŚ.

W jakim terminie składać wnioski do BOŚ Banku?

Aby wniosek miał szansę być prawidłowo rozpatrzony w przypadku wakacji kredytowych BOŚ Banku, należy go złożyć na co najmniej 4 dni robocze przed terminem raty. Dodatkowo w przypadku zobowiązań udzielanych w ramach dofinansowań z partnerami zewnętrznymi takimi jak: 

  • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 
  • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 
  • a także Bank Gospodarstwa Krajowego 

Wniosek o wakacje kredytowe w BOŚ powinien być złożony co najmniej na 14 dni kalendarzowych, czyli 10 dni roboczych przed wpłatą raty. W przypadku wakacji kredytowych w ramach programu rządowego, ich uruchomienie nastąpiło w trzecim kwartale 2022 roku. Już wtedy można było zaplanować wszystkie miesiące, w których chcemy złożyć wniosek o zawieszenie rat. Jeżeli składamy ten wniosek pierwszy raz w 2023 roku, powinien on wpłynąć do banku na kilka dni przed terminem spłaty raty. Banki podejmują decyzje i rozpatrują wnioski na bieżąco.

Jakie dokumenty należy przygotować, składając wniosek o wakacje kredytowe?

Jeżeli chcemy skorzystać z wakacji kredytowych przygotowanych przez BOŚ Bank, nie musimy przygotowywać żadnych dodatkowych dokumentów. W ramach rozpatrzenia wniosku potrzebne będą tylko niezbędne informacje takie jak: dane kredytobiorcy, numer rachunku i umowy kredytu, liczba rat, które chcemy zawiesić. W przypadku rządowych wakacji kredytowych również nie są wymagane żadne dodatkowe dokumenty. Wszystkie informacje możemy standardowo pozyskać z danych o kredycie, które są dostępne w bankowości elektronicznej lub w umowie kredytowej. BOŚ Bank informuje jednak, że wszystkie wnioski klientów o wakacje kredytowe, są rozpatrywane najszybciej jak to jest możliwe. Większość wniosków otrzymuje decyzję niezwłocznie po jego wpłynięciu. 

W jaki sposób złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Klienci Banku Ochrony Środowiska, którzy zdecydują się na skorzystanie z odroczenia spłaty raty kredytu, mogą złożyć wniosek przez bankowość elektroniczną BOŚ Bank 24. Po zalogowaniu się do swojego konta, w kilku prostych krokach możesz wypełnić formularz z wnioskiem o zawieszenie spłaty kapitału na okres do 3 miesięcy.

Wniosek dotyczy zawieszenia skład karty kredytowej, kredytów i pożyczki transakcji faktoringowych. Podczas wypełnienia wniosku konieczne jest także podanie numeru umowy, liczby rat, o które klient wnioskuje, miesiąca, od którego chciałby rozpocząć zawieszenie zobowiązania. Po zatwierdzeniu oświadczeń i wyrażeniu zgody należy autoryzować i wysłać wniosek do realizacji. Akceptacja wniosku następuje za pośrednictwem wybranego przez klienta kanału komunikacji. Klient może złożyć dyspozycję odroczenia spłaty rat kredytu nie tylko przez Internet. Mam również taką opcję za pomocą infolinii lub bezpośrednio w najbliższej placówce BOŚ Banku. 

Jak wygląda spłata kredytu po zakończeniu wakacji kredytowych?

W przypadku gdy klient korzysta z wakacji kredytowych komercyjnych i jednocześnie wnioskuje o ponowne wyliczenie wysokości kolejnych rat po zakończeniu oferty. Zawieszenie spłaty części kapitałowej raty powoduje podwyższenie rat kapitałowych po ustaniu wakacji z zachowaniem pierwotnego okresu kredytowania. Bank wyliczy kwotę kapitału kredytu na dzień zawieszenia rat. Kapitał ten zostanie podzielony na liczbę rat, które pozostaną do zakończenia wpłaty. Odsetki kredytowe są z kolei naliczane przez cały czas od aktualnego salda kapitału. Pozostają jednak płatne zgodnie z wcześniej przygotowanym harmonogramem spłaty kredytu. Warto również pamiętać, że korzystanie z komercyjnych wakacji kredytowych BOŚ Banku spowoduje rekalkulację kredytu i wzrost kolejnych rat po okresie zawieszenia.

Wakacje kredytowe w BOŚ Banku – podsumowanie

Podsumowując, osoby posiadające kredyt lub pożyczkę w Banku Ochrony Środowiska mogą skorzystać z wakacji kredytowych. Wakacje kredytowe w BOŚ Banku są sposobem na odroczenie spłaty. Korzystne jest przeznaczenie zaoszczędzonych pieniędzy na nadpłatę kredytu. Wiele osób doceni też możliwość wydania tych środków w inny sposób, jeśli ich sytuacja finansowa ostatnio się pogorszyła. Rosnące stopy procentowe oraz inflacja sprawiły, że wielu Polaków wpadło w mniejsze lub większe problemy finansowe. Na własnej skórze przekonaliśmy się, jak inflacja wpływa na kredyty. Wakacje kredytowe są więc niezłą formą wsparcia w tej sytuacji i zdecydowanie warto z nich skorzystać.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły