Wakacje kredytowe w PKO BP, jak złożyć wniosek?

Wakacje kredytowe w PKO BP

Wakacje kredytowe w PKO BP to korzystna opcja dla klientów, którzy są jednocześnie kredytobiorcami. Możliwość zawieszenia spłaty na okres nawet ośmiu miesięcy pozwoli uporządkować swoje finanse i zaoszczędzić dodatkowe środki. Wnioski można składać od 29 lipca 2022 roku, dlatego zobaczymy, jak to zrobić i kto może liczyć na przerwę w spłacie zobowiązania. 

Jakie korzyści dają wakacje kredytowe w PKO BP?

Z wakacji kredytowych powinien skorzystać każdy kredytobiorca, ponieważ opcja ta pozwala na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy. Oszczędności wynikają z faktu, iż podczas zawieszenia spłaty nie jest naliczana część odsetkowa ani kapitałowa danego zobowiązania. Co więcej, wakacje kredytowe w PKO BP niosą za sobą więcej zalet, którym warto się przyjrzeć. 

Wakacje kredytowe – dlaczego warto?

 • darmowe zawieszenie nawet 8 rat na przestrzeni trzech kwartałów
 • okres kredytowania zostaje przedłużony o okres zawieszenia spłaty
 • łatwe i szybkie złożenie wniosku
 • oszczędność dodatkowych środków, które można przeznaczyć np. na nadpłatę kredytu hipotecznego

Jak wnioskować o wakacje kredytowe w PKO BP?

PKO BP pozwala swoim klientom na złożenie wniosku o wakacje kredytowe na trzy różne sposoby. Standardowym rozwiązaniem jest wizyta w stacjonarnej placówce banku, i złożenie wniosku w formie papierowego dokumentu. Takie rozwiązanie jest dobrą opcją, ponieważ na miejscu pracownicy mogą odpowiedzieć na ewentualne pytania i rozwiać wątpliwości.

Poza wnioskowaniem w placówce, klienci mogą złożyć odpowiedni dokument:

 • przez internet – jest to najwygodniejsza metoda, ponieważ nie wymaga od użytkownika wychodzenia z domu, i pozwala na złożenie wniosku w zaledwie kilka minut. Niestety, wniosek online pozwala jedynie na zawieszenie spłaty na jeden, poszczególny okres czasu, dotyczący bieżącego kwartału. 
 • pocztowo – aby złożyć wniosek korespondencyjnie, należy wydrukować i uzupełnić wzór wniosku, a następnie wysłać go na adres głównej siedziby PKO BP. Ta metoda pozwala na zawieszenie spłaty na 8 miesięcy, bez konieczności ponownego wnioskowania w następnym okresie. 

Wzór wniosku do wnioskowania drogą pocztową znajdziecie klikając w ten link

Wnioskując pocztowo, wniosek należy wysłać na adres:

PKO Bank Polski 

CBO ZID E-Kancelaria

Ul. Partyzantów 15

22-411 Zamość

Wniosek o wakacje kredytowe w PKO BP przez internet 

Złożenie wniosku o wakacje kredytowe w PKO BP z pomocą bankowości internetowej jest najwygodniejszą opcją, nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, iż konieczne będzie ponowne wysłanie wniosku na kolejny okres. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak złożyć wniosek online, to nasz krótki poradnik wam w tym pomoże.

Wakacje kredytowe w PKO BP przez internet – krok po kroku:

 1. Zaloguj się do swojego konta w bankowości internetowej PKO BP. 
 2. Przejdź do zakładki “Moje sprawy”, a następnie do zakładki “Dyspozycje i zaświadczenia”. Z tego miejsca wybierz opcję “Nowa dyspozycja”.
 3. Wybieramy produkt finansowy, w sprawie którego chcemy złożyć wniosek. W tym przypadku będzie to kredyt hipoteczny, dla którego dostępna będzie opcja “Ustawowe zawieszenie spłaty kredytu (ustawowe wakacje kredytowe 2022-2023)”.
 4. Z listy wybieramy zobowiązanie, którego raty chcemy zawiesić. Dane we wniosku będą uzupełnione automatycznie, na podstawie informacji o kliencie, które posiada bank. Aby uniknąć pomyłek, warto sprawdzić czy są one zgodne ze stanem faktycznym.
 5. Jeżeli wszystkie informacje są prawidłowe, to ostatnim krokiem będzie zatwierdzenie wniosku i wysłanie go. 

Kiedy złożyć wniosek o wakacje kredytowe w PKO BP?

Zawieszenie zobowiązania w ramach wakacji kredytowych dotyczy rat, których okres spłaty jeszcze nie nastąpił. Z tego powodu warto złożyć wniosek jak najszybciej, jeżeli klient chce zawiesić ratę sierpniową. Wnioskowanie o wakacje kredytowe przez internet jest najlepszą i najszybszą metodą, dlatego warto rozważyć taką możliwość. 

Stacjonarne placówki nie są otwarte całodobowo, a wysłanie wniosku pocztą wiąże się z tym, że dokument trafi do banku najprędzej w następnym dniu. Jeżeli chcemy mieć pewność, że unikniemy płacenia raty za sierpień, warto złożyć wniosek przez bankowość internetową na kilka dni przed okresem rozliczenia. 

Wakacje kredytowe – jakie warunki trzeba spełnić?

Wakacje kredytowe w PKO BP dostępne są dla użytkowników, którzy spełniają kryteria dotyczące tej opcji. Brak spełnienia któregokolwiek z warunków oznacza, że nie będzie możliwości wypełnienia formularza i skorzystania z zawieszenia spłaty. Sprawdźmy, kto może skorzystać z przerwy w spłacie rat.

Wakacje kredytowe – warunki:

 • klient nie może równolegle korzystać z zawieszenia spłaty innego kredytu
 • umowa została zawarta przed dniem 1.07.2022 roku
 • okres kredytowania kończy się po 31.12.2022 roku
 • kredyt hipoteczny został udzielony na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych

Wakacje kredytowe w PKO BP – o czym warto pamiętać?

Mimo iż wakacje kredytowe są przejrzystą i wygodną opcją, to pewne szczegóły tej możliwości mogą umknąć osobom zainteresowanym. Wartym uwagi jest fakt, iż mimo że część kapitałowa i odsetkowa zostały zawieszone, to bank może pobrać składkę ubezpieczeniową, aby zachować ciągłość ochrony ubezpieczeniowej. 

Informacja o skorzystaniu z wakacji kredytowych w PKO BP zostanie przekazana do baz BIK (Biura Informacji Kredytowej). Kwestia ta może budzić zastrzeżenia, ponieważ tego typu rejestry kojarzą się z negatywnymi informacjami o niespłaconych zobowiązaniach. W przypadku wakacji kredytowych nie należy się jednak obawiać, ponieważ stosowna informacja nie jest traktowana jako zaległość, toteż nie obniża zdolności kredytowej danej osoby. 

Oszczędności z wakacji kredytowych 

Ze względu na zawieszenie odsetek, w kieszeni użytkownika pozostaje relatywnie spora suma. Warto wykorzystać ją w rozsądny sposób, czyli taki który przyniesie w przyszłości zysk, lub pozwoli spłacać kredyt na lepszych warunkach. 

Na co warto przeznaczyć oszczędności z wakacji kredytowych?

 • pomnożenie kapitału dzięki lokacie lub koncie oszczędnościowym
 • wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego 
 • poprawienie ogólnego poziomu życia
Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

3 komentarze

Dorota

Potrzebuję pomocy wakacje kredytu

Odpowiedz
Dorota

Potrzebuję złożenia wniosku o wakacje kredytu.

Odpowiedz
Dorota

Chcę skorzystać z „”wakacje kredytu „po wypadku komunikacyjnym rozwiązać umowę o pracę, mam świadectwo pracy, ale są sprawy zadośćuczynienie związane z wypadkiem i dlatego chce podjąć decyzję wakacje kredytu, dlatego nie chcę się zadłużać bo to sprawy i zadośćuczynienie to tak około 5 miesięcy.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły